Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie-iulie 2003(4)


Reliana

Recommended Posts

Salutare mamici scumpici! Mateiu meu are in jur de 8 kg si ceva si aproape 70 de cm. E un super bebelus, am mer cu el la 3 medici sa fim siguri ca e in grafic si toti au spus ca e foarte bine si nu e deloc gras deoarece e si lung si noi suntem niste lungai eu am 1, 75 cm iar tati are 1, 85 cm as ca el nu putea sa fie micut. El papa tot NAN, de 4 ori pe zi cate 250 ml, doarme de seara de la 7.30 si pana dimineata la 6.30 si nu plange...e un scumpic, e asa de cuminte parca nu avem copil in casa, e super vesel si tot timpul cand e treaz chiuie si rade in hohote. Am fost cu el peste tot in vizita si toata lumea s-a mirat de el ce cuminte e, ca ne-a lasat sa povestim si a ras la toata lumea. Mai nou isi baga in gurita degetele pana in gat de isi face greata si cand ii dau jucarii din acelea pentru dentitie le roade cu spor cu si le tine cu amandoua mainile. In continuare papa pulpa de fructe si cateodata si suc asa de sete intre mese...dar ma distreaza ca e asa de mancacios ca mine... desi am inceput de vreo 3 saptamani poate chiar o luna diversificarea, el nu-si reduce portia de lapte... Inca nu am inceput si cu zarzavaturile, dar doctorita mi-a spus ca in curand ar trebui sa ii introduc si alea. Mi-a interzis cu desavarsire cerealele, deoarece e un copil mare si il pot face obez daca ii dau asa ceva...si mi-a dat exempul copiilor americani care sunt cam obeji! Eu nu stiu ce sa zic...nu am fost in America si ma indoiesc ca ea a fost sa-i vada!!! In orice caz, Matei e un copil sanatos si fericit si imi imbucura sufletul si ne-a schimbat viata! Il adoram si ne topim dupa el! Multa sanatate la mamici si la bebici si sa auzim numai lucruri frumoase![copil][copil][copil][mamica] ROMANA&BB MATEI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Claudya,am inceput sa-i dau lapte praf ptr ca am avut senzatia ca nu se satura in cursul zilei doar cu piept(asa si era),insa incetul cu incetul imi cerea tot mai mult lapte praf si sin mai putin.Nu stiu,dar nici sanii mei nu mai erau asa plini iar el era din ce in ce mai mancacios...asta este si motivul ptr care am inceput so diversificarea...acuma o data pe zi ii dau sau mar cu biscuite sau banana,pere,morcovi...papa orice ii dau. doina popa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput si noi sa scriem mai des. Taisia e f treaza la ora asta, de-abia a mancat si isi suge mana cu o sete... De cand isi suge degetele asa cu spor a facut si ea un fel de iritatie pe la gurita si pe la barbie. Mai nou ii curge nasul si stranuta de multe ori pe zi. Cred ca a racit putin, dar n-as vrea sa-i dau nici un medicament pt ca am oroare de ele. Parca si bbii vostri au patit asa. Ce ati facut - ati asteptat sa le treaca sau le-ati dat ceva? Claudia - patut din panza gasesti de la ~ 2 mil pana la 5 si ceva. Cele mai ieftine sunt de la Baby Care si cred ca au in Bucur Obor. Pampersii - noi am luat marimea 3 (90 de buc) cu 500 mii din Carrefour. Apropo de Carrefour, duminica am mers toti 3 in Carrefour si bb s-a comportat exemplar, a stat cumintica si mai mult a dormit. Am vazut acolo niste salopete de blugi.. NU mai plecam de langa ele. Pana la urma m-am convins ca s-a facut prea frig pt asa ceva si n-ar avea rost sa-i cumpar. Ieri am fost super incantata pt ca bb a prins jucaria in mana (e drept, cu putin ajutor). Era tare curioasa si o tot zdranganea, pana la urma tot in gura a ajuns. Ma distreaza ca gangureste tot timpul, chiar si cand mananca. Azi imi spunea "bu-bu" cu biberonul in gura si facea niste bolboci... Voi vorbiti de intoarcerea la serviciu! Eu nici n-as avea unde sa ma intorc. Ma gandesc cu groaza ca in februarie o sa-mi dau licenta si dupa...nu se stie. Nici eu nu sunt adeptata diversificarii