Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug-sept.2003 (2)


vilma

Recommended Posts

Cristina, cum sa nu fim de sarbatori impreuna? Nici nu se pune discutia. As pleca pe 5 si m-as intoarce pe 19 dec. Nu ai fost tu atenta, ca eu am zs ca o sa fim de sarbatori impreuna[:p]. Doar imi pare tare rau ca nu poate fi cu noi in Ro si e prima oara de cind sint in USA cind stam o zi departe unul de celalat, ca dupa ce ne-am casatorit a trebuit sa stam ,eu in Ro, el aici, un an de zile si nu doresc la nimeni "experienta" asta. In schimb, el isi vede familia si lui nu ii va arde funduletul sa ii vada, deci va mai putea rezista pina la vara. Eu nu am mai fost acasa de un an juma[:(]. O alta motivatie e ca as vrea ca si fam. mea sa o vada pe Emma acum si nu cind va avea ea un anisor. Si ii dau tema pentru acasa sotiorului...sa caute cadouri pentru noi [;)]de Craciun. Si tare mi-e dor sa ma duc la liceul unde am predat, macar sa asist la o ora:))).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am citit cateva mesaje de ale vostre mai din urma...ehehe, pai voi vorbiti de lucruri sfinte, cum e aia sa doarma copilul 5 ore pe noapte sau aproape toata noaptea??? Bb Horia doarme 2 ore si se trezeste, poate nici atat. Numar pe degete de cate ori a dormit mai mult de atat. Vroiam sa va intreb pe cele care ati facut deja botezul, ce tb. adus la botez, si mai ales ce obiceiuri specifice sunt. Sotul meu a fost la biserica si preotul i-a spus asa : -o panza alba -o panglica -sapun -prosop -untdelemn -lumanare bineinteles Noi am vrea sa-i facem si baia de mir in aceeasi zi, dat fiind faptul ca botezul va fi duminica (pe 9nov.), si nasii nu cred ca vor putea lipsi luni de la serviciu. Voi ati mai auzit pe cineva care a procedat asa?? As vrea sa stiu daca e in regula, ptr. ca de obicei baita se face a doua zi. La molifta ce trebuie dus(daca trebuie dus ceva)? Si tb. luat si copilul?? Mie dr. mi-a mai recomandat un medicament ptr. lactatie, se numeste Nutrinatal, si mi se pare chiar mai bun decat Galactogilul, si e si mai ieftin, ptr. ca e fabricat la noi. Pupici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La biserica nu trebuie sa aduci nimic. Popa nu tre' sa aiba nici o treaba cu tine ci cu nasii. La molifta mea a participat si copilul, ca si el te-a atinsa, cica...si sotul si n u am dus nimica. Asa mi-a facut mie popica, eu nu stiu cum e prin alte parti. Poate nu se satura, de aia se trezeste asa de des. Cind o sa mai creasca mai mare ai sa vezi ca o sa doarma mai mult. Emma la 3 luni doarme de pe la 9 pina pe la 5 dimineata. Azi dimineata nici nu stiu cind s-a trezit ca sotul meu a fost la datorie. Si noi i-am facut baita in aceeasi zi, avind in vedere ca nasii sint la 200 km departare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iuliana, nu cobesc, dar pe-aici iarna a venit devreme, si daca se lasa cu viscole sau alte prostii, geruri de-alea siberiene, nu stiu cum o sa faca fata emma. parca la un moment dat ziceai ca n-ai vrea sa-i schimbi clima atat de radical. si daca te hotarasti sa vii, unde sunt parintii tai? bucuresti? cat despre vizita la fostul liceu, sa-ti spun ce-am patit eu. primii doi ani am predat la un liceu in buc, si am avut doua clase de-a cincea. nu le aveam la dirigentie, dar plecam cu ei prin muzee, excursii la greu. cand a trebuit sa plec la alta scoala, m-am dus sa-mi iau actele de-acolo, si m-am intalnit cu copii. am plans toti in fata scolii, ei au inceput dar nici eu nu m-am putut opri. si acum imi e asa dor de ei, am evitat chiar anul asta cand am avut iar treaba acolo sa ma intalnesc cu ei. dar