Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug-sept.2003 (2)


vilma

Recommended Posts

Salut! Zic si eu doua vorbe pe fuga, ca sunt super obosita, ma simt cam rau din cauza asta, insa tot n-am stare! Astazi a venit mobila din camera fetitei, si acuma ma duc s-o sterg de praf si s-o aspir, am asteptat-o ca pe painea calda, dar a meritat, e frumoasa si a iesit mai bine decat am sperat. Sambata am fost si noi la pediatru sa ne masoare, avem 55 de centimetri (la nastere avea 52), insa eu am ceva dubii ca a masurat-o bine, mai ales ca pitica a inceput sa tipe cand a incercat doftora sa-i intinda picioarele, si n-a prea lasat-o sa-si faca treaba. Greutate avem 4.220, adica am luat cam un kil in ultimele 3 saptamani, ca dupa nastere am scazut destul de mult (la 8 zile avea 3.240). Una peste alta, doftora ne-a laudat si pe noi, suntem bine dezvoltate si asta ma bucura, stateam cu dubii daca laptele meu e bun si suficient sau nu. Si noi avem carusel, il mai ascultam din cand in cand, da' nu prezinta cine stie ce interes. Mai fain e cand vin nenii cu mobila si dau gauri in pereti, atunci dormim cel mai bine. [:D] Azi dadeau gauri la 2 metri de ea, si fata mea dormea bustean, fara nici un stres! Bine, la cate zgomote d-astea a auzit ea din burta (traiasca centrala si peretii de beton!), probabil ca e cantec de leagan sunetul bormasinii. Anny, cu ochisorul avem si noi cam aceeasi problema, pediatra a banuit ca ar fi un streptococ, ne-a dat niste picaturi (Sificetina), insa nu s-a remediat problema, si tare ma tem ca e fix vorba de canal infundat. Mai ales ca secretia se strange in special noaptea si cand plange pitica, altfel trec zile in care nu se aduna nimic. O sa mai vorbesc cu pediatra, sa-i spun chestia asta (sper sa apuc azi). La cumparaturi as vrea sa ajung si eu, si mai vreau musai la coafor, ca arat ca o matura, pe bebita as vrea s-o las cu maica-mea, sa vedem cum se vor descurca. Oricum, sambata avem o nunta la care am promis ca mergem (doua-trei ore, mai ales ca e la 10 minute de noi), asa ca va trebui sa o dau in primire pe giza. Ei, daca are bibe cu laptic nu cred ca o sa faca nazuri. [:)] La haine eu nu ma mai gandesc deloc, ca ma enervez, lucrurile din sarcina imi sunt largi, nici o sansa sa mai stea pe mine, iar cele "normale" imi sunt stramte. Nici n-am avut timp/chef sa scormonesc sifonierul si sa le incerc pe toate, asa ca deocamdata umblu intr-o pereche de blugi pe care ii tin cu 2 nasturi desfacuti (burta nu mai e, da' bag sama ca m-am latit in solduri). Drept sa spun, blugii astia n-au stat niciodata prea bine pe mine, da' acuma a ramas un pic de fund la purtator, ca stau mulati si ma simt si eu intr-un fel... [ispita] Mai aveam cate ceva de zis, insa acum vreau sa dau o fuga cu copila pana la doctora de familie, sa ne dea o reteta pentru calciu si nu mai stiu ce a zis ca ne da. Pe urma sper sa apuca sa dorm si eu o ora, sunt varza, am ramas in urma rau cu somnul! Va pup, ne mai "auzim"! [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
sa nu credeti ca am disparu iarasi, tati a reusit sa isi ia o saptamana libera sa mai petrecem impreuna cu bebe, asa ca nu prea ma mai trage inima sa stau pe net[il][bibe][cina2][xinpat]... Anny, in ro nu se folosesc manusele pt bebe? in felul asta nu se zgarie deloc. Citesc si ma sperii cand vad cati bebei au facut iritatii. din fericire, asli nu a avut funduletul inrosit nici o singura data si nici pliurile nu sunt iritate (desi e grasuta bine). dupa baita o ung din pling cu ulei de bb de la Nivea si e ok. bafta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

