Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Inca il mai iubesc...


Recommended Posts

Mi-a placut tare mult intr-un film replica unei femei aflate oarecum in aceeasi situatie; ea ii zice fostei mari iubiri ceva de genul: " e adevarat ca sotul meu poate nu ma face sa rad, dar in nici un caz nu ma face sa plang asa cum ai facut-o tu.." Am si eu o fosta mare iubire, a fost o poveste asa de minunata[hippi]. L-am iubit asa cum nu am iubit niciodata si mai rau e ca el si acum ma numeste "dragostea lui, viata lui.. ". Ne mai scriem emailuri, uneori mai vorbim si la telefon; dar a acceptat statutul pe care l-am impus, sa fim doar buni prieteni. Si imi respecta casnicia si faptul ca in curand voi fi mamica[gravi]. Ma mai gandesc uneori la faptul cum am fi fost casatoriti, daca am fi avut un copil impreuna.. Dar revin cu picioarele pe pamant: imi iubesc sotul si imi impun sa UIT! Si chiar daca acum imi amintesc doar lucrurile bune din fosta relatie, adevarul adevarat e ca daca ar fi fost atat de perfect, niciodata nu ne-am fi despartit. Muncea prea mult, calatorea prea mult, nu se putea hotari sa-si ia un angajament fata de mine.. Acum regreta si spune ca a piredut[bang]. Prea tarziu. Asa ca mai bine o amintire frumoasa pentru sufletul meu, dar o realitate cu un sot minunat si o familie extraordinara[pegeam]. Eu sunt convinsa ca am facut ceea ce e mai bine. "El nu ma face sa rad, dar nici nu ma face sa plang.." Monotonie!? Asta ar fi putut apare si in cuplul cu "marea iubire". Asta nu e din vina sotului, poate din vina ta? Fericirea din cuplu se face in doi. Sunt singura ca iti iubesti sotul, asa ca mai bine concentreaza-te asupra lui, aminteste-ti ce te-a facut sa te indragostesti de el, aminteste-ti de cate ori ti-a fost aproape cand ai avut nevoie de el. Si daca ex-ul a fost asa de perfect, de ce v-ati despartit? Nu te mai gandi la el. Nu te merita. Nu are rost.[neand] Nu mai te chinui, fii puternica si treci peste asta! Viata e atat de frumoasa, frumusetea ei o gasesti in atatea lucruri in jurul tau[si-eu] Ai sa vezi ca incet incet va trece durerea din sufletul tau. Noi suntem linga tine[flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns
tutus, Fara suparare dar daca eu as iubi pe cineva asa cum descrie justme ca il iubeste si in citeva randuri cineva l-ar face egoist, ratat si nesimtit, probabil ca nici nu as mai baga in seama ce a scris, ideea care trebuia sa reiasa din gandurile tale. justme, Ma gandesc, ca barbat, daca mi-as dori o femeie, o imbrobodesc cu vorbe pina reusesc sa o bag in patul meu. Odata obtinut rezultatul as profita totusi de reusita stiind ca nu sunt pericole din partea ei fiind si maritata. Asta daca nu mi-ar pasa prea mult de ea. Dar daca as iubio si as sti ca nu pot sa ii ofer mai mult si as sti ca peste o vreme va ajunge sa ma urasca pentru ca din cauza mea a renuntat la viata ei, la familia ei, doar pentru ....mine, atunci as prefera sa renunt eu la ea si sa opresc eu totul aici. Ar fi mai usor asa pentru amandoi, sa renunt eu acum si in numele ei decit sa ma urasca. Poate ca am cedat de dragul vremurilor trecute si pentru ca intradevar o doream, dar este mult mai bine sa ma oresc aici. [hopsieu] Poate fi si asa?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Reiki, nu m-am suparat deloc. Aiurea sau nu, asta e parerea mea. Poate mi-a lipsit diplomatia (nu ca as avea cine stie cata) cand mi-am spus parerea despre el, dar logic (dupa logica mea) asa il vad. Probabil trebuia sa o spun mai frumos, ca cine stie, daca am vorbit mai dur ma facut-o pe "justme" sa-i ia apararea in sinea ei si deloc nu mi-a fost asta intentia. Cele care intelegeti, luminati-ma si pe mine cum vine asta "Mi-a marturisit cat de mult m-a iubit,ca nu si-a revenit nici acum dupa ce ne-am despartit, ca nu a fost in stare sa pastreze o relatie ca inca ma mai iubeste, undeva in strafundul sufletului sau, dar nu va face nimic sa imi pericliteze casnicia, ca este nefericit fara mine, dar nu vrea nimic de la mine, nici macar pe mine". Eu NU inteleg. Iar faza cu "Ca nu se considera destuil de bun pentru mine si ca m-ar face nefericita." mi se pare declaratie unui om las, las pt ca nu are curajul sa spun vrde in fata "ceva nu merge intre noi, nu suntem facuti unul pt altul" si daca (hai sa presupunem ca) o iubeste pana la infinit, atunci e las pt ca nu lupta pt ea. Asta e. Trist dar adevarat. Nu mai suntem la 20 de ani si libere sa credem in basme, suntem casatorite cu copii si daca vine un aburitor, nu mi se pare corect, cinstit, normal, intelept sa ne lasam fraierite de unul de care e doar gura ("verba volant, scripta manent"). Uneori trebuie sa calculam si "la rece" si mai ales in cazul de fata iubirea a fost, acum mai e doar amintirea ei, un jar care mocneste, dar slabe sanse sa reinvie flacara care a fost odinioara, nu de alta, dar el asa lasa impresia. (Poate uneori e nevoie de o bruta ca mine ca sa vedem ca nu traim in paradis. Imi pare rau.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viata ta cu sotul si copii este roz sau gri? Si daca e gri ai facut ceva sa o schimbi? Eu zic sa nu renunti la ceea ce ai pentru ceaa ce nu vei avea niciodata. Ti-a spus ca nu a mai putut avea nici o relatie dupa tine,dar se pare ca nici cu tine nu poate. Problema e la el. Gandeste-te bine inainte de a face sa suferi atata lume in jurul tau! Cu drag, nadina "Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(Marquez)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult tuturor celor ce au rupt o farama din timpul lor pentru a-mi scrie mie. Nu m-a deranjat nici un mesaj ci , din contra , au fost un suport moral, toate dintre ele. Reiki, mi-ar place sa cred ca a fost ceea ce crezi tu ca ar fi putut fi, dar din pacate, cred ca adavarul gol-golut este ca m-a folosit pur si simplu pentru o simpla descarcare hormonala, pe care, in prostia mea am confundat-o cu romantismul. Sper sa trec mai departe mai puternica si sa incerc sa construiesc ceva decat sa traiesc intr-o stare de confuzie. Tutus, personajul in discutie aici este intr-adevar un ratat, din toate punctele de vedere. Nu am vrut sa o spun eu pentru a nu va influenta parerea, deoarece aveam nevoie sa aud si parerea obiectiva a cuiva neimplicat in aceasta problema. Multe sarutari.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

