Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie-iulie 2003(4)


Reliana

Recommended Posts

Romana, tot asa sunt si ochii lui Matei si imi pare tare rau ca nu ii raman albastrii ca asa de bine ii statea in albastru cu ochii aia ca cerul...dar ce sa fac! Vroiam sa va spun ca noi am facut vaccinul la trei luni fara 5 zile, ca dr. lui, pe care CRED CA O SCHIMB ca ma enerveaza de mor, nu i-a desfacut un vaccin special pentru el pentru ca nu era in campania de vaccinare cand el a implinit 2 luni, asa ca l-a prins campania de vaccinare fix la 3 luni fara 5 zile, adica e nascut pe 4 iulie si vaccinul l-a facut pe 30 septembrie!!! Asta e...[bang] ROMANA&BB MATEI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salutare dragi mamici! Netu' nu tine cu mine asa ca am pierdut doua mesaje inainte sa le postez. Evident fraierul e in fata tastaturii pentru ca ar fi trebuit sa le salvez inainte, dar o sa invoc drept scuza maternitatea proaspata care iti trimite neuronii in vacanta. Matei a implinit duminica 3 luni si este un flacaias vesel si simpatic. Nu am ajuns inca la doctor sa vedem cate kilograme are, dar este destul de mare ca sa nu mai incapa in haine pentru 6 luni. Este o fire vesela si rade la toata lumea. Cel mai mult ii place sa il ciugulesti de burtica - scoate niste galgaituri de ras de ma topeste. Nu se intoarce inca de pe o parte pe alta, dar isi doreste deja sa stea in fund si se tot chinuie inutil sa se ridice. Nu si-a facut inca nici o urma de program - sunt nopti in care doarme pana pe la 5 si altele in care se scoala din 3 in 3 ore. Cu coordonarea sta bine - din cateva incercari reuseste sa ia o jucarie din mana altcuiva, o baga cu usurinta in gura (desi uneori isi mai izbeste nasul cu ea) si o muta dintr-o mana intr-alta. Ieri si-a descoperit vocea si toata ziulica a tinut discursuri in limba "aaa si eee". Ii place la nebunie in baie si la plimbare. Cand se apropie ora de plimbare incepe sa urle inconsolabil si se opreste doar cand se vede in fata liftului. Cand ne intoarcem incepe sa planga din momentul in care a intrat in casa. Sper sa avem o toamna lunga pentru ca zilele cu ploaie sunt o adevarat incercare a nervilor cu doi copii dependenti de parc. Am incercat sa ii dau suc, dar refuza cu indarjire biberonul, iar de lingurita se plictiseste dupa vreo 20 ml (eu mai repede de atat) si oricum se murdareste din cap pana in picioare. In concluzie am decis sa mai aman sucul o vreme. Am luat si biberon cu lingurita, dar tot nu mi-am facut curaj sa o iau de la capat. Tot de la suc a avut scaune mai acide si i s-a iritat funduletul. Voi ce crema folositi pentru popouri iritate? Eu la Ana foloseam Johnson's cu mult succes, la Matei insa nu prea a mers si nu stiu ce altceva sa iau. Acum trei saptamani am stabilit o premiera - Matei a fost (probabil) cel mai tanar excursionist din Bucegi: ne-am dus cu catel cu purcel pana la Cascada Urlatoare. Matei a calatorit in marsupiu (ham) cu fata spre mine si a facut scandal cam tot urcusul. La coborare m-am desteptat si l-am mutat cu fata spre lume si a fost cuminte si vesel. Oricum am decis ca e mai bine ca la urmatoarele excursii sa ii lasam doar pe tati si pe Ana sa mearga pentru ca toata povestea a fost prea obositoare pentru mine, in timp ce pentru ei a fost o mare distractie. Am izbutit sa termin de scris povestea nasterii lui Matei - o sa o postez la capitolul potrivit din forum. Pe 18 avem botezul. Sper ca grasutul sa mai incapa in cristelnita :) pe curand, madishor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MADISHOR: Am citit povestea nasterii lui Matei: Bravo Madishor. Ai fost un subiect de examen curajos. Trebuia sa o iei cu tine pe Ana ca facea ea , mititica, ordine in spitalul ala si rezolva si examenul bietilor studenti. (Cine o sa nasca cu ei? vai vai) Si eu i-am cumparat lui Cristi body-uri pe care