Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie-iulie 2003(4)


Reliana

Recommended Posts

Va multumesc pentru urari si incurajari fetelor. Eu sint suficient de disperata si ma cam sperie ideea. Iar o iau de la capat… analize, controale ginecologice, verificare anticorpi. Sotul era superfericit, dar eu nu eram chiar asa de entuziasmata si asta pentru ca am inceput sa ma gindesc cum o sa fac toate cele singura, cum o sa fie iar caldura la primavera si Cristi ca va dori superatentie din partea mea, iar eu nu pot sa suport caldura. Era mai bine sa treaca o juma de an… Cea mai mare dilemma a mea este cum voi iesi afara la vara cu doua carucioare. Mi-ar trebui unul adaptat care sa aiba landou pentru bebe 2 si carucior sport pentru Cristi. Si ce ma fac daca voi avea gemeni…. Vreaaauuu la mmaaammmaa. I-am zis sotului sa ma lse sa merg la Cluj cu Cristi pina nasc ca o sa-mi fie tare greu aici ca el nu face nimic. Nu vrea. Macar la Cluj sint parintii mei care sint pensionari si asteapta sa stea cu nepotelul mai mult. Si acum ca nu o sa mai am voie sa ridic greutati cine tine colpilul in brate si cind trebuie sa iesim afara cine cara carutul doua etaje in jos si apoi doua etaje in sus? Ce ma fac? Ce ma fac? Macar sa fie o sarcina usoara si sa iasa un copil sanatos. Nu cred ca o sa scriu la mamici de inunie 2004, dar o sa citesc ce se intimpla pe acolo. Ramin fidela grupului de aici. S-a trezit Cristi si a inceput sa faca vocalize. Mai nou e mai vorbaret. Va saruta in cor Romana [gravi] si [copil] Cristian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Romana, smile, tomorrow will be worse!!! Poate vei avea gemeni si atunci indeplinesti dintr-un foc "obiectivul" de a avea 3 copii !!! Scuze, vreau sa te fac sa zimbesti, nu sa te incrunti! Pe aici se gasesc carucioare cum vrei tu, pt doi copii. Poate sint si in România. Nu ai putea sa-l trimiti pe Cristi de la 6-7 luni la parintii tai la Cluj? Sau sa vina macar unul din ei sa stea cu voi? Pe mine m-au facut pachet ai mei la 7 luni si m-au expediat la bunici, la Tg Mures, nu ca as mai fi avut vreun frate/sora, dar amindoi lucrau. Parintii sotului tau sint in Bucuresti? Io zic sa nu te strofoci cu carutul si cu cumparaturile, faci ce poti si restul face sotul. Mai ales ca dupa o sarcina si nopti nedormite in primele luni organismul tau e deja obosit. Te las ca tre' sa fug! Ai grija de tine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marox: Sotu numai zice ca face, dar de facut face destul de putine. Cred ca ar fi mai bine sa fac gemeni ca sa ajung la cifra 3. Copilul nu ma lasa sotul sa-l trimit la Cluj. Chestia asta mi-a zis-o inca inainte de a-l naste. El e de principiul ca trebuie sa ne descurcam singuri orice ar fi. Acuma ma gindesc ce ma fac cu kg in plus. Eu in prima sarcina am luat vreo 14 si acum sint destul de grasuta, daca dupa sarcina asta ma mai ingras ca si acum o sa devin o balena si nu stiu daca am sa mai pot slabi sa ajung la forma initiala. Daca la rpima sarcina nu am vrut sa stim sexul bebeului inainte de nastere, acum ma minanica undeva sa-l aflu, asa ca fac cercetari. Romana [gravi] si [copil] Cristian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare dragi mamici! Sambata trecuta Mateias coconas a devenit crestin. A fost tare frumos: a fost singurul copil botezat in ziua respectiva, bebe a fost cuminte foc si a scartait doar un pic atunci cand a fost scos din apa, Ana a fost de o cumintenie suspecta, pana si soarele a iesit cand s-a terminat slujba :). Si tot la partea frumoasa a lucrurilor pot sa trec faptul ca a stat mama cu noi vreo 10 zile si ne-a alintat pe toti. (Sau poate ar trebui sa o trecem la lucrurile mai putin bune pentru ca dupa atat alint ne e cam greu sa trecem inapoi la programul nostru cvasi-militar - singurul care ma mentine oarecum intreaga la minte.) La lucruri de-a dreptul nasoale trec laptele praf. De 12 zile am fost nevoiti sa trecem la completare, pentru ca oferta era mai mica decat cererea si bebe a crescut intr-o luna doar 400g. Ii dam Humana 1 si, desi nu mananca foarte mult in plus (~180ml/zi), intr-o saptamana a crescut cu 320g. De doua zile a inceput sa faca mofturi la tzatzica - se cearta cu ea ca un mahalagiu pentru ca nu vrea sa curga in acelasi ritm ca biberonul. Nu prea stiu ce sa fac cu el pentru ca tare nu as