Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi din aprilie 2003(6)


Reliana

Recommended Posts

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hai sa fac eu deschiderea!!! Emi are 6 luni si jumatate si inca nu a facut vaccinul de 6 luni pentru ca a fost putintel racita - nas infundat (dar necurgator) si ceva tuse rebela. Acu' totul pare bine, mai asteptam astazi si maine ne prezentam la intepat [q] Ne-am facut un programel frumos de somn (mami e foarte multumita). Asta de vreo 2 saptamani maxim - sa stie mamicile ce le asteapta... Dormim dimineata de la 10 la 12, dupa masa de la 15-17 si seara la ora 21 suntem la culcare si dormim pana dimineata la ora 7. Cu papica, stam mai rau, nu prea papam mult, insa regulat si cate putin din toate. Dimineata laptic si iaurt, la pranz supica si pireu de legume cu carnita/ficatel/outz, la ora 5 dupa masa fructe cu branza si seara laptic din nou. 4 mese pe zi. Greutatea la 6 luni era 7.6 kg, inaltime 67 cm. Voi cum stati??? Stam in funduletz bine, timp lung si ne jucam cu jucariile, insa nu ne putem inca ridica din pozitie perfect culcata. Daca avem o perna sub cap, direct in fund uletz... La capitolul vorbeala, suntem la stadiul de ma-ma-ma (de n ori), ba, bu, ga si mai nou facem brrrrrr [bonjovi] cand mergem cu premergatorul - ne-a invatat surioara Ioana [:D]. Dinti? nici macar unul [bang][:D] Ia sa va auzim si pe voi. Pupici si numai bine la toti bb-icii de martie/aprilie, Mamamariana si bb Emi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!Nu prea am mai avut timp sa vorbim cu voi pentru ca ne chinuie aparitia dintisorilor si Vlad a fost foarte suparat si nu se linistea decat in bratele mele.Spre disperarea tuturor dintisorii se incapataneaza deocamdata sa apara,insa ii asteptam cu multa nerabdare. Acum doua zile a facut vaccinul si s-a comportat foarte curajos-nu a plans deloc si nici nu a avut vreo reactie ulterioara.Cu ocazia asta am aflat si dimensiunile-8,300 kg si 70 cm. La capitolul mancare ne descurcam destul de bine,avand in vedere ca preferata lui este supa crema de legume,asta bineinteles ca dupa titi. Marea noastra problema este ca nu ii place sa doarma-ziua nu doarme mai mult de o ora si asta in 2-3 reprize,iar noaptea nu se culca mai devreme de 23-24 si se scoala la 7,timp in care se mai trezeste de vreo 2 ori sa manance sau sa se joace. Sta foarte bine in fundulet si mai nou a inceput sa se ridice in picioare.Azi-noapte cand l-am auzit <vorbind>si m-am dus sa vad ce face mare mi-a fost mirarea sa vad ca era in picioare tinandu-se de barele patului foarte incantat de performanta sa-radea cu gura pana la urechi.A,si ultima lui preocupare este sa apuce in fiecare mana cate o jucarie si sa le loveasca una de alta. Va pup si sper sa reusesc sa va mai aud cat de curand Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa scriu si eu!Pana acum nu am scris pt ca nu stiam unde sa mai scriu la mai sau la martie aprilie..si am tot urmarit subectele dar nu prea se incadreaza nici in una din categorii.Este intre!baieti mari nu gluma..noi suntem piticei.Am facut si noi 6 luni duminica.Nu stam in fundulet inca,doar sustinut si ne place si in picioare daca ne tine mami sau tati.De papat papam binisor :lapte dimineata pe la 6-7(nu avem ora fixa),fructe la 10 ,supica crema-200ml(cu de toate,pt ca nu ne place la lingurita) la pranz,fructe iarpe la 17-18 si apoi seara un beberon cu laptic cu Puit-crema de orez,si cateodata ne mai trezim si noaptea pt un pic de laptic.la capitolul vorbit deocamdata nu descifreaza nmami prea multe silabe.Oricum crestem mari si frumusei si pentru ca ne-am nascut prematuri noi zicem ca sunt bune progresele facute la 7 kg si cateva sute de grame(nu stiu cate ca nu l-am mai cantarit de-o saptamana si ceva)si 62 de cm.(ne-am nascut cu 46 de cm. Va pup si ramanem aici pana la urma! Adina si bb Rares
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vin si eu cu noutatile de ultima ora!!!De vineri ne mindrim cu primul dintisor care a aparut "pe tacute"fara prea mult tam-tam,adica n-am vazut la Alex mari schimbari ,care sa anunte venirea lui!In rest,maninca cu placere mar cu biscuite ,piersici,dar supa de legume o refuza total,se strimba si nu vrea sa deschida gurita,intr-o incercare de zilele trecute a scos un "beeehh"exact ca cei mari,asa ca am renuntat,cred ca zilele astea o sa incerc putina carnita poate am succes. Aseara am fost la cineva in vizita si m-a criticat ca-l tin deja in premergator desi lui ii place si merge destul de bine iar cind se plictiseste vine in fata mea cu bratele ridicate si plinge pina il iau in brate,asa ca as vrea sa stiu parerea voastra,stiu ca a fost o discutie despre premergator dar cum nu pot folosi "cautarea"....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce de mai mancati voi, dragilor bebei! Noi suntem inca pe laptic de mami, nimic altceva, si asteptam vizita de maine, de 6 luni si 2 saptamani, sa vedem de ne-o lasa sa ne mozgolim si cu linguritele pline de mancare; ca, de jucat, ne jucam cu ele si le bagam si-n gurita, sa ne facem rodajul si sa nu ne ia pe nepregatite castronelul cu bunatati.