Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai 2003 (9)


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
pisi, acum e pe pagina unu! :) Ai scris asa, in secret! :) Sa nu mai stie si altii! :) Cit despre telentele mele de povestitor.. cred ca ai degraba povestea e cu pricina.. :) Aalina, da, dormeam dulce cind mi-ai scris tu. :) De data asta n-am sarit masa de la 2, am sarit-o pe aia de la 5 - n-am ce s-o mai imping pina dimineata ca a disparut de la sine. Si a disparut si aia de la miezul noptii. Numai ca acuma e 10 dimineata si de la 2 noaptea n-a mai mincat nimic. Am sarit eu cu bibe la 8 cind au inceput zicatorile, am sarit si la 9.. cred ca am totalizat 10 ml.. si FARA cereale in dimineata asta :) oLo, ca sa zic drept, abia astept sa merg si eu la servici ca sa nu ma mai stresez in halul asta pentru fiecare ml pe care-l maninca sau nu-l maninca Paul.. Lumy, o fi vreun virus nou - vezi numai sa nu stranuti inspre noi! :) Sanatate la bebei si mamici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca pisi_ela s-a pus pe plans,atunci ma pun si eu [q][q][q] si noi avem povestea nasterii Maiei la nasterea pe glob si se numeste "un crampei din viata mea".este o poveste trista dar cand aveti timp cititi-o si o sa vedeti ca exista totusi pe lume si minuni dumnezeesti...povestea nasterii lui Robert am sa o scriu intr-o zi cand voi avea timp liber[bang][bang] mamicilor,am vazut ca a-ti inceput diversificarea. care a fost primul aliment introdus? aici in canada se incepe cu cereale.parpalak,lumy la voi cum merge treaba cu diversif. apropo parpalak,Robi al meu baga 240 ml de formula la 4 ore si tot nu-i ajung [bang][bang] trebuie sa-i dau bb si altceva dar tareee frica am cu diversificarea asta... manutele le indesam si noi pe gat cat putempana ne inecam si dam in tuse[:D] suzeta nu vrem sub nici o forma.tot degetelul este mai dulce! noaptea dormim ca un om mare. de la 9,00 seara pana la 7,00 dimin.marfa nu?! [;)] ange,mamica de 2 ori http://community.webshots.com/user/maiaioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei fetelor vedeþi cã încetul cu încetul trag ºi bebei voºtri cãtre patru mese mari ºi late? Aºa acum sã o luãm în ordine: FIMOZA: eu la cel mare mi-a fost milã sã-i decalotez prepuþul ºi ca urmare am ajuns pe la 3 aniºori la doctor...a urlat el 5 minute acolo dar pe urmã îl ustura când fãcea pipi de dãduse groaza în bietul copil...ca urmare acum când i fac bãiþã la cel mic încerc sã trag de pielicicã ºi chiar dacã alunecã insist puþin dacã nu face scandal(semn cã nu-l doare) ºi...BINGO! am reuºit, s-a dezvelit f. frumos. De acum nu-l mai las ca sã nu pãþesc ca cu cel mare! Aalina mersi pt. e-mail...ºi eu i dau Lactovit la al meu dar s-a cam scârbit de el Parpalak pânã acum plângeai cã papã prea mult ºi te scoalã noaptea stai sã vezi cãnd o cãdea ca al meu în extrema cealaltã o sã te rogi sã te scoale noaptea numai sã pape ceva! Cât despre chinuitul dinþiºorilor ai încercat cu ceva gel pentru gingii ca sã nu-l mai doarã aºa? Pisi_Ella, Mircea al meu a avut o secreþie urâtã la ochiºor încã din maternitate ºi ne-am chinuit vreo lunã ca sã-i treacã, i puneam ziua dupã toaleta cu ser fiziologic picãturi de TOBREX cãte una în fiecare ochiºor de trei ori pe zi,iar seara puneam unguent cu Kanamicinã oftalmicã. Cu chiu cu vai a trecut.Cred cã ºti cã trebuie sã foloseºti câte UN TAMPON PT. FIECARE OCHISOR! Ange de unde ai ºtiut cã bebe are torticolis? Al meu doarme cu capul pe o singurã parte de trebuie sã-l forþez ca sã-l întoarcã ºi pe partea cealaltã , iar capul nu e tocmai rotund! Oricum s-a mai îndreptat faþã de cum era când a fost mic, mic! Vã las cã s-a trezit bebiþã! Multã sãnãtate ºi toate cele bune.Sã creºteþi mari!Dacã dragoste nu e nimic nu e! http://community.webshots.com/user/penciu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alycia,torticolisul l-a descoperit pediatra lui cand avea 2 luni.De atunci fac fisioterapie cu el.Acum suntem aproape ok. A facut un progres extraordinar in 2 luni.Inca are capul turtit pe partea afectata dar nu se vede decat daca