Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie-iulie 2003(4)


Reliana

Recommended Posts

Azi avem 3 luni!!!Doamne ce repede mai trece timpul!!! Ieri i-am cumparat primele jucarii...niste zdranganele,care le poate baga si-n gurita,apoi altele cu baterii ,care canta...fericirea ei!!!La inceput parca se speria de zdranganitul bilutzelor,dar daca am lasat jucaria langa ea,a luat-o singura si a inceput sa o manevreze fericita.Tot ieri i-am luat si o salopetuzta de blugi in care e tare haioasa.Pentru prima data am pus-o si in port-bebe si i-a placut tare mult ,ca a adormit instantaneu.Imi pare bine ca am descoperit asta,ca asa am sa ma plimb cu ea prin casa.Aseara ne-a tzinut iar un concert cu decibeli cam multi ,dar sunt sigura ca a fost deochiata...am umblat ieri doar prin magazine si toata lumea s-a mirat de ea.Nu stiu daca credeti in asta,dar eu cred ca sunt unii care au "ochi rai" cand se uita.Sunt sigura ca nu mai plange de colici.Altfel plangea cand avea colici...se incorda si se chircea.Acum nu mai face asa.Bine ca am crescut!!!Ce-a fost mai greu a trecut....sper...ca macar acum m-am mai obisnuit si eu cu ea si ea cu mine. Tot ieri mi-am luat si o pereche de blugi pe "masura" ca nimic din ce am nu mi-e bun si a dat frigul.Sunt tare mandra,ca mai arat si eu "cumva" decat in tricouri labartzate si pantaloni de trening.Am luat si o saltelutza pentru aerobic...doar-doar ma apuca harnicia. Hai,gata ,m-am laudat destul.... Cu diversificarea si eu ma gandesc oare cum e mai bine sa fac...deocamdata mananca numai la san....cateodata ar sta toata ziua la san ,alta data nu vrea si mi se pare ca adoarme flamanda.Cred insa ca ar plange daca i-ar fi foame...asa ma mai consolez.As mai tzine-o ceva timp doar pe laptele de la mine si poate abia la 4 luni sa incep usor,usor cu cereale in lapte si poate suculetz de morcovi.Ma mai gandesc si mai le citesc pe mamaicile de mai,ca e tare interesant ce se discuta acolo despre diversificare.As tine-o si mai mult cu lapte de mama,dar o sa calatorim cu avionul chiar cand implineste 5 luni si tare as vrea sa faca cunostintza dinainte cu biberonul cu cereale...ca sa nu fiu nevoita sa fac topless in avion[;)].Voi ce parere aveti? Cat despre [xinpat],noi am inceput.....sa nu aruncati cu pietre!!!!.... de la 3 saptamani si 3 zile[8D].Upss!!!Totul a fost ok. pentru ca eu dupa o saptamana nu am mai avut nici un discomfort..eram ca inainte...asta si pentru ca nu am avut nici o taietura si nici o cusatura.Numai ca de atunci am avut timp ...o data pe luna[q]..asa ca...mai bine nu ma mai gandesc.Cand sa facem si noi ceva ,bineintzeles ca se trezeste sau suntem sparti de oboseala.Doctorul mi-a recomandata niste anticonceptionale(bune si pe perioada alaptatului),dar eu nu le folosesc ca se pare ca le-as lua cam degeaba. Romana,tot nu mi-am revenit ...dar te felicit !!!Nici nu ma gandesc sa nu mai trec inca o data prin experientza sarcinii si a nasterii,dar nu vreau sa ma gandesc cum ar fi s-o iau de la capat cand abia am terminat.Vreau inca un bebe,dar poate peste un an-doi-trei.Trebuie sa il convingi pe sotul tau sa se implice mai mult,altfel o sa o iei razna.Pentru ca nu e corect ca el sa se bucure ca ai ramas insarcinata,iar tu sa duci tot greul.Oricum,sa ai grija de tine de doua ori acum...o data ca trebuie sa fii in forma pt. Cristian si inca o data pentru bebele din burtica. Pupici la mamaici,bebici si burtici[;)] Mami si Emma gangurica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ramona felicitari si pot sa-ti spun ca sotul meu ar fi foarte bucuros daca si la noi ar fi la fel adica sa asteptam un al 2 bb dar de data asta baiat,el ma bate la cap sa mai facem un baiat dar eu nu si nu am curajul tau .si eu sper sa nu se intample curam asat sa fie peste 2-3 ani zic eu.oricum te felici ,multa sanatate si putere multa . mamica calina si bb denisa spune la multi ani tuturor bb . denisa azi a fost o mare soprana a tot ganganit,tipat si ras toata ziua a cazut lata de oboseala si doarme de la ora 20:00 .