Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai 2003 (9)


vilma

Recommended Posts

Dana nu trebuie sa ii dau multe fructe ca sa faca ploaie:)). Cum simte mancare solida in gurita cum executa. Azi l-am pacalit cu legumele pentru ca dorind munitie de imprastiere deschidea gurita si ii indesam vartos. Am venit si noi de la vaccin. A plans cand i-a facut dar dupa ce l-am luat in brate s-a linistit. Pana acasa a dormit iar acasa a plans iar un pic. Acum e vioi si fara febra. Poate scapam usor. L-a controlat si doctorita si s-a aratat multumita. Nu avem nevoie de calciu asa ca e ok. Pot sa incep sa ii dau branzica si in supa de legume sa ii fierb putina carne de pui iar dupa 5 luni deja pot sa ii si dau pasata carnea. Deocamdata cam atat pana la 6 luni. Si sa evit daca pot biscuiteii ceea ce am si de gand. Pentru ca noi iesim bine afara ne-a spus sa nu papam struguri, pere sau prune. Iar la legume doar morcovel, patrunjel, pastarnac, telina, dovlecel, rosie, cartof avem voie. La verificat si la picioruse si a spus ca e ok. Fiind baietel probabil o sa avem ceva probleme cu fimoza. Da nu inca. Cele care aveti baietei cum stati la capitolul asta? Cred ca v-am spus tot.Daca nu revin. Pupici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Alina, In ceea ce priveste greutatea in surplus...sunt pe faza!!Si eu am ramas cam ca un pepenas dupa nasterea asta.la fel am patit si prima oara dar cu un efort masiv,am dat inapoi cam 26 kg..acu mi se pare greu de re-realizat dorinta asta a mea.Si aveam o talitza...uite asa....dar ce sa fac???? Eu stau acasa 2 ani...pt ca la fel...am prin asigurarea suplimentara si daca m-as duce la job,as lua mai putini bani..asa iau cam 9 milioane....deci..home!! Bb al meu..ce sa zic..de la raceala aia de acum aproape o luna..a ramas cu o tuse nasoala..si de azi dimineata iar ii curge nasul.sa inebunesc nu alta!!! I-am pus dis de morning lamaie in nas,a urlat..dar parca e mai bine.Apoi am luat de la farmacie si ser fiziologic+hidrocortizon.I-am puis si din ala.Pt gat am luat faina de mustar.sa vad cum i-o pun,ca nu prea stiu.Sa vad ce zice si maica-mea!!! Pe 29 tb sa mergem si noi la vaccin Mai..stiti sunt cu nervii la pamant de oboseala:caut sa fac gem de prune..ca am adus prune de la tara,curat,mancare...il duc dimineata pe celmare la scoala.Vin dau de mancare la cel mik.La 11,30 iar la scoala..apoi la plimbare cu celmik..efectiv nu mai pot...seara lectii,supa lui Bb..si tot asa...VREAU LINISTE si VREAU NANI!!! Hai va pup KORINA mamica x 2 http://poze.acasa.ro/poze/album?id=408 http://poze.acasa.ro/poze/album?id=457
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trimite, dana d, trimite! Nu se mai cunoaste unul in plus la mine! :) Ca daca-i pe fus canadian, poate se ia si Paul dupa ea, sau poate ti-l fac tie pachet, ca el se pare ca-i dupa fusul din Romania! :) Cu laptele eu stau tot mai prost, ca de citeva zile s-a hotarit Paul sa suga, si cum, bineinteles, nu suge tot, sint pe calea cea buna de a-mi pierde laptele. Si sint foaaaarte departe de a fi o silfida.. Fetele de la servici au fost tare dragute, mi-au zis ca-s ca inainte sa fac cura de slabire de dinainte de a ramine insarcinata, numai ca adevarul tragic e ca nici in hainele alea nu mai incap. De cind am nascut