Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi din aprilie 2003(6)


Reliana

Recommended Posts

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
fetelor problema mare! i-am facut la Nathalie de mincare supa decarne si i-am dar morcoveo si carnita si.. am mai fiert si orez si cartofi si le-am combinat! dar nu mai stiu ce sa fac sa-i dau prpaditei la prinz de papa! voi ce le da-ti la ai vostrii? dimineta noi papam mar, sau banana cu 2 prune inauntru si cu bisciuti prinz -supa de carne din care facem morcovii terci cu carne si punem inauntru ori cartof ori orez seara- gris cu lapte voi ce le da-ti? va multumesc de idei... sau unde gasesc retete de papa pt bebè? Nathalie are 6 luni si 10 zile... si noaptea mai vrea tzitzi! De fiecare data cind ma vede ca-mi dau tricoul jos e mare bucurie.. ca vine tzitzi! cum o sa pot sa intrerup alaptatul! noaptea.. cauta tzitzi, degeaba pregatesc eu ceiut caldut.. ca-l scuipa!! de aia ma gindesc la ceva poate si mai consistent.. sau..?? pupici!!! Nathalie si Sofi http://www.nathalie.net.ms/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt singura.Ralu nu ma lasa sa fac mai nimic , si trebuie sa-mi pun mintea la contributie , ce sa fac mai intai in "ferestrele" de somn.Si sunt obosita , nu gluma.De calcat , calc mai mult la urgenta.Va veni si vremea cand voi face lucrurile mai relaxat?Nu mai stiu.Ceea ce-mi doresc este sa creasca bebelusul , sa o vad mergand , si jucandu-se cu surioara ei , imi doresc sa mai stau uneori singura , singura , imi doresc ... Uneori simt ca nu fac mai nimic , decat stau cu bebele :hranit , leganat , schimbat , plimbat , jucat , plimbat.Si apoi o iau de la capat.Ma mai lasa puterile , mai plang , mai ma resemnez ...Ce sa facem fetelor daca nu suntem barbati? Insa asa cum suntem , suntem nepretuite , suntem mamici adevarate si clipele de acum nu se vor intoarce niciodata inapoi.Si credeti-ma , vom avea toate nostalgia acestor activitati , si chiar nostalgia forumului DC , si cine stie cate alte nostalgii..Important e sa invatam sa ne bucuram de fiecare clipa prezenta. Felicitari tuturor proaspetilor vorbareti !A noastra zice mama , tata si achi - cred ca surioarei ei Roxi ?!.Si mai face si brum - brum , iar daca vede un catel da din maini si din din picioare si il striga A- A - A. Va sarut[pup] , si va doresc sanatate !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BRAVO vorbaretelor,ca noi nu zicem nimica decat bbbrrrrrr intruna si tone de saliva.Iar ne-am deranjat la stomac si e jale mare cand ma vede ca vin cu minunata cana ca stie ca e ceva pentru KK-ciosi. Dar ce sa facem,asta e,ca vin ei si dintisori! SASO dimineata papam 250 lapte cu cereale pranz 200 supita si in completare lapte dupa-amiaza 200 piure de fructe cu branza de vaci si biscuiti,in completare lapte Seara inainte de culcare 210 lapte cu cereale Peste noapte doarme bustean si nu cere nimic. Cand fac supita de pui,i-au din ea 3 cani in care selectionez carnita,morcov,zeama,o bucatica de telina,una de patrunjel si o galusca.Cele 3 cani imi ajung 2 zile. In a 3a zi ii fac o zeama de legume in care pun:dovlecel,morcov,cartof,telina,ceapa,putina conopida si orez. In aceasta compozitie se poate mixa si un ficatel. La pireul din cartofi se mai poate adauga dovlecei fierti si galbenus de ou. MIHAELA si nu numai Pentru a face fata problemelor casnice trebuie sa-ti organizezi bine timpul,eu una ajung sa dorm doar 6,7 ore pe nopte,iar dupa amiaza nu pot dormi de loc. Trebuie sa iti stabilesti programul in functie de cum doarme BB si ce treburi poti face atunci cand BB sta langa tine in premergator. De exemplu eu: LUNI:cumparaturi de la piata cu BB in ruxac,sa fac supita si sa pape,la 15.30 culc copilul,la 16.00 fug la gradi dupa Rebecca (timp in care BB doarme dus la el in pat)la 16.45 sunt acasa cu Rebecca,ma apuc de lectii la engleza si fac papa lui BB. La 18 se scoala BB ii dau papa,timp in care Rebe se uita la desene,apoi ne jucam,iar la 20 Rebe mananca si BB face baie,apoi iar ne jucam.La 22 se culca Rebe iar la 23 se culca BB dupa ce mananca. Marti:program de spalat si calcat(BB fuge prin toata casa)pana la 11 cand ies cu BB,ma intorc ii dau papa si trecem la bucatarie sa gatim(eu la oala ,el cu premergatorul)programul se repeta cu Rebe,iar seara calc.Adio TV. Miercuri:e zi de plati deci plecam sa achitam diferitele facturi si sa facem piata,dupa care se repeta programul,cu diferenta ca dupa masa lui BB de la 18 iesim afara la plimbare,sau in vizita la bunici. Joi:se repeta programul de luni. Vineri:nu prea am timp de iesit,deoarece e ziua mea de curatenie,ca deh nu se stie cine mai apare in week-end(de regula imi place sa am musafiri),iar vinerea e zi scurta la gradi,iar dupa amiaza Rebe se joaca in patul mare la noi in dormitor cu BB.Vorba vine ca se joaca ca topaie cat o tin puterile iar BB rade cu pofta. Am uitat sa va spun ca la mine ziua incepe la 7.00 cand pregatesc