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am regasit, mamici si bebici, si multumesc mult pentru incurajari.Am fost deja si la un psiholog si m-a mai readus cu picioarele pe pamant si cu sufletul mai impacat.Sper sa depasesc pana la urma depresia asta si sa vad din nou viata in roz. Romana, multe felicitari si sa va traiasca bebe-ul !!! Legat de kk verde: Andrada a facut si cand era alaptata doar la san, si de cand papa Milumil, mai consistent sau mai apos, dar n-am reusit sa determin o cauza clara.Doctora a zis ca nu e cazul sa ma ingrijorez. Andi a mea a refuzat categoric sa pape suc de morcov din lingurita: l-a scuipat, a urlat, s-a agitat...si am lasat-o balta, deocamdata.Cineva mi-a spus sa-i dau sucul amestecat in ceai.Mi-e cam frica: daca o sa refuze apoi si ceaiul ????Cu sucul de mere nu are probleme, il suge din lingurita, dar jumatate ajunge pe mine si pe hainutele ei, asa ca trebuie ceva efort sa il pape.Cum eu i-l dau doar in week-end (il primeste la ora 11, cand eu sunt la lucru), in restul zilelor i-l da bunica-sa, care nu reuseste nici cat mine, ca ii tremura mainile.Ea zice ca i l-a pus in biberonul de ceai si l-a baut fara proteste. De asemenea, Andi a inceput sa pape si suc de lamaie (prima oara i-am dat cateva picaturi ca sughita rau, l-a baut cu pofta, s-a strambat ca era acru, dar a pleoscait si a mai vrut !!!Nu am indraznit sa-i dau mai mult de o lingurita pe zi, dar se pare ca e preferatul ei.Saptamana viitoare incep sa-i dau si suc de portocale, sper sa-i placa.Nici nu ma mir ca ii place gustul acru, cat eram gravida cu ea mancam borcane intregi de muraturi goale, fara paine, fara nimic. Iar morcovii nu mi-au placut nici mie niciodata. De cand papa numai Milumi, a pus 300g intr-o saptamana si bea constant 150 ml la o masa, ba chiar seara vrea mai mult.problema e ca papa lacom, si apoi invariabil o doare burtica si se chinuie sa faca kk.Nu e constipata, face kk de 2 ori pe zi, mult, dar ea tot vrea sa faca dupa fiecare masa si ataat se screme pana incepe sa planga.Ma bate gandul sa-i schimb laptele praf, sa-i dau Nan in loc de Milumil.Voi cum ati procedat cu bebicii vostri ? Ati avut astfel de probleme ? In lungime nu a crescut decat 3 cm de la ultimul control, in schimb are 6,450 g si niste obrajori de zici ca are bile in gura.Ii place la nebunie s-o pup pe burtica, pe fundulet si pe picioruse cand o schimb, atunci rade, ma trage de par, chiuie...imi vine s-o mananc.Are deja o jucarie favorita pe care o molfaie (un ursulet mic)si o zdranganea pe care o apuca cu ambele maini si o studiaza foarte atent, dupa care o arunca si isi studiaza la fel de concentrata manutele si mai ales degetele.Si ea trage de paturica pe care o are pe ea, dar inca nu am vazut-o sa si-o traga peste cap.In sacul de dormit nu vrea sa stea, desi e mare si are loc de pedalat:pur si simplu urla cand o pun in sac, asa ca tot paturica ramane solutia. Revin dupa un accident casnic inevitabil, cand uiti de tine si stai pe net: