Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug-sept.2003 (2)


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Neata! Yasmin, aseara n-am apucat, da' zic acuma: bine ai revenit, iar ne-ai dat emotii, ai lipsit prea mult. Noi s'tem binisor, azi-noapte ne-am trezit din 2 in 2 ore (mai putin in prima faza, cand am dormit vreo 4 ore juma'), asa ca acum picotesc la tastatura, duducuta a adormit (in sfarsit, ca de la 7 e treaza si s-a foit o gramada...) si cred ca am sa ma duc si eu la nani. Ma, asta mica face niste chestii ciudate noaptea: se screme si geme si se intinde si reuseste sa se invarta de pe o parte pe spate, asa ca ma scol o gramada numai ca s-o invart la loc (nu stiu ce m-oi face cand o s-o mutam in camera ei)... si scoate niste chiraieli si niste gangureli (asta, repet, noaptea, in timp ce doarme) ca nu mai stiu ce sa cred... prima parte a noptii, dupa baita, o doarme tun, pe urma incepe cu faze d-astea (de pe la 2-3 pana spre dimineata). Apropo de baita, Cristina, nu e musai sa-i faci zilnic, am o carte care e tradusa din germana si acolo zice sa-i faci de 2-3 ori pe saptamana. Noi incercam sa facem zilnic, desi n-am gasit o metoda comoda de asezat cadita (asa ca de multe ori facem baie in grup, toti 3! [:D]), insa sunt seri cand nu reusim si chiar nu cred ca e vreo nenorocire. Ce incerc sa fac este s-o spal pe bebita de cate ori face kk (mai ales ca se mozoleste la greu, cateodata da p-afara, cu tot super-pampersu' de pe ea). Ieri am reusit sa ne luam marsupiu, e de la Neonato, are el ceva suport de tinut capul (de fapt, e o bucata mai tare pe care sta bebe cu ceafa), insa e cam mare, asa ca inotam un pic in el. Oricum, aseara am scos-o la plimbare cu el si i-a placut foarte tare, urmarea cu ochii toate felinarele de pe strada, i s-a parut tare distractiv. Cristina, nu stiu sa-ti zic cat mananca un bebe la 2 luni, stiu ca gasisem pe undeva o formula si portia de mancare depinde de greutatea copilului, insa am citit (Doamne, ca mult mai citesc! [8D]) ca daca bebe lichideaza biberonul in mod constant e bine sa-i mai maresti un pic portia, inseamna ca vrea mai mult. Daca e vorba de [xinpat], eu sunt inca la post negru, si chiar voiam sa va intreb: voi ati asteptat sau aveti de gand sa asteptati sa treaca cele 6 saptamani, ca eu nu stiu ce fac... doftora nu mi-a zis nimic la ultima intalnire, mi-a dat o lista cu ce trebuie sa iau si sa fac dupa nastere, si mi-a zis ca ne vedem la 6 saptamani, da' n-a pomenit nimic de treburile astea, n-a zis nici da, nici ba. Si eu eram a doua zi dupa nastere, respectiv dupa o noapte nedormita, habar n-aveam cum ma cheama, evident ca am uitat s-o intreb. [bang] Hai, ca s-a trezit! Of, ce suparata e! Va pup!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roisin, eu eram pregatita sufleteste din minutul 1[il]. Cezariana s-a vindecat frumos si fizic sunt pregatita de vreo doua sapt dar nu a vrut barbatu'meu pana acum. 'Sa nu se intample ceva'. Mai ales ca era de fata cand doctora a decretat 2 luni. De vreo trei seri insa incercam. Ba nu a vrut sa doarma pitica, ba am avut musafiri si aseara cand toate erau bune, nu aveam prezervative. 'Fir'ar mama lui de trai, cand e sare nu-i malai'. Si uite asa. Si Asli face aceleasi zgomote nopatea, ca pana ne-am obisnuit, ne speriam ca dau hotii, asa puternice sunt. Dar ea doarme dusa. Cred ca in perioada cu zgomote ea proceseaza tot ce a acumulat in timpul zilei si se descarca. Probabil. Oricum, rau nu poate fi, pt ca ea pare in regula. Eu nu o spal pe bebita dupa ce face kk, folosesc servetelele umede de la Nivea, fara parfum. Sunt super. Nu i s-a inrosit funduletul nici macar o data. Iar baitza facem la fiecare doua zile. Si daca se intampla ceva si nu reusim sa ne tinem de program, e ok si a treia zi. Cand incepe sa se dea peste cap pe covoare si pe plaja e musai in fiecare zi. Am citit si eu...