Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug-sept.2003 (2)


vilma

Recommended Posts

Tocmai vazusem ca ii e foame domnisoarei mele si am zis sa cobor sa ii fac lapticul. Ma miram de ce e asa de liniste, ca de obicei se lasa cu concert. Cind urc, era tare ocupata, avea treaba cu degetelele; erau bagate in gurita, mineca de la bluzita era uda, apoi si-a schimbat preferinta, si molfaia numai degetelul mare cu atita zor. Banuiesc ca vroia sa se delecteze mai intii cu unu', lasindu-le pe celelalte pe mai tirziu :)))))))). Doamne, creste si mie inca nu imi vine sa cred ca o am. Parca mai acum eram cit un butoi... bine, nici acum nu sint prea departe.... cu ea in burticuta...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
hmmm, credeam ca numai eu am parte de scandal in timpul zilei! astazi, ptiu sa nu-i fie de deochi bb Erik a fost un scump! Nu tu colici, s-a jucat singurel cu funditele de la cosulet, a urmarit de zor imprimeul de la cos, ce mai o bombonica de baietzel! Pt. prima oara, dupa multe vreme am vazut si eu aproape un film intreg la HBO! Stati ca cineva chiraie[V]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiti ce e rau rau de tot? Nu am absolut nimic de imbracat care sa ma cuprinda. Doar hainele de gavida. Si nu vreau sa imi cumpar haine noi pe masura de acum, ar insemna un prag psihologic dureros. Ar fi ca si cum am acceptat ca asta sunt si e ok sa mai fiu asa cine stie cat.... Doamne doamne....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, dar ce repede cresc bebelusii!!parca acum eram cu burticutele la gura asteptandu-i sa apara pe lume!Noilor veniti le urez bun venit, sa ii faca pe mamici si pe tatici fericiti! A mea are numai 15 zile dar parca as avea-o de o vesnicie! Bebita mea scoate sunete asemanatoare cand doarme, parca geme, se screme si se intinde cu manutele si piciorusele, apoi se aduna si iar se intinde. Dar adoarme la loc. Noi nu radem decat in somn, dar si scancim. Cand suntem treze plangem de foame si de dureri de burtica.Ne place afara si la baita,unde nu plangem deloc. Programul de masa si la noi e cam aiurea, la cerere si este cand cere dupa o ora jumate si e atat de flamanda de parca nu ar fi mancat de un secol. E nasol ca nu-i ajunge sanul si trebuie sa-i dau completare,dar biberonul trebuie sa-i dau intai ca altfel dupa san il refuza, se stramba si scuipa afara si laptele care ii ajunge in gurita.De multe ori adoarme cu tzitzi in gura fara sa-l fi golit si apoi dupa o ora ii e iar foame. Noaptea doarme de la 22-23 pana dimineata la 4, desi de pe la 1 incepe cu gemetele, dar nu se trezeste. Are pe gat in spate un fel de iritatie rosie, dar e mare, pe toata plica de la gat, daca stiti careva cu ce sa o dau? Uite ca e ora 23 aproape si inca nu doarme, se tot foieste in patut, desi e treaza de la 16. Sper sa nu am o noapte alba! Va pup. mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roisin, hai ca-ti zic eu cum stau lucrurile cu [xinpat], mie Cezara mi-a zis ca 6 sptamani, pana la control, pauza totala[:D] [:D]. Asa ca nu-ti face iluzii....[:D] Piticul meu a inceput sa-si faca program de gangureala mai ales dupa masa de dimineata, cand dupa ce papa bine nu mai vrea sa adoarma , iar daca nu il bag in seama si nu vorbesc cu el incepe sa facascandal. Asa ca daca vreau si eu sa mananc il pun frumos in cosulet si il iau in bucatarie ca altfel nu am nici o sansa. Mai rau e cand trebuie sa ma spal, ca de obicei astept sa adoarma. Ce mai, baiatul are personalitate si nu-i place sa fie ignorat. Aseara am descoperti ca-i place tare mult sa-i facem masaj la maini si picioruse, dar nu la baita ci asa imbracat. Si noi avem seara cate o repriza de colici [bang]. azi l-am cantarit si daca ar`fi sa ma iau dupa greutatea de la nastere, pitivul a luat 1 kg deja, adica avem vreo 4 kile. Avem si noi o bafta de tot rahatul cu vremea asta care se pare ca iar o sa ne tina pe acasa. abia ce ne obisnuisem si noi cu plimbarile mai lungi. SI cel mai tare ma enerveaza ca daca nu pot iesi cu bebe stau si eu in casa, ca nu am cu cine sa il las [q][q]. Oana_Noemi, Babydrink-ul in gasesti in farmacii si costa in jur de 80.000 pachetul cu 10 pliculete (parca). Este ceai instant si spre deosebire de celelate este si un pic dulce. Mie pediatra mi-a zis sa ii amestec ceaiul de chimen+anason cu 1/2 plic de babydrink ca sa il indulceasca si sa ii placa mai mult copilului. Fetelor, bebeii vostrii cat stau la tzatzica? Al meu sta si o ora.... SI apropo de kk si pampersi, cand face in cantitate mai mare, da pe afara.....naiba sa-i ia de pampersi [:D] Si piticul meu scoate tot felul de sunete ciudat in somn: scartaieli, fornaieli, se agita da din maini si din picioare ca de multe ori nu-mi dau seama daca s-a trezit sau el de fapt doarme. Ma intreb cand o veni vremea sa dorm si eu macar 5-6 ore continuu noapea [bang][bang][bang], ca acum mai mult de 3 nu ma lasa [q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

