Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi din aprilie 2003(6)


Reliana

Recommended Posts

Buna fetelor! M-a exasperat rares..Nu se mai joaca deloc singurel cred ca trebuie sa-i iau un premergator..ca nu mai vrea nicicum decat sa-l tin eu in picioare nu-i mai place in nici o pozitie.Voi ce parere aveti? De mancat mancam bine inafara de pireul de legume cu carnita...nu-i place si gata..am revenit sa il dau din nou in biberon supica crema. Taisia,stai linistita ca si Rares pana nu de mult la fel papa cate 120,apoi 160 si a revenit iar la 120 apoi deodata a inceput sa pape 200 de ml acum mai papa si 230..Important este cat laptic papa toata ziua nu neaparat la o masa..ca daca mananca de 5 ori 120 e suficient.... Mamamariana venim si noi:))) Mihuletule suntem prietene de suferinta:) Hai ma ma duc sa-i fac nani ,ca-i un marait si jumate.. Va pup! Adina si bb Rares
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am inceput si noi sa mancam "chestii" de omuleti ceva mai mari, adica am avut, ieri, prima portie de cereale (de orez), astazi a doua si, daca merge tot asa de bine, maine o avem pe a treia. Nu s-a deranjat la burticel, n-a varsat pe el, nu tu constipatie/enervatie/misculatie/strofocatie, a mancat totul dintr-o singura rasuflare, cu mana pe biberon, sa nu cumva sa-i puna altcineva gand rau. Am mai incercat si cu niste biscuiti pentru bebelaci de le dau lor dintisorii, pe care a reusit sa-i inmoaie din prima, la cata masa salivoasa curge din gurita lui, nici nu ma mir. Am mai ros noi diverse alte minuni, morcovi, felii de mar, porumb fiert, lucruri care mie mi se pare ca au fost mai bine primite decat biscuitii cu pricina. Saptamana viitoare avem dezlegare si la mancaruri mai serioase, gen piureuri de legume si fructe, moment in care o sa-mi amintesc cu drag de sfatul Mihuletului despre bebele potrivit la locul potrivit de servire a mesei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor! cu mare placere - veniti aici care vreti care puteti, ca eu va ofer cazarea gratuit... in casoiul meu. Pot caza o familie fara probleme, chiar si doua daca ne strangem oleaca. Si partener de joaca pentru cel/cea mic/a. Invitatie nu va trebuie... va trimit doar permisul de munca si cel de rezidenta ca aia de la ambasada thai din Bucuresti ne stiu ca pe niste clienti vechi cu musafiri multi... Carnea aici e ieftina tare, asa ca gratarele pot curge garla toata "iarna". Cu cartofii stam mai prost, mai ales daca prindem si perioada dintre culturi, poate sa ajunga kilu de cartofi cat ala de carne. Dar ne descurcam... no problem. Gluma-gluma, dar Emi a mea a inceput sa traga de toate alea, adica de cabluri de pe la tv, ventilator, calculator, asa ca unde eram eu in siguranta cand o lasam in premergator sa trag o fuga pana jos la bucatarie, acu tre' sa mi-o leg de mine. Eu, care ma laudam ca am o fetita asa de cuminte... uite ca dintr-un bebelus cuminte care dormea mai tot timpul, a devenit acu fetita mofturoasa la masa si obraznica. Vrea tot timpul sa ma joc cu ea si mai nou a descoperit ca eu pot pleca din camera si pe ea o las [bang] Ieri am gasit-o la usa dormitorului strigand ma-ma-ma cat o tinea gura. In rest... toate bune. Se pare ca roshul ei in gat s-a cam dus, nu mai are nika si a inceput sa manance normal fara sa mai vomite. Ca ideie generala (dar asta nu inseamna ca toti bb-ii sunt la fel) Emi papa doar de 2 ori pe zi laptic (praf, evident) dimineata cam 180 ml (cateodata chiar 150 doar) iar seara 200 ml la culcare. In rest, mai are 2 mese (cateodata 3) a cate 150 g de papica, rar ajunge la 200 daca insist si ragusesc de cate ori cant "vine, vine primavara" si "mos craciun cu plete dalbe". Nu stiu de unde ia in greutate, dar asta e tot ce papa ea. Am auzit de bb-i care papau cate 300 g de mancare la o masa. Bashca, de vreo saptamana, a inceput sa ii puta totul. La primele 2-3 guri face niste mutre de parca e cea mai oribila mancare pe care i-am dat-o vreodata. Si habar nu are ea ce noroc a cazut pe ea aici in tara asta unde sunt atatea fructe si legume proaspete tot timpul anului... Nerecunoscatoarea!!! Voi ce mai faceti??? Ce mai papati bun??? Pupici, Mamamariana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna, fetele! Mamamariana, sa stii ca io am retinut-o p-aia cu venitul fara invitatie, chit ca mi-aduc cartofii in plasa. :-) Si acum despre bebel: doarme, ca altfel nu stiu cum prindeam eu tastele intre degete, cand e dumnealui treaz, nu prea misca nimic in casa fara acordul sau. Daca nu-i convine unde e lasat, incepe un marait dezaprobator, la inceput pe un ton suportabil, ca pentru sine, dupa care si-l amplifica si devine suparator de-a dreptul, lucru care o misca pe mami din adancul sufletului si sfarseste cu bebe in brate. Dar nu-i rau, ca am parte de cel mai dulce si umed pupic din cate s-au inventat. Isi lipeste boticul de obrazul meu si mai face si cate un "prrrrrrr", daca intelegeti si ghiciti stropitoarea din sunetul asta... de care sunt convinsa ca aveti si voi parte din belsug. De cateva zile