[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yasmin, credeam ca ne-ai parsit. Bun revenit! Si gagalicea mica scoate tot felul de zgomote de nu o scoate mama din calut, leut, magarus, si alte animale care necheaza, rag etc. Si se strange ca un embrion si apoi se intinde (da numai in partea de sus cu manutele si spatele, picioarele raman stranse). Cu baita tot asa, am citit si noi in "What to expect the first year" ca se poate face in fiecare seara dar ca nu-i bai la 2 zile. Iar pe cap, de doua ori pe saptamana e suficient. La o adica, in afara de fundulet unde e tot timpul lustruit, unde sa se murdareasca asa tare un bb???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare! daca aseara credeam ca mai rau nu se poate, in seara asta am descoperit ca se poate! Bietu' BB Erik a avut niste colici ingrozitoare de la 19:00 pana la 23:00, de mami a crezut ca sare de la geam, noroc ca stam la unu si era ineficient![bang][bang][bang] Am mutat ora de baitza dimineata cand Erik pare mai bine dispus, si oracaie mai putin! Cand mami il spala la putzica, tace malc! Ba chiar pot sa spun ca zambeste!Perversa creatura! Ma gandesc si eu unde se pot murdari bebelushii, dar al meu dupa cateva ore de la baie e plin de tot felul de scamute, cojite si tot felul de mici gunoaie, de parca l-as tine in grajd. Mai avem putin si facem si noi o luna! Aaaa, am uitat sa zic incep sa devin fruntasa in productie: astazi 220 ml la o masa![:D][:D][:D] Acum fug repede si trag pe dreapta ca sunt cam keo!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pup mamicile si bebelusii toti! Spuneti-mi ca sunt ticnita, va rog!!Puiul meu doarme de aseara de la 11, este ora 8.46, iar eu de la 6 dimineata fac 13-14 si nu-mi gasesc locul...nici nu indraznesc sa o trezesc cu adevarat dar tot o mai misc mai fac zgomot sa vad ce zice: se intinde putin si apoi adoarme la loc. Si tot de la 11 doarme pe burtica si cu capul intors pe dreapta. Nu mai spun ca nici pana la 6 nu prea am dormit ca de, bb este pe burtica si pediatrii spun sa nu pui bb pe burtica. Ce ne facem daca lui ii place asa??? Aseara am pus-o in disperare de cauza asa, ca nu mai stiam ce sa fac. Ei bine a adormit instantaneu. Ma duc sa-mi continui paza. Va pup si sa aveti grija de voi si de bb http://community.webshots.com/user/tangorezu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Bag sama a la noi o zi e soare, o zi ninge, ieri n-am putut sa ma inteleg cu bebita, toata ziua a fost smiorcaita, n-a dormit decat vreo 3 ore la pranz (am luat-o cu mine in pat, i-am dat sa suga si eu am adormit instant, dupa care a adormit si ea), in rest atipea, se trezea si incepea concertul... ce suzeta, ce ceiut, nimic n-a mers! Daca o tineam in brate, eventual cu tzitza in gura, era excelent! Pe seara am iesit iar un pic afara si cand ne-am intors, da-i scandal! Nu stiu daca astia-s colicii, ca nu dadea din picioare si nici nu parea s-o doara burtica (am vazut cum face cand o doare si stiu), eu zic mai degraba ca a fost o criza de nervi sau ceva de genul asta. De altfel, citeam la babycenter deunazi ca nu se stie ce anume sunt colicii, si ca nu exista dovezi ca ar fi cauzati de dureri de burta sau balonari, unii zic ca pot fi manifestarea unei stari de oboseala acumulate in timpul zilei si anume un fel de descarcare nervoasa. In sfarsit, ca le zice colici sau le zice nervi, conteaza mai putin, nasol e ca exista si ca nu prea stim ce sa facem cand apar. [:(] Astazi vad ca e domitorinc fata mea, motaie si se intinde de pe la 8, ba chiar mi-a dormit doua reprize de cate 4 ore azi-noapte, ceea ce se intampla pentru prima oara. Iar