au urcat o data in grup in troleu, si eu eram pe banca, au fost niste momente de se uita toata lumea la noi. concluzia la toata povestea asta e ca, daca te duci, pregateste-ti batiste, mai ales daca nu ai vrut sa pleci. o sa ti se rupa inima... eu asa am patit. in state nu poti sa predai? chimia e aceeasi peste tot... tigresa, la botez eu m-am ocupat de toate, ca nasa a venit de la paris si nu avea cand, si oricum nu stia. aceeasi lista am primit-o si eu, si mi-au mai spus ca "lumanari (mici), carbune si tamaie se cumpara de la biserica." daca nasii nu se ocupa, sau nu sunt in localitate, te poti ocupa tu. apropo de panza aia de mir, cand m-am prins eu la ce se foloseste, era tarziu. daca stiam cumparam in loc de panza bumbac sau ceva mai gros (asemanator cu un prosop). a fost nevoie sa pun prosopul dedesubt, caci panza nu tinea de cald, si pe andrei l-a tinut destul de mult in panza in timpul slujbei. si ca sa vezi cat de multa apa a fost, panza si prosopul,+ bluza nasei erau ude leoarca. din fericire, andrei n-a racit. ce ar fi trebuit sa luam: o paturica mai mare ca s-o punem pe masa unde l-am dezbracat. sa nu uiti betisoare de urechi, sa-l stergi repede. la molifta am luat tot familionul (bb si tati...), dar nu a fost nevoie de nimic... exceptand ce i-am dat preotului. hai ca ma duc sa-i fac baita lui andrei. sper ca, daca ii fac asa de tarziu, sa adoarma si el in noaptea asta... cristina si andrei [bibe] mofturosu' http://www.andreirazvan.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Nu stiu ce sa ma fac! De vineri i-am introdus Sarei o masa cu lapte Similac formula cu fier. In primele doua zile a fost OK, a treia zi cu chiu cu vai, a mancat 60 ml de lapte praf, apoi ieri si azi, la fel, n-a prea vrut. Asta as intelege, nu-i place laptele praf, insa..nu-i mai place nici lapte de la san, cand o pun sa o alaptez tipa ca din gura de sarpe , probabil din cauza ca de cateva seri am inceput sa-i dau laptele meu cu biberonul si cred ca ii place mai mult sa pape asa. O sa incerc sa nu il mai dau cu biberonul, insa eu o faceam, ca sunt obsedata ca nu mananca indeajuns noaptea cand se culca. Vroiam sa va intreb, daca dati lapte de al vostru de la frigider la bebe si bebe nu termina la o masa laptele din biberon , laptele care ramane mai e bun pentru masa urmatoare? Eu am citit undeva ca laptele proaspat isi mentine proprietatile 10 ore la temp camerei. E, laptele muls si pastrat la frigider,care a ramas in biberon, mai e bun ? Daca da, cat timp. Cred ca tb sa stea la temp camerei , nu se pune inapoi la frigider, din moment ce a fost incalzit o data, nu in ibric, am pus biberonul, fara tetina, intr-o cescuta cu apa fierbinte si a stat cam 1.5 minutele. Multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuliana, Ce bine de tine ca ai facut botezul aici, ai scapat. Noi o s-o botezam pe Sara de abea la anul ,cand mergem in Ro, o sa aiba atunci 8-9 luni. Am fi vrut sa o botezam si noi asa micuta, insa acum , in Ro sunt zero grade, iti dai seama ce rece e in biserica. Mi-e teama sa nu raceasca. Si nici nu ne incumetam la un drum, desi eu as vrea , ca si mie mi-e dor de acasa din Romania. Cat despre soacre, sa-ti spun ceva si soacra-mea a stat primele noastre 6 luni cu noi, iti dai seama.Primele luni in care eram cu sotul meu. Bine, femeia a fost linistita in general in primele 3 luni , sa zic, apoi in ultimile 3 luni a devenit mai cicalitoare. Ti-am spus asta ca sa te incurajez, adica uite, se poate si mai mult, inteleg ca socrii tai vor sta o luna si jumatate. Ancuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...