am uitat pe foc oala cu biberoanele la sterilizat.Acum am 3 biberoane mai putin, ca sunt pe fundul oalei, cvasi-topite. Si o oala buna de cosul de gunoi.Noroc ca mai am biberoane de rezerva.Iar o sa rada barbatu-miu de mine ca uit pe ce lume sunt... Asa ca, daca raul tot e facut, macar sa va povestesc mai departe... I-am facut o gramada de poze Andradei cu noul aparat digital pe care l-am primit cadou, problema este ca tot n-am reusit sa-mi fac o pagina pe webshots sau unde se mai poate sa vi le arat.Am pus doar una pe site-ul "Despre copii", dar nici eu nu mai stiu cum s-o gasesc...De cand am reinceput lucrul, m-am cam tampit. Apropo de viata sexuala: la noi e tot forbidden.Am facut granulom de fir, adica imi iese un fir de la cezariana si imi curge sange si puroi din rana.Stau bandajata si ma doare, mai ales cand o iau in brate pe puiuta.Dar nici nu ma gandesc sa nu o iau in brate !!!!In plus, m-am captusit si cu o candidoza, la care sunt campioana in a o face "din aer", asa ca ovule si ioc sex.Faina treaba... Aseara am gustat si eu un pahar de gin-tonic, bautura mea preferata, al carei gust il uitasem de mai bine de un an, cand am ramas gravida.Vreau sa va spun ca am baut 3/4 din pahar si aveam o logoree de nici fica-mea nu ma intrecea...Apoi bineinteles ca am adormit, spre ciuda lu'barbatu-miu, care azi dimineata m-a prevenit ca nu-mi mai da sa beau, ca adorm ca si gainile, cu capul pe umarul lui. Ups.Suna sotu' ca vine acasa, deci pupici fetelor, ma duc sa ascund cat de cat ravagiile din bucatarie si sa inchid geamul, desi mirosul de plastic ars persista.Rau e sa fii ametita si sa uiti biberoanele pe foc !!!!Ca tot ma consideram mama denaturata-inclin sa cred ca am MAAAAARE dreptate... Pusi multi la bebici si voua !!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puppe, eu nu te-as sfatui sa incerci NAN. Sa-ti spun istorioara laptelui la noi:: - am inceput cu nan si dupa o luna si jumatate de chin la ora de masa am luat decizia impreuna cu doctorul sa-i schimb laptele. Dr mi-a zis ca cele mai bue sunt humana si ilumil. eu am incercat cu milumil ca mi s-a parut ca se gaseste mai usor si a inceput copilul sa faca kk dupa fiecare masa. m-am uitat pe cutie si milumilul in comparatie cu nanul avea mult mai multa lactoza..(.am uitat sa-ti spun ca nanul mi-l constipa f rau.)... am si gustat tipurile de lapte: nanul este fff aromat , pe cand celalalt nu. am trecut apoi pe HUMANA HN, care nu are lactoza si este bogat in fibre de banana, ii placea la nebunie, atunci am vazut si eu pt prima data cum este sa manance fara sa planga!!![bang][bang][bang][alcool] Dar dupa o luna, cand stomacelul a revenit la normal, am inceput sa-i dau HUMANA1, care intr-adevar ii place si nici nu-l face sa iasa afara dupa fiecare masa, pt ca are mai putina lactoza decat milumilul. nu te-as sfatui sa incerci nan si pt ca ai trece pre brusc de la un lapte cu lactoza la unul cu fff putina sau chiar deloc, si s-ar putea sa-l constipe rau. ( eu nu a vazut pe cutia de la nan trecuta lactoza) sper sa nimeresti din prima laptele pe care il tolereaza cel mai bine puiul tau. Kara si Mihai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare mamici....ce ati mai facut in weekend? Noi am tot umblat...ne-am bucurat de prima noastra zapada, am fost prin magazine sa cumparam fular si manusele si am gasit la zet. Apropos de magazine, in Unirea la etajul trei au facut o aripa numai cu magazine pentru bebelusi..sint unele magazine super dragute..mai ales unul cu