Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug-sept.2003 (2)


vilma

Recommended Posts

fetelor,varog sa-mi spuneti si mie ceva.bb al meu a avut o fetisoara curata de cd l-am nascut.de azi de dimineata insa ne tot apar puncte rosii,imprastiate pe fetisoara.arata ca niste microcosuri. si mai e ceva.de cd suntem acasa avem nasucul mereu infundat.cd se trezeste ii pun sterimar mereu dar tot nu respira bine mereu.mai ales cd suge. merci mult
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si noi avem pb. cu nasucul infundat. Si de ceva timp, tot am asteptat sa-i treaca dar vad ca nu merge, si noaptea toarce ca un motanel din cauza asta.Eu am incercat cu Marimer, iar acum ii pun ser fiziologic si apoi folosesc aspiratorul nazal. Efectele nu sunt prea vizibile. Intrebare: bebelusii vostri casca??? ptr. ca al meu casca si medicul pediatru zice ca nu a vazut prea multi copii sa caste. Eu sunt putin ingrijorata ca am citit intr-o carte ca nu prea e normal sa caste.Bine nu casca la fiecare minut, dar asa, de vreo 15 ori pe zi. Numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pisicuta mea casca, si tot cam asa de des!Nu inteleg ce e asa de dubios, doar si noi cascam ori da cate ori ne e somn, nu?Daca doctorul tau are vreo explicatie de ce n-ar fi normal sa caste, spune-mi si mie! Si fii-mea are nasul infundat, in special noaptea, si serul fiziologic combinat cu pompa de nas nu au efect, iar pediatra n-a vrut sa-mi prescrie altceva!Mi-e asa de mila de ea, pentru ca spre dimineata nu mai doarme bine din cauza nasului si deja am batut recordul la uz de ser fiziologic, am speriat-o pe aia de la farmacie.O fi crezand ca fac cine stie ce combinatii dubioase! Voi ce folositi, ajutati-ma si pe mine![bang][bang][bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pitica mea casca o gramada, si se intinde cu capul pe spate si cu mainile desupra lui... isi incordeaza toti muschiuletii si se cabreaza ca un calut, nici s-o tii in brate nu poti! E mortala, cu figura asta m-a dat pe spate din primele zile. Tigresa, nu-ti face probleme, si mie mi s-a parut la un moment dat ca fiica-mea casca prea des (si citisem in "Mama si copilul" ca nu e semn bun), acuma insa parca a mai rarit-o. Si oricum, vorba Oanei, ei n-au voie sa fie lenesi si somnorosi? Doar muncesc toata ziulica... [:D] Cu nasul infundat aveti grija sa nu fie prea cald in camera. Daca e temperatura peste 22 de grade cica e nevoie de umidificator, ca se usuca aerul prea tare si d-aia li se infunda nasul. Ideal e sa nu depaseasca 22 de grade, desi la noi acum sunt cam 23 si asta fara ajutor din calorifere. Si noi avem mucusori, insa nu se usuca tare si-i pot scoate usor cu batul de urechi. Da' la noi se simte nevoia maxim o data pe zi... PS Oana, eu am acuma m-am uitat la profilul tau si am vazut ce meserie ai! [:0] Suuuuper interesant! [:)] PPS Oana, in loc de ser fiziologic poti sa incerci Sterymar, este un spray pe baza de apa de mare si se foloseste inclusiv la bebei mici de tot (mie mi l-au recomandat mai multi medici). Nu garantez ca e mult mai bun decat serul fiziologic (pana la urma tot apa cu sare is amandoua), dar cel putin e mai usor de folosit. Si, evident, mult mai scump, in jur de 170.000. Marimerul folosit de Tigresa cred ca e cam acelasi lucru... http://community.webshots.com/user/r0isin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