vrea sa se intarce, dar nici nu ma vad pompand pentru fiecare masa. Ca sa nu mai vad biberonul ca pe un dusman, a adus cu el si un prieten: Suzi suzeta. Stiu ca multe dintre voi nu sunt prietene cu suzeta dar pentru mine e o mana de ajutor - in loc sa fac kilometrii cu bebe in brate sau in carut (si cu Ana atarnata de mine si facand scandal cat doi) pentru a-l adormi, i-o dau pe Suzi il mangai un pic si plec hoteste la treburile mele iar bebel adoarme singurel la el in pat impreuna cu draguta lui prietena. Saptamana asta am inceput sa ii dau suc de morcovi. Dupa o prima noapte cu dureri de burta, Matei s-a adaptat foarte bine la suc si chiar ii place. Luni incep sa ii dau si suc de mar si, daca toate merg bine, peste doua saptamani incep sa ii dau si pulpa de fructe. Matei rade toata ziua si vorbeste incontinuu. Cred ca i se trage de la sora-sa care vorbeste ca radioul. Peste catava vreme cred ca o sa imi cumpar dopuri de urechi, ca or sa ma innebuneasca. De pe 1 noiembrie reincep lucrul. Din fericire o sa trec printr-o etapa "de incalzire" de doua luni, in care voi lucra de acasa. Pentru asta e musai sa o duc pe Ana la gradinita. Ea abia asteapta sa mearga dar eu am o strangere de inima cand ma gandesc ca nu mai e copilasul meu mic, ci o "fetita de gradinita". Numai cand ma gandesc ca o sa ma duc la "sedinta cu parintii" ma apuca plansul, ce sa mai vorbim despre serbarea de Craciun... Multumesc pentru pontul cu Bepanthene. Lui Matei i-a facut foarte bine si nu mai are funduletul iritat. Imi cer scuze - nu mai stiu cine ce intrebari a pus asa ca o sa raspund din amintiri. Despre patut pliant: atentie cate kilograme este prevazut - unele din ele tin doar 9 kg asa ca devin repede prea mici. Noi avem unul Chicco - a costat in jur de 100 USD si este in continuare foarte bun dupa zeci de excursii care presupun montat-demontat, vreo 6 luni de dormit in el zi de zi si cateva sute(mii?) de sarituri in el. Despre scaune de masina: de obicei chiar si scaunele pentru 0-18kg au mai mult pozitii, dintre care una apropiata de cea a scaunelor scoica. Daca sunt puse cu fata inspre fata masinii devin si mai inclinate pe spate din pricina pantei banchetei asa ca il puteti pune linistiti pe bebe acolo. !! PONT (cum ar veni tips&tricks): Aerul din casa se usuca de la instalatiile de incalzire (oricare ar fi ele). De la aerul uscat bebeilor (si nu numai) li se infunda nasul si li se usuca pielea, asa ca trebuie tot timpul umidifcat aerul. Puteti sa puneti un vas cu apa, sau un prosop ud pe calorifer. INTREBARi: 1. Voi cu ce creme ii dati pe pici pe fata ca sa nu se irite de la vremea rece? 2. Unde se gaseste Humana 1 si cam la ce preturi. Noi am luat de la farmacia de alaturi, dar aici preturile sunt tare umflate. 3. Ce provider de internet pe dialup e de incredere? Trebuie sa trec pe o conexiune mai serioasa cand incep lucrul si nu stiu ce sa aleg. Bravo Romana!! Felicitari si fara greturi. O sa te descurci cu siguranta: a doua oara e mult mai usor si fiind atat de apropiati o sa poti cel putin sa ii plimbi cu acelasi carut. madishor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Romana felicitari si o sarcina usoara.Un bebe sanatos si frumos .Bebita mea imi rapeste mult timp si reusesc sa trag cu ochiul la ce mai scrieti voi mamicilor .Noi ne mai chinuim cu colicile si mai nou nu mai face kaki decit la cinci sase zile si ultimele dati cu supozitor .Dr-ul spune ca e ok .Voi ce credeteti?O sa mergem si la dr peste o saptamina ptr vaccin la patru luni.Piciul meu o iubeste pe surioara lui cea mica si s-a mai obisnuit cu ea .Hai ca m-am intins la vorba .Va pupam Catan piciul nazdravan si bebita Cindy.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Romana ma alatur si eu grupului care te felicita. Sarcina usoara si nu te teme ca o sa te descurci ca acum stii cum se face. Oricum cred ca te asteptai la asta (sau poate chiar iti doreai in subconstient sa se intample acum) ca altfel te-ai fi pazit [;)] Vezi si tu, mai vorbeste cu sotzu' poate totusi te lasa sa pleci la parinti daca ti-ar fi mai usor. Si eu sunt ca si el de principiul sa facem totul singuri, asa ca intr-un fel il inteleg, dar sotzul meu ma ajuta mult asa ca nu imi este greu chiar deloc... Madishor esti fericita daca iti papa 180 ml pe zi... Stefania nu serveste mai mult de 60 si si