Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Inca il mai iubesc...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Baniesc ca ai postat povestea ta pe forum, ca sa te eliberezi, sa te descarci si e foarte bine ca ai facut asa, poate te ajuta sa te clarifici. De iubit cred ca iubim o singura data si iubirea n-are nici o legatura cu ratiunea. Tu il iubesti, el nu te iubeste, nu-l poti forta sa te iubeasca, nu te poti forta sa nu-l iubesti, accepta asta, fara inversunare sau amaraciune. Linisteste-te si vezi-ti de viata ta, care e frumoasa si mai mult ca sigur ca te-ai straduit sa fie asa. Ti se poare tie acum ca e monotona, ca esti suparata, dar o sa iti treaca, mai ales daca nu te mai framanti atata pentru prietenul tau. Nu cred ca faptul ca altii au probleme si nu au parte de ce ai tu, te poate face fericita, dar poti sa incerci sa vezi lucruruile si asa, poate ajuta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult pentru gandurile voastre frumoase. Imi sunt de mare ajutor. Am postat subiectul pe forum pentru ca va consider prietenele mele si nu puteam sa povestesc toate acestea altcuiva fara sa fiu judecata, eventual categorisita. Aveam nevoie de sfaturile voastre care , sa fiu sincera mi-au adus un pic de alinare. Va pup si sper ca si sfaturile mele sa va fi ajutat pe voi cand ati avut nevoie de ele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Justme ....sa stii ca intotdeauna o sa ne dorim ceea ce nu putem avea si cu cat suntem mai convinsi ca nu se poate tot mai inversunati suntem ...asta ne este aluatul ce sa facem ...in cazul tau ai o familie si daca te straduiesti un pic ai sa vezi ca tu singura iti faci viata monotona ....trecutul intotdeauna va ramane trecut ....traieste in prezent si pastreaza amintirile trecutului . Te pupic si iti doresc sa iesi din monotonie cat mai curand . Roxy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Total de acord cu Leda... Un vis frumos, trebuie sa ramana acolo unde e, si bucura-te ca nu a devenit un cosmar. Fara castele de nisip, n-am fi noi insine, dar daca ne-am muta in ele...[surf] o perioada, si-apoi [zid]. Remodeleaza-te, poate era momentul sa-ti descoperi ceva din trecut, pe care il faceai si l-ai uitat, ia gandeste-te? Poate ca nu acolo trebuia sa cauti, ci un pic pe-aproape? Cu siguranta a avut un scop, nu ramane decat sa-l descoperi! Pupici, Miha
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Nu te supara, dar mie mi s-a parut FOARTE (putin spus) egoist tipul, asta fara sa mai punem la socoteala ce au mai spus si cateva fete ca doar a vrut o placere de moment din partea ta. A fost egoist pt ca chiar daca ar fi adevarat (chestia ca te-a iubit si te iubeste), ar fi trebuit sa TACA (ca nu vrea nimic de la tine, nici macar pe tine[:0] - poate is io mai batuta in cap, si nu prea inteleg cum vine asta). Parca bietul om e un ratat, nu te supara dar mie mie greata de astfel de oameni. Te-a dat peste cap? Ce? Poate ca ti-ai amintit de pasiunea dintre voi si acum e monotonie intre tine si sot. Atunci demult nu au existat momente nu tocmai roz? Una e sa fii langa cineva fara copii si alta cu ei. Nu-l pune pe un piedestal pt ca NU merita. M-am enervat. Doar pt ca nu avea cu cine sa ..., ti-a facut tie capul vraiste?!?!? Doamne ce nesimtit, se vede ca nu a auzit ca "tacerea e de aur". Acum sa nu sariti pe mine ca e bine ca s-a intamplat asa, va rog. La ce bun sa te consumi pt cineva care nu te vrea? La ce bun sa-l visezi pe altul in pat langa tine? De ce sa spui "sotul e naspa, e monotonie si nu face nimic", cand poate orice ar face, mintea si inima ta e altundeva si nici nu mai vezi florile pe care ti le aduce? A fost un gest f urat din partea lui si sincer