Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie-iulie 2003(4)


Reliana

Recommended Posts

Dragi mamici, m-am tot laudat eu cu Matei al meu ca n-a facut reactie la vaccin, ca n-a plans, dar uite ca o reactie tot a avut! Pe langa somnolenta continua pe care o avea i-a disparut subit pofta de mancare! El manca de obicei 250 gr la o masa de 4 ori in 24 h deci 1 l. Mai adaugam la asta si cam 100ml de ceai sau suc de portocale si era foarte multumit! Acum papa cam 100 ml si era satul si avea chef de povesti la bec sau cu mine.De cand nu mai papa asa de bine, se trezeste la 5 dimineata in loc sa doarma ca de obicei. Si eu moooor ca am uitat ce inseamna!!!Dar azi de dimineata s-a trezit la 7 si a papat iar 250 gr de lapte pe nerasuflate! Totusi cred ca si-a revenit. Sa speram! Mai vorbim! ROMANA&BB MATEI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna Mamicilor, Iaca ca ma mai trezesc si eu din cand in cand sa va scriu. Eu abia acum m-am mai linistit cat de cat. Pe 30 iulie am nascut-o pe Irina de 3 kg si 48 de cm la Elias cu cezariana.Am facut cezariana la cerere, dar oricum se pare ca trebuia pentru ca nu prea mai aveam lichid si copilul nu avea de gand sa iasa. Prima luna jumate ne-am chinuit tare rau, eu nu am avut decat foarte putin lapte asa ca am trecut-o pe biberon. La inceput a fost Humana care ii face niste colici ingrozitoare asa ca plangea saracul copil de ne dispera, ne-au murit cinspe mii de neuoni dupa care am schimbat laptele si s-a mai linistit. Pe mine ma ajuta si mama si soacra-mea, vin cand una cand alta si o mai scot la plimbare asa ca mai pot sa respir si eu putin. Plus ca de luna asta s-a mai marit putin, a inceput sa vada mai la distanta si acum vrajita de caruselul de la patut, il priveste minute in sir cum se invarte si gangureste fericita la el. In primele 2 luni am luat tare putin in greutate , adica 1.1 kg asa ca cu chiu cu vai am ajuns si noi la 4 kg in schimb ne-am lungit mama, mama :8 cm in doua luni, deja ne raman mici costumasele in care inotam Saptamina trecuta am facut si vaccinurile de 2 luni, a plans mititica si s-a agitat toata, mi-a fost tare mila de ea. Am avut emotii cu febra, dar a trecut relativ bine peste, a fost o zi agitata si maraita si cam atat. ROMANA: am nascut cu Vladareanu Pupici, Adi si bebe Irina aditzu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

HELLO,HELLO! se pare ca mamicile bebelusilor de iunie-iulie sunt foarte ocupate!unde sunt zilele lungi in care nu faceam altceva decat sa ma holbez la monitor? alexandra mea e foarte bine.pe 10 oct implinim 3 luni.a luat pana acum exact 3 kg in greutate-are 6,300. acum doua saptamani am facut vaccinul.papusica mea a fost atat de cuminte...am inceput sa plang si eu cand i-a bagat acele in picioruse!dar apoi nu a avut nici un fel de reactie,ci doar putina moleseala!;))) pe 28 sept am avut si botezul.a fost o petrecere superba.am tinut-o pe alex cu noi in restarant si s-a purtat exemplar.a dormit cu ditamai zgomotul in urechi,a suportat cu stoicism variatele fete care i se perindau pe langa carut...toata lumea a indragit-o! am avut un tort maaaare in forma de inimioara roz!si cu un bebelus de ciocolata alba! puiuta mea a inceput sa rada in hohote,sa gangureasca in feluri foarte variate.ba chiar azi dimineata sotul meu m-a trezit din somn ca sa o aud cum isi "canta". cand ne ducem la patutul ei un zambet imens ii lumineaza fata!simt pur si simplu ca ma topesc! a,purtam deja sarafan,dresuri colorate si pantofiori cu chit-chit in talpa!suntem adevarate domnisorele!:))) sper sa ne vedem la intalnirea DC. cu drag, alexandra mare & alexandra mica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, buna Am facut si noi vaccinul pt polio, etc. Sotul meu a fost singur cu Alex la doctor, se pare ca a tipat saracutzul. Seara a facut putina febra si a fost mult mai agitat, i-am bagat un supozitor si a fost OK. De la ultima vizita la doctor a luat