Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai 2003 (9)


vilma

Recommended Posts

Eu sint de la bebelusii din grupa urmatoare dar va citesc cu drag ca sa stiu cam ce urmeaza. Sinteti grupa cea mai vorbareata si glumeata si imi sinteti tare dragi. AALINA: De care lapte foloseste pt. brinzica? PARPALAK: Si noi am experimentat jocul cu biberonul desi eu nu prea am inteles la momentul cind povesteai ca se joaca ... ei bine ma vazut si am inteles. S-a hotarit sa nu mai manince asa ca inainte si dupa citeva zile de chin si intrebari am cumparat ieri Milumil in ideea de a-i schimba laptele ( el bea Humana 1). Ei si smecherul parca a simtit ca i se pregateste ceva asa ca a inceput sa manince mai bine. Acuma stam sa vedem ce sa facem : schimbam sau nu formula. A... inca ceva voi ati trecut cam repede la diversificare sau mi se pare mie? Noua , la vaccinul de 2 luni , ne-a spus pediatra sa-i dam suc de morcovi de la doua luni jumate - trei. Ei bine are acum trei luni si trei zile si nu vrem sa-i dam altceva pina la cel putin patru luni, poate chiar cinci luni. Va pup ca acum ne pregatim sa iesim afara. Va saruta in cor Romana si [copil] Cristian --- 3 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Georgy sarcina usoara in continuare. Eu nu am avut probleme asa ca nu te pot ajuta. Ramona si eu trag cu ochiul la cei de aprilie sa vad ce ma asteapta :))Al meu nu a luat in greutate si de aia l-am trecut la mancare din greu :)))Si pentru ca ii merge bine nu imi pare rau. Pentru branzica folosesc lapte pasteorizat facut la o fabricuta de langa orasul meu. Eu am fost mereu foarte multumita de laptele asta si de aia il folosesc. Plus ca nu am pe aproape nici o sursa de la tara. Alycia mie doctorita mi-a zis ca pot sa mai astept cu bananele. Asta mic a mancat cu pofta mar, branzica si suc de portocala. Fetelor tot mai des cand e necajit spune ma-ma-ma :) da eu inca astept sa o faca constient :))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aalina si eu as mai asteptra cu banana dar aud atâta lume care da banana la 5 luni! Brânzica de vaci cu ce sã o dau atunci cu mãr? Nu e prea acrã? Multã sãnãtate ºi toate cele bune.Sã creºteþi mari!Dacã dragoste nu e nimic nu e! http://community.webshots.com/user/penciu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, vreau sa va spun ca baiatul meu cred ca a citit ce-am scris pe forum ieri si cred ca l-au apucat remuscarile, ca azi mi-a dormit de la 10 la 5! Si eu asijderi! Dormeam pe mine inca de la inceputul mesei lui de la ora 10.. Mai am lapte ca altfel cred ca m-as imbata de bucurie! :) Il mai las o vreme si dupa aia o sa incerc cu suzeta si alte lugu-lugu si la masa de 5, poate o impingem mai inspre 6 incolo.. Asta daca-si continua bunul obicei de a sari masa de la doua, desigur.. Georgy, iti doresc sarcina usoara si fara probleme. bebelusha28 a avut un cerclaj, poate ea sa-ti spuna cind mai intra. Poate postezi un subiect separat sa-l vada mai multa lume. Dar nu inteleg cum de doctorul nu stie ce sa-ti spuna? Poate ar fi mai bine sa gasesti un doctor care sa stie sa-ti spuna ceva? romana, bine-ai mai venit pe la noi. Sa stii ca nici eu nu pricep multe din ce se discuta pe la bebelusi de aprilie, dar nu-mi fac probleme, ca intr-o luna vad eu..! :) Humana am inteles ca-i cel mai aproape de laptele matern si nici nu se recomanda sa-i schimbi prea des laptele. Iar cind il schimbi se recomanda sa-l schimbi treptat. Eu am facut taman pe dos si i-am dat brusc o cutie de la Nestle, ca o primisem pe post de proba si m-am gindit ca poate o sa-i placa mai mult. Nu i-a placut mai mult dar l-a inghitit si pe ala si n-am observat