timpurii, dar cred ca nu o sa stam doar cu laptic pana la 6 luni, mai ales ca eu ii dau san de 3 ori pe zi, si atunci f putin. OPricum, pana la 4 luni si jum cred ca o sa asteptam. Pupici, Gio si bb Taisia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iata ca mai scriem si noi. Tocmai a adormit micuta cu noi in pat, in timp ce ne uitam la Mircea si Oreste...este o dulce si atat de cuminte. Si noi ne jucam cu jucarele, din ce in ce mai serios de vreo saptamana. In legatura cu caca verde eu stiu ca nu este nici un fel de problema, este doar o masa care nu a avut timp suficient sa fie digerata, nu aveti de ce sa va faceti probleme. Gio, si Maya stranuta destul de des, de cateva ori pe zi si asta de cand s-a nascut,este perfect normal..nascucul daca ii curge cred ca a racit putin...nu stiu ce sa zic..mai bine intreaba un medic daca sa-i dai ceva..stii cum este cu paza buna.... Am reusit si noi sa punem cateva poze intr-un album si va invitam pe toate sa le vedeti.http://community.webshots.com/user/carmenmaya Va pupam si revenim Carmen si Maya http://community.webshots.com/user/carmenmaya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Mamicilor, N-am mai scris de mult pentru ca am fost ocupati cu botezul. A fost super, petrecerea a iesit foarte frumoasa. Puiu' a fost admirata de toata lumea si bineteles ca a fost cel mai frumos bebelus din biserica. si a avut cea mai frumoasa lumanare. Oricum cea mai frumoasa fetita, a fost clar, asta si pentru ca era singura :-)). La biserica puiul a fost destul de cuminte pana la un moment dat. Cat eram pe masa si asteptam inceperea slujbei era toata numai ochisorii si se uita mirata la toata lumea care venea sa o vada, cand a bagat-o in chiselnita a plans putin mai rau a fost cand am sters-o , dar pana la urma s-a linistit si in timpul slujbei a fost cuminte. In schimb dupa faza cu bautul vinului a fost isteria, binenteles ca Irinei nu i-a placut si atunci au inceput urletele care au durat am iesit din biserica cand am adormit tun. Am dus-o putin la restaurant ca s-o vada lumea si dupa aperitiv a venit soacra-mea cu ea acasa. La baita de dupa a fost zambareata, ne-am balacit in ciorba aia :-)) tare frumos. Acum mai nou ne uitam la carusel si la luminitele de deasupra patutului si facem Uuh, uuh, nici suzi parca nu mai e asa de buna, ne-am descoperit degetelele pe care tot incercam sa le bagam in gurita. Bine ca s-a mai indreptat cat de cat vremea ca am reluat plimbarile prin parc. Ieri am iesit 4 ore jumate si a dormit tun tot timpul. Pupici Adi si Irinuca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Avem 3 luni! Ieri, pe 21, gargaritza noastra a implinit 3 luni! Doamne ce repede trece timpul! Ma uitam cu sotul meu la inregistrarea facuta la spital si nu ne venea sa credem ce micuta era! Si cum deja au trecut 3 luni. E o scumpa si o dulcica, Doamne, ne e asa draga copilita, cred ca am fi in stare sa nu ne dezlipim de ea nici macar o secunda! De multe ori (si sint convinsa ca si voi aveti astfel de momente) stau si o privesc, ma joc sau vorbesc cu ea si fara sa vreau imi dau lacrimile: de bucurie, de fericire, de atita dragoste ce am pentru ea. Un singur zimbet de-al ei face sa dispara orice necaz, orice suparare, orice urma de oboseala. E un sentiment ce cu greu poate fi exprimat in cuvinte, si cum ai putea defini o mare iubire nascuta dintr-o mare iubire? Poate m-am lasat in voia gindurilor, dar printre atitea biberoane, scutece, suzete si cite si mai cite am gasit un minutel sa mai scriu si eu, poate putin mai altfel decit de obicei. Va dorim numai bine, Alina si Alexandra Alina si Alexandra http://community.webshots.com/user/allex21
