Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ciorile, o calamitate


Recommended Posts

raluca, parca-n primul tau mesaj era vorba de ciori, nu de sobolani, sau ma insel?? si da, daca pot sa ma plimb cu copilul meu si pot sa-i arat orice vietate de pe lumea asta - inclusiv ciorile -, si pot sa ma bucur impreuna cu ea, si daca pot sa alerg si sa ma joc mai mult cu ea, in loc sa stau pe banca acoperita de "pleasca" din cer, daca nu vreau sa impusc ciori, ci sa ma bucur ca sunt libere sa zboare - atunci, da, sunt "defecta", in viziunea ta, NU si a mea. si iarasi ma surprinde cum orice opinie in contradictoriu naste rosii si un ton neadecvat. pacat! a, apropos de orasul european unde se impusca porumbeiii.. n-ai retinut numele? poate acolo ar fi bine sa traiesti tu...
quote:
Originally posted by ciupercar
Se vede treaba ca nu ati fost prin Cismigiu. Clar! Atunci sa lasam si sobolanii sa se inmulteasca in voie, Maruca, nu? Eu nu stiu alta solutie. Daca exista cu atat mai bine. Si de ce sa ma duc in alt parc? Pt ca nu mai pot sa stau pe o banca in cismigiu din cauza a mii de ciori, ca pute nasol si poti oricand sa te trezesti cu o pleasca in cap? Daca tie ti se pare firesc, atunci...poate sunt eu defecta. Dar daca nu ma insel, am citit undeva ca s-a luat o masura similara si impotriva unor porumbei care se inmultisera peste masura, intr-un oras european. raluca www.rebecca.ro
Maruca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pai, am fost zilele trecute si parca-parca mi-aduc aminte de ceva pasari.. da' nu ne-au deranjat absolut deloc, dupa cum nu ne-au deranjat nici in ultimii ani, deja 4, de cind merg cu fata acolo.. Si n-am simtit nici mirosuri deosebite.. Cit despre propunerea ta...eu zic sa te mai gindesti... Eu ma chinui sa conving copilul ca nu e frumos nici sa rupi o floare, darmite o vietate...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor, citind mesajul am zambit pe moment dar, judecand altfel problema cred ca e vorba despre o goana a lor din mediul natural, zi de zi se pare ca natura este distrusa intr-un fel sau altul si ele isi cauta loc. Poluarea poate fi de asemenea o problema. Locuind in Thailanda cu mii de oratanii peste tot, ma gandesc ca e imposibil sa distrugi milioanele de colonii (daca o fi corect) de furnici, gandaci si altle care nu poti sa nu le observi. Cele mai oribie mi se par taratoarele(serpi, soparle) care le vezi la tot pasul aici, de parc nici nu poate fi vorba. Clima calda de aici le permite inmultirea peste masura. Solutii nu stiu daca exista, la noi in ro iarna nu prea vezi furnici, gandaci, muste, aici in schimb unele dintre ele sunt un adevart pericol ca de tantari nu mai spun. Eu sunt inarmata cu cateva flacoane de spray dar cei care locuiesc aici nu au prea mari probleme, traiesc cu ele, fac parte din peisajul de zi cu zi. Prin urmare orice schimbare e un semn de intrebare asa ca, titlul subiectului poate deveni un subiect adevarat pentru cei care le cerceteaza. Apropos, ieri dupa ce au curatat gradinarii gradina, am consumat un spray pe nsite cuiburi de furnici rosii care daca te prind te pisca ingrozitor,invadase un copac, oricum, localnicii le cresc intr-un fel ca aici se mananca omleta din oua de furnici rosii, cica e foarte gustoasa, nu am avut curaj sa o incerc... inca. Poti cumpara de la piata oua de furnici, e amuzant, nu? Toate cele bune si succese depline in lupta cu ciorile sau cu ce vreti voi. Chiar asa, aici nu stiu daca sunt ciori?? [:I] Ciufulici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Englezii au mai omorat din porumbeii care se inmultisera f. mult si murdareau piata Trafalguare Square si sunt mult mai avansati ca civilizatie.... Ciorile stau zi de zi prin gunoaie. O sa ajungem sa fim guvernati de animale? Ce sa mai spunem de vanatorii care ucid animale mult mai delicate si mai nevinovate...Uneori este necesar un mic genocid pentru echilibrarea regnului animal. Stiu ca o sa primesc [haibat] dar n-am putut sa ma abtin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga radu_tud, sunt de acord cu tine, sotul meu pot sa spun ca e in stare sa stea zile in sir privind la tot felul de ganganii sa le studieze pe toate partile si la fel o invatam si pe fetita noastra sa iubesca natura si tot ce misca, dar utie un exemplu mai clar in care nu stiu ce ai fi facut tu?! Intr-o dimineata vrand sa urc in masina sotul meu a spus "stai pe loc si nu misca", am inlemnit, era un sarpe care isi ridicase capul din canalul de scurgere al apei si era cat pe ce sa ma muste de picior. Nu a reusit sa ma muste dar se putea intampla. El a prins puiul de sarpe l-a bagat intr-o sticla si s-a apucat sa il cerceteze. Cica daca ma musca nu muream dar ar fi trebui sa merg la spital pentru antidot. Prin urmare suflu si in iaurt daca e cazul. Crebul bolnav e parasit de turma sa nu imbolnaveasca si restul turmei parca asa stiam eu. In rest toate cele bune tuturor Ciufulici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce citind subiectul mi-am imaginat cum ar fi ca mamicile care isi plimba puii prin respectivul parc sa le explice copiilor ca "uite, vezi, nenea ala impusca ciorile fiindca ne murdaresc noua banca din parc si nu ne mai putem aseza. Sunt prea multe si uite ce mizerie si galagie fac!". La care un copil destept sa zica" Da' mami, si oameni sunt asa de multi in orasul asta, asa sa fie peste tot?".... Parca il si vad pe Basescu in actiune, genocid animal numaru' 2, ca sa-i fie cu totul gravat numele in istorie. Drept incheiere ma declar o luptatoare inversunata pentru drepturile animalelor si cu mana pe inima va spun ca in viata mea nu am fost agresata de vreun animal "de-al Domnului" ori fara stapan. Nu stiu de ce, si cainii vagabonzi care ma latra cu cea mai mare inversunare, sfarsc prin a da din coada daca ma opresc din drum si ii chem cu blandete la mine. scarmanus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...