Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie-iulie 2003(4)


Reliana

Recommended Posts

Sunt o norocoasa saptamana asta: doua zile de net, una dupa alta. Puppe, ceea ce traiesti tu acum, am "trait" eu in vis (cosmar). Pt. ca se sefii au facut unele presiuni "discrete" asupra mea, ma gandisem sa ma intorc la serviciu la 1 octombrie. Am vorbit cu sotul meu si urma sa anunt la birou. Dar au inceput cosmarurile: intr-o noapte am visat ca aveam tripleti si ca trebuia sa ii iau cu mine la birou, pe rand. Prima am luat-o pe Mariuta si a urlat toata ziua. M-am trezit si am inceput sa ma gandesc ca nu ar fi cea mai buna idee sa reiau munca. Iar a doua noapte am avut un vis asa de real: ma duceam la serviciu si Maria statea cu mama acasa. Eram terminata si am realizat ca pierd atatea momente frumoase. Cum sa-mi vad puiul doar seara, o sa ajunga sa-i zica mama lui buni. Asa ca m-am trezit transpirata si m-am hotarat: aman reintoarcerea la serviciu pana la anul. Sefii nu au fost prea incantati, dar asta e... Oricum, tu esti o curajoasa. Carmenutza, si Maria se joaca cu pilota. E o dulce, dar tot din motive de siguranta, am trecut la sac. Incearca si cu el sa-l puna in cap, dar nu-i merge. O data am lasat-o in sac, cu paturica pe marginea patului si a reusit sa o traga de acolo. De atunci nu mai fac nici greseala asta. GIo, la multi ani Taisiei! Nici Maria nu prea mai are loc in scaunelul scoica si ne gandim sa investim intr-unul mare. Maria inca nu vrea sa stea pe burtica. Daca trebuie (in cadita) sau cand e interesata de jucarii isi tine bine capul si isi ridica si umerii, dar de cele mai multe ori tipa si apoi plange, muscand cearsaful. Incerc sa o conving sa se intoarca, daca nu ii place, dar nici o sansa. O pun din cand in cand in fundulet, dar imi e frica sa o tin prea mult. Parca ar avea un mecanism: rade cand o ridic si incepe sa urle cum o las pe spate. Daca ar fi dupa ea ar sta numai in fundulet. Ieri i-am dat suc de morcovi: vreo cinci lingurite. A parut ca ii place dar s-a patat toata si a reusit sa ma pateze si pe mine. Si asta e doar inceputul... Claudya, eu am vazut patuturi de panza de la 2,7 mil. in sus. Cele mai iftine sunt Baby Care dar pretul creste in functie de marca. Cele Baby Care au doua nivele si masuta de infasat si se stang intr-o geanta. Magazine, nu iti pot recomanda, pt. ca nu sunt din Bucuresti. Am scris cam pt. doua saptamani [:D]. Va pupam, Cornelia si bb Mariuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
buna ziua mamicilor de iunie-iulie, iata ca am mai reusit si eu sa poposesc pe aici. v-am mai citit, dar de raspuns nu prea am mai putut. bebele meu face patru luni pe 24 octombrie, este un grasun, are 7.500 kg. noi papam de la mami, la program de patru ore, cu care ne-am acomodat foarte bine. tanti doctor a zis sa incepem cu supita de la 4-5 luni, dar eu as vrea sa il alaptez exclusiv la san pana la 6 luni.ce credeti? si andi a inceput sa se joace din ce in ce mai mult cu zdranganici pe care i le pun in mana... si cand e mai suparat si vrea in brate si nu il iau si ii dau jucarelele, pur si simplu nu le accepta! le zvarle cat colo si protesteaza... eh... e ora 19, trebuie sa ii dau sa pape... desi doarme. azi a dormit atat de mult, e prima zi cand doarme asa mult. el doarme bine noaptea si ziua mai putin. sper sa doarma si la noapte avand in vedere cat a dormit azi... va pupam bobi si bebe andi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alexandra nu mai vrea sa stea culcata.se tine foarte bine in poponet,evident sustinuta la subrat!:) as vrea sa o pun mai des in fundulet,dar mi-e teama si nu vreau sa o fortez! avem 6,700kg.a invatat sa chiuie,sa tipe si ii place la nebunie ca tot repeta figura!iar noi ne topim!!! pupici.mergem la baita! alexandra mare& alexandra mica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt prezenta si azi!!!