of, am avut emotii zilele astea... hard-ul imi facea probleme, nu se mai vedea deloc. am pierdut multe chestii, noroc ca am reusit sa salvez cele ~500 de poze cu bb... maine ne ducem la vaccin, si daca nu ma apuca plansul, o sa intreb ce e cu vigantolul. apoi putem sa incep sa facem procente pro si contra aruncat dupa o luna... din ce am inteles eu, vigantolul nu are calciu, e doar pt fixarea calciului pe oase... noi o ducem foarte rau... bb are nasul infundat (parca vad ca ne amana vaccinul), iar eu sunt racita cobza. iau paracetamol si fac polidin, plus bixtonim in nas... si am o voce... ca nici bb nu ma recunoaste, acum nici macar cu vocea nu mai pot sa-l linistesc. cand nu doarme, si sunt cam 5 ore pe zi, fara cele de seara, stam si ne zgaim unul la altul. am descoperit ca, daca il ating pe nasuc sau pe barbie rade de se prapadeste. am inceput sa ne sugem manutele, pe rand sau amandoua o data, sau s-o sugem pe mami pe gat, pe obraz, unde nimerim cand ne ia in brate... si acum arat de parca sunt batuta, cu o pata rosie pe obraz... noroc ca mai exista fond de ten. caruselul de la patut a inceput sa-si arate utilitatea. sta si se uita la el si rade, si da si din maini si din picioare ca disperatul. mai rau e ca muzica dureaza 3', iar eu trebuie sa-l intorc mereu. tare as vrea unul pe baterie, sa-l las sa cante pana se plictiseste. in schimb nu avem nici o atractie pt zornaitoarele din patut. le scutura numai daca ii pica accidental in mana, si se mai si pune apoi pe plans... ei, dar ne ducem la culcare, ca maine urmeaza o zi grea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Ieri am fost la doctor. Sara a implinit o luna si jumatate si acum are 58.5 cm ( a crescut 3.5 cm) si 4.700Kg de la 3.650 kg cat avea la nastere. Doctora a zis ca arata foarte bine, ca pielea arata foarte bine, ca am luat frumos in greutate numai cu lapte de la mami. Ce nu mi-a placut a fost faptul ca la control, aceasta doctora ne-a zis ca fetita are soldul drept instabil si drept urmare ne-a recomandat la un ortoped. Suntem cam speriati si eu si tati, mai cu seama ca am mai avut 2 controale si ni s-a spus ca totul e OK. Acum am inteles ca displazia asta de sold e mai frecventa la fetite. Tare ma rog sa fie doar o greseala, sa nu ajungem sa purtam atela sau mai stiu eu ce e nevoie, ca am inteles ca bebelusul va avea piciorusele imobilizate pt 6 saptamani, asta mai lipsea acum!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana Noemi, Am intrebat la dr de vitamina D ieri, cand am fost la control cu fetita si mi s-a spus ca in California, unde locuim noi, fiind soare tot timpul anului, nu se administreaza vitamina D. Eu iti multumesc pentru explicatiile pe care mi le-ai dat referitoare la Vigantol. Ancuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ei, am fost azi la vaccin... toate bune si frumoase inainte de intepat. dupa ce ne-a cantarit dr a spus ca meniul ramane inca o luna numai lapte, ca si asa am luat ~1,5 kg... nu avem nevoie de mai mult. are acum 5,4 kg. si 60 cm, dar la masurat n-a prea vrut sa stea. oricum urla cum il atingea, parca stia ce urmeaza! am intrebat si de vigantol, si mi-a zis ca el il recomanda da ani de zile, inca dinainte sa se dea pe scara larga si ca nu l-a aruncat niciodata. zicea ca moda asta a aparut de curand si nu vrea decat sa creasca vanzarile. cu intepatura a fost mai rau, ca il doare piciorusul. si la schimbat, si cand il ating... si tot plange... sper sa nu tina mult! la control ne-a chemat peste o luna, si sa vedem daca ne schimba meniul... of, trebuie sa ma duc la el... plange si la tati nu vrea deloc sa se linisteasca... adoarme numai daca tzatzi e in gurita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Iata ca ne infiintzam shi noi pe aici, v-am citit dar nu am postat nimic din lipsa de timp. Sa va dea Dumnezeu sanatate voua shi piticilor voshtri!!!! Bebelul meu Adrian implineshte maine 6 saptamani (s-a nascut