sti ca acolo e buba[:D] Ce pot sa-ti spun :grija mare! Daca doarme doar pe o parte forteaza-l sa dorma pe cealalta. Muta-i patutul si punei jucariile toate,dar toate pe partea pe care nu vrea sa intoarca capul. Nu vreau sa te sperii dar nu e gluma! Am vazut bb cu fata deformata,cu privirea aiurea si n ,n complicatii. Daca trece de 6 luni este mai greu sa-i modelezi craniul...aproape imposibil... Daca vrei info mai multe ,da mail. sanatate maxima bebelusilor! ange,mamica de 2 ori http://community.webshots.com/user/maiaioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alycia, stiu ca trebuie sa folosesc un tampon pentru fiecare ochisor...Normal, altfel se raspandeste infectia de la un ochi la altul...Chestia asta e valabila si pentru urechi...Avem probleme doar cu ochiul stang, cel drept e sanatos...Am sunat la Medsana sa ma programez pentru antibiograma, insa mi s-a zis ca saptamana viitoare e full...[bang] A ramas sa sun luni, marti si sa ma programeze pentru cealalta saptamna...Asta e... In legatura cu diversificarea...Eu i-am dat numai putin suculet de morcov si putin piureu de banana...Asa, sa se invete cu gustul...O sa-i mai dau si suc de mar, tot foarte putin, pentru gust...Diversificarea adevarata o sa o incepem intre 5 si 6 luni...Am lapte la san, asa ca nu-i nevoie sa incepem mai devreme...Pup! [pis]_ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ange, a propos de modelarea capului...In "Mama si copilul" scrie sa nu ne panicam daca bb doarme mai mult pe o parte, caci capul, chiar daca se turteste pe o parte, revine la forma normala dupa varsta de 9 luni...bine, in caz ca deformarea nu e prea accentuata...Ei zic sa schimbam in perioadele de veghe fie pozitia sugarului, fie pozitia patului, pentru a-l stimula sa intoarca privirea in acea parte a camerei care prezinta interes...Si mai scrie urmatoarea chestie: "Numai dupa luna a 3-a - a 4-a, turtirea craniului asociata cu inmuierea zonei parietooccipitale poate constitui un semn precoce de rahitism. Se va consulta pediatrul!" [pis]_ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alycia nu are nimic daca are capul putin deformat doar cind doarme pune-i un prosop sa-l fortezi sa doarma mai mult pe partea care nu-i place sa-si revina. Dar nu exagera ca eu la fel am facut Joshua ii place sa doarma mai mult pe o parte (la fel ca si mie) citind pe aici cu Ange m-am speriat si m-am dus la doctor speriata ca are torticolis binenteles ca copilul n-are nimic capul este putin deformat trebuie sa te uiti cu LUPA ca mine sa vezi . Mi-a zis ca nu-i nici o problema doar daca in momentul in care tu-i intorci capul pe partea care nu-i place plinge (semn ca-l doare). Vezi sa nu faci ca mine ca eu daca mai continui asa ce citesc pe aici mi se pare ca are si-al meu si merg la doctor ca deja cred ca ma crede PARANOICA.M-am dus la doctor si pe motiv ca-i obez si tot asa copilul este perfect sanatos si-un dulcic ca l-a inebunit pe tacsu este lesinat dupa el. Va pupici DANA SI JOSHUA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pisi-ella,chestia cu rahitismul nu are de a face cu torticolisul... imi pare rau ca v-am speriat[bang][bang]promit ca tac malc legat de subiectul asta. incercam doar sa va spun ce se intampla cu noi si ce este de fapt torticolis... dana,nu stiu la ce pediatru ai fost tu dar cand ai sa mergi din nou spune-i ca torticolisul in canada ,nu doare!deci,nici in ro. nu ar trebui sa doara[;)] esti tare norocoasa daca poti merge la pediatru cand esti nelinistita in legatura cu bb tau.asta-i un lucru mare!tare mult conteaza linistea interioara a memei vis-a-vis de bb. oricum un sfat:daca bb vostrii dorm NUMAI pe o parte si capul incepe sa se deformeze,nu lasati sa treaca 9 luni sa se modeleze singur ca apoi va vad ca dati cu capul albastru in peretele rosu. pisu_ella,in faimoasa carte"mama si copilul" scrie cum si-n ce fel sa incepi diversificarea bb cu predispozitie la alergii? daca da,te rog scrie-mi 2 randuri. ange,mamica de 2 ori http://community.webshots.com/user/maiaioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...