Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug-sept.2003 (2)


vilma

Recommended Posts

Doamne, ce bine e sa ai colegi de suferinta si sa nu induri de unul singur! Acum inteleg sedintele de terapie in grup de la americani din filme! Nu-s chiar asa tampiti, cum credeam! Azi a fost pediatra in vizita si uitati ce mi-a impartasit! 1. Vigantolul, dupa o luna de la desfacere se oxideaza si nu isi mai face efectul, deci trebuie altul. 2. Pt. intertrigo (BB Erik are unul la pliciul de la gat, ca e gusat ca o iguana) dati cu Bepanthen, care e bun si pt. mami la tzitzi si funduletul cu fisuri anale sau hemoroizi! 3. Sa-l spal pe fata cu apa de tarate de grau, cica e cel mai bun pt. BB! 4. Sa-i facem lui BB masaj la laba piciorului, ca sa se formeze bolta piciorului. 5. Copilul trebuie batut insistent, adica si o juma de o ora ca sa ragaie bine, sa nu aiba colici. Mie cred ca o sa-mi cada mana de atata tapotat cupilu'! Habar n-am unde o sa gasesc tarate de grau, dar asa o sa fac. In rest, suntem sanatosi tun si urlam ca din gura de sarpe la doctor! Si nu numai la doctor... Sisi, am crezut ca crap de ras cu istoria cu laptele, parca ma vad pe mine cum umblu cu pompa dupa mine prin casa, pot sa vorbesc si la telefon si "sa prestez"! Pot sa spun ca in multe lucruri povestite de voi ma regasesc, parca sunt trasi la indigo bebelushii! Salutari si numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor,nu ati avut niciuna probleme cu pielicica bebelusului? A mea are pe toata plica de la gat, in spate si lateral o iritatie rosie tare urata, am citit in dr.spock ca e iritatie seboreica si se trateaza cu crema pe baza de corticoizi.Am cautat eu in cartile de medicina pe care le am acasa si am gasit ca Nidoflorul e bun, am dat-o dar nu vreau sa pateasca ceva, la spital mi-au spus sa o dau umai cu spirt orice-ar fi, dar nu a trecut. La subbrat are iar o iritatie dar din aceea de transpiratie care a mai trecut cu putina pudra. Am incercat cu ulei de bb dar se pare ca i-a facut mai rau, asa ca am trecut pe pudra. Dar cu iritatia din spatele urechiuselor ce faceti? Eu am dat-o tot cu nidoflor si s-a mai diminuat. De spalat nu prea reusesc sa ajung cu sapun acolo, o sterg numai dupa baita cu o carpa uda si apoi o cremuiesc. Interesant e ca la mine nu a venit nici o doctorita sau asistenta, desi sunt mai bine de 2 saptamani de cand am nascut, Vigantol nu-i dau ca dr de familie a zis ca numai dupa 2 luni, dar eu stiu de la fetita cea mare ca a primit din prima zi cum am ajuns acasa. Programul nostru de veghe e dupamasa, dupa ora 17-18 si tine pana la 22-22.30 cand adoarme si doarme pana dimineata. Azi dimineata s-a trezit sa pape abia la 5.30, a infulecat repede si a dormit iar pana la 8. Bebelusa mea se ineaca foarte des cand suge, de multe ori trec cateva zeci de secunde pana reuseste sa respire. O intorc repede cu fata in jos si o lovesc usor pe spate, dar dureaza pana tusesete si intr-un tarziu respira. Deja s-a obisnuit si ea saracuta, cand simte ca se ineaca, da drumul sfarcului din gurita si atunci stiu ca nu mai are aer. A mea se sperie si de sunetul pe care il face cand scapa sfarcul din gura.Altfel nu, dar prima mea fetita tresarea asa din nimic si nu o puteam culca pe spate sau pe o parte pt. ca tresarea si se trezea urland imediat dupa ce adormea. Solutia a fost ca a dormit numai pe burta.Ma bucur ca cea mica nu tresare asa, eram tare stresata cu dormitul pe burta, dar nu aveam incotro. Cu cea mare era problema si in carucior(nu puteam sa o pun pe burta), am patit de cateva ori ca s-a trezit in oras tresarind asa si urla cate 10-15 minute la mine in brate de se uitau toti trecatorii ce i-am facut copilului, dar apoi se potolea de la sine. Cat despre relatiile intime, eu sincer va spun ca abia astept sa treaca macar 4 saptamani, sunt si eu curioasa sa stiu cum m-a "reparat" doctorul de data asta[il]. Stiu ca "legea" e 6 saptamani, dar nu cred sa rezist atat. Oricum, "legea" cu 6 saptamani dinaintea nasterii nu am respectat-o, cine ar fi rezistat?