scria pt. 1 an, dar nu-I bai, suflecam minecile si stam linistiti ca nu ne stringe nimic. Si bebele meu are funduletul iritat si nu prea stiu ce sa fac. Noi folosim la fiecare schimbare de scutec crema de la sanosan. Azi I-am dat cu pudra. In carti scrie ca la eritem fesier e bine sa-l dai cu o crema cu oxid de zinc, dar numai la recomandarea medicului. Oricum cel mai bine se vindeca la contactul cu aerul asa ca ar trebui sa-l tinem in fuduletul gol, ceea ce nu-mi suride deoarece am mai patit sa faca cite o artezianade pipi de a trebuit sa schimb tot: cearceaf, hainele mele si sa spal pe jos. Si apoi nu e atit de cald ca sa stea asa dezbracat. ROMANA_74: Asta e cu vaccinarile astea, mai apar si surprize. Noi am chemat o doctorita casa si am cumparat vaccinul, iar cel pt. polio i l-am dat injectabil si nu pe gura. La fel o sa procedam si cu vaccinul de 4 luni. E mai comod si pt. el si pt noi. Nu stiu cea are Cristi in ultimul timp ca se plictisest enorm de repede, iar eu am treaba. Il iau cu mine in bucatarie si in baie , peste tot pe unde am treaba, ca daca nu ma vede pinge de se inneaca. Dar chiar si asa , a devenit foarte certaret. Se cearta si cu jucariile pe care i le dau si nu il las sa le bage in gurita. Altfel e un cumintel si ii place foarte mult afara ca se uita in toate partile si admira copacii si blocurile, dar de cele mai multe ori adoarme si nu prea il trezeste nimic. Numai azi l-a trezit la aprozar un mos cu voce stridenta, asa ca a dormit bietul copil doar 20 min. si a fost foarte plingacios dupa plimbare pina cind i-am facut baia si i-am dat sa manince. Acum doarme ca un ingeras. Va saruta in cor Romana si [copil] Cristian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Mamici, LA noi a venit Craciunul :-)). S-a facut frig si nu am mai putut iesi toata ziua cu Irinuca la plimbare asa ca la un moment dat se plictisest in casa, e agitata si maraita. Aseara nu mai stiam ce sa ii fac si in disperare de cauza i-am intins instalatia de brad in jurul patutului. A fost fermecata, nu isi dezlipea ochisorii de la ea, iar azi de dimineata dupa ce a mancat i-am dat drumul la instalatie si usor - usor a adormit. A inceput sa se joace cu jucariile de la carut. De fapt sa se joace e mult spus, ea se agita da din manute si le loveste iar cand incep alea sa se balanganea se uita fascinata la ele. Dana - vad ca ai probleme cu NAN HA, la noi merge beton. Aseara a tras un concert maret: noi ii dadeam lapte NAN HA (hipoalergic) dar la un moment dat trebuia sa il schimbam sa trecem pe NAN obisnuit si ieri a fost ziua de schimbare. In timpul zilei a fost cum a mai fost, dar aseara dupa baie a baut putin dupa care a inceput sa urle. Am lasat-o cu mama si am luat un taxi pana la o farmacie NON- STOP ca sa ii cumpar copilului lapte NAN HA. Asa ca ne-am intors din nou la el, trebuie sa o sun pe doctoritza si s-o intreb daca e OK sa bea tot timpul din asta HA, am inteles ca e mai special. Noi avem probleme cu piciorusele, saptamina trecuta la controlul de 2 luni doctoritza i-a descoperit o asimetrie a pliurilor, am inteles ca asta ar putea sa insemne o luxatie congenitala de sold si sa trebuiasca sa ii pun 2 Pampersi. Sper sa nu fie nimic am inteles ca mai sunt copilasi care au asimetrie a pliurilor si nu au nimic. Eu am tot urmarit-o si vad ca pedaleaza simetric cu ambele picioruse Simbata mergem la ortoped la Grigore Alexandrescu sa vedem ce zice. Pupici, Adi si bebe Irinuca (2 luni si 10 zile)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aditzu si mie mi-a zis pediatra ieri de asimetrie a pliurilor. Imi zisese si la vizita precedenta, dar atunci a spus sa mai asteptam. In concluzie ieri m-a trimis la ortoped (tot la Gr. Alexandrescu) dar totul este bine. S-au uitat la ea doi medici si amandoi au spus ca nu e nici o problema, doar ca sa mai mergem cu ea la control si la 