Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie-iulie 2003(4)


Reliana

Recommended Posts

ROMANA noi ii facem baie complet in fiecare zi, pe cat posibil. Adica in cadita. Si asta include si spalatul pe cap. Ni se mai intampla sa sarim 1-2 zile pe sapt, daca suntem foarte obositi... sau ca aseara cand nu am avut apa calda [xx(] ADITZU mersi de info... nu cred ca veneam oricum pt ca eu stau in cealalta parte a orasului... Apropo de tuns, si eu vreau sa o tund sa i se indeseasca... Amik, poate ca la tine nu a contat, dar de ex la mine se vede imediat cum ma tund ca se regenereaza parul. Probabil depinde de persoana. Dar se opune tatal ei (la noi in familie eu sunt tunsa scurt si el are plete, de ne intrebam daca nu se va "confuza" copilul cu privire la cine e mama si cine e tata [:D][:D]). In fine, o sa mai duc munca de lamurire... In alta ordine de idei mie imi cade cumplit parul... ce ramane pe perna nu va spun, iar la dus nu mai vorbesc. Asa ca probabil urmeaza o tunsoare stil Halle Berry [:D] Va pupam, Dana & Stefania
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna mamici si bebici.. Am aparut in sfarsit si noi, dupa ce am reusit sa ne reinstalam netul. Desi am absentat destul de mult, ne-am gandit la voi tot timpul si acum am recuperat si ce ati scris.Noi sintem bine. Multumim lui D-zeu, nu am avut nici cea mai mica problema pana acum si speram sa o tinem tot asa. Am facut si noi trei luni pe 7 oct. Nu stiu cate kg mai are acum dar probabil are in jur de 7.500, ptr. ca la vaccin pe care i l-am facut la 2luni jumate avea 6.500. Maya-Alexia mananca numai laptic de la mami, cam 6 mese pe zi. Noaptea ultima masa este pe la 23-24 cand facem si baita si mai mananca pe la 5-6 dimineata. Eu nu i-am dat nimic altceva pana acum , nici macar o lingurita de ceai sau apa si merge foarte bine. Am inceput si noi sa gangurim, de ras radem de mult dar asa pe muteste inca, nu am descoperit si hohotul dar radem toata ziua si la toata lumea. Ne jucam si ci jucarele, le tinem singure in manuta, le ducem la gura...ce mai sintem fetite mari. Noi inca stam cu ea afara cel putin 2 ore desi s-a facut mai racoare, dar ii place tare mult afara. Si noi o luam cu noi peste tot, incepand de asta vara de la 2 saptamani este cu noi la toate terasele, la trei saptamani am fost la o petrecere in aer liber, acum vreo luna in Carrefour, saptamana trecuta in Mall..ii place tare mult sa o plimbam..unde este lume multa si galagia mai mare acolo ii place si ei..:) Este o minune mica iar eu si tati sintem topiti dupa ea...stam si o contemplam ore in sir. In legatura cu eritemul fesier , eu ii dau cu o crema Nivea baby pe baza de musetel, nu am avut deloc probleme si Maya face caca si de 8 ori pe zi. Gio imi pare cumplit de rau ca ai probleme cu Taisia...scumpa de ea...va doresc sanatate multa si tot binele din lume. Amik ai o fetita dulce foc..chiar seamana cu Maya mea. Romana ce bebelus grasunel ai...sa-ti traiasca. Ce este cu intalnirile DC? Unde se tin? Vrem si noi sa venim... Astept vesti despre voi ..iar de acum sint pe baricade cu netul...nu va mai lasam asa usor..:)))) Va pup si revenim.. carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi ii facem baita Alexandrei o data la 2 zile si asta la recomandarea pediatrei care sustine ca bebelusii in perioada asta (adica mititei) nu sint "murdarei" ca sa fie nevoie de baie in fiecare zi. Fireste, in zilele fara baita o sterg peste tot cu servetele umede cu vitamine si totul e in regula. Cit despre masaj, noi am obisnuit-o sa i-l facem dupa baie: pregatim cadita cam cu o ora inaintea ultimei mese de seara (in jur de 10), ne balacim si ne pisicim cam jumatate de ora cu ratustele care macane si de care e foarte