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multe luni si ani pentru Alexandra Alinutei. Si noi am implinit astazi 4 luni. Duminica asteptam doctorita sa facem vaccinul, iar apoi o sa incepem si noi diversificarea cu suc de morcovi, apoi mere si supa de legume. Nu stiu cite kg. are Cristian dar dr. a zis ca o sa aduca si cintarul ca sa-l cintarim. Oricum mie mi se pare greu, mai ales cind trebuie sa-l tin mai mult in brate. ADITZU: Cum poti sa stai 4 ore in parc. Te mai asezi si pe banca?... dar sint ude de la ploaie. Si papati afara? Copilasii vostri sint vorbareti? Ca al meu vorbeste mai mult doar cind are ceva de "protestat". Atunci sa te ti ce tipete scoate si cum "explica" el ce nu-i place. Cred ca si vecinii il aud. In rest e cam tacut. Mai gingureste el dar asa mai cu economie. Cind plinge mai zice "meme", dar nu cred ca vrea sa zica mama. Va saruta in cor Romana si [copil] Cristian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Multe Luni (ca inca nu sint ani :-)) Alexandrei si lui Cristian, sa creasca mari, frumosi si sa fie cuminti! Elena_ltd, am citit si eu ce seri palpitante aveti cu 2 copii, mi-a placut cum ai povestit ! Romana, Alex are zile cind e vorbaret si zile cind e tacut. Intr-adevar, parca vorbeste mai mult cind are ceva de protestat. Intr-o vreme intrasem la banuieli ca nu mai gingureste, citisem undeva ca toti bebeii ginguresc pina la 4 luni, cei care n-o mai fac de acum incolo inseamna ca au probleme cu auzul. Sotul meu a racit, tuseste de rupe si-l dor toate oasele. I-a dat doctorul liber pina la sfirsitul saptaminii. Si eu tusesc de vreo saptamina, da' delicat, nu ca el. Problema e ca mi-e tare frica sa nu se imbolnaveasca si Alex...si nu vad cum ar putea scapa cu 2 parinti bolnavi! Mi-e un somn...ma duc sa ma culc...noapte buna!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani pt bebelusii sarbatoriti! Carmen, ti-am vazut pozele si bebita e simpatica tare...si e o grasana. Pai Taisia este slaba pe langa a ta... Astazi am iesit si noi afara. A fost tare haios pt ca m-am intalnit cu o prietena cu carucior la fel, apoi ea s-a intalnit cu o alta prietena (bebelusii toti nascuti in iulie - vorba uneia dintre ele "insamantarile de toamna trecuta") evident cu carucior la fel, si mergeam toate trei in rand zici ca eram la expozitie de bebici. Oricum mi-a placut sa ma plimb cu ele, am mai vorbit si eu cu altcineva in afara de Taisia si taticul ei. Ma dispera Taisia ca face verde in continuare chiar daca nu mai are diaree. Tot ii dau niste prafuri pt refacerea florei intestinale, dar ei nici prin gand nu-i trece sa faca kk normal. Cred ca a devenit normal sa faca asa, parca mananca iarba, nu lapte. Marox, si mie mi-e frica de raceala, mai ales ca lui bb ii curge nasucul. Inca n-am sunat-o pe dr, dar daca nici maine nu-i trece o s-o sun. Mai incerc cu ser si cu pompita, pt ca nu vreau sa ajungem sa luam iar antibiotice. Mai vorbim, Gio si bb Taisia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va pupez cu drag si dor!!!La multi ani bebeicilor sarbatoriti,Alexandra si Cristian!!!Sa fie sanatosi!!! Noi ne laudam ca implinim 3 luni pe 25 octombrie!Chiar ca a trecut timpul.Eu ma gandesc ca acum e cam un an de cand a fost proiectata si...ce repede a trecut anul asta!!! Si eu "pescuiesc" mucuti de la Emma mea ,dar nu cred ca e racita,caci nu-i curge nasul.Trebuie sa-i bag picaturi ca sa inmoaie "productia" si apoi sa o scoatem cu pompita.Oare nu-i normal sa mai faca si ei un mucutz-doi?Ce,noi nu avem...fara sa fim raciti? Romana,Emma mea vorbeste si cand nu are de protestat(atunci tipa mai tare)...si se vade ca foloseste un ton mai jos,chiar melodios...si e tare vorbareata...la fel ca ma'sa[:D]Dar stai linistita,al tau e mai intzelept si sta sa le cugete mai mult[;)] Multumesc mult pentru informatiile despre patut,fetelor! Pupici la mamici si bebei Mami si Emma gangurica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...