Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug-sept.2003 (2)


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
eu va spun ce am auzit si eu pe la medici. bineinteles ca trec mai intai prin filtrul gandirii mele... faza cu vigantolul mi-a zis-o pediatra, care pare o babutza destupata! Se ia pana la un an in fiecare zi, dupa care de la un an pana la doi se ia doar in lunile cu r: de ex. noiembrie, decembrie, etc... medicul de familie al lui bb mi-a fost recomandat de o doamna din parc care avea si ea un bb mic si din vorba in vorba... erik are intertrigo si nu impetigo. intertrigo asta este o iritatie intre piei, este ca si cum ar fi taiata pielicica, iar bepanthenul nu este chiar asa de necesar. este sufient sa fie spalat si bine stearsa apa!nu dati cu ulei copilul pe pielea iritata! niciodata! ii face mai mult rau, pur si simplu il arde. stiu de la al meu, sarmanu'! cica este f. bun uleiul de masline, de la jonsons multi bebei au facut alergie. Tarate am gasit la plafar sau pe la magazinele naturiste. juma de kil-11.000 lei! cica apa de tarate este f. buna pt. fetisoara lor. inca ceva: mie doctora mi-a zis sa iau calciu gluconic! fiola are 10 ml. 5 ml ii dau lui BB, 5 ml ii iau eu. vigantolul ca sa nu-l arunc si ca sa fixez calciul iau si eu cate 5 picaturi. asta ca sa imi refac depozitele de calciu din par, oase si unghii. nu stiu ce sa intampla cu organismul meu dar parca a luat-o razna! pe cat de bine m-am simtit in timpul sarcinii, pe atat de rau ma simt acum! mi-au iesit herpesuri in nas si la gura, mi-a curs sange din nas, iar colac peste pupaza mi s-a umflat si maseaua de minte, care nici macar nu a crescut![q][q][q] si n-am voie sa iau nimic, iar daca trebuie operat, adica taiat gingia, doare de mori![q][q][q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce bine ca voi puteti scrie rapd cd apare cate ceva!dar e bine si ca nu prea ma panichez eu[:D]ajung rar dar va citesc pe voi si astfel aflu ca bb al meu e normal[:D] la inceput mi-a dormit cate 4-5 ore.si nu plangea mai deloc.am crezut ca nici nu stie.acum m crescut si scoatem sunetele despre care voi vb.noaptea pe la 2 si pe zi inca o tura.el papa pe la22-23 si se trezeste la 2.dupa ce gangure si scoate sunete papa si se mai trezeste pe la 6-7.si pe zi doarme,de regula.are o pauza de 2 ore cd are chef de joaca si gangurit dar in rest papa si doarme. spre bucuria mea inca nu stim ce-s colicile.mami bea la greu ceai de anason si chimen.o fi asta sau nu dar n-am avut colici desi eu am probleme cu burtica de vreo 4 zile[bang] vigantol ar tb luat din ziua10a pana la 1 na si 1\2.scrie in pediatrie.dar cred ca fiecare are schema lui. foflositi tarate pt ca bb-ii au probleme cu pielea sau asa?bb-le meu a inceput sa se "decojeasca"ba pe frunte,be pe degetele...parca e o reptila ce fel de pungute folositi pt laptic?eu sute ca o vacuta...laptele curge garla.ma mai mulg eu la baie dar nu stiu cat.bb suge pana se ineaca dar tot mai ramane. sper sa mai ajung la net si sa mai aflu si eu noutati de la mamicile experimentate. numai bien!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