incintata, dupa care urmeaza stersul, masajul, imbracatul si biberonul! Si sta pisicuta cuminte, fara nici un scincet! E fermecata de carusel, si uita de plins. Durerea mare apare cind ii desfundam nasucul, nu-i place pompita de nici un fel. Reusesc s-o mai pacalesc cit facem pauza la biberon, dar si atunci trebuie sa am mare grija, s-o tin de vorba, sa ma pisicesc cu ea si reusesc pina la urma. Fetelor, tare scumpe leaganele in tara! Si noi am achizitionat unul de aici cu luminite, muzicute, jucarele si toata afacerea a fost aproape 70$! Ma apuc de exportat jucarele de bebelusi [:D]! Va pupacim pe toate, Alina si [copil] Alexandra http://community.webshots.com/user/allex21
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, bine ai revenit. Chiar ma gandeamce mai faceti. Noi n-am avut curaj sa o scoteam pe Taisia in locuri aglomerate (supermaket, etc) pana la vaccin si cum l-am amanat.. Baita o facem zilnic (scrie undeva ca omul trebuie sa faca baie zilnic de la desprinderea bontului ombilical si pana la....90 de ani - depinde de "bafta" fiecaruia). Eu ma gandesc ca nu ma suport daca nu fac baie zilnic (de multe ori chiar si de 2 ori) si ma gandesc de ce pt bb ar fi altfel. Pe par in schimb o spalam o data la 2 - 3 zile. Taisia rade la toata lumea in ultimul timp, e mult mai linistita cand e treaza, gangureste tot timpul - abu, aga, aca, ma, me, e, u, i, ga - e o scumpa. Doarme noaptea 9-10 ore. La vaccin a facut doar febra peste noapte - 38.2 - si a fost mai maraita. oricum, e bine ca face febra - inseamna ca organismul recunoaste microbii si reactioneaza. BB de-abia acum isi tine capul cum trebuie. Ai vostrii cum sunt. Ne-a zis si noua un dr de asimetrie a pliurilor si a ..labiilor(asta nu am mai auzit-o vreodata). Oricum, a ZIS Ca nu are luxatie de sold si sa nu o "legam" ceea ce oricum nu am facut niciodata. O sa ne ducem la un dr la Budimex (Adrian Stanciu) si sper sa rezolvam definitiv cu diareea. Mai vorbim, sa speram ca mai mult si mai des. Gio si bb TAisia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va salutam pe toate si pe toti, mamici si bebici! Abia mai reusesc sa intru pe net, cateodata sunt complet depasita de evenimente.[bang] (am descris o seara petrecuta la noi la "poznasii la panda"). Citind despre bebeii vostri, imi recunosc si eu plodul in descrieri. A devenit expresiv, din ce in ce mai scumpic, dar si din ce in ce mai motat si cocotat. cere tot mai multa atentie, joaca, maimutareli, pupaceli, stiti voi. Pentru fundulet noi folosim Bepanthenul si suntem multumiti. Dar am constatat ca nu-i bun pentru toti copiii ce e bun pentru unul. Pentru Oana, de ex, si daca i-as da din cap pana-n picioare cu el, tot n-ar avea efect. La ea a mers crema pe baza de zinc. Gio, noi am fost la dr. Ciofu la spital. Daca stii cumva unde are cabinetul, te rugam, scrie-ne si noua. Doamne fereste sa fie nevoie, dar e mai bine sa fim pregatiti. Multa sanatate Taisiei! Hai, asteptam sa ne dai numai vesti bune despre piticuta! Peste doua saptamani va trebui sa plecam pentru vreo 2-3 zile la Arad, noi fiind din Bucuresti. Foarte probabil ca vom face miscarea fara copii, chestie care ma ingrijoreaza. Ati lasat pana acum bebicii atata timp fara voi? Please, ziceti-mi si mie cum a fost! Ma omoara gandul ca lipsesc atat. Cu Oana nu-i problema, dar tare mi-e teama ca Mihaita va plange dupa noi. Pupicei la mamici si bebei! Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si noi dupa o lunga absenta!!! Buna,dragi mamici si bebici!!! Va citesc cu sufletul la gura si cu mare drag,dar cand sa va scriu si eu nu mai apuc.Ieri,de ex. mi-am propus sa fac sarmale(cine m-o fi pus?