foarte putin in greutate, doar 170 g, in trei saptamini, in schimb a crecut cu 3 cm. Doctorul a zis sa nu-mi fac griji. Romana_74, Matei al tau maninca sanatos, nu gluma! E grozav daca ai reusit sa-l faci sa mainice de 4 ori pe zi. Alex e tot la 5, foarte rar la 6, cantitati cuprinse intre 120 si 150 ml, de citeva ori i s-a intimplat sa ajunga la 180 si chiar 210.deocamdata nu avem de gind sa incepem diversificarea. Elena_ltd, parerea mea e sa nu chinui copilul tragindu-l de cap. Nici un bb de 3-4 luni pe care l-am vazut pe aici n-are inca git. va pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revenim si nooi, din pacate nu cu vesti grozave. Lunea trecuta Taisia a facut iar diaree (a patra oara!!!!) . Am zis ca innebunesc. Am luat-o iar de la capat cu muucilagiu de orez, antibiotice si am trecut la lapte fara lactoza. Nu mai stiu ce sa mai fac...DAca nu-i trece nici acum nu vad ce as putea face altceva. Ieri am botezat-o, acasa si a fost tare dragut si cu f putin stres pt ea mai ales ca inclusiv slujba am facut-o acasa. N-aveam oricum curaj sa mergem cu ea la biserica si s-o bagam in cazanul in care-i baga pe toti (nu de alta, dar de la funduletul ei trecea microbul si la alti copilasi). A fost frumos ieri, am mai uitat si noi de suparare si ea parca a fost mai linistita. In rest, am facut si noi tratament cu acelasi antibiotic (just in case) cu toate ca nu ne-a Iesit nimic, nu-i mai dau san deloc ca nu mai am voie etc... Daca vreti informatii despre diaree, nu ezitati sa ma intrebati - stiu toate remediile posibile... Cineva ma intreba ce alte simptome a mai avut in afara de kk verde si urat mirositor. Pai cu o zi- doua inainte a inceput sa manance mai putin (cu 20-30 ml la o masa), intestinele ii bolboroseau, tragea multe parturi, era mai plangagioasa si varsa (mai mult decat de obicei si in jet). Sper sa ajungem sa facem si noi vaccinul de 2 luni, macar la 3, pt ca deocamdata l-am tot amanat. Poate aveti voi vesti mai bune despre bbei, ca noi... Mai spuneti-ne ce jucarii le-ati luat bbeilor si ce hainute. Eu una sunt fan al hainutelor facute la 11 iunie (au in Carrefour) dar am fost si in Europa sa-i iau hainute mai ieftine (bluze de corp, ciorapei, sosetele.) Va pupam - Gio si bb Taisia (apropo,am aflat de curand ca miercuri e Sf. TAisia)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Revenim si noi dupa o pauza de mai bine de 2 sapt... Am fost din nou la munte si a fost extraordinar, daca ar fi dupa mine as sta acolo non stop dar se supara sotzu' ca zice ca nu suntem divortati sa isi vada copilul numai in w/end [hot] Am inceput sa ii dau si eu supliment de lapte praf pentru ca mi se pare ca nu se satura si ia putin in greutate (200 gr in 2 sapt). Dar e un circ intreg. La sfatul medicului si nu numai i-l dau cu lingurita si de fiecare data este cu niste urlete cumplite, de mai degraba i-l torn pe gat decat sa il manance ea normal. Nu stiu daca este din cauza ca ii este foarte foame, pentru ca nu ii place laptele (NAN HA) sau pur si simplu pentru ca nu e obisnuita sa il manance asa. Nici nu imi dau seama cand se satura. Daca are cineva un sfat v-as fi recunoscatoare... Stefania are 5 mese pe zi si doarme noaptea de pe la 10.30 pana la 7.30 asa ca macar din acest punct de vedere stam bine... Gio imi pare tare rau ca aveti probleme... Cand aud de stat in spital cu saracul bb asa mic mi-e si rusine sa ma mai gandesc ca eu am probleme... Fii tare ca o sa treaca si vremea asta. Eu hainute iau mai ales de la Lumea Copiilor (pe 1 Mai) unde au o groaza de lucruri dragute si nu prea scumpe. Elena_ltd, faza cu trasul copilului mi se pare cam de evul mediu [il][il]. Din ciclul nu tine copilul in pampersi ca ramane cu picioarele strambe. La varsta asta toti sunt fara gat (cam ca Petre Roman) Crisotexa eu inca nu am avut curaj sa ies cu ea la supermarket! Cum zici tu, teama de foame subita. Ca Stefi daca se trezeste de foame, urla de zici ca o tai in carne vie... Te felicit pentru curaj [cheers] Sper insa ca zilele astea sa ajung si eu cu ea in Carrefour-ul cel nou. Aditzu ne bucuram de vesti! Puppe parca ma vad pe mine cu faza cu kk pana la subtiori [:D] Va pupam, Dana & Stefania