(ce am mai demarat eu la scris de vo' cateva zile) BOBI- Parerea mea e ca faci cel mai bine daca te gandesti sa alaptezi exclusiv la san 6 luni.Asa as vrea si eu.Bebele isi ia din lapte tot ce are nevoie,plus anticorpi,asa ca nu vad rostul diversificarii mai devreme.Dar probabil stiai deja parerea mea din mesajele de mai sus.Sa vedem ce spun si celelalte mamaici... Fetelor,vroiam sa va intreb daca bebeii vostri fac caca verde.Fetitza mea face in fiecare seara cate unul,in rest e galben-maroniu.Nu are febra niciodata,nu da semne ca ar durea-o ceva si e vioaie.Credeti ca trebuie sa-mi fac probleme?Vom merge la doctor saptamana viitoare,dar pana atunci astept parerile voastre. Pupici!!! Mami si Emma gangurica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, mamici Bobi, parerea mea e ca e excelent daca poti sa alaptezi copilul exclusiv pina la 6 luni, n-are ce sa-i faca rau, din contra!!! Claudya, si Alex face kk verde, dar la el e tot timpul de culoarea asta, indiferent daca face o data pe zi, de 2 ori pe zi sau o data la 2 zile. Daca fetita ta face kk de mai multe ori pe zi si numai o data verde, poate o fi din cauza tranzitului prea rapid, la cit timp are scaun verde dupa ce a mincat? Romana, mi-a placut poza lui Cristian...mai, mai, ce serios era el... Fetelor, sa stiti ca nu e dracul asa de negru daca mergeti la servici. Sigur, la inceput e mai greu, cind te gindesti daca persoana cu care lasi copilul va avea grija de el la fel de bine ca tine, dupa aia se intra in ritm. Personal, ma simt mult mai echilibrata de cind am inceput serviciul. Iar sotul meu se ocupa mult mai mult de Alex. Numai el ii da biberonul, chiar si ala de la 7 dimineata. A ajuns sa-l schimbe si cind face kk (e drept ca eu nu eram acasa) ceea ce nu facuse niciodata in 4 luni. Noi am fost vineri la doctor, pt controlul de 4 luni. Alex n-a luat prea mult in greutate, dar se mentine pe curba lui. Are 6.6 kg si 64 cm. Isi tine bine capul, e mult mai usor acuma sa il luam in brate. Cind e pe burtica se sprijina bine pe antebrate si tine capul ridicat. De citeva zile il pun pe jos pe o patura si se invirte ca o sfirleaza, inca n-a reusit sa faca o intoarcere completa, de pe burta pe spate, dar e pe drumul cel bun. Zimbeste o gramada si a inceput sa chicoteasca. Doctorul m-a intrebat daca nu vreau sa incep diversificarea, i-am spus ca mai astept, la fel si cu laptele pt virsta a doua(mai ales ca trebuie schimbat, asta pe care-l bea acuma nu se mai fabrica si pt virsta a doua). Sa intram in 5 luni si mai vedem. Au inceput sa-i apara niste bubulitze in jurul gurii, doctorul a spus ca e din cauza salivei-isi suge degetele, suzeta si oricit il stergem, tot e ud pe acolo. Mi-a zis ca e destul de frecvent, mai ales ca incepe si frigul, iar pielea lor e sensibila. Mie mi-e tare frica sa nu faca vreo eczema. De-asta nici prin cap nu-mi trece sa incep prea curind sa-i dau si altceva de mincare. Uraa!!! Saptamina trecuta am reusit sa vad si eu doua filme de la cap la coada, cred ca sint peste 4 luni de cind n-am mai reusit asa o performanta !!! Voi cum stati la capitolul asta? Vreau sa va mai intreb ceva: cum va simtiti cind vedeti alti copii pe strada sau cind ii vedeti la televizor? Eu ma simt altfel, schimbata...si inainte eram revoltata daca auzeam de vreun copil maltratat, dar acuma e ca si cum m-ar privi personal, ca si cum s-ar putea intimpla lui Alex. Cind vad cite-un copil pe strada ma amuz sa incerc sa-i ghicesc virsta si tot la Alex ca termen de comparatie ajung...