Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi din aprilie 2003(6)


Reliana

Recommended Posts

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor ce mai faceti?Eu mi-s treaza de la 7.I-am dat lui Rares sa pape,am vrut sa-l pacalesc sa mai doarma si prin urmare l-am legant,a adormit,l-am pus in patut si hai nitel pe Dc sa vad ce au mai scris fetele...Nu au trecut 10 minute si rares al meu era treaz.Acum l-am pus in leagan si roade de zor la curea de sustinere. M-am uitat in gurita lui sa vad daca-i iese vreun dinte si culmea la el giingiile sunt mai umflate in dreptul incisivilor laterali inferiori.Sa-i dea aia oare mai intai?Vom trai si vom vedea. Voi ce activitati mai aveti?Eu tot incerc sa-l conving pe Rares sa stea in fundulet sprijinit intre perne dar nu vrea si pace vrea in picioare si sta in fundulet cand oboseste bineinteles tot cu mami.Numai cu mami toata ziulica.Din cand in cand reusesc sa-l pacales sa stea sngurel in patut sa cante si sa se rasuceasca singur..A mai avem o placere,cand ne pune mami in pat ne rostogolim tot patul innainte si innapoi,bineinteles cu mai de fata ca altfel facem repede baca din pat!Stau cu ochii pe el ca pe butelie.Ieri nu am avut incotr-o si l-am lasat singurel in patut,eu am facut curatenie,am spalat rufele,patura si traversele din casa,iar tati a facut mancare;asa ca a stat puiul meu si s-a matait si marait pna a adormit..deja nu mai suporta amanre ca de cand cu activitatea asta a lui zilnica nu mai apuc sa fac nimic. Stati ca eu scriu aici de zor si lu'Rares ii pica capul de somn.L-a ajuns obosela.ma duc sa-l pun la verticala! Va pup! Adina si bb Rares
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mamamariana ,sper ca Emi e bine,nici noi nu am facut vaccinul de 6 luni pentru ca noi pe primul l-am facut la 3 luni jumate si le-m decalat,dar vreau sa spun ca ne-am comportat extraordinar,niciodata nu am avut febra nu nimic,doar marait pentru ca nu avea voie sa pape 2 ore de cand i l-a facut si el al fi papat..pentru ca mereu ma duceam imediat dupa ce papa..ca sa nu-i fie foame dar cu ce stateam la rand cu cat faceam pe drum se cam facea ora de masa. Ariel ce face Alexuta?s-a vindecat de tot si acum recuperati timpul pierdut de scos afara?:) Acvi,la multi dintisori sanatosi! Carry cred ca daca am avea voie branzica ar mai manca si rares cu placere piureul.Dar mi-e frica sa io bag pentru ca oricum mai dau cate un iaurtel Danone odata de doua ori pe saptamana,si bea si laptele cu destula pofta si mii frica sa nu ia calciu prea mult.El ar avea probabil nevoie de calci ca toti copii dar nu avem voie pentru ca nu se stie niciodata unde se depune calciul asta si daca s-ar depune tot la caput ar cam fi tragicasituatia.Asa ca ne multumi cu atat si incercam cat mai multe feluri de mancare fara produse lactate,innafara de lapticul formula care trebe dat oricum. Va pup! Adina si bb Rares
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor si bb-ilor! Culmea!!! Emi nu a facut deloc febra la vaccinul asta si nu stiu daca e tocmai bine. Voi ce stiti? Voi ce vaccinuri ati facut? Noi am facut DTP+oral antipolio si HepB a treia vaccinare. Asta e programul aici si am mers dupa el pentru ca vazusem ca e cam la fel cu cel din ro in linii mari. Mai avem de facut la 9 luni anti-rujeola, rubeola si oreon. Se face si in Ro? Zilele astea am fost plecati pe coclauri, ne-a dus tati la o cascada pe calcare frumoasa tare si zona e superba, numa' buna de gratar, amenajata cu bancutze si masutze... umbra si racoare, asa ca e posibil sa o taiem in weekend-ul urmator pe acolo. Sambata am fost cu fetele la cumparaturi, lui