catia, draga, ferice de tine, te-a procopsit Doamne, Doamne cu un Bb tare cumintzel! Stiu ca la lorex comp pe decebal au pungute speciale de stocat laptele la congelator pt, 3 luni. Vigantolul este vitamina D2 si se face profilaxia rahitismului. Ma mir ca in State nu fac chestia asta! Probabil ca ei nu au probleme!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici noua nu ne-a prescris nimeni nimic si, slava Domnului, ma bucur tare, ca nu vreau sa-mi indop deja copilul cu vitamine si alte minuni. Nu stiu, dar mi se pare ca in Ro se cam face abuz de chestiile astea. Noi nu i-am dat nimic si nici nu am de gind sa ii dau. Emma a crescut mai mult decit bine numai cu laptic si fara nici un fel de vitamine. Saptamina asta incepem pregatirile pentru botez care va fi duminica. Ieri si alaltaieri am fost tare plimbareti, am fost la San Francisco, ne-am pozat, apoi am fost la un bairam. Doamneee, urla muzica si Emma nu avea nici o treaba. La un moment dat m-am trezit cu fi-mea descaltata de un pantofior si o sosetica :)))). Vreo 2 mi-o studiau, adica degetelele si se mirau cum reusesc sa ii tai unghiutele de la picioare:))). Si se mirau unde am gasait pantofiori pentru ea...auzi, si Emma are pantofiori de toate culorile...de la pantofiori negri de lac la rosii de catifea, ca mie tare imi mai place sa o cochez si sa fie asortata. Ca am fost vineri sa imi cumpar o bluza, nu am gasit nimic ce sa-mi placa, in schimb i-am cumpasrat ei o gramada de hainute (ca se incadreaza deja la hainute de la 3-6 luni). Alea 0-3 luni sint mici deja. Si bineinteles ca iar a fost vedeta serii si s-au mirat toti cit a crescut intr-o luna juma' de cind nu au mai vazut-o. Wooow, si am primit si complimente ca am mai slabit...hihih. Eheheee, dar si cit mai am inca[bang]. Noi sa fim sanatosi, ca grasimea o dau eu jos. Mi-am dat termen pina la 6 luni. Ca m-am ingrozit ca am dat sa ma imbrac cu una din gecile mele de blugi si de abia ma incapeau[q].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iaca a si trecut o luna de cand ne-am nascut.....Nici nu-mni vine sa cred cat de mult s=a schimbat in timpul asta. Piticul meu a luat 1 kg, iar la vizita de 1 luna pediatra a fost foarte multumita de cum s-a prezentat omul. Spre sa rezolvam si problema cu ochisorul cvare tot mai lacrimeaza. Se pare ca ar fi obstructie de canal lacrimar. Si mie mi-a zis ca flaconul de Vigantol se schimba 1 data/ luna. Piticului meu i-au trecut bubitele cu crema sanosan, iar`dupa baita il dau cu lapte de corp care este foarte bun (tot sanosan). I-am cumparat un carusel din ala de se pune la patut dar n-a avit nici un efect [:D], a fost ignorat cu desavrasire, se pare ca tot muzica de la radio sau cd il linisteste. Eu am dat in mania cumparatuirilor pentru bebe, am un magazin foarte aproape de casa, m-AM imoprietenit cu vanzatoarea si nu exista ca de fircare data cand intru acolo sa nu plec cu ceva ..... Ma gandesc cu groaza ca nu am haine cu ce sa ma imbrac, acuma stau in 2 perechi de pantaloni si o fusta cu care ma imbracam si cand eram gravida. Partea proasta este ca m-as duce si eu prin oras sa-mi cumpar cate ceva dar nu am cu cine sa-l las pe pitic. Probabil ca o sa-l las cu tati intr-o sambata si o sa-mi vad de ale mele [:D], asta daca nu o sa se isterizeze tati cand o incepe sa-i planga copilul si el nu o sa stie cum sa-l linisteasca. Taratede grau eu am gasit la plafar si sunt ieftine. Eu ii mai pun in apa de baie, in cadita (pun o lingura intr-o carpa legatqa) pe care o storc in apa. Si noi facem tot felul de cojite pe fata si in continuare ne zgariem...chiar daca i tai unghiile foarte des nu stiu cum reuseste sa-si traga nuiste zgarierturi de ma sperii si eu. Plus ca isi baga deshtele in ochi [bang] Vreau sa-i iau sac de dormit opentru ca de la o vreme il gasesc dezvelit si de-a curmezisul patului, a inceput baiatul sa o ia din loc, nu mai sta acolo unde il pun. Roisin, eu una abia astep sa ma vaza madam Cezara [:D] ca pe urma intram in postul Craciunului si nu se stie [:D][:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...