[bang]) si de la ora 4 dupamasa ,pana la ora 12 am reusit si eu sa le asez in oala.Le-am fiart abia azi,ca doar nu eram nebuna sa le pazesc si noaptea.La ora 12 eram si capiata si flamanda,ca deh,speram sa manac sarmale.Emma mea ma chema dupa fiecare sarma pe care o infasuram.Tot printre sarmale v-am citit si pe voi,asa pe fuga...sa nu pierd vreun episod.[:D] Azi a venit tati acasa si de unde nu mai plangea de cateva zile,a tras iar un concert[q].Nu stiu cum se face dar plange numai cand vine el...si eu atat de mult imi doresc sa vada si el cum e cand e linistita si nu scoate nici un sunet!!! Luni,jucandu-ma cu ea la caruselul de deasupra patutului,am auzit-o cum rade in hohote si credeti-ma ca mi s-a ridicat parul pe mine.Nu-mi venea sa cred ca o aud pe ea razand cu o asa pofta.Trebuie sa spun insa ca nu a mai repetat figura indiferent cat m-am mai jucat eu cu ea si ieri si azi.De gangurit,gangurim insa minute-n sir...ca doar de-aia ii spune ta'su "gangurica" Emma are aproape 3 luni (fara 10 zile) si nu-i place pe burtica si nici nu se intoarce de pe o parte pe alta,in schimb isi ridica capsorul si vrea sa stea in fundulet...se enerveaza chiar ca nu se poate ridica singura. Ii place foarte tare la baita ...ieri m-a stropit din cap pana-n picioare...si ,cum port si ochelari ,mi-ar fi trebuit niste stergatoare,ca la parbriz[:D].Nu stiu de ce insa plange aproape tot timpul cand o scot din baie si mai ales cand incep sa o imbrac.Poate ca se oftica...poate ar mai vrea sa stea in baita....Si noi ii facem baita zilnic ,pentru ca la fel ma gandesc si eu ca dupa o baita buna doarme mult mai bine...plus ca este ca un ritual pe care incet incet se pare ca-l invata...baita-papa-somn CRISA,si Emma e mai agitata seara si nici eu nu gasesc tot timpul momentul potrivit pentru masaj si deci sar peste el sau i-l fac chiar in baita. Mananca doar tzatzica de la mami si o duce foarte bine.Nu avem un program anume.Ii dau de cate ori cere...in principiu la 3 ore,iar noaptea la 4-5 ore.Cateodata nu-i este foame,dar tot ii place sa se joace cu tzatica si sa se alinte la ea.Dupa ce termina de mancat isi pune capul pe sanul meu,ca sa fie sigura ca nu plec.Daca plec...protesteaza si o luam de la capat.Asa ca tre' sa stau langa ea seara cel putin o ora ca sa stiu ca doarme adanc si ca o pot pune la ea in patut. Si noi o luam peste tot inca de la 3 zile.Abia acum realizez cat de nebuni am fost sa plecam cu ea asa de mica.Acum deja e obisnuita si-n masina si-n magazine.Numai cand o apuca foamea e jalesi zici ca arde camasa pe ea...nu o mai intereseaza nimic.Am fost si noi la restaurant si dupa ce ne-am asezat la masa si am comandat a inceput concertul...asa ca cei de acolo ne-au pus masa la pachet si totul s-a transformat in picnic ...caci am ajuns sa mancam in parc. Cam asta e bebita mea....sper ca am recuperat cu scrisul si mai sper sa pot sa va scriu in fiecare zi cate putin. Iar aici ne puteti si vedea: http://community.webshots.com/user/claudik100 Pupici de la mami si Emma gangurica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uf, bine ca in sfirsit mai dai si tu un semn de viata mai Claudya, ca mai aveam putin si te dadeam disparuta. Sper c-au iesit bune sarmalele alea pe care le-ai mosit ceva vreme :)) Sa-ti traiasca blonduta mica si scumpa. [pup] Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor si bebici! Nu am mai scris / citit de mult forumul din lipsa de timp. Oricum cand reusesc sa o fac ma simt excelent. Parca mai am si alti interlocutori nu doar omuletul care zambeste si zice doar hiii,ooo, gheee... stiti despre ce este vorba. Maria are trei luni si aproape 3 sapt. Are 6 kg si ceva, e vesela, in ruptul capului nu renunta la masa de noapte, nu ii place sa stea pe burtica si nici nu se streseaza cu intorsul pe o parte decat rar. In schimb