Emi ii place teribil in supermarketuri, sta ca un pui cuminte in carutz cu urechile ciulite, cu capul ridicat in sus sa vada si ea ce se mai intampla. Sper sa nu ii faca nika rau ca totusi e multa lume prin magazinele astea... Pana acu, vad ca e bine insa sunt nelinistita cu vaccinul asta, chiar deloc febra??? E normal? In schimb a stranutat zilele trecute, a mai tushit putin (dar nesemnificativ) si a fost caraita noaptea, lucru care nu prea se intampla inainte. Acu ma duc sa pun supica la fiert ca sa pape puiul cand se trezeste. PUpici si numai bine, Mamamariana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alexutzei i-a trecut eruptia.nu mai are nici o bubitza, dar ce ma alarmeaza pe mine e faptul ca tuseste, are mucishori (muuuuulti), de care nu scapa...am inceput sa-i pun picaturi pe baza de apa de mare, pt ca cele recomadate de medic nu erau prea bune...ser efedrinat. macar stiu ca cele pe baza de apa de mare nu dau dependenta si nui irita mucoasa si mai ales nu maresc ritmul cardiac cum faceau celelalte.aspiram mucishorii cu pompitza, actiune care ii displace total. acum s-a dus mama la dr. sa vedem ce mai e de facut, pt ca nu cedeaza deloc raceala asta urata. din cauza bolii nici nu a luat in greutate.are 5 luni si 1/2, 6.500 kg. ea nu pare slabutza, dar nu vad schimbari prea mari la cantar... in rest papa destul de bine in ultimul timp:la 6 papa laptic de la mine, la 10 papa piure de fructe (mar, banana, piersica) cu biscuite, la 15 piure de legume cu carnitza de pui, la 20 branzica cu laptic, iar la 23.30 laptic de la mine. nu ne tinem de program mereu, pt ca facem mofturici, dar o pacalesc .metode de pacalire:):clopotzeiii de vant, caruselul, "citim mami", mai mult strica revista, dar ii place teribil si mai nou...clownul (si-a luat tati nas de clown si vorbeste pe nas sau canta) si alexutza uita sa mai scuipe piureul, sau il scuipa doar de 3 ori, fatza de 10 ori:), fara trucuri... ariel http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc1 http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare, mamicutelor de grupa nu mai stiu ce sa fac cu timpul liber, ca e asa de putin:((( si ma plang eu, cu un singur copil, dap'ai voi celelalte?? bine ai revenit anisia. bine faci ca recuperezi, ma bucur sa aud ca Rares e un voinicut si jumate. arielule, nu cred ca te consoleaza ideea, dar si Sara a racit acu' o luna. ei i-au trecut mucisorii cu ser efedrinat amestecat cu ser fiziologic si i-am dat vitamina C pentru raceala. nu i-ai dat deloc vitamina C? eu ii puneam intr-o siringa de 5 ml cate 2 ml de vit. C si ii bagam pe gatuletz. asa ar fi trebuit sa fac 5 zile, dar ei i-a trecut raceala a 2-a zi de cand am inceput sa-i dau vit. C. si sa-i bagi si niste babydrink- un pliculet dizolvat in 60 ml. de apa, daca Alexutza voastra bea ceai, Sara n-a vrut. mamamariana, vad ca ati facut pasiune pentru gratare (sa ne trimiteti si noua poze cu pitorescul nou peisaj descoperit). ce prajiti la gratar, ca ma gandesc ca mici nu prea se gasesc pe acolo? nu intinde mana Emi dupa diverse chestii cand o scoateti la cumparaturi, doar nasucul, deocamdata? te plangi ca puiuta ta n-a facut temperatura in loc sa te bucuri? cred ca esti sadica[;)] maricel Cezar al tau, Dy, mai poti sa-l tii in brate? la multi dintisori Acvi, la fel de calmi si fara tam-tam. lexi, sa-ti duci puiul sa pape intr-o zona usor de curatat, ca daca o sa scuipe si o sa vrea sa pape el cu lingurita... SAra sta putin in fundulet, nesprijinita, da profund nemultumita ca ea vrea in piciorute. s-a facut o smechera si jumatate, n-am stare decat cand doarme, nu mai vrea in brate decat la mine si doar din bratele mele zambeste fericita si ii improasca pe toti cei din jur cu saliva cand vorbeste cu ei. face balonase si spune aidi, dai, di, iar literele pe care le repeta cel mai des sunt hhhh, ssss, eeee. din cand in cand imi mai prinde cate o palmuta si ma doooare rau de tot, ma trage de par si tot felul de activitati de astea care ma fac sa spun auuuu. sara daniela si mami www.sara.haihui.