baita in 3 o exceptie? noi in fiecare seara facem in grup, de ce sa se distreze doar mami?? ne descurcam si singurei, fara tati, dar e asa usor sa am un asitent... toarna sampon, toarna apa pt limpezit, iar eu am grija doar sa nu-l scap pe bb. dupa kk ne spa;am si noi mereu, si inca n-am reusit sa aflu de ce ajunge kk pana mai sus de putulica. de ce da pe-afara am inteles, mai ales daca pampersul il are de mai mult timp nu mai absoarbe deloc... sa astepti sa treaca cele 5 saptamani pt [xinpat] e recomandabil, mai ales ca e nevoie de timp sa revina totul la normal. cand mi-a zis la control ca zona e inca inflamata, sa mai astept un pic, imi venea sa-l bat! am mai asteptat o saptamana, si apoi a inceput distractia cu bb... si dupa ce bb ma chinuie toata ziua (nu e nevoie sa povestesc cum, decat ca nu inchide un ochi mai mult de 10'), poate tati sa incerce orice seara, cum vad ca are altcineva grija de andrei pic in pat si dorm bustean, ca urmeaza noaptea... am primit si observatia ca "pe net am timp sa stau noaptea, si nu ma vait de oboseala", [:I] dar tastatura solicita un efort asa de mic... inainte de bb ma gandeam ca noi n-o sa fim de-aia cu "program", ca [sex] o sa ramana tot ceva spontan, de cate ori aveam chef... ei bine, acum daca vrei, pandesti cand adoarme bb bustean, si te rogi sa dureze somnul. apropo de citit cu "colicii", am gasit si varianta ca informatia e foarte multa pt un creier atat de mic si cand "bombardamentul" e prea puternic, plansul si tipetele sunt modul lui bb de a protesta. or fi si gazele din stomacel... aveti si voi impresia ca s-a mutat gradina zoologica in patut... eu cel mai des am un manz si un delfin. oana noemi, cantitatea pe care ai scris-o tu eu am vazut-o numai pe gradatia biberonului, eu n-am reusit niciodata mai mult de 135, si asta e cifra record, nu cea constanta... si asa, din joi in paste cate 120... acum am revenit la vechiul obicei, de a-l pune la san inainte de biberon, si se pare ca merge, pare ceva mai mult laptic, caci nu mai termina biberonul de fiecare data. tango, cine sa ne mai inteleaga?? rau ca doarme, rau ca nu... yasmin, de ce nu te mulgi daca e asa mult laptic? poti sa-l congelezi, "valabilitate 3 luni de la data fabricatiei", sau poti pur si simplu sa-ti golesti sanii ca sa scapi de dureri. Asli suge tot? daca ea nu ti-i goleste, ar fi bine sa nu stai asa. n-are nici un rost sa te chinui inutil. eu nu indulcesc ceaiul deloc. daca ii e sete, bea si asa. chimion+anason, fara zahar. e naspa... ca am baut si eu fara zahar si m-a luat cu frisoane. in comparatie cu lapticul... dar (experienta altei mamici) cica sa nu-l invat sa-i placa ceaiul, ca mai incolo n-o sa mai vrea sa bea apa, asa ca sa nu-l indulcesc. iuliana, cum a fost pana la urma cu cele 3 intepaturi? de ce nu a fost una singura la vaccin? poate o sa vi se para o prostie, dar am niste emotii cumplite pt vaccinul lui bb, nu tremuram asa nici cand m-am dus sa nasc! si imi amintesc ce senzatie am avut la maternitate, cand ii lua sange lui bb, si ma gandesc cu groaza la vizita la policlinica de saptaman viitoare... cred ca nu bb trebuie sa ia ceva inainte, ci mami, ca sa se mai calmeze nitel! anny, andrei sta la san cam 30', si cand incepe sa se agite si sa lungeasca tzatzele lu' mami, il trec la biberon, ca nu mai e nimic pe-acolo. stiti ce m-a distrat mereu? un vitel sugand la vacuta, dupa ce aceasta fusese mulsa mai inainte, dar i se mai lasase nitel lapte. venea sarmanul vitel intr-un suflet si apoi asa se chinuia sa scoata mai mult... acum nu ma mai distreaza, cand face si bb la fel cu mine, dar din lipsa de mai mult laptic... cat despre dormit mai mult noaptea, eu astept sa vad "minunea" de la botez, ca toti imi spun ca dupa botez se linisteste copilul. pe-asta n-o cred, atat ca dupa botez bb o sa aiba 2 luni 1/2, si toata nebunia de pana acum se va mai duce... si de la 4 luni oricum vreau sa0i dau seara cereale pt bebelusi, si atunci o sa doarma sigur, ca alea nu se mai digera in 3 ore... s-a facut liniste, bb a adormit,m-a luat si pe mine somnul, asa ca, noapte buna!