[xx(] Numai bine si va rog sa-mi raspundeti. mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuliana, Sara face o luna si jumatate, deci cred ca pot s-o pun deja in swing. Nu stiu unde citisem ca de la 6 saptamani se pot pune. Multumesc de raspuns. Cred ca acum pot sa-i cumpar si play gim, nu-i asa? Am primit o carticica de la Babiesrus si acolo scrie ca play gim poti sa-i iei de la varsta de 4 saptamani.Deci, as putea sa-i iau. Ancuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, si noi am avut o iritatie urata la incheietura picioarelor, unde face bebe pliuri, si doftora noastra pediatra ne-a dat vreo 4 unguente pe care ne-a zis sa le amestecam in proportii egale si s-o ungem acolo. Vreau sa-ti spun ca in 24 de ore trecusera aproape complet. Foarte multi doctori spun sa nu dai cu nimic, probabil trece si de la sine, insa dureaza mult mai mult si il chinui pe bebe inutil (pe a noastra o durea tare, nici nu ma lasa s-o ating). Uite cele 4 ingrediente ale alifiei: Nidoflor, Cutaden (mai nou se numeste Rivaken), Hipericin si Fluocinolon. NU ii da cu ulei prin locurile cu iritatii si bubite, ca se poate intinde pe tot corpul. La subrat doftora ne-a zis sa-i dam cu ulei de masline, sau cu putin spirt daca e foarte mica iritatia, eu i-am dat cu spirt de vreo doua ori ca nu era cine stie ce. Vigantolul se da din a 14-a zi (probabil ca dr de familie a vrut sa zica dupa 2 saptamani, nu 2 luni), asa scrie in carti, asa ne-a zis la maternitate, asa au scris si pe foaia e externare a fetitei. Si bebita mea se ineaca la sin, mi-am facut pobleme ca poate n-o tin eu cum trebuie, insa este si foarte lacoma, suge cu sughituri, parca ar sta cineva sa-i fure tzitza. La inceput se speria cand se ineca, acum vad ca s-a obisnuit, vorba ta, Mihaela, scoate tzitza din gura si asteapta sa-i revina respiratia, nu mai face ochii cat cepele. De speriat, se sperie si ea, insa nu chiar din orice, daca o atingi brusc cand doarme si mai des cand o atingi pe cap. Mi-e tare mila de ea, e atat de neajutorata cateodata... cand o tin in maini dar nu sta lipita de corpul meu, ci suspendata in aer, face niste ochi mari, si se uita in toate partile, saraca, parca orbecaie prin intuneric, de frica sa n-o scap. Of, of, tare-s mici si neputinciosi... Aseara incepuse iar scandalul, oaracaia de zor duduca, si cand am vazut eu ca numai pe umar sta cuminte si nu zice nimic, m-am intins pe spate in canapea si am adus-o cu burta pe burta mea. Imediat s-a linistit si a adormit bustean, iar eu m-am topit toata, era asa de scumpa si dormea asa de impacata pe burta mea... parca eram mama ursoaica cu puiul. Oana, saru-mana de ideea cu taratele, o sa incerc sa fac rost de undeva, si eu m-am intrebat cu ce sa-i mai dau, ca face niste buburuze mici-mici pe langa gurita, si vad ca nu se dau trecute usor. Ma gandesc ca or fi de la lapte, ca a mea se face ca un purcel la gura cand suge, insa o sterg de fiecare data, inclusiv cu servetele umede, si tot degeaba. Va pup, week-end placut si linistit! [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca apuc si eu sa postez la subektu bebelusi. Azi sunt stoarsa de oboseala (de bine ce ieri tocmai il laudasem pe fii-miu fetelor de pe ciat ca a dormit noaptea trecuta cu o singura pauza de o ora de schimbat si halit). Ei, noaptea asta si-a luat "revansha" baiatul! Nu a dormit aproape deloc!!![bang][bang][bang]. Adica ii dadeam sa suga, se inmuia tot de ziceai ca e o carpa, il puneam in pat si intr-un sfert de ora il vedeam cu ochii larg deschisi, fixati pe tavan sau spre noi, si incepea gangureala, sau icnetele, sau chiuiturile, oftaturile si sughitul, si alte sunete de acest gen. Slava Domnului ca nu urla ca in celelalte nopti! Deci "somnul" nostru a fost de cate un sfert de ora la cate 2-3 ore de pus suzeta, gadilat si cautat pe toate partile baiatul...Dar hai sa zicem ca trecem si peste asta, altceva este ceea ce ma ingrijoreaza pe mine: in scurtele perioade de adormit, bebele ofta, sau isi mishka ochii foarte intens