eu, fraiera, trageam de ea pe la 7 dimineata sa se scoale sa pape, desi bietul copil dormea pe el, parca fusese la arat! Ce sa fac, de cand cu zgomotele astea pe care le face toata noaptea, nici nu mai pricep cand e treaza si cand doarme, daca vrea papa sau viseaza numai, si nu vreau sa o las sa tipe, ca il trezeste pe tati si el, saracul, merge la serviciu. Apropo de zgomote, Oana, si noi am patit-o aseara, am zis ca e cineva pe acoperis (stam la ultimul etaj), se auzeau niste sunete tare ciudate. Aiurea, era copilu', o sa-l faca mama omu'-orchestra, ca prea le zice cu foc! [:D] Tango, lasa fata sa doarma cum vrea, numai sa te mai uiti la ea din cand in cand. Nu e chiar asa periculos cu dormitul pe burta, si daca se simte ea bine, merita s-o mai lasi, macar din cand in cand. Bai, ce ma distreaza fii-mea! Casca, plescaie, se intinde cu mainile in suuuuus... astazi e zi de dormit! Se reface dupa balamucul de ieri si se pregateste pentru cel de maine! [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de doua seri incoace (si da Doamne s-o tina tot asa), puiul meu adoarme in felul urmator: la 8 o pun in patutul ei care se leagana, o tin jumate de ora, evident ca nu adoarme, o scot, o pun in scaunul de masina si o las singura in camera de zi cu tv-ul in functiune, timp in care noi luam cina in sufragerie (de unde eu o pot auzi, dar ea nu ne vede) si adoarme instant. Nu o mai pot trezi nicicum la papa, si ma dor sanii ingrozitor (apropo fetelor, e normal sa fie atat de plini, ajung pungutele cu laptic pana la clavicula si in final explodeaza de ma ud pana la brau, cu tot cu tamponasele lor protectoare). Se trezeste la 12.30, la 3 si la 6 de cateva nopti incoace. Mai rau e ca de la 6 dim incolo face instructie cu mine, uite suzeta, nu e suzeta, pana pe la 10. Si mor de somn[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As' noapte m-am culcat pe la 12.30, ca am zis sa ii dau papa si sa nu ma mai trezeasca decit mai dimineata, dar ti-ai gasit. La 4 era din nou treaza...pina s-a dus tati sa faca bibe, eu i-am bagat tzitzi in gurita si am adormit amindoua. La 5.30 era din nou treaza, iar la 7.30 gingurea si ridea de mama focului de vreo 10 minute. Am lasat-o asa si m-am rugat sa o mai tina gingureala macar putin sa ma dezmeticesc si eu. Eh, boneinteles ca nu a durat mult, ca a trebuit sa cobor din nou sa fac bibe, din care a mincat vreo 2 reprize, apoi bagat in leagan, leganat vreo 10 minutele si din nou scandal. De data asta era vorba de nanita. Si cum ne-am obisnuit amindoua, ea sa faca nani pe brate si eu cubutoanele la calculator, in sfinsit Mos Ene a venit si domnisorica mea face nani. Ieri de dimineata de pe la 8 m-a tot chinuit ca pe un hot de cai:))). Adormea 10 min, se trezea, adormea din nou, incercam s ao pun in patut, trezirea la loc comanda. Eh, si de la 3 a dormit vreo 4 ore. Dupa 3 ore deja ii plimbam bibe pe la gurita si nimic. Asa ca aseara am sarit baita, era cam frigut si am mers la plimbarica unde a dat sa adoarma, dar cum am ajuns acasa cum s-a trezit. A adormit pe la 9, cu o mica trezire cind tati a luat-o in brate si a adormit din nou. In sfirsit s-a mai racorit si aici ca putem si noi sa iesim afara in voie si de cum iesim la aer, cum inchide ochii pe jumate, de parca ii bate vintul in ochisori:)))), si deschide gurita. Bineinteles ca nu scoate o vorbulita, ma mai aplec eu sa o mai bag in seama si sa stie ca sint linga ea. Ieri iar a mincat cam putinel, dar incep sa invat sa nu imi mai fac griji, ca alaltaieri bagase in stomacel vreo 900 ml. Apropos de ceiut...ce fel de indulcitor folositi, ca am inteles ca nici mierea si nici zaharelul nu sint bune. Ooops, na ca mi-am deochiat fata...s-a trezit :(((
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...