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Ei s-a mai animat si sectiunea noastra … ca la bebelusi de mai s-a ajuns la episodul 11. GIO: Imi pare rau sa aud ca fetita ta este bolnavioara. De la ce i s-a tras? De la intoleranta la lactoza? Ii doresc sanatate. Oricum ai grija cum sterilizezi biberoanele si sa nu bage nimic in gurita, iar miinile sa i le cureti de mai multe ori pe zi cu comprese sterile si ser fiziologic. In privinta jucariilor eu i-am luat de la babyexpo un catelus cu multe culori montat pe un inel de plastic prin care se plimba 6 bilute colorate , o broscuta testoasa vernil cu buline mov. Mai avem o girafa chicco si niste zornaitori. Astazi m-am jucat aruncind in aer broscuta si prinzind-o si ridea de se rupea. Inca nu are risul in hohote binedefinit dar e simpatic. ROMANA_74: Ai un bebe urias. Cred ca o sa-l faci baschetbalist.[:D] Ma bucur sa aud ca ati trecut cu bine de vaccinul de 2 luni. Noi mai avem un pic si-l facem pe cel de 4 luni, deoarece Cristi are acum 3 luni si jumatate. Felicitari AMIK pentru domnisorica. Cum sint pantofii aia cu chit-chit? Vrei sa o faci sa umble deja? Poate vine sa-l cunoasca pe Cristi si sa iasa impreuna la o prajitura sau inghetata….[:D][:D] KEHLEYR: Ai incercat sa te mulgi sa vezi cam cit lapte ai? S-ar putea sa nu ai suficient ca sa se sature cit de cit si atunci cind ii dai cu lungurita, la foamea pe care o are, sa fie nervoasa ca nu vine mai mult. Nu stiu , poate ar fi mai bine sa-i dai cu biberonul, desi s-ar putea sa nu-l primeasca din prima, am vazut si la bebeii din mai ceva probleme in genul asta. Oricum iti trebuie multa rabdare. Si Cristi e fara git, iar cind ii ziceam sotului ca seamana cu Petre Roman, el ridea si imi zicea sa ma uit in spate si sa vad ca are bietul copil git. Oricum, cind sta pe spate i se revarsa pe piept falcutele si arata un grasan, dar cind il tin la verticala nu mai pare asa si e foarte dragalas. Inca nu m-am hotarit cu cine seamana, dar cred ca are mai multe de la mine. Culoarea ochilor nu s-a definitivat, cred ca o sa fie caprui. Acum in jurul irisului se vad pete caprui, apoi urmeaza o zona gri-albastruie-verzuie ( ca nu pot spune ce culoare e) , iar conturul e un albastru inchis. La voi se stie ce culoare vor avea ochii? Nu mai stim nimic de Madishor si de Lya. Adevarul e ca uneori e un lux , din punct de vedere al timpului, sa mai intram pe forum si sa mai si scriem, dar e si o relaxare. Va saruta in cor Romana si [copil] Cristian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, multumesc pentru raspunsuri. Romana_74, si Mihai are acum o perioada in care mananca mai putin, eu am pus-o pe seama faptului ca a fost racit si sub tratament. Sunt sigura ca e trecatoare, nu te ingrijora! Gio, e groaznic prin ce trece motata mica si voi pe langa ea. Uite, Oana a trecut printr-o diaree cronica acum vreo doi ani, era mai mare decat Taisia, e adevarat. Singurul medic din vreo 4 care i-a dat de capat bolii a fost dr. Ciofu de la Grigore Alexandrescu. Daca poti intra la el, evident cu plic cu tot (cel putin la noi a functionat), ti-l recomand cu incredere. E specializat in boli interne si e pediatru. Eu zic sa incerci. Multa sanatate! Kehleyr, stiu ca se recomanda suplimentul dat cu lingurita, am incercat si noi, dar nu a mers deloc. Mai mult, de doua saptamani noi i-am pus tetina prin care curge laptele mai usor pentru ca plangea la biberon si se enerva. Imediat dupa schimbarea tetinei si-a revenit si nici nu refuza sanul. Acuma, posibil si sa fie doar o chestie de obisnuinta si sa accepte si lingurita, mai stii? Adevarul este ca le trebuie acomodare si cu biberonul. Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...