gentuta si gustarea de gradi,la 7.30 ma duc s-o duc pe Rebe la gradi,timp in care tati si BB dorm pana la 8.30 cand ma intorc eu,apoi tati pleaca la 9.00 si pana la 20.00 nu-l vedem(deh mai trebe sa si munceasca cineva) La capitolul baie,le fac o data BB,in urmatoarea zi Rebe,iar eu ajung doar de 2 ori sau 3 pe saptamana,asta in caz ca nu cad moarta-coapta pe frontul de lucru. In week-end sunt cea mai fericita,nu fac nimic decat ma joc cu copiii,totul face sotul.De regula mergem in parcuri si ne distram impreuna cu prietenii si copiii acestora.Acum plecam in vizita si cu premergatorul ca BB vrea si el in camera copiilor. N-a ca v-am spus programul si uite asa ajung sa ma culc iar la 00.30 Noapte buna sau buna dimineata! P.S. Curatenia pentru sarbatorile de iarna o incep din 15.11.2003 ca sa am timp din belsug.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si Ioana spune ma-ma.Mai nou a zis si tata....eu nu am auzit-o dar a auzit-o cine trebuie! Felicitari pentru dintisori! La noi e inca "liniste"....nici un dintisor la orizont[?].Am facut si noi vaccinul de 6 luni si pe urmatorul il vom face la un an.din fericire nu am facut febra. [copil],sufletelul meu drag e foarte vesela toata ziulica.Din pacate nu prea apuc sa stau cu ea pentru ca fac naveta la Bucuresti(la facultate)plec luni si ma intorc vineri seara....deci foarte putin timp petrec cu puiutul! Multa sanatate si dureri cat mai putine[audinti] Raluca si [copil] Ioana Carrina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cary, toata stima si respectul. dar nu mi-as face un program ca m-ar apuca nabadaile daca n-as reusi sa ma tin de el si cum sara mica nu stie ce e ala program... raman la mica inspiratie. noroc cu voi, ca am cui ma plange. mare dreptate ai, toni. incerc sa ma bucur de momentele cu puiusorul care creste atat de repede... mai ales ca peste 2 luni i-o plasez soacra-mii iar eu plec la munci. acvi, pe cand un tortuletz? sau nici de tortuletze nu mai ai timp? pico, tu ai un program mai relaxat, dar cred ca te tortureaza in fiecare secunda gandul ca nu esti cu Ioana. cate dulciuri a produs vampirasul, adela? ati avut succes? ce faceti cu ele, le pastrati pe cand bebe mai creste? saso, cam asa papa sara: 6.00 - laptic formula, la 10.00 - alternativ - o dimineata cereale Milupa cu banane, o dimineata orez Nestle cu branzica si mere razuite, la 14.00 supica facuta din: dovlecel, cartof, telina, morcov cate 1/4 din canita, la care adaug praz de lungimea unui deget taiat pe lungime, 1/4 gogosar, 4 frunze de patrunjel, asta e baza care o alternez o zi cu trei masuri de lapte praf, alta cu carnita, alta cu un galbenus de ou si de fiecare data adaug la mixat cate o frunza de salata sau spanac. noi facem supica zilnic si mancam zeama care ramane - e foarte buna. dupa aceea inca 2 biberoane de lapte, la 18.00 si 22.00. si doarme puisorul dus noaptea, pana pe la 8.00 dimineata. de la 7 luni ii vom schimba meniul si ii vom scoate o masa. inca nu stiu care si cum, asteptam doctorita. ma dispera faptul ca domnisoara face pauze. adica are o perioada in care canta si dup-aia nu mai canta. are o perioada in care vorbeste la greu, dup-aia una de tacere. eu ma gandesc ca sunt perioade de acumulare, cu dupa cateva zile scoate sunetele care ma chinui eu in zilele bune sa i le bag in capsor. patiti si voi asa? plus ca nu vrea deloc in fundulet, decat in piciorute sau de-a busilea pe covor. si faza: merge la greu de-a busilea pe covor, dar se opreste cand ajunge la parchet, covorul parca ar fi o granita de care ii este frica sa treaca. mai nou trage de sertare si se uita curioasa prin ele, dar inca nu scoate nimic de-acolo. brrr, ce m-a compostat acum cu dintisorii. mamamariana, mai fa-ne pofta cu programul vostru de week-end. sara daniela si mami www.sara.haihui.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihuletule, din pacate nu am prea avut noroc la bombonele [B)]ca ne-am dus doar in 3 locuri: la nasi, la vecini si la socrii. Soacra-mea cica a vrut sa-i ieie o jucarie ca e prea mic de bomboane dar a uitat[:0], asa ca s-a aranjat la ea[:(]. Asa ca cele cateva dulciuri primite in celelalte locuri, le-am halit noi , doamna cu par albastru si tati africanu'.[:D][:D] Au bebicii vostri mancaruri preferate sau macaruri la care fac mofturi? Al meu de exemplu adora mango cu mar si cereale de orez sau ovaz de la Nestle. Dar la mazare primele cateva dati se stramba de mama focului cand i-o dadeam insa acum e ok. Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, avem o sarbatorita in grupa noastra: Anisia. Felicitarile, masa si dansul la Felicitari&Anunturi. Chiar, cum ii dai mazare puiutului, Adela? NOi ii dadeam orez de la Nestle, dar cica au nus'ce probleme si nu se mai gaseste momentan pe piata. Sper sa-si revina repede. Aveti idee de unde as putea lua pana atunci? sara daniela si mami www.sara.haihui.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...