jucarele cantatoare, din care i-am luat si noi..haioase foc. Noi am facut progrese...ne-a cantarit tanti doctora vineri, avem 7.800...sintem o grasunica..ne jucam cu suzeta, o luam din gurita si o bagam singurica la loc, tipam la jucarii..mai ales la o albinuta care nu prea sta sa o muscam de nas, ne uitam la televizor de care sintem fascinata..atatea culorii, vorbim cu mami si cu tati,...ce mai sintem o minune mica. Fetelor, spuneti-mi si mie...in legatura cu viata voastra sexuala..sau este tabu?! pe mine chiar ma ingrijoreaza faptul ca nu mai este chiar ca inainte...adica mai am mici dureri..este drept ca din ce in ce mai mici..dar totusi sint.Eu am nascut normal cu epiziotomie. La voi cum este? Carmen si Maya www.community.webshots.com/user/carmenmaya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Romana, felicitari pt curajul de a face un nou bb si o sarcina cat mai usoara. Stiu ca am tras si eu o frica ca as fi putut fi insarcinata, dar a fost doar o mica intarziere. Nu cred ca as fi in stare sa mai fac un copil asa curand (poate dupa 4-5 ani). Oricum, inca o data, esti o curajoasa! Carmen, probabil ca eu sunt o exceptie, dar pt mine este mai bine decat inainte. Adevarul este ca si pe mine ma mai jeneaza putin locul unde am avut epiziotomie, dar numai la inceput. Sunt muuuult mai sensibila decat inainte (poate de la pauza pe ca4re am facut-o de la 20 sapt de sarcina[;)]). Taisia sta in pat si vorbeste singura si nu are dee gand sa doarma. Azi am masurat-o si are 65 cm (a crescut cu 2 cm in 2 sapt) asa ca este tare desirata. Are 5.850 la 65 cm si pare asa de slaba... Astazi i-am luat cereale (deocamdata orez) de la Bebelac si o sa incep sa-i pun in lapte, poate se mai ingrasa si ea. De la 4 luni cred ca o sa incercam si alte cereale, si de-abia dupa sucul si pulpa de fructe. Eu stiu ca bananele se dau dupa 10 luni pt ca pot produced alergie. Laptele fara lactoza e mai putin consistent decat cel normal. Bb mai nou si-a descop[erit picioarele, se uita mirata la ele si le freaca unul de celalalt. Cat o sa mai dureze pana cand o sa si le bage in gura? In rest e o agitata toata ziua (oare de la serul cu efedrina?). Cred ca nu o sa-i mai bag in nas ser efedrinat, cu toate ca raceala nu i-a trecut de tot. Puppe, nu-i schimba laptele daca ii place, decat daca exista motive serioase. Noi am schimbat pana acum o gramada si tot ce conteaza e sa-i placa lui bb. Ea nu se impaca prea bine cu Nan fara lactoza si de-abia astept sa scapam de el. Pupici, Gio si bb TAisia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ne regasim si noi in randurile de mai sus.Avem 3 luni si doua zile si ,la fel,ne-am descoperit piciorusele,pe care le prindem cu manutzele.Cateodata isi scoate sosetutzele,pe care cu greu am reusit sa le pun[bang]...Si eu abia astept sa o vad cu ele in gura.Cred ca am sa lesin de ras!!!Se uita fascinata la televizor,mai ales daca sunt desene animate,vorbeste cu jucariile si le prinde pe cateva dintre ele si cand ramane singura ma striga de mama focului sa vin la ea.Dupa ce mamanca (la san),daca nu ii e prea somn,se uita in ochii mei si gangureste minute-n sir,iar eu trebuie sa-i tin isonul si sa ii raspund.E o comoara!!! Carmenutza-Eu am raspuns un pic mai sus la ceea ce ai intrebat tu.Nu cred insa ca e cazul sa-ti faci probleme,mai ales daca ai avut epiziotomie.Dar mai bione sa-ti spuna fetele care au trecut printr-o experienta asemanatoare. Puppe-Hai,ca se citeste printre randuri ca ai alt tonus.Bravo,mamaica de bebica!!!Sa fii sanatoasa si tu si bebe in continuare,ca biberoane si oale se mai gasesc[:D]!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

denisa este un ingerasi.acum mai nou a inceput sa se roteasca in patut noaptea cand doarme o gasesc d-ea latul patului si apoi se intoarce cu capul unde iau fost piciorusele.picioarele si le-a descoperit acum 3-4 zile si le baga si in gurita.tipa daca se vede singura si scutura jucariile cand le are in manute.noi nu putem sa va spunem nimic referitor la laptele praf pentru ca noi nu mancam decat laptic de la mamaica si deja ma gandesc ce o sa -mi trebuiasca si ce o sa-i dau atunci cand va fi cazul(la 6 luni)va pup si ca sa ma laud azi am primit de la nasica o salopeta de iarna tare frumoasa o paturica si o rochita. toate sunt frumose si abia astept sa le imbrac
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va salutam si noi. Ieri Cristi a facut vaccinul de 4 luni. A fost foarte cumintel cind l-a primit, iar cind l-a consultat d-na dr. i-a zimbit. Nu stiu cum l-a masurat dar a zis ca are 67 cm – mie imi ieseau vreo 64. Un stim cite kg are dar e destul de grasut. Cind l-a intepat a tipat doar putin , dar nu a plin, iar apoi toata ziua a fost vessel . Acum astept sa vad daca face febra. Dr. a zis ca dupa 24 de ore ar putea face febra. Oricum e cam ametit si mirit asa ca nu cred ca se simte chiar in apele lui.. Tot roade la suzeta si miriie. A inceput sa faca genoflexiuni cind il tin in brate in pozitie verticala si atinge picioarele mele cu taplile lui. Si lui Crsti ii place sa se uite la televizor, cind ne plimbam cu el in brate prin fata tv-ului lungeste gitul si se utia ca ochii mirati la imagini. Am constatat ca-i place fotbalul, ca oricum altceva nu vede in weekend. Ne-a laudat dr si a zis ca e bine ingrijit. Mai zicea ca sint multe mame care se duc cu bebe peste tot , dar cel mai rau e sa-l duci in supermarketuri si unde e aglomeratie multa. ATENTIE MAMICI: Acum ca e sezonul virusilor nu mai duceti bebelusii la aglomeratie. Iesiti cu ei doar la plimbare in aer liber, ca sint prea micuti ca sa faca fata bolilor de oameni mari. Despre sarcina: nu am greturi, am avut doar un gust mai neplacut in gura. E uimitor cum am uitat ce mi s-a intimplat in prima sarcina. Am senzatia ca asta e prima. Am inceput sa iau acid folic. As lua si prenatale, dar stiu ca e cam devreme. Ma gindesc sa ma duc la dr pe la sfirsitul lui noiembrie cu analizele de singe deja facute. Noi nu am planificat sarcina asta. Pur si simplu cind am reinceput viata sexuala sotul a zis sa nu ne protejam si apoi cum vrea Dumnezeu, mai ales ca inainte de Cristi am pierdut o sarcina. I-am zis ieri ca noi de cind sintem casatoriti ( august 2001) eu in fiecare noiembrie sint insarcinata, sa ca dupa bebe 2 ar fi cazul sa-si puna “caciulia” ca eu nu iau pastille anticonceptionale. MADISHOR: Lapte Humana gasesti mai ieftin la supermarketuri E acum iau Humana 2 de la gima si este 449900 lei cutia de 900 gr, iar Humana 1 din cite imi amintesc e 370.000 lei cutia de 350 gr. La farmacie sint scumpe. CARMENUTZA: si pe mine ma doare locul de la epiziotomie si ma gindesc cu groaza ca ma mai asteapta inca una. Oricum atunci cind l-am conceput pe bebe 2 am fost multumita, a fost bine. Exerseaza si va fi totul ok, dar trebuie si rabdare, mai ales din partea sotului. De mine incepem diversificare cu suc de morcovi si apoi cu suc de mere. Va pupam in cor Romana [gravi] si [copil] Cristian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...