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PUPPE, m-a emotionat foarte tare ce ai scris. Nu cred ca esti mama denaturata daca te-ai intors la serviciu. Cu totii mai facem si alegeri care nu sunt chiar pe placul nostru, fortati de imprejurari. Bine ca macar bebe sta cu cineva de incredere si stai linistita dinspre partea asta. Eu zic sa incerci sa te linistesti si sa te bucuri de timpul liber in care stai cu bebe. CLAUDYA, eu mi-am luat pat pliant cu 4.300.000. Are doua nivele de inaltime si se strange ca un geamantan mic (30x30x120 cm, aprox) asa ca merge si pe avion. Sunt foarte multumita de el. Cred ca merita sa mergi la Prisma sa te uiti, cand vii in tara, ca sunt mai multe in acelasi loc -- s-ar putea sa nu fie cele mai ieftine, insa... BOBI, si eu cred ca daca poti alapta si copilul ia bine in greutate sa ii dai exclusiv pana la 6 luni. E extraordinar... Stefania a tinut ieri prima oara in mana o jucarie zdranganitoare, cam 1 minut! I-am facut vreo 20 de poze, sa fiu sigura ca macar una nu este miscata [:D] Sunt in continuare stresata de greutate... Desi ii dau supliment, nu mananca mai mult de 20, max 30 de ml de supliment la o masa, asa ca mi-a luat in greutate 120 gr intr-o saptamana. Pe de alta parte, nu plange deloc de foame, iar de aratat arata foarte bine. Dar nu am cum sa o fac sa manance mai mult. Ba plange cu infocare, ba sta pur si simplu cu biberonul in gura si nu mai trage. Nu stiu ce sa mai fac si ma gandesc serios sa incep sa ii bag alte alimente, desi nu as fi vrut asa devreme... Dar peste o saptamana face 4 luni si are abia 6.200. Va salutam, Dana & Stefania PS Mai stie cineva ceva de Lya?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai intai vrea sa spun la multi ani bb-lor si vreau si eu sa -mi spune-ti daca fac bine.denisa ingerasul meu pana acum dormea toata noaptea de la 21-5 dimineata azi noaptea se agita in somn si am pus-o la san (ea mananca doar laptic de la mama) vreau sa o tin am fost la dr.i-am facut vac.de 4 luni si in privinta diversificarii i-am spus ca vrea sa o tin pana la 6 luni la san ca totul este ok.asta sa intamplat acum 5 zile,dar aseara linistindu-se dupa ce a tras o portie de laptic,credeti ca nu se satura si ar trebui acum sa-i introduc ceva ? CLAUDIA:DENISA face kk normal adica ca mustarul dar dupa ce o schimb si trece 1/2 de ora kk de pe pampers devine verde sau cel care trece pe salopetica ,poate nu observi imediat cum a facut si cred ca in contact cu aerul isi schimba culoarea.zic si eu.....asa am gandit eu . va pup si poate imi spune-ti ceva in legatura cu diversificarea,eu vreau sa o tin pe laptic pana la 6 luni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele fete, Mai scriem si noi cate ceva dupa ce v-am citit intr-o suflare. In legutura cu diversificarea va anunt in mod oficial CA NOI AM INCEPUT-O DE ASTAZI (trei luni si 12 zile). Mi-am luat inima in dinti pentru ca am ajuns la concluzia ca lapticul pe care il papa de la san e mai putin de jumatate din cat mamanca el. Mie asa mi-a recomnadat medicul (atata timp cat mananca mai mult de la san pot sa mai astept cu diversificarea, insa daca papa mai mult lapte praf pot sa incep). Ma gandesc ca mai bine sa pape ceva vitamine naturale decat atata lapte praf. Oricum pana papam sucul de mere (de la cinci la treizeci de mililitri - trec sase zile, apoi cu morcovii mai trec sase zile), asa ca pe la patru luni implinite o sa incepem cu pulpele de fructe. Am luat un robot din Carefour de care sunt tare multumita si acum imi e usor cu sucurile de fructe si legume. Astazi i-am facut si eu primul masaj inainte de baita. I-a placut, asa ca o sa repetam figura in fiecare seara. Tudor, puiul meu, s-a obisnuit asa de tare cu mine ca a plans tare cand a ramas singur mai multe ore cu tata sau cu mama. Initial am crezut ca l-a durut burtica, insa cand am constatat ca intr-adevar nu plange decat cu ei, am zis ca nu-i de la burtica, e de la dorul de mamica. Puppe, cred ca iti este tare greu si ca iti lipsesc dragaleseniile de peste zi cu fetita ta. Asta-i viata insa, cu bune si cu rele. Vorba cuiva de mai sus, bucura-te cat poti de clipele petrecute impreuna cu ea si nu te mai gandi la faptul ca faci ceva rau, pentru ca nu e cazul. Nu