sub pleoape (asa ca oamenii mari cind viseaza mult), sau facea (in somn) cate o grimasa ca si cum incepe sa plinga, si se inrosea, deci somnul era foarte agitat. Banuiesc ca poate asta a fost si cauza din care nu a dormit mai mult, probabil ca nu-i pria...offff,offf,offf e asa de greu sa intelegi o gagalice asa mica, care nu te poate ajuta deloc [q]. Abia pe la 7 dimineatza am reusit cu chiu cu vai sa-l adorm mai profund, si am "dormit" si eu un lung somn de 3 ore. Din pacate eu inca nu mi-am insusit programul ala de somn cand apuci, eu inca am zi si noapte si nu pot dormi ziua daca m-am trezit la 10 si e lumina afara, dar cred ca la oboseala acumulata (pe care o resimt prin dese dureri de cap si ficat) o sa ajung si eu sa dorm in orice conditii. Ma uit la el si ma minunez cum o gagalice de juma' de metru iti schimba total existentza[:X]. Si la noi a fost pediatra si ne-a dat pt iritatziile de la funduletz (pt ca suntem foaaarte cacaciosi) sa-i dau cu violet de gentiana, cica e cel mai bun ca usuca. Se pare ca functioneaza, au inceput sa i se retraga, in conditiile in care el face tot asa de mult kaki. Si noua ne-a zis sa nu-l mai ungem cu nimik (cu toate ca in maternitate mi-au zis ca tocmai, sa-l ung cu o crema buna pt ca e cam uscat la pielicica). Pe cine sa mai asculti?!?!?[bang] Roisin, si mie mi-a dat Vigantol si pediatra mi-a spus cica sa il dau din luna a doua, cu toate ca de la maternitate imi zisesera ca mai curand si sa-i dau si calciu gluconic (pe care pediatra mi-a zis sa nu il mai dau...). Cati doctori atatea pareri, zau! Hai ca mai vorbim ca aud niste sunete din dormitor! Pa, pa danat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scriu repede, ca sunt cu-n picior in bucatarie si cu unu' in dormitor... Dana, tocmai a trecut doftora de familie pe la noi, si mi-a dat teoria peste cap, cica sa pape cand vrea el, nu la 3 ore cum ne-a zis pediatra, si o sa ne dea la amandoua calciu gluconic si vitamina C, desi pediatra mi-a dat numai mie sa iau calciu efervescent. Asta cu Vigantolul e bagatoare in ceata rau de tot, ca e diferenta mare intre 2 saptamani si 2 luni, da' nu cred ca-i capat de tara cand incepi sa-i dai, oricum inteleg ca se da pana la 2 ani. Fir-ar, am uitat s-o intreb pe doftora de familie ceva! [bang] Voua v-a zis vreun medic sa incepeti sa dati Zymafluor la bebe, si daca da, de cand? Mie mi-a zis stomatoloaga (Doamne, cand am ajuns sa posed atatia medici? Ginecoloaga, stomatoloaga, pediatra, veterinarul...) sa iau eu in timpul sarcinii incepand cu luna a 6-a, si sa dau si la bebe de cand se naste, pana cand o zice ea stop, insa eu am tras chiulu' si n-am luat in sarcina, ca am citit lucruri urate despre excesul de fluor, si acuma nush' ce sa fac, sa ma apuc sa dau la copil? Si o fi adevarat ca daca uiti sa-i dai o zi incep sa apara cariile?! Ma duc sa fac ceva de mancare, sa nu murim de inanitie, va pup!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Roisin de raspuns, vad ca Nidoflorul intra si in combinatia ta, iar azi dimineata cand m-am uitat la plica de la gat disparuse iritatia, asa ca a functionat numai cu nidoflor. Eu ma speriasem ca e un unguent prea tare pt bb, nu am discutat cu nici un medic si de asta eram putin stresata. Oana, iritatia aceea nu e impetigo(asa se numeste) ci e o infectie seboreica;impetigo am citit eu ca e o infectie bacteriana molipsitoare care se manifesta prin basicute purulente care se sparg, in timpul bolii trebuie dezinfectate hainele, prosoapele, etc. Trebuie dat cu un unguent antibacterian. Nu stiu ce contine bepanthenul, eu am cautat cand am iesit din spital, dar nu am gasit, voiam sa o ung la fundulet, dar acum am pasta Petrini care e foarte buna. Chiar ca nu mai inteleg acum cu Vigantolul. Oana spune ca trebuie aruncat dupa o luna, mai devreme cineva zicea ca dupa 2 saptamani, iar eu acum 7 ani l-am folosit integral la fetita mea, nu-mi spusese nimeni ca trebuie aruncat. Voi v-ati inscris cu bb la un pediatru, sau de unde ati gasit medicii la care mergeti cu