mancam cereale la masa de pranz, eu, sufland in iaurt inainte sa friga, i-am dat cu mai mult lapte decat scria pe instructiuni, sa nu cumva sa se constipe copilul. Ceea ce nu s-a intamplat, face liber si fericit ca si pana acum. Doar ca ceva mai mult, sau mi se pare mie. Luni o sa trecem si pe primul piure, ma mai gandesc pana atunci pe care il aleg. Sau va astept pe voi cu pareri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dragi colege de grupa:) nu prea am mai avut timp de scris, pt ca azi am fost la un interviu, iar de luni incep lucrul.uraaaaaaaaa!!! imi pare rau ca ma "despart" atata timp de alexutza, insa o las pe maini bune...va sta mama cu ea. i-am si zis mamei ca trebuie sa zica merci:) ca ii las un copil bin ecrescut si educat. fata mea s-a facut bine, nu mai e racita si ainceput sa pape cu pofta cam tot ce ii dam. mai face putzine mofturi la piureul de legume, insa o pacalesc adaugandu-i putzin mar sau banana. a inceput sa ma imite cand rad in hohote sau cand tzip cand ma trage de par...ii place foarte mult sa agatze tot si mai ales sa "citeasca".nu pot sa va descriu in ce hal arata revista dupa ce a "citit" alexutza.:) ariel http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc1 http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi mamici si bebici, La noi treburile s-au mai agravat cu gatutzul lui Emi, asa ca ieri am fost la doctor si am facut un exudat si pana una alta ne-a dat si antibiotic. Sper ca totul sa fie bine si sa isi revina cu pofta de mancare. Adevarul e ca nu ma deranjeaza cu nimic altceva... nu face febra, doarme bine, se joaca normal si e foarte activa. Singura chestie e cu papica. Nici macar nu stie ce are in lingurita si intoarce capul atunci cand vreau sa o duc la gurita ei. Dupa vreo cateva lingurite, incepe sa se strambe si i se face greata pana la voma. In ultimele zile nu a mai vomat, dar nici nu a mancat mare lucru... Lexi - te asteptam aici la noi, chiar ne-ar face mare placere... oricine! Nu e nevoie sa aduci cartofii in plasa ca se gasesc si aici si chiar daca sunt mai scumpi, gasim noi si bani. Felicitari ariel pentru noul job. Esti o fericita mai ales ca o ai pe mama langa tine. Si Emi da pup de cateva zile, dar nu de fiecare data. Daca o stresez prea tare, nu mai da, insa cand e in toane bune da pup la toata lumea. Bate din palme la greu, isi canta singura si e tare fericita cand ii cant si eu si surioara si batem din palme toti. De vreo 2 luni ne chinuim sa o invatam sa scoata limba (nu e prea ortodox... dar noi am facut-o) si acum URAAAA de doua zile scoate limba cand o scoatem si noi la ea. O mai scoate si printre... si tare e scumpa. Tati a filmat-o ca sa isi aduca aminte si mai ales sa vada si ea cand o fi mare ce mamica obraznica are. Stiti ce face acum? Isi baga capul intr-o galetusha [:D] e durereeee La sfatul doctoritei i-am cumparat o galetusa mica cu mingii de toate culorile si ideea e sa o invatam sa bage mingiile in galetusa. Acu' suntem la faza cand mama baga o mingie si Emi o scoate. Cica pana la 1 an trebuie sa stie sa bage si ea [mamica] Daca tot am terminat cu introdusul mancaricii noi, am inceput cu educatia si formarea inteligentei. Voi ce mai faceti in privinta asta? ce sfaturi va mai dau doftorii vostri? sau ce mai stiti din experienta personala??? Weekend placut, Mamamariana&Co.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUNA,MAMICI mamamariana,mi-ai dat o idee buna,maine ma duc sa-i caut lui Rares o galetusa cu mingiute.Doctorita noastra nu a abordat niciodata subiectul asta,si chiar ma intrebam cu ce sa-i mai atrag atentia ca nu mai are stare deloc.Sper sa se faca bine Emy. Arielule,Felicitari!Sa ai parte de un colectiv super!Ma bucur ca e bine alexuta mica. Noi ne-am intors la biberon cu supica ca altfel mancam cu plansete.Din biberon papa bine asa ca mai asteptam pana dam piureul de legume cu lingurita. Voi v-ati gandit daca o sa va puneti puiutii in premergator?Am citit atatea pareri pro si contra.Voi ce parere aveti? Va pupacim,si hai fetelor sa fim putin mai active!Stiu ca timpul nu prea ne lasa,dar poate impartasindu-ne experientele prin care trecem invatam si noi sa facem ce-i mai bine pentru puiutii nostri.De exemplu acum ,mamamariana ne-a dat o idee buna zic eu cu galetusa cu bilute!Multumim! Pupicei!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Axel deja sta in premergator,e tare incantat,desi nu face nici un pas,nici inainte si nici inapoi,dar din experienta mea (de la primul copil)tin sa va anunt ca primii pasii sunt in spate,deoarece BB se impinge in picioare si premergatorul o ia in spate. Asa cum v-am spus,e tare fericit,deoarece are si el masuta unde sunt asezate diverse jucarii care binenteles dupa 10-15 minute sunt gustate si aruncate jos.Asa ca mai am si eu putin timp liber daca BB sta acolo si nu face galagie,daca am mai multa treaba atunci asez multe jucarii pe canapea si aduc premergatorul lenga ea si totul e OK. Cat privesc acele mingii......nu prea stiu ce sa spun.....asta ar presupune sa stau eu langