Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie-iulie 2003(4)


Reliana

Recommended Posts

Buna, mamicilor Gio, multa, multa sanatate Taisiei. M-ai cam speriat cu avertismentul dat pt ca Alex face kk verde tot timpul, adica de cind i-am introdus laptele praf, iar doctorul mi-a zis ca e normal. E drept ca nu are scaun decit o data la 2 zile, uneori chiar la 3 si nu pare ca-l deranjeaza ceva la stomacel. In cazul fetitei tale, in afara de kk verde urit mirositor si diaree, au mai fost si alte simptome? Am ajuns sa avem 20°C in casa. Pe aici se spune ca temperatura ideala e 19°C, dar daca eu insami nu m-am putut obisnui la asa ceva, cum as putea sa-l tin pe copil in frig? Asteptam sa se dea drumul la caldura, daca nu, tre' sa ne ocupam sa gasim un radiator. Numai bine,
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dragi mamici, am intrat si eu in sfarsit dupa 3 saptamani, timp in care am fost plecati la Iasi. Ce sa va spun, Matei a suportat drumul super bine si tare m-am mirat ca s-a acomodat repede cu masina, noroc de scaunul scoica. In rest, pe 4 octombrie face 3 luni, are 7 800 kg. si nu l-am masurat, dar cred ca are cam 70 cm, pt. ca la greutatea asta nu e deloc gras, e mai mult lung. doarme ca de obicei toata noaptea si nu plange numai foarte rar si atunci cu un motiv intemeiat. Am inceput sa-i dau suc de portocale si e tare incantat, i-a placut atat de mult ca in prima zi a papat cam 70 de ml de am crezut ca face o diaree sau ceva, dar nimic, oricum nu am scapat de el ca urla sa-i mai dau! Face progrese de la o zi la alta, si-a descoperit o manuta si e tare curios de ea se uita minute in sir la ea spre bucuria mea, ca mai fac si eu cate ceva prin casa. dar cel mai mult imi place cand gangureste si rade cu hohot ca parca as spune o gluma buna! Maine merg la medic sa-i faca vaccin si sunt cam nelinistita, voi cum ati trecut peste asta? Va pup si mai revin ! ROMANA&BB MATEI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am regasit! Am revenit si noi, iar noutatea este ca Mihai e proaspat botezat. A fost un ingeras la botez, tare, tare cumintel. Asa a fost toata ziua si observ ca de-atunci parca toate merg mai bine. Daca n-as fi constatat pe pielea mea, as fi sustinut si acum ca e doar o coincidenta sau o superstitie. oricum ar fi, multumim lui Dumnezeu ca suntem bine. Am facut si vaccinul de doua luni, apropo de asta Romana, am trecut destul de bine peste moment. A plans in timpul si dupa injectie, cum era si firesc, iar apoi pana seara cand incorda piciorusul, chestie inevitabila. Nu a facut hematom, nici febra, nimic altceva. A doua zi era ca nou.[copil] In legatura cu caca verde, am observat ca Mihaita face verde doar cand ii dau ceai, destul de rar. Voi va plangeti de constipatie, iar eu ii numar pampersii de kk toata ziua - buna ziua. Sa fie ei sanatosi! Gio, sanatate multa Taisiei! Imi imaginez ce greu a fost pentru amandoua. E revoltator ce se intampla in spitalele din Ro, din pacate nu numai in Polizu. La subiectul asta am mari ofuri. Acum trei ani, fetita mea a iesit din maternitate cu candidoza, iar de la nasterea lui Mihai ma tot chinuiesc din cauza neglijentei medicului. Inchei ca a inceput concertul Mihaita. Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o noutate,ieri,ptr prima data Daniel a intins manuta dupa jucarie(nu-mi venea sa cred),am observat ca se uita f atent ...oricum se pare ca s-a mai cumintit chiar daca nu doarme ziua ii place sa stea in patut singurel si sa se uite la jucarii.Voi ce noutati mai aveti?Nu se scrie prea mult pe aici dar stiu...suntem ocupate. Sanatate si bucurii. doina popa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pupici la mamici si bebici! Andrada a depasit faza (mea) de isterie ca nu mai am suficient lapte, a pus in greutate 200 g saptamana asta, asa ca acum are 5,700 si eu ma declar multumita.In ultima vreme, nu a mai facut kk verde, desi i-am dat in continuare ceai.Acum face kk MULT.Cam de 2 ori pe zi umple pampersul de trebuie sa fiu pe faza sa nu se manjeasca pana la subtiori...Si-a facut deja un program de mese (ora 9 dimineata, 13, 16, 20,23) si Slava Domnului colicii au trecut aproape de tot.Acum mai maraie seara fiindca vrea sa ne jucam cu ea si ii este urat in patut.Are o mimica extraordinar de sugestiva, zambeste cu gura pana la urechi, de multe ori in timp ce suge, face ochii mari, rade (numai cand ii vorbesc eu, sac, sac...), "vorbeste" (nga, puu, ghe, etc...)si cea mai mare realizare este ca isi tine suzeta in gurita cu mana inainte de a adormi si cu ocazia asta nu mai trebuie sa fiu eu pe faza sa i-o bag la loc cand o scapa.De fapt, ea vrea sa tina si sticla cu ceai cu mana, isi baga degetelele pe sub mana mea si asa bea din biberon. E o scumpa.Am observat ca s-a obisnuit si cu programul de plimbare (dupa 13 o plimb eu, dupa 16 bunica-sa)si duminica, fiindca nu am putut s-o scot la 13 ca ploua, a facut garagata pana s-a mai luminat afara si am scos-o. Ma ingrozesc ce-o sa fac la iarna, cand da frigul, daca matzul meu drag vrea tot afara... Despre diversificare, stau pe pace, deocamdata.Astept sa implineasca 4 luni si mai vedem atunci.Sper sa-i placa sucul de morcovi (eu il urasc si sotul meu la fel).O sa va cer sfaturi ce sa-i dau in loc de morcovi, cand vom ajunge la sucuri. Poimaine incep serviciul si mi-e ciuda de pe acum ca n-o sa mai pot sta toata ziua s-o urmaresc cum zambeste, cum gangureste...Noroc ca pot sa vin acasa sa o alaptez.Parca vad ca o sa plang cand plec...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deja m-am enervat am piedut mesajul de 2 ori pana acum ca sa nu mai risc , iata pe scurt mi-a fost teribil de dor de voi poze frumoase cu bebelusii vostrii, dar al iulianei e impecabil intreba cineva de nastere la polizu si gabi lemnete sa-mi dea o adresa de mail. am multe sa-i spun david nu mai are colici de mai bine de o luna 6 mese pe zi noapte mananca la 2.30-3.30 l-am botezat pe 21. a fost cuminte. a plans de s-a facut grena cand a luat cointact cu apa.masa, adica eu, am plans de salta camasa pe mine. la petrecere l-am tinut pe terasa restaurantului, a mancat si adormit nu l-am mai catarit de multicel dar o sa aflam cum stam pe 15 cand mergem la vaccin noi am ales schema de avccin la 2,3,4 si 6 luni. poze cu david am o nmultime numai timp asa le postez nu am cele mai bune poze sunt cele facute cui camerele digitale va pup, trebuie sa fugim sa cumparam laptic ca nu mai avem sa auzim numai de bine bianca si bebe david
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi mamici, am fost ieri la vaccin si Matei s-a comportat exemplar, nu a plans numai putin a scatait, iar apoi acasa a dormit pana seara de l-am trezit ca nu mancase de pe la 3 dupa masa si parea ca doarme si nu se mai scoala sa pape de seara. Bineinteles ca nu i-am facut baita si l-am hranit si a dormit pana acum o ora. A papat si iar la somn. Nu a facut febra si nici nu ii s-a rosit locul, dar il urmaresc tot timpul, iar ieri am fost super stresata de reactiile pe care le-ar fi putut avea. In rest, e totul o.k., ma distreaza ca jucariile au cazut in desuetudine de cand si-a descoperit manutele si petrece minute in sir jucandu-se cu ele. Apropo de kk verde, si Matei face kk verde si am intrebat medicul care mi-a spus ca este un lucru normal la bb-ii alimentati artificial, deoarece laptele contine mult fier si de acolo si culoarea verde. VA doresc la toate si la bb-ii vostri numai zile senine si mult soare sa mai iesiti putin afara si sa mai profitati de vremea buna![flo][flo][flo] ROMANA&BB MATEI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamicute dragi, Noi suntem bine. De vreo doua zile insa mancam mai putin ziua si mai mult (si mai des [:D]) noaptea. De la sase mese am trecut iar la sapte mese. Papam tzitzica si lapte praf (una bucata tzitzica e mai lenesa si face lapte mai putin). Ieri am fost cu el la sellgros si a adormit plimbat in caruciorul de marfuri. Asa ca mamica si-a vazut linistitita (relativ - frica de foamea subita nu ne lasa nici acum). Daca ne vedeti la semafoare (cand e rosu) ce gangureala si zambet e la noi, mai mare dragul. Cred ca daca ma vede careva din alta masina cum ma stramb zice ca-s nebuna. Diversificarea cred ca o sa o incep dupa patru luni, asa ca mai avem vreme de leneveala. As vrea sa apuc sa ma duc si io la sala dar vad ca slabe sperante. De ceva vreme am descoperit manuta dreapta pe care o sugem cand ne e foame ceva de speriat. Insa deocamdata nu l-am vazut uitandu-se la ea. Va pupa Crisa si bb. Tudor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]Fetelor, io astept cu nerabdare sa mai scrieti ca mi-a prins foarte bine impartasirea experientelor voastre! Din ciclul "e loc si de mai bine", va anuntam ca noi am trecut printr-o raceala pacatoasa. A racit Oana la gradinita si hop, top, a luat si Mihai. Nu-i vorba, ca ne-am captusit si noi cu ea. In consecinta si din pacate, dupa o saptamana de chin, am ajuns la eritromicina si picaturi in urechi. M-am tot ferit sa-i dau antibiotic si am incercat sa-l tratez altfel, dar n-a tinut figura. Acum suntem pe calea cea buna. Mihai are acum 2 luni jumate si creste vazand cu ochii. Ma tot minunez de piciorusele lui grase si de gusita pe care a facut-o. Apropos de asta, domne, nu are gat. Voi ati apelat la varianta traditionala de a-l ridica de cap la baita sau asa ceva? Mie mi-e cam frica si nici nu sunt convinsa ca are vreun efect. Sper sa se rezolve de la sine. In schimb, tine capul binisor si a inceput sa mai stea pe burtica, asa, cateva minute. Sa auzim de bebici sanatosi si cuminti, care sa le lase pe mamici sa mai scrie! Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...