incap numai intr-o pereche de pantaloni scurti si o pereche de blugi, si aia subtiri iar la pantalonii scurti am cam renuntat. Asa ca am de ales, ori ma las de dulciuri ori ma duc sa ma deprim si eu la cumparaturi, ca Aalina. Aalina, brava cu vaccinul si tot asa s-o tina! Auzi, citisem undeva ca la inceput e bine sa-i dai pireurile cit mai lichide. E posibil? Poate d-aia face ploicica cu ele. Sau si mai bine, adu-l pe forum aici cu noi, poate pe noi ne asculta! Uite, Paul nu arunca cu pireul de fructe!!! :))))))))))))) korinna, mama, lasa prunele acolo in plasele lor si in vreo 3 saptamini scoti o tuica de mama-mama. Sa vezi cum trece toata oboseala! :) Numa' de lectii sa nu te-apuci, ca cine stie ce iese :) Dar lasind gluma la o parte, korinna, eu zic ca-i momentul sa chemi pe cineva in ajutor, cit de mic acolo, dar tot sa fie ceva.. Fetelor, am stat azi noapte (de la 2) pina la 6 jumate, cind m-am hotarit sa ma bag la culcare. Cum am facut asta, Paul a inceput foiala si ceva zicatori cam bosumflate, ca atare la 7 m-am dat jos din pat si i-am bagat un bibe pe care l-a ras. Iar eu am dormit ca tunul pina la 11, cind pruncul meu era treaz bine si naviga de zor si iar ii mai zicea ceva acolo care ar fi putut fi interpretat ca foame. Asa ca iar i-am facut cereale, si-a bagat 150 ml, nu asa de impresionant ca 260, dar merge si asa. Acuma sa vad cit il tine. Dar degeaba ii sar mesele de noapte daca nu se poate altfel decit daca eu stau de straja. Si parca vad ca iar trebuie sa stau cu radarul dupa kaki, dupa atita orez... Sanatate la bebei si mamici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Na, ca dupa ce v-am citit nu mai stiu ce sa fac. Dimineata eram hotarata sa merg sa iau cereale, ca sa nu se mai trezeasca noaptea. Da, daca zice-ti ca nu tine, nu mai stiu ce sa fac. Ca am o saptamana de cand se scoala de 2 ori pe noapte, si ajung sa ma gandesc cu groaza ca la o "strigare" nu o sa am ce sa ii mai dau. Si nu ar fi mai bine sa nu ajung sa recurg la formula? M-am saturat sa tot stau indecisa intre ce cale sa aleg, ca in Rom. cu fructe si legume, sau ca aici cu cereale. Pana ma decid, se face baiatul de 2 ani si pot sa ii dau direct friptura:) Eu credeam ca poate de aia se trezeste noaptea, ca nu ii mai ajunge laptele meu, dar vad ca si cu formula nu e mai bine. O fi ceva legat de varsta asta:))))) Pai si cum Dumnezeu sa fac, ca asa tanjesc dupa un somn bun!!!! Si cand aud ca alti copii dorm toata noaptea imi vine sa il "ciufulesc" pe al meu, ca ziceam si eu ca e grasut si poate sa rabde. Dar ti-ai gasit. Eu am ajuns la greutatea de dinainte, dar e drept ca nu m-am rupt cu mancarea, de lene si ca nu stiu ce sa mai fac sa mancam. Va pupacim pe toti, Dani si Cristinel, soricel obraznicel!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor sunteþi totale!Am râs de m-am prãpãdit! Mari strengari sunt bebicii voºtrii! Al meu papã frumos pireul de fructe iar supa cremã o dau prin biberon! Mã necãjesc mai mult cu laptele pe care nu-l prea agreazã. Am noroc cã e tare cuminþel ºi mã lasã noaptea sã dorm! Crize de nervi fac cu cel mare la lecþii! E în clasa a-3a ºi mã omoara cu NU ªTIU, NU ÎNÞELEG! Abia dacã mai am timp de scos bebiþã afarã, curãþenie, mâncare ºi alte cele! Cu greutatea am revenit la normal aº mai avea de dat vreo 3 kg. jos, dar o sã treaca ºi alea la regimul militar pe care îl am. Daiopri încearcã sã-i dai cereale cu lapte praf preparat cu ceai de muºeþel, eu aºa i dau ºi nu se constipã, avem 3-4 scaune pe zi! ªi pe noi ne aºteaptã vaccinul pe 30...