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna mamici si bebici! alexutza mea aproape s-a vindecat. i-au disparut bubitzele si ed pe maini si picioare, insa tot mai este fonfanita si ii curge nasucul. ce ma sperie mai mult e ca a inceput iar sa stranute si sa tuseasca si am inteles ca bantuie o gripa cam rea. cat despre mancare ii dau laptic de la mine la 6, piure de fructe cu biscuite la 10, piure de legume la 15, branzica de vaci cu lapte la 19.30 si lapte de la mine sau lapte praf cu fainos la 23. in fiecare noapte se mai scoala sa mai pape putzin de la mine:). cum ii pacaliti voi pe bebei sa pape? alexutza e tare mofturoasa, inca nu am descoperit sa aibe un aliment preferat.la orice ii dau trebuie sa ma rog de ea, sa cant , sa dansez, sa fac ca toate animalele, iar in final apelam la "armele grele" clopotzeii de vant si caruselul muzical, si uite asa, cu ochii la ele uita sa mai scuipe mancarea de 10 ori , o scuipa doar de 5 ori:). sta in fundulet, dar sprijinita, se bucura cand ne vede, da din maini si picioare, doarme numai pe burta si adora sa i se faca vajjjjjjj, adica sa o tinem cu fatza in jos si sa 'zburam" cu ea prin casa. rade cu hohote cand mami ii "papa" burtica si cand face ghidi ghidi.se mai distreaza cand trage pe mami de par:) cam atat despre miss rubeola:) ariel http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc1 http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ariel si noi ne chinuim cu pireul de legume si supica..greu il mai mancam..face un scandal si pune un botic cand il vede ..poate poate ma impresioneaza..dar il mai las ii mai dau..si papam pana la urma..am inceput sa-i dau separat,cam 125 ml zeama de supa si pireul de legume cu carnita de pui(ficatel sau ou)separat.Nu prea ne incanta dar cu greutate trecem si peste masa asta.E innebunit dupa lapte acum.Bine tot 600 ml de lapte mananca dar cand il vede zici ca nu stiu ce-a vazut.este din ce in ce mai energic..nu stiu ce sa mai fac,sta ce sta in patut si se joaca cu jucariile ce le-am agtat ca prelungire la carusel,isi mai gaseste cate o paturica si se joaca de-a v-ati ascunsa...si apoi se plictisete vrea in fund de ma innebuneste de maini,ba in picioare..rade toata ziua si canta si isi baga mainile in gurita pana la cot...Poate ne ies si noua dintosii. Cam atat! hai ca pe mine m-a apucat vorbaria...dupa atatea luni de tacere.Voi ce mai faceti? Adina si bb Rares
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ei venit Anisia,stiu ca pentru tine si Rares a fost cam greu pana acum dar sa speram ca bunul Domn v-a pregatit numai surprize frumoase de acum in colo. Axel se descurca destul de bine cu terciul de fructe,acum a inceput sa manance bine si pireul dar fara carnita,doar cu branza de vaci si galbenus. Azi i-am pus in pireu si 2 lingurite de iaurt si inva nu a avut nici o reactie,sper sa nici nu apara.La masa si noi cantam si mami face ca toate alea pana mancam,ca deh BB nu vrea cu biberonul,ci doar cu lingurita,asa ca se duc lupte seculare,dar e cum vrea mami,nu ca BB. Cam de 2 saptamani nu prea vrea sa doarme in timpul zilei,dar bine ca nu se scoala noaptea. Acum va dam noile masuri: Avem 6 luni si o saptamana,66cm,2dinti. La vaccin nu am avut probleme,nici febra n-am facut,doar ca in acea zi BB a scapat de mancatul pireutelor,cred ca fost tare fericit. Va doresc un week-end placut.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor! Sa va spun ºi eu ce face Cezar. Are º luni ºi jumatate, 8.500 g, 73 cm, nu are dintisori ºi nici un semn cã ar iesi, sta singur în fundulet ºi se joaca foarte mult cu jucarii, dar s-a cam plictisit de cele vechi. Cndâ ii cumparam cate una noua este foarte incantat ºi nu o lasa din mana toata ziua, dar a doua zi nu-i mai place. Nu se plictiseste niciodata de telecomanda sau de telefon. I-am luat ºi lui un telefon de jucarie ºi este tare bucuros cndâ il vcede, dar daca vede ºi tewlecomanda, tot pe ea o vrea. La capitolul mancarica papa dimineata cndâ se trezeste laptic de mami, la 10 suc de fructe sau piure de fructe, la pranz supa din piept de pui pasata, la 18 cereale pentru 4 luni fara gluten cu un fruct pasat, iar toata noaptea titi. Adoarme foarte tarziu, în jurul orelor 24-01, dimineata se trezeste la ora Þ, ºi la 12 doareme pana la 14, iar dupa masa de la 19 la 20.În rest este tare cuminte, dar nu vrea sa stea singur sub nici o forma. Am facut saptamana aceasta vaccinul. A facut febra 38.6 seara respectiva ºi a doua zi de dimineata. A fost putin mai agitat cã de obicei ºi nu isi misca piciorul în care l-a intepat. Vorbeste, gu – gu, bla-bla, un fel de ma-ma, rade tot timpul, face balonase din scuipici, ºi isi scoate limba ºi face brrrrr…. Pupici… Dy - mami de Cezar si sotie de Danut http://community.webshots.com/user/dienuta101
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...