catia, unde bebe transpira putintel imediat ii ies bulinute rosii, trec repede, cel mai bine e sa il speli pe fata cu un tamponas de vata imbibat cu apa calduta. si Asli casca destul de mult si se incovoaie si se intinde si mi se pare ce e fericita cand face asta. nu ma ingrijorez...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si Tzutzurina mea casca destul de des, n-am numarat de cate ori pe zi, dar nu mi-am facut probleme, nu citisem nicaieri ca ar fi o problema. Noi nu avem probleme cu nasucul, doar trebuie sa-i scot cu betisorul mucusorii care se aduna, dar asta e suficient o data pe zi. Azi am fost si noi la doctorita de familie, avem 5,100 kg, dar imbracata, probabil in jur de 4.700 kg la pielicica goala. Bubite din acelea pe fata are si a mea si i-au aparut tot azi dimineata, doctora a zis ca e posibil de la alpte praf, ca noi avem cate un biberon de lapte praf pe zi, nu-mi ajunge laptele daca nu-i dau si completare. Mie mi-a spus sa incerc cu Nidoflor, Fluocinolon, sau alt unguent cu cortizon.Eu luasem inainte un unguent cu galbenele de la farmacie ca citisem aici pe site ca e bun pt. fata, dar nu am apucat sa o dau.Am dat-o cu nidoflor si astept reactia pana maine. Va pup, se pare ca avem si noi o noapte mai proasta, am depasit ora de culcare si colicile nu ne lasa in pace. Somn usoooor! mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am avut si noi bptezul Emmei. Am avut vreo 35 de invitati (adulti) si vreo 15 copii. Am muncit de mi-au sarit capacele, dar totul a iesit bine. Emma a fost cumintica, chiar si cind au bagat-o in cazanel, insa cind au scos-o a facut pipi si incepuse sa ii fie frig si fomita, asa ca pina la sf. a plins de m-a durut inima. I-am dat sa manince si a adormit imediat, dar asta dupa slujba care a fost cam lunguta. Bineinteles ca a fost ca o printesa si eu am fost cea mai mindra mamica...nu mai zic de ta'-su. Incepe sa doarma din ce in ce mai putin, cam 2-3 ore in timpul zilei si alea pe bucati de cite 15-30 de minute...in rest vrea joaca si atentie. Dar doarme bine noaptea. Inca ma mai trezeste, dar ma bucur ca dorarme si 10-12 ore cind e frunta de oboseala. De, ziua are de munca, fata :))). Ce sa-i fac, creste domnisoara mea. M-am simtit si eu mai bine, mai femeie, ca am mai slabit si eu fro' 2 kile, am fost si mi-am vopsit peru':)), mi-am cumparat toaleta noua, ca, na, la sunculitele mele nu mai vine nimica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor! uite ca ne-am mai revenit nitel, acum am si eu voce, nu ma mai dor nici amaratele alea de injectii... inca imi mai curge nasul si tusesc, dar ma simt mult mai bine. bb insa are nasul tot infundat. noua dr nu ne-a dat nimic, a zis ca asta e sezonul nasurilor infundate si ca sa nu intram in panica. sa-l curat in continuare cu ser, dar sa nu-i pun mai mult de 1 ml in fiecara nara, o data pe zi, ca de la ser prea mult se poate irita mucoasa. dimineata e cel mai greu, ca se trezeste din cauza nasului, de parca se ineaca. eu nu-i mai dau cu nimic dupa ce ii schimb scutecul. inainte aveam o iritatie urata, care a trecut repede cu ceai de musetel, apoi nici n-a mai aparut. ii mai dau din cand in cand cu vrema sanosan, asa, preventiv. sambata avem botezul, si sper sa nu raceasca bb cumva. bine ca am facut vaccinul, am scapat de-o grija... apropo de vaccin, eu n-am auzit decat de niste vaccinuri optionale pe la 8-10 luni pe care le cumperi. acum l-am facut pe cel de la policlinica. noi inca dam pe-afara dupa bibron, dar am atins si o performanta care pe mami o face tare fericita. prima masa de dimineata o luam integral de la tzatzi, cel putin doua ore nu cere supliment.si in timpul zilei, parca e mai mult laptic la mami, tot mai suge cate ceva la 6 ore... e, talia mea de alta data inca se lasa asteptata. noroc ca rochita pt botez e in clini de sus, si nu se vad kg care mi-au ramas. in schimb, au inceput sa se atenueze vergeturile de pe sani, dar mi-au aparut altele pe fese. nu sunt lungi, au cam 1-1,5 cm, dar sunt tare rosii... m-am si speriat cand m-am vazut. m-am apucat si de gimnastica, poate imi mai trec durerile de coloana, si incerc ca pe 1 nov sa arat si eu respectabil la nunta. apropo, linia de pe burta mai trece? mie imi place cum arata. nici eu nu inteleg cum poate sa faca in scutec nou, abia schimbat, pisu in sus si sa fie ud la mijloc. noi inca mai supravietuim cu nr 2, ca mai avem o jumatate de pachet, dar apoi schimbam sigur. astia deja ne strang. iar kk se revarsa in functie de cat e de mult si de moale... si noi cascam, nu foarte des, iar eu o iau ca semn bun, ca in vreo 10' max adoarme... si mai casca si cand se trezeste, si se intinde ca un pisoi... e, si s-a trezit pisoiul...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUNA, DRAGELE MELE MAMICI ! De mult imi doream sa reusesc sa intru iarasi in legatura cu voi. Am mai trecut eu de cateva ori pe la servici (unde am acces la internet !), dar nu am avut timp sa si scriu. Astazi am venit special, asa ca ma grabesc sa va dau vesti despre mine. Am nascut pe 2 septembrie, o fetita dulce-dulce-dulce (normal !), pe care o cheama OANA MARIA. Asta, ca sa puteti sa notati in listuta de bebelusi ! Ne impacam foarte bine, este cuminte, doarme bine noaptea, asa ca sunt multumita. Nu plange decat daca ii este foame (mananca din 3 in 3 ore - suge si san si lapte praf). Din pacate nu pot sa scriu mai multe, desi mi-as dori foarte mult. Am listat mesajele voastre, ca sa le pot citi acasa, linistita, si apoi, voi veni cu noutati si din partea noastra. Va doresc numai bine tuturor, si voua si bebelusilor !!!!!!! Va pup !!!!! Daniela Daniela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...