ºi mi-e groazã pt. cã rândul trecut a rãmas cu un nod mare în picioruº.Acum vã las cã trebuie sã le pregãtesc ceva de cinã! Multã sãnãtate ºi toate cele bune.Sã creºteþi mari!Dacã dragoste nu e nimic nu e! http://community.webshots.com/user/penciu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai bine eu ma plang de doua zile si tu vii si zici ca esti slaba? Acum ce vrei sa ma "ciufulesc" singura? Eu zic sa nu te apuci de diversificat daca ai lapte si copilul e vioi. Iar daca tot te apuci sa incepi ca acolo,pen' ca acolo stati voi. Sperante mari insa cu somnul de noapte sa nu iti faci. Iti zic din experienta. Si al meu mananca diversificat nu gluma. Plus ca laptele scade vertiginos dupa aia. Eu tot citind mi-am spus ca o sa doarma dupa 3 luni, apoi dupa 4, apoi dupa 5 si tot asa o sa astept sa mearga la scoala :)) Parpalak esti mare :)) in sensul figurat desigur :)) Eu sunt mult mai multa decat eram inainte de cura de slabire de pe vremuri :))Eu nu mai incap in nimic, doar ce mi-am luat dupa nastere, da de vara, asa ca daca vreau sa plec in plimbari la Galati tre' sa imi cumpar musai ceva de imbracat. Si uite asa iar ma apuca depresia la cumparaturi :)) Cat despre ploicica asta face si daca sunt lichide si daca nu. Ca asa ii place lui. Da, atat timp cat mananca nu conteaza nimic. Cica e bine sa ii incurajezi chiar daca baga manutele in castron, daca le baga in gurita si tot asa. Deci la noi masa se sfarseste cu un copil pictat rau de tot si cu o mamica fericita. Korinna fata draga mai ia o pauza ca te epuizezi si o sa slabesti in ritmul asta :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parpalak ma faci sa ma simt vinovata ca te-am tinut treaza cu ochii in ecran. Tre sa imi reglez orarul dupa a lui Paul, clar! Alycia curaj mama ca prin faza asta de copil cuminte la masa a trecut si al meu :)) Fetelor la cum se pune problema cu un bb mic si unul la scoala nu cred ca o sa imi vina vreo idee prea curand :)) Desi tot astept de vro' luna sa imi vina altceva :)) Apropo, daca am facut un test si e negativ sa cred? :)) Io v-am prevenit ca de la foame incep sa bat campii [bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aalina, las' ca se-nsoara si dupa aia doarme el! .. :) Nu-ti fa probleme ca m-ai tinut cu okii-n ecran, ca eram eu cu ochii in ecran, dar cu urechea telescopica spre dormitor.. Iar daca testu-i negativ, io zic sa-l crezi. Daca te minte, noi te asteptam cu drag la mamici de iulie 2004 :) Daiopri, cum zice si Aalina (mult mai articulat decit mine), fa cum zice pediatrul local, ca dupa aia daca mergi cu jalba-n bat la el o sa zica de ce n-ai facut cum ti-a zis el.. alycia, tu ar trebui sa incepi subiect separat, al mamicilor slabanoage si cu bebei care dorm![xx(] Fetelor, dupa trei ore jumate de la orez abia mi-a mincat 50 de ml de lapte de la mine si-acuma iara doarme dus.. Deja nu mai imi pasa daca maninca noaptea, numai sa manince.. Sanatate la bebei si mamici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...