Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici a doua oara


Recommended Posts

Care dintre voi sunt mamici a doua oara si pot povesti ceva din experienta lor, prin ce au trecut si cum este cu doi copii? Eu voi deveni mamica a doua oara la inceputul lui noiembrie si sunt curioasa prin ce ati trecut voi mai ales la inceput. Cum este la al doilea bebe, unde l-ati culcat pe bebe? Astept sfaturi si impresii de la voi. Cum au reactionat copii la venirea fretiorului sau surioarei? Bogdan va avea trei ani in decembrie. Miha[gravi] & Bogdan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna Miha, Si eu sint in aceeasi situatie ca tine. Melany va avea 2 ani si 2 luni cind l voi naste pe fratiorul ei la inceputul lui noiembrie. Pentru inceput vor dormi in aceeasi camera cu noi si cu ea, noi avnd 2 camere si venind parintii aici sa ma ajute. De la 2 luni, cind pleaca ai mei inapoi in Ro o sa incerc sa doarma doar beb cu noi in camera. S-a mai discutat despre subiectul asta numit "al doilea copil" Delia, Melany si bebe Brian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cand am avut-o pe baby fetita mea avea 2 ani si2 luni cand a vazut-o la spital a inceput sa tipe asa tare zice ; mami ,mami baby a inceput s ao pupe si sa o ia in brate ,cand am adus-o acasa foarte incantata era de cate ori plangea se ducea prima la ea ,o tinea in brate de multe ori isi ridica bluzita sa ii dea sa manince stiti voi ...eu am incercat sa ii acord aceiasi atentie sa nu fie geloasa si si acum dupa un an de zile se poarta foarte frumos cu ea nu a batut-o niciodata din contra are foarte mare grija de ea,cand maninca cookies ii da si ei deci in privinta asta nu am probleme sau sa fie geloasa pe ea nu nici nu este vorba eu cred ca depinde foarte mult de noi mamicile. "Succes is a journey,not a destination" http://community.webshots.com/user/simi169
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, eu am trei copii. Diferenta intre primi doi este de trei ani si 2 luni.Acum cei doi sint mari adica 12 si 15 ani,iar cea mica are 2 ani. Andra care este cea mai mare ...cind a auzit ca va avea o surioara sau un fratior a fost foarte incintata si cind am venit de la spital cu fratiorul ei nu stia ce sa faca de atita fericire...la 3 ani ma ajuta la multe daca o rugam,il iubea enorm si si acum se inteleg foarte bine...bineinteles ca se si cearta citeodata[:D]dar pe urma se inteleg . Tin sa atrag atentia ca nu am facut diferenta intre ei si i-am invatat de mici sa imparta unul cu celalalt tot ce au.Asa ca de multe ori daca unul primeste ceva nu poate sa nu dea si la celalalt...[:D] Cind cei amri au auzit ca vor avea un fratior sau o surioara au fost in al noulea cer. O iubesc nespus de mult.Mie cam teama sa nu fie prea alintata...parinti ,bunici,frati mari...[:D] "Un sfirsit e un inceput..." ella& laura,andrei,andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intre puiutii mei e o diferenta de un an si opt luni.In tot timpul sarcinii am icercat sa-i povestesc baiatului meu cum o sa fie cu bebe, si rele si bune, ca sa stie la ce sa se astepte (ca o sa planga, ca o sa-i dau tatica de care el abia se despartise). O iubeste foarte mult pe surioara lui, ma ajuta cand am nevoie de ceva, ma exaspereaza ca vrea s-o ia tot timpul in brate si nu poate singur. El dormea singur in camera inca inainte de a se naste fata,iar ea doarme cu noi in camera. La inceput am avut probleme ca venea noaptea peste noi in pat. A dormit tati cu el in pat cateva zile si pe urma lucrurile au revenit la normal. Am incercat sa-i acord celui mai mare cat mai multa atentie, ca sa nu fie gelos si se pare ca deocamdata lucrurile merg bine. Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Andrei va avea 4 ani si 4 luni cand se va naste Matei sau Maria. Este f incantat ca va avea un fratior - ptr ca el asta isi doreste - si are f mare grija de mine: imi aduce tot ce ii cer, ma ajuta sa ma urc in pat ca "nu poti mami cu burtica asta mare" si se uita pe vizor (adica pe la buric) sa vada daca totul este in regula cu bebeul. Este tare scump !!!! Multa lume mi-a spus ca atunci cand voi veni cu bb de la spital,sa ii acord putin mai multa atentie lui Andrei ca nu se simta dat la o parte si sa il implic in tot ce inseamna cel mic - atat cat poate. Sper sa fie bine:-) Am citit ca este bine cand vin acasa sa ii aduc o jucarie ca din partea celui mic - sa vada ca il iubeste !!! Asa am sa fac - oricum rau nu are ce sa fie, nu ? Va tinem la curent cand se va intampla minunea !!!! Pupici si bafta multa, Andra cu burtica de 31 saptamani si Andrei (4,3 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, si eu sunt o mama cu doi copii. Am mai scris pe forum si sunt mai multe subiecte pe tema asta. Incearca si aici: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=14967 subiectul a avut initial alta tema, dar dupa primele 6 postari, sunt si lucruri care cred ca te vor interesa. O sa mai povestesc si eu cu prima ocazie. Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un baietel de 3 ani si o fetita de 8 luni si pot sa spun ca nu-mi este f usor chiar daca am si ajutor. Cand vin acasa, amandoi sunt dornici sa stea cu mine, pe cea mica inca o alaptez si nu reusesc sa-i multumesc pe amandoi in acelasi timp. Norocul meu este ca pe Dalian l-am invatat sa-si iubeasca surioara, aratandu-i si lui la fel de multa dragoste. Pe Dalian l-am pregatit inca de cand am ramas insarcinata, ca v-a avea un fratior si cand l-am intrebat ce ar dori sa fie BB, mi-a spus ca vrea sa fie fetita. Asa ca el a fost primul care a stiut ca v-a avea o "fratioara", asa cum ii spune el. Pe Alina o feresc totusi din calea lui, deoarece din prea multa iubire, uneori ii face rau strangand-o prea tare in brate. Intotdeauna ii laud pe amandoi odata, spunandu-le ca am doi copii frumosi si destepti. De dormit nu pot dormi impreuna, pt ca nu au acelasi program deocamdata. Pe Dalian l-am dat la gradinita, pt ca Alina sa beneficieze si ea de toata atentia asa cum s-a intamplat cu Dalian cand era mic. Mult succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...