face eforturi sa se ridice in fundic si se opinteste din rasputeri. Doamne ajuta, pana acum nu am avut probleme. In fiecare zi spal rotile la carucior sa o pot lua cu mine prin casa si ma contempla minute in sir. Ii place sa ii cantam, daca este posibil non stop. Are ghinion cu doi parinti afoni si fara cultura muzicala de specialitate asa ca a ascultat inclusiv "Desteapta-te romane". Desi dr de la dispensar a zis sa ii dau sucuri inca de vreo sapt si ceva eu am de gand sa ii dau abia la 4 luni. Voi ce ziceti sa ii spun ca nu i-am dat? Eu consult in paralel pe D-na dr Radu Mihaela din Polizu si mi-a spus sa nu ii dau nimic pana la 4 luni. Voi stiti ceva info despre dr asta? Gio, imi pare rau de ce-ai patit. M-ai alarmat si pe mine, ca noi tot la Polizu am aparut pe lume. Va pupam pe toate si sa fim sanatosi si veseli cu totii. Adina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AMIK: Ce bine ca reusiti sa iesiti impreuna la restaurant. La pofta de mincare pe care o am acum as vrea si eu sa merg si sa command tot felul. Eu gatesc cind apuc, in special seara dupa ce se culca bebe. E adevarat ca sint cam obosita atunci, dar ce sa fac? Peste zi pot doar sa spal haine cind si face bebe reprizele de somnic . CARMENUTZA: La multi ani pentru Maya. Cristi arata mai gras in poza decit e in realitate si asta din cauza ca are gitul scurt si I se revarsa obrajoirii peste piept. Cind il tin in brate in pozitie vericala arata foarte bine si isi misca ochisorii in toate directiile de parca ar vrea sa vada ce s-a mai schimbat prin camera. Cel mai mult ii place cind facem ridicari spre tavan. Il ridic usor ca sa nu-l zgudui si tot usor il cobor. Deschide gurita mare a ris si e tare incintat. El stie sa rida si cu hohote, dar trebuie sa merite evenimentul ca sa ma rasplateasca cu asa ceva. DOINNA: Sanatate bebeului si ii doresc sa nu faca reactii urite, ferbra sau alte cele. ELENA_LTD: Am citit aventurile cu cei doi copilasi. E greu dar e bine sa fie doi, asa ca spor la treaba. Sint convinsa ca Oana va avea multa grija de Micaita. In privinta plecarii . E chair necesara? E greu sa-i lasi chiar si cu mama ori soacra si sa nu fi ingrijorata, dar daca nu ai ce face… Eu ma ingrijorez sa-l las si cu sotul desi am incredere in el, avind in vedere ca am petrecut deja cu el aproape 4 luni si il cunosc , pe cind sotul il vede doar dimineata, seara si in weekend cind din cauza meciurilor tot eu ma ocup de el. Oricum si el s-ar descurca, dar mama e mama. CLAUDYA: Bine ca ne mai dai vesti . Cunoastem si noi cum e sa faci mincare in etape, si sa-ti ia 5 ore o treaba care in mod normal o termini in maximum 1 ora. E greu ca astia micii daca se vad singuri incep sa protesteze si nu ne lasa inima sa-i lasam sa tipe. Eu de multe ori il iau cu mine prin bucatarie si baie, pe unde am treaba si citeodata e mai intelegator si ma lasa sa-mi termin mincarea sau hainele, mai povestesc cu el ca sa nu se plictiseasca ii mai flutur degetele deasupa capului – ca ii place foarte mutl sa-si miste cineva degetele sus, deasupra lui. Mai voi ati dus copilul asa de mic la Niagara? Cred ca se mira cit de zapaciti sinteti.[:D] ADI: Si noi am primit indicatii sa-I dam suc de morcovi de la 2 luni si jumatate, dar am zis ca asteptam pina dupa 4 luni . Sint si eu in aceeasi dilemma ca si tine. Sa-i spun sau doctoritei ca nu i-am dat morcovi. N-as vrea sa o supar, dar nici sa mint nu vreau. Saptamina viitoare o chemam acasa pentru vaccinul de 4 luni. Si lui Cristi ii place sa-i cint. Zimbeste cu toata gura cind ii cint. Din pacate nu am un repertoriu vast, ca de voce nici vorba, noroc ca el nu stie.[:D] Va saruta in cor Romana si [copil] Cristian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...