justme, scumpo, stii de ce anume imi aminteste povestioara ta? de o alta aproape identica cu a mea... doar ca omu veni si mi ceru inca o intilnire. la insistentele mele de a mi detalia ce inseamna acea intilnire, discutie in care el ii tot dadea cu replica "altfel nu pot sa te uit"... si declaratii cu floricele, pampoane, inimioare. deci revin.. la insistentele mele imi spune ca va tb sa "ma mai aibe inca o data, altfel nu ma poate uita". am avut capul pe umeri si limpezimea de moment sa i raspund "nu" adaugind: de ce? sa ai tu ultimul cuvint? parerea mea este ca s a folosit intr un fel placut de tine... dar este egoist, si spun asta bazindu ma pe declaratiile lui.. sint declaratii tipice, sabloane chiar ce se folosesc de catre oameni pentru a manipula sufletul, sentimentele, viata celuilalt, in situatii ca ale ta. in momentul in care declara ca te iubeste cu cerul si pamintul si vezi doamne, nu a avut nici o relatie datorita amintirii tale, era clar ca umbla la "cutia cu maimute"... te a manipulat. si o va face ori de cite ori va dori iubeste ti existenta ta monotona si ai grija ce ti doresti.. se poate indeplini si sa te dai apoi cu capul de pereti. eu am avut o experienta absolut neplacuta, in urma careia am cerut Celui de Sus : da mi existenta mea, aia plictisitoare, in care nu se intimpla nimic inapoi.. si promit sa nu ma mai pling niciodata de ea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

justme, deci din cite inteleg eu il consideri "intr-adevar un ratat, din toate punctele de vedere", dar care constient de ce este iti spune: "in citeva ore" "cat de mult m-a iubit,ca nu si-a revenit nici acum dupa ce ne-am despartit, ca nu a fost in stare sa pastreze o relatie ca inca ma mai iubeste, undeva in strafundul sufletului sau, dar nu va face nimic sa imi pericliteze casnicia, ca este nefericit fara mine, dar nu vrea nimic de la mine, nici macar pe mine...Ca nu se considera destuil de bun pentru mine si ca m-ar face nefericita." Vrei pareri dar tu sti ca este un ratat si ascunzi asta (din poveste)dar te culci cu el? Trebuie sa il iubesti tare mult daca dupa toate astea ii spui ca vrei "sa reluam relatia" cu toate ca il consideri un ratat. Si de fapt care este cu adevarat ideea daca sti ca este un ratat? De ce ai postat pe forum? Vrei o confirmare a celor de pe forum ca este bine sa il uiti si ca este o prostie sa il iubesti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

reiki, justme avea nevoie de suport moral... o impingere de la spate ca ar face ff bine alungindu l din viata ei a reactionat oarecum impulsiv era ametita .. si apoi, eticheta de ratat i a pus o la citva timp dupa ce fetele au dat iama peste ea si au ciufulit o!!!! a reusit sau incercat sa l priveasca din alt unghi, intre timp s a trezit ... sa i acordam circumstante atenuante ... inca o casnicie salvata nu?[pahar]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Justine, Viata este facuta din momente, dar si din amagiri, iluzii, tentatii, inflacarari si deziluzii!...Intr-un cuvant, este complexa! Destinul este ca o pasare.Daca a obosit in zborul ei deasupra oceanului, aripile sale se frang iremediabil, din pacate.... Ceea ce facem noi aici sunt doar pareri si pareri...important este sa faci ceea ce simti tu si ASTA CONTEZA CEL MAI MULT PENTRU TINE!...Nu uita, ca regrete ... vor exista indiferent de ce se va intampla !Asta am invatat-o si eu de la altii...Spre deosebire de tine, cu mine ,viata a fost mai zgarcita ...nu am nimic din ceea ce tu detii:sot, familie, iubit...... Nu-mi doresc nimic altceva, decat o persoana careia sa-i pot darui toata dragostea mea, care credeti-ma, este mult prea multa pentru mine, o persoana ....singura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...