vreo deosebire in afara de faptul ca Emfamilul e mai solubil. Nestle se laudau ca au spart enzimele ca sa le digere bebeii mai bine, dar n-am remarcat nici o schimbare in digestie. Si noi am inceput de doua zile cerealele de orez la sfatul pediatrului. La bebeii cu formula se recomanda diversificarea oleaca mai repede decit la bebeii hraniti exclusiv la sin.. Tu fa cum zice mamica din tine impreuna cu pediatrul copilului. Oricum, dupa ce incepi diversificarea o sa-ti dai seama ce viata usoara ai avut inainte! :) Si daca nu intelegi cum e cu ploicica de care vorbeste Aalina, stai linistita, ca o s-o vezi si pe aia.. [:D] Aalina, tu poti sa sari linia urmatoare :) alycia, nu vrei tu sa incerci ceva tone de inghetata si ciocolata, hhmm ce bune sint! :) Si felicitari pentru dintzishor si la mai multi! Tu trebuie sa postezi la clubul mamicilor slabanoage cu bebei care dorm si la care le ies dintii rapid si fara probleme! :) pisi_ela, da' ai incercat s-o pui jos, poate ai succes sa adoarma si asa? Poate nu din prima, mai din a cincea, asa... Cu vorbit, pupacit, mingiiat, suzetica, etc.. Paul nu adoarme in brate, ba dimpotriva, ca stie ca urmeaza "action" dupa aia:) Aalina, pupaceste la astenicu mic si din partea noastra si ia vezi, poate mai bine ii dai suzetica sau o zicatoare in loc de ceai, ca citesc pe la Parintii intreaba ca se scoala copiii si pentru apa de-a lungul anilor care vor veni.. Mai bine sa doarma noaptea daca-i cit de cit omeneste posibil. Cum mai e dupa vaccin? Sa fie de la vaccin astenia? :) Poate stie el ce zice cind zice ma-ma-ma.. da' nu-i iese asa cum ar vrea el.. Noi avem acu' damblaua cu le-le-le-le.. cind fac eu asa se pune pe un ris cu hohote.. Piersica cica-i o sursa importanta de fier, da' cum noi mincam atit formula cu fier cit si cereale cu fier, cre ca n-o sa ma grabesc prea tare cu piersica. La noi a devenit bucurie mare baia, de-acuma nu mai galopeaza numai in cadita, galopeaza de cind incep sa-l despachetez in vederea baii.. Sanatate la bebei si mamici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by parpalak
adita, da' de pruncul meu ce zici, ca a dormit noptile de la 4 saptamini la doua luni si dupa aia s-a razgindit?
Asa am mai vazu(si Elena dormea toata noaptea si acum se trezeste de vreo trei ori), dar invers nu prea, sa nu doarma cun sunt mici si sa doarma bine cand se fac mai mari. Eu branzica n-o faceam cu calciu. Dupa ce opream laptele din clocotit puneam putin iaurt. In rest procedura era identica ca la Aalina. Am si eu o intrebare: pot sa pun mai multe citate in acelasi mesaj? Daca da, cum? Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adita, da' nu iese iaurt in loc de brinzica? Cit despre mai multe mesaje.. habar n-am .. nu cred ca poti printr-o metoda rapida.. Sigur, exista intotdeauna metoda mai putin rapida, cu tag-uri, pe care le pui mataluta de mina, cu paranteze patrate, (quote) si la sfirsit (/quote) si intre ele mesajul copiat tot cu mina (copy'n'paste) Sanatate la bebei si mamici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vaiii cat m-ai facut sa rad cu inghetata aia :))) Auzi mai da la pozele pe care le-am vazut pana acum tot par mare are...poate mai incolo :)Doamne ce scump e :)Sotul meu acum l-a vazut si a spus ca nu e parul lui nu-i asa :))) Azi Dori a fost afara la plimbare pe ploaie si tare i-a placut, dar in casa a fost un scancit, cred ca de la vaccin. Are dreptate adita am auzit si eu de reteta ei cu iaurt. Da mie asa mi-a spus pediatra sa o fac. La mai mault somn Paul! PS pt.Parpalak: sunt mai grasa [:D] asa ca pofta mare la inghetata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...