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, cand am zis baita in 3 m-am referit la faptul ca la sfarsit iesim toti uzi din cap pana-n picioare! [:D] Altfel, da, baita este si la noi o experienta de grup, tati ne ajuta foarte mult (la noi el tine copilul si eu il smotocesc) si ne si place sa se dam in barci cu totii. Mai ramane sa includem si patrupedul in acest piesaj... [:)] La noi timpul de supt variaza, la mesele de noapte nu stam decat vreo 10 minute (in care bebita suge cu nesat si scoate si niste chiuituri de lacomie), la masa de dimineata si cea de seara (pe la 9-10) stam o gramada, insa nu mancam non-stop, nuuuu! Mancam putin, facem porcusori (adica ragaim), ne mai uitam crucis la mami, ne strambam, mai mancam putin, poate facem si kk intre timp, mergem sa ne spalam, si pe urma mai mancam putin, ca nu merge sa dormi pe stomahu' gol! [:D] Iar seara papam si inainte de baie, si dupa, ca altfel facem scandal cat casa sau regurgitam, si nu e bine! [:)] Fii-mea seamana cu mine ca si temperament: n-are rabdare sa faca o treaba mai mult de 10 minute, asa ca in timpul mesei e musai sa mai facem si alte lucruri, sa nu se plictiseasca copila! Aseara iar a avut crize de plans, da' deja nu ma mai impresioneaza, daca nu mai rezist o pun pe umar si o las sa se calmeze, mai scoate si niste gaze, e singura pozitie care o linisteste cat de cat. Am incercat sa stam si pe burtica, insa nu prea avem exercitiu in pozitia asta si obosim repede. Nu stie sa-si tina mainile si sa-si culce capul, asa ca sta cu el in sus, oboseste si incepe sa scheaune. [:)] Anny, mi-ai omorit si ultima speranta, inca doua saptamani si ceva de post, of! [q] Mai, da' piticul tau s-a facut un urias, Anny! Bravo, un kilogram in prima luna e super, s-o tineti tot asa! Si tine cont ca dupa nastere a mai pierdut in greutate, deci practic a luat mai mult de un kilogram in mai putin de o luna! Ma duc sa-mi construiesc ceva de mancare, ca acusi se trezeste duda mica si ma ia la chinuiala! Am lasat-o sa doarma in carut in fata geamului deschis, e foarte fericita, s-a jucarit o gramada cu mainile inainte sa adoarma. Bine, evident ca a inceput sa miaune dupa vreo ora, da' de data asta a functionat metoda suzi! [[:0]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acusi imi vine randul din nou la "livrat" lapte asa ca vroiam sa va intreb repede daca si puii vostri se sperie din nimic. Eu m-am si plicitisit ca face chestia aia cu reflexul Moro de cate ori poate, uneori si cand suge si nu o deranjeaza nimeni si nimic. Mai prost este ca in ultimele doua seri nu am mai reusit sa ii facem baie decat foarte rapid si ineficient pentru ca se speria gaza si urla ca din gura de sarpe desi o tinem tot asa cum o tinem de o luna icoace. Astept sa imi spuneti ca trece si ca voi mai putea sa imi spal copilu' Avem si noi program de tipat si agitat dimineata cateva ore, dupa aia dormim bine intre mese pana seara cand incepem iarasi pe la 5. De cateva zile nu ne-a mai facut demonstratii seara tarziu, sper sa o tina. Ma intreb si eu, e normal ca un bb sa aiba si perioada de veghe dar cat de normal este ca in aceasta perioada, in loc sa te asculte sau sa isi gaseasca si el de treaba, sa urle? Eu i-as canta, povesti, citi, orice numai sa nu imi mai sparga urechile (si e si aproape de ele atunci cand mai incerc sa o tin pe umar!). Uneori functioneaza dar pentru scurt timp dupa care iaaaar urlam. Alterori functioneaza la modul ca adoarme dar cu multe pacaleli ... si uite asa se duce distractia. Abia astept sa gangurim impreuna. Apropo de muls, va dati seama ce haios e cand ma duc pe la birou si imi iau si pompita ca sa ma mulg la ora Z? Cred ca dialogul intre angajatii mei va fi: "Unde e sefa?" "E in baie, se mulge probabil", sau "Ce e chestia aia din frigider?" "E aptele sefei". Noroc ca sunt baieti de treaba (si o singura fata). Ieri am fost la birou si nu stiu cum dar cineva a rasturnat punguta si mi-a varsat o parte din lapte. Am fost taaaare trista mai ales ca obtinusem o portie zdravana. Dar mi-a fost jena sa fac scandal ... Azi sunt singura si tre' sa stau in casa fara nici un fel de ajutor. M-am invatat alintata si mi-e tare urat [q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...