pe 22 august, asta ca sa ne trecetzi shi pe noi in listutza), are deja 60 cm shi 5,6 kg. E mare, mancacios shi cumintzel. Voiam sa va intreb daca voi avetzi de gand sa facetzi vaccinul pt TBC. Aici vaccinurile nu sunt obligatorii, iar TBC ul se face numai la cererea expresa, daca vii dintr-o tzara unde ai fost expus la tbc sau daca ai de gand sa calatoreshti intr-o astfel de tzara. Cum noi avem de gand sa merem in Ro anul viitor l-am facut, deshi tare mi-e mila de bietul pitic, e cam dureros. Saptamana viitoare il avem programat shi pe cel de la 6 saptamani. Despre asta ce ptetzi sa-mi spunetzi? Se face in piciorush sau in mana? Reactziile care sunt? Alta intrebare ar fi despre acest Vigantol, daca e obligatoriu, ca noua nu ne-a dat. Sugestii din partea noastra: Bonnisanul pentru colici, l-am primit din Romania de cateva zile shi vad ca pentru noi face minuni. Bepanthen la funduletz shi putza la fiecare schimbat. Avem un fund mai frumos ca fatza. Am dat cu jhonson o data shi s-a inroshit rau de tot. Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bebelusi de august-septembrie 17 iulie - iuliana - [bibe]Emma Ana 31 iulie - Tango - [bibe]Daria Maria Antonia 2 august - cristinamh - [bibe]Andrei-Razvan 5 august - deia - [bibe]Lucas 6 august - Simy - [bibe]Andrei-Calin 15 august - ancuta - [bibe]Sara Andreea 18 august - Yasmin - [bibe]Asli 20 august - Freia - [bibe]Ioana Maria Alexandra 21 august - Tigresa - [bibe]Horia Stefan 22 august - danoana - [bibe]Raluca Maria 22 august - ina_nz - [bibe]Adrian 23 august - sisi - [bibe]Petra 28 august - anny -[bibe]Sergiu 28 august - roisin - [bibe]Ana Miruna 28 august - irinuca - [bibe]Radu Petru 31 august - Oana_Noemi - [bibe]Erik 10 sept - Mihaela S - [bibe]Silvia Petra 11 sept - Catia – [bibe]Gabriel 17 sept – Danat – [bibe]Radu-Stefan 23 sept - Alex_2003 - [bibe]Alexandru Calin ina nz, esti acum pe lista! sa-ti traiasca bebelusul, sa cresteti mari si sanatosi! da' ce dolofani sunteti pt 6 saptamani! vaccinul impotriva tbc l-am facut obligatoriu la iesirea din maternitate, nu m-a intrebat nimeni nimic. exista in ro o schema de vaccinare gratuita care se aplica tuturor bebelusilor. nu stiu despre ce vaccin vorbesti la 6 sapt. noi am facut la 2 luni AHB, VPO si DTP, in piciorus.BCG a fost in mana. ancuta spunea ca in regiunile unde e tot timpul soare nu se da vigantol. calciul se fixeaza prin expunere la soare, nu mai e nevoie de vitamina D. si noi luam bonnisan, si am trecut destul de usor de colici. plus ca lui andrei ii si place, la cat de dulce e. fetelor, voi folositi supozitoare cu paracetamol? am cumparat pt bebelusi, de 125mg, si pe prospect scrie ca intre 6 luni si 1 an se fol 1/2 de supozitor. azi de dimineata avea febra 38,5'. asistesta mi-a spus dupa vaccin sa-i pun unul intreg, dar n-am avut curaj. i-am pus jumate, si am sunat-o pe la pranz sa-i spun ca a facut febra, s-o intreb cat ii pun supozitor si ce cantitate. mi-a zis sa-i pun si maine inclusiv, dar intreg. sotul meu mi-a zis sa-i pun cat imi spune capsorul meu si instinctul, adica jumatate, mai ales ca acum nici nu mai are febra... voi ce ziceti? cristina si [bibe] andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Astazi am avut programare la ortoped . Sunt mai linistita acum, deoarece pe micuta mea a vazut-o o sora medicala, iar apoi un medic ortoped si mi-au spus ca, copilul are soldurile normale, mai exact soldul drept pt care am fost recomandati e normal, dar oricum sa facem totusi o radiografie mai tarziu, cam peste 2 luni, sa fim siguri de tot ca acum copilasul are cartilagii, nu oase. Cat despre vaccinul TBC nici noua nu ni l-a facut si nic recomandat nimeni. Noi am facut vaccin polio( IPV ), DTAP si HIB. Ancuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...