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iaca am facut si mititei daca vreti sa stiti... am luat reteta de pe internet si m-am mazgalit eu in persoana - v-as trimite si o poza in timpul actiunii, dar nu stiu unde si cum??? Pasiunea pentru gratare e cumva normala aici pentru ca acu incepe sezonul. Pana acu a fost prea cald pentru asa ceva... iarna tailandeza e ceva de genul vara la Falticeni, adica racoroasa noaptea (ajunge si la 16 grade) si calduroasa ziua, dar nu torida (pana pe la 30 - nu mai mult). Astea sunt lunile noiembrie, decembrie, ianuarie. Si cum ne apropiem vertiginos de IARNA, ne facem incalzirea. Pacat ca anul asta nu mai vine nimeni din Ro la noi in vizita ca ne obisnuisem sa facem revelioanele cu o gramada de romani in casa - aproape ca nu aveam unde sa ii culcam in casoiul nostru... Felicitari lui Rareshica [bis][bis][bis] Se pare ca a spart gheata la noi cu primii lui pashi!!! Mamico, eu nu cred ca ia prea mult calciu din alimente - asta se elimina ce e in plus. Da-i acolo branzica sa o ia la fuga mai repede [cool] Emi a scapat se pare de reactiile vaccinului de data asta si nu sunt sadica, dar parca ma tem sa ma bucur ca a trecut! Nu prea papa ea bine si daca incerc sa o fortez cu ceva care nu ii place, vomita tot ce a reusit sa inghita pana atunci. Important e ca creste, zic eu ca stam binisor - acu are 7.9 kile si arata ca un bolfea mic. Acu' doarme somnul de dimineata si ma duc fugutza la facut supica, e momentul. Pupici si numai bine la bebici, Mamamariana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna la mamici! Tot citind ce mai fac puii vostri, m-am gandit sa povestesc si eu de Adi. Are cinci luni jumatate, sta in fundulet la mami in brate si un pic daca il pun intre perne-asta il cam enerveaza.Mananca mar cu biscuite, supa cu carne si de doua zile si un pic de carne.Uraste piureul de legume, daca ar fi dupa el, toata ziua ar trebui sa-i dau cereale cu banana, asta este culmea bunatatii in materie culinara.Pentru mamicile care se plang ca nu mananca bebeii piureu de legume: eu il amestec cu putin mar si asa papa tot.Nu prea vorbim:me,ma, ma, eee, dar deschide gurita si se chinuie sa ne spuna ceva.Este foarte afectuos, ne mangaie, cel putin incearca, de obicei nu reuseste decat sa ne pocneasca.Adoarme daca ii cantam si cum prinde o revista, repede la gurita.Am inceput sa-i citesc povestioare si este incantat.Cu greutatea stam mai prost, avem doar vreo 6,500kg, da cum a fost prematur, este totusi acceptabil. Cat lapte mancati la o masa, ca Adi nu vrea mai mult de 120 g? mamica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MAMAMARIANA daca te plangi ca nu te viziteaza anul asta nimeni din RO,n-ar fi rau sa ne inviti pe noi,ca sa ne cunoastem ,sa trecem cu bine de iarna asta friguroasa ce vrea sa vina si te ajutam si la mancatul gratarelor. Poate,cine stie facem si o gradinita. Pt. TAISIA Nu prea stiu cate ore ai intre mese,dar daca ii dai dupa supita ,in completare lapte atunci binenteles ca mananca mai putin. Noi de ex.papam dimineata si seara cate 210ml. lapte cu cereale,dar bb nu mananca inainte de aceste mese timp de 4 ore. Pe curand ca s-a trezit BB.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...