imi pare rau ca ati incercat sa retraiti ce a fost. Iti doresc sa treci cat mai repede peste perioada asta nasoala. Incearca sa apreciezi ce ai, pt ca ai ceva valoros. Deschide-ti ochii si priveste bine in jurul tau si nu da pasarea din mana pe cioara de pe gard. Crede-ma ca in fiecare seara ma rog lui Dumnezeu sa ne apere de rau si sa ne tina familia unita, ca stiu ca e tot ce am mai bun pe lume. Iti doresc numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Justme: "Caci ce nu ai in clipa in care ti-ai dorit Se schimba-n rau cu vremea de farmec risipit Se arata inainte-ti o schela despoiata De orice vis cu care o imbracasi odata" pentru Tutus: dragostea n-are nimic de-a face cu ratiunea, nu te indragostesti de cineva ca ti-aduce flori sau ca are caracter ireprosabil A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmmmmm! Stau asa nauca in mijlocul drumul si ma uit cand cu jind la cioara de pe gard, cand cu simt posesiv la vrabia din mana.. . . Cam asa esti tu acum, ratacita intre doua drumuri si te-ntrebi... E bine ca ai cerut sfaturi, e bine ca ai avut puterea sa spui cuiva, asta e drumul spre liman. Parerea mea? Nici tu nu-l mai iubesti, faptul ca n-au fost focuri de artificii ti-o demonstreaza, ce vrei mai mult, corpul tau se pare ca stie mai bine decat sufletul tau chinuit de atatia ani de indoiala. Fa-ti un bine si da-l deoparte din viata ta, nu merita pentru ca n-a stiut sa te tina langa el, nu merita pentru ca n-a luptat atunci pentru tine, nu merita pentru ca a acceptat sacrificiul tau desi spune ca te iubeste si te respecta, nu merita pentru ca ai o familie care are nevoie de tine si care te iubeste mai mult decat iti imaginezi tu acum. Si nu, nici macar nu-l mai iubi, scoate-l cu totul, uita-l pur si simplu, nu te mai gandi. . . Cat despre monotonia roza in care iti petreci tu viata, fa tu ceva ca sa dispara. Schimba-ti coafura, muta mobila in casa, du copii la parinti si petrece un weekend cu sotul tau ca pe vremea cand erati prieteni, fara griji.... Incearca sa te gandesti la tine in primul rand. . .iubeste-te pe tine mai intai si-ti vei da seama ca nu merita. Iti doresc multa intelepciune! Si noroc! Si un weekend pe cinste [cina2][dus][xinpat][hot] Ca sa poti fi invata ca esti si pentru ca esti invata sa fii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pt Andrada: Sunt de-acord cu tine ca dragostea e una si ratiunea e alta (cred ca dragostea e oarba), dar in momentul in care ai copii, viata de fam e roz dar monotonia te impinge sa te gandesti la altul, altul pt care nu esti "cea mai dintre cele mai", atunci nu te supara, oricat de mare e acea iubire (poate mai mult dorinta de a avea ceva ce nu poti si nu e bine sa ai) mai bine ii tai aripile. "Justme" a facut o alegere cu ceva timp in urma. L-a ales pe altul alaturi de care drumul prin viata e mai lin, mai sigur. Ei... acum si-a amintit de "d-nul agonie si extaz", s-au intalnit, au facut ei ce au facut, dar nu mai e focul de artificii de alta data, el nu a mai dus-o in acea stare de extaz pe care au cunoscut-o candva impreuna. Si atunci la ce bun sa-ti storci creierii cu cineva care nici macar pe acel plan nu te-a facut sa vezi cum e din nou sa fii in varf? Uneori mai trebuie sa luam o foaie de harie si un creion si sa scriem intr-o coloana ce e bun, intr-alta ce e rau, sa tragem linie si sa vedem logica ce spune, care e punctajul mai mare si sa actionam in consecinta. Poate mi-e usor sa vorbesc pt ca niciodata nu am fost intr-o asemenea situatie si sincer, din toata inima imi doresc sa nu mi se intample nici mie, nici sotului si va doresc asta tuturora (desigur, daca vreti si voi). Toate cele bune!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...