6 luni pentru siguranta. Mi-a mai recomandat sa nu o fortez sa mearga sau sa stea in fundulet, sa nu o imbrac cu lucruri stranse si sa nu o pun in premergator. Oricum, si daca este ceva am inteles de la pediatra mea ca se rezolva usor, cum ai spus si tu cu 2 pampersi, in vreo luna, asa ca stai linistita. Apropo de lapte praf azi am incercat sa i-l dau cu biberonul si tot nu am avut succes. A incercat sa traga de vreo doua ori dupa care a inceput sa planga ca disperata. Urmatoarea faza ar fi sa schimb tetina, care este de cauciuc, cu una de silicon. Si apoi... probabil sa schimb laptele. Romana74 si noi am facut tot varianta injectabila de polio, cumaparata din oras. Este un vaccin PentAct-Hib care are tot ce ii trebuie. Noi nu am avut nici un fel de probleme. Stefania mea isi suge degetul. Cine zice ca daca ii dai suzeta scapi de asta habar nu are [hot]. Ba chiar a inceput sa nu mai vrea suzeta, probabil ca degetul e mai bun! Eu incerc sa nu o las, dar e cam greu... Elena, cam in cat timp s-a acomodat cu biberonul? Ca sa stiu cata rabdare trebuie sa am... Am o intrebare pentru cele care s-au intors la munca: bebe cu cine sta? Vreau sa fac un mini sondaj de opinie [:D] Madishor te felicit pentru curajul de a face excursia. Eu zic sa nu te demoralizezi. Asteptam relatari de pe Omu [:D][:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Kehleyr Elena, cam in cat timp s-a acomodat cu biberonul? Ca sa stiu cata rabdare trebuie sa am...
Kehleyr, ceva mai mult de o saptamana, cu mataieli, plans la biberon, scuipat, bolborosit etc. Ai rabdare ca nu sta el nemancat si se invata puiul de voie, de nevoie. Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kehleyr, eu am inceput serviciul de 2 saptamini. Nu era prevazut, ma gindeam ca voi sta cu el pina pe la 6 luni dar asa a fost sa fie...A trebuit sa ma organizez in urgenta-in prima saptamina a stat cu copilul verisoara sotului, apoi voiam s-o aducem pe mama inapoi, pina la urma printr-un noroc chior am gasit o doica exact in comuna in care locuim. Sotul meu il duce dimineata, la 8 fara un sfert si-l recupereaza seara la 5 si un sfert. Oricum, e vorba doar de 4 zile pe saptamina pt ca eu nu lucrez lunea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Mamici, Eu tot va aud cu iritatzi la funduletz, noi nu am avut probleme pentru ca vre-o luna si jumatate faceam KK cu supozitorul sau cu termometrul, iar de cand am schimbat laptele facem 1 data sau maxim de 2 ori pe zi si atunci ne vede mama si ne spala instataneu. Dar preventiv dupa fiecare schimbare de pampers si de sters la fundulet cu servetel umed o dau pe Irina cu Bepanthen. Am inteles ca si crema cu oxid de zinc e buna, dar la noi nu a fost cazul. O alta solutie (asta e aflata in parc) ar fi albastru de metil, probabil ca in urma aplicarii funduletul nu mai e rosu ci albastru :-)). Kehleyr - zi si mie la ce doctor te-ai dus la Grigore Alexandrescu pentru picioruse. Pediatra mea mi l-a recomandat pe dl. doctor Ulici. Si noi am facut vaccinul acasa, dar asta nu a insemnat ca nu am urlat de ne-a auzit tot blocul. Ce-i misto la vaccinul asta PentAct-Hib este ca este si impotriva racelilor. Pa Adi si Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aditzu eu am fost la dr. Tudor Nedelcu dar numai pentru ca era nepotul pediatrei mele :) Un medic tanar dar f. amabil. Oricum a plecat din tara azi (ca de asta m-am dus asa pe graba) asa ca... Imi pare rau ca nu sunt de folos. Elena si Marox mersi de info... Sa va spun de ce nu manca Stefania din biberon -- subsemnata nu lua de la biberon piesa aia rotunda care etanseizeaza asa ca nu curgea nimic prin tetina [alcool]. Bine, asta nu inseamna ca acum mananca... parca nu ar sti cum se foloseste. Oricum m-am pregatit sufleteste cu rabdare multa, daca aud ca dureaza o saptamana...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...