mai stiu cine intreba de caca verde. Tudor mai face uneori caca mai verde insa fara dureri de burtica sau alte simptome. Cred ca totul e OK. La multi ani la toate mamicile (ca v-au facut bebeii trei sau patru luni). Sa dea Domnul sa fie sanatosi si sa aiba mult noroc. [cheers] Va pupa Crisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Si noi am inceput diversificarea in urma cu 3 saptamani si sunt chiar multumita.Daniel a inceput sa doarma 5-6 ore pe noapte ,uneori chiar 7 (inainte se trezea la 3 ore famand de numai numai).Acum 4 zile am fost la vaccinul de 4 luni si vreau sa spun ca totul a fost ok...avea 7.800kg si tineti cont ca la nastere a avut doar 2.200kg.O singura problema am:de cand am inceput sa-i dau formula,mai exact similac .nu mai vrea piept decat noaptea,mai exact pe la 5-6 dimineata suge ptr 5-10 min in rest plange la piept si accepta biberonul cu formula f bine.Ce credeti ca ar trebui sa fac?Sa-l las asa?Probabil ca in curand nu o sa mai vrea piept deloc.In rest e un dulce;e f alert,observa totul in jurul lui ,zambeste mult si rade cu hohote cand este odihnit si ma joc cu el.Uneori chiar intinde manutele dupa jucarii dar de cele mai multe ori nu le nimereste sau le scapa repede...si pare f dezamagit.Pe 2 nov avem botezul(am emotii),preotul este la o biserica romaneasca(vorba vine)nu stie decat cateva cuvinte in romaneste dar e ok si asa,pare un om de treaba.Barbatu-meu se topeste dupa Daniel cand il aude razand in hohote...Domane nu-mi vine sa cred cum se transforma la fata din dragoste. In legatura cu caderea parului,si eu am problema asta(rau de tot),eu am avut aceasi problema si pe perioada sarcinii iar acum a inceput din nou...ma intreb de unde mai am par in cap...ar trebui sa ma vopsesc dar nici nu stiu ce sa mai fac...voi ati gasit vre-o solutie? [amoras]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De bine ce m-am plans de kk verde,acum nu a mai facut asa de doua zile.Foarte bine! Emma mea are 3 luni ,pe 25 oct. si problema cu parul o am si eu de cateva zile.Solutia e sa-l tundem scurt,dar cred ca si asa va cadea,caci mi se pare normal atat timp cat alaptam .Si poate nu are neaparat legatura cu alaptatul,cat cu sarcina pe care am dus-o...doar s-au petrecut in organismul nostru o sumedenie de schimbari si inca se mai petrec.Nu stiu insa ce o sa fac eu,caci parul meu e deja scurt si nu l-as tunde chiar baietzeste,caci in ianuarie cica tre' sa fiu mireasa[:D]...sau mai bine ma tund cheala,ca asa voi fi cu siguranta in centrul atentiei.Cu fatza pe care o am acum nu prea cred... MAROX- ce filme,soro?Eu ma uit la "poze"la televizor,nu ca n-as intzelege,dar nu mai am rabdare sa ma concentrtez si pe altceva.nu-mi aduc aminte sa fi vazut un film cap-coada de cand o am pe Emma.Imi face ea o gramada de scenarii,la care tre' sa iau parte cap-coada,vreau-nu vreau[:D]!!!! CATALINA73- Vezi daca se repeta figura si abia atunci mai gandeste-te.Parerea mea e sa o alaptezi numai la san cele 6 luni.Asa am sa incerc si eu. PUPPE- Nu stiu de ce tot uit sa-ti scriu ca esti O MAMICA BUNA numai pentru ca te gandesti si ca-ti pasa!!!Asa ca nu-ti mai fa inima rea!!!Fii fericita ca fetitza ta e sanatoasa si ca tu esti la fel...asta e cel mai important!!!Daca ai avea de ales sunt convinsa ca ai face-o. DOINNA- Nu intzeleg de ce i-ai dat lapte praf daca zici ca aveai la san?Eu prin diversificare intzeleg sa-i dai alte suculetze si pireutze,pe langa san.Nu stiu ce sa zic...poate chiar nu se satura cu laptele de la tine,dar vezi si Emma mea se trezeste la 3 ore noaptea si tot nu ma las.Vreau sa pape lapte de la mami.Doarme insa de pe la 9-10 ,pana la 3(deci 5 -6 ore) si apoi se mai tyrezeste la 6.Pentru binele ei mai fac ceva timp efortul de a ma trezi noaptea cu "freza-n perete" pupici la mamici si bebici Mami si Emma gangurica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...