ei? V-am spus ca la mine nu a venit nimeni acasa, iar dr de familie ne-a spus ca trebuie sa ne inscriem la un pediatru ca ea nu se pricepe la bebei. Trebuie sa-mi iau si eu cantar ca habar n-am cat a pus pe ea in astea 16 zile de cand s-a nascut si nu-mi dau seama daca papa suficient, suge de la o tzitzi doar si apoi adoarme, dar nu cred ca sunt 80-90 ml cat i-ar trebui ei. Cateodata se trezeste dupa 2 ore si e flamanda, altadata doarme 4-5 ore pana i se face foame. Asa ca sunt total in ceata. Va pup si va doresc bebelusi cuminti si somnorosi. mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o, doamne, povestea asta cu vigantolul ma innebuneste deja! ba ca sa-l arunci, ba ca nu... pana la urma, atat timp cat respecti ce scrie pe el, adica " a se feri de lumina, etc", cred ca nu are nimic. noi am primit indicatie sa-l luam din a 14 -a zi de viata, asa ca chestia cu 2 luni inclin si eu sa cred ca erau de 2 saptamani... si avem "ordin" sa-l luam pana la 1 an. de unde 2 ani? asta o aud prima data. cu iritatiile nu stiu ce sa va spun, eu l-am spalat cu ceai de musetel cand s-a iritat la putulica si la fundut putin si i-a trecut foarte repede (2 zile). pentru cine cauta taratze: eu am gasit in piata, dar daca nu gasiti, vorbiti cu una din femeile care vand bors sa va aduca ele, contra-cost, pentru bb. si cred ca o sa gasiti una care sa vrea. la medicul pediatru noi ne-am inscris cum am iesit din spital, s-a dus tati la policlinica si a cerut un [medic], spunand ca a scos bb-ul din spital. ne-a trecut pe lista cuiva si prima data a venit in aceeasi dupa-amiaza. cand a implinit o luna ne-a sistat vizitele. reteta de lapte praf gratuit tot medicul pediatru ti-o da. si miercurea viitoare ne-a programat deja la vaccin...[q] roisin, eu am urmarit o emisiune despre administrarea de fluor la bebelusi. luau si argumente pro, si contra, dar in cele din urma, optau pentru o alimentatie sanatoasa in primul an de viata, si nu incurajau administrarea de fluor. iar apoi, cand va ajunge la varsta spalarii dintisorilor, o igiena zilnica corecta va face minuni. oricum, ramane la lalitudine parintilor, daca ei cred ca ii fac un bine copilului... si eu am un tub cu pastilute mici, albe, cu fluor, sa le fi luat eu in timpul sarcinii, dar nici acum nu m-am atins de ele... dr mea de familie mi-a zis sa continui cu "prenatal", ca are exact ce-mi trebuie, sa nu exagerez acum. si dupa reteta cu stafide, care functioneaza, o ascult in continuare... sisi, ai grija, sa nu ramai fara laptele din frigider... mai sti, daca pofteste careva pe-acolo la laptic... ia unul o gura, altul la fel, ca e tare bun...[:D] oricum, m-am distrat citind povestea, ca sotul meu ma tot intreba ce am de rad atata, iar eu nu ma puteam opri sa-i spun. si inca ceva despre cantecele si poezioare> www.reclama. am gasit aici, si unele dintre ele au si varianta audio, dar mie nu mi-a mers, si inca n-am avut timp sa vad de ce. oricum, unele le stiu melodiile de mica, versurile le-am uitat... ei, si cum la "episodul 2" nu am dat niciodata lista cu odoarele noastre, iata-i pe actualii "tenori, baritoni si soprane..." sa speram ca in curand o sa le spunem "adormitii, somnorosii, obositii..." Bebelusi de august-septembrie 17 iulie - iuliana - [bibe]Emma Ana 31 iulie - Tango - [bibe]Daria Maria Antonia 2 august - cristinamh - [bibe]Andrei-Razvan 5 august - deia - [bibe]Lucas 6 august - Simy - [bibe] Andrei-Calin 15 august - ancuta - [bibe]Sara Andreea 18 august - Yasmin - [bibe]Asli 20 august - Freia - [bibe]Ioana Maria Alexandra 21 august - Tigresa - [bibe]Horia Stefan 22 august - danoana - [bibe]Raluca Maria 23 august - sisi - [bibe]Petra 28 august - anny - [bibe]Sergiu 28 august - roisin - [bibe]Ana Miruna 28 august - irinuca - [bibe]Radu Petru 31 august - Oana_Noemi - [bibe]Erik 10 sept - Mihaela S -[bibe] Silvia Petra 11 sept - Catia –[bibe] Gabriel 17 sept – Danat – [bibe]Radu-Stefan 23 sept - Alex_2003 - [bibe]Alex cristina si [bibe] andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...