aia cu circ maxim. Iar de cand ii dau completare parca o doare burta si mai tare decat inainte... Cum ii dai suplimentul, inainte sau dupa san? Cat despre conectie... nu te-ai gandit mai bine la o linie dedicata? Si sotzul meu lucreaza mult de acasa si asta a fost solutia. Este si mult mai rapida decat dial-up. Noi avem la Astral si platim cca 900.000 pe luna, cu trafic nelimitat pe metropolitan. Poate ii convingi pe cei de la birou sa ti-o plateasca [;)] Va salutam pe toti si felicitari tuturor aniversatilor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Romana felicitari pentru noua sarcina...sa va dea D-zeu sanatate..si tu sa faci bine sa iti iei vitamine, caci corpul deja este secatuit acum, si va trebui sa faca fata unui nou bebe..iar bebei au nevoie de o mama sanatoasa si frumoasa , nu?! Apropos de chestia asta....voi ati reinceput viata sexuala?...eu am incercat prima data dupa 6 saptamani si a fost cam dureros. De abia zilele trecute a fost mai ok, dar tot simt un usor discomfort. La voi cum este? carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand O FELICIT PE ROMANA. Sa dea Dumnezeu sa ai o sarcina usoara si eu cred ca El le face pe toate astfel incat sa fie suportabile. Asa ca bebeii o sa fie cuminti si o sa faci tu cumva sa ii cresti pe amandoi. Parerea mea e sa te plangi mai mult la barbat si astfel o sa te roage el sa pleci la parinti la Cluj pentru o vreme. Oricum cred ca macar in primele doua luni dupa nastere trebuie sa te duci acolo. Si eu vreau sa mai fac un bebe asa ca fac sex neprotejat. Stiti ca eu primul bebe l-am facut mai greu (desi credeam ca sunt o iepuroaica) asa ca am zis ca de acum sex fara protectie si cand o sa dea domnul sa avem al doilea bebe, vom vedea. Ma gandesc ca daca iar stau pana zic ca-i momentul iar ma stresez daca nu-mi iese repede. Oricum cu sexul e mai greu acum, din cauza unei secretii obtinute dupa nastere care m-a iritat greu, dar ne-om reveni noi. Sa va zic cu ce mi-am stors eu mintile zilele trecute. Cu faptul ca daca am facut sau nu bine ca i-am dat completare de la doua luni. Acum am ajuns sa manance dintr-un singur san si din celalalt mai scot doar putin lapte pe zi, cu ajutorul pompitei. Cred ca nu am facut bine. Ulterior am citit ca sunt niste perioade, pe la doua si parca pe la patru luni, cand se satura mai greu, insa trec. Pe mine m-a influentat mult in rau o idioata de asistenta, cand am nascut, tragandu-ma de san si zicandu-mi: "Pai tu nu ai san, de unde sa manance baiatul!!!". Asa ca eu am fost tot timpul stresata ca nu am lapte. Si acum imi dau seama ca aveam destul (am intalnit de curand o groaza de mamici carora nu le curgeau sanii ca fantinile si care au alaptat pana la un an si mai bine). Asa ca fetelor, nu incepeti cu completarea decat daca scade in greutate copilul (sau nu creste deloc). Problema cu completarea e ca in timp el se invata cu biberonul si nu prea mai ii place sa suga. Eu am mai dus-o o luna si jumatate si o mai duc in continuare insa dintr-o tzitzica nu mai trage si ma mulg de imi vine rau. Asa ca acum mai "scot" vreo trei-patru sunte ml de laptic de mamica. Va dati seama cate probleme de constiinta imi fac si de cate ori pe zi incerc sa ma imbarbatez spunandu-mi ca asa a fost sa fie. Altfel, toate bune. Mai greu cu iesitul afara pe vremea asta "deosebita". Vad ca au dat deja primii fulgi de zapada. Alinuta, vorbele tale au fost foarte frumoase sei ne prind tare bine. Weekend placut Pupa Crisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, mamici!!! am fost cam lenesa cu scrisul in ultima vreme! Mihai are aproape 4 luni si in curand o sa va aratam si poze. Ii place decat HUMANA, care nu s-a gasit o perioada, si ce tragedie..a trebuit sa manance MILUMIL.. am inceput si noi diversificarea: dimineata mananca piure de banane amestecat cu suc de portocala. marul nu i-a placut deloc. i-am preparat si lapticul in suc de morcovi si i-a placut. dar de cand cu diversificarea a inceput sa faca kk mai tare. sunetele preferate sunt:: ghe, ghi si face ploite la gurita insotite de sunete. are cam 6,700kg. este un mofturos la mancare, cand mananca f bine, cand nu vrea sa manance deloc. sta numai in brate si doarme cu mami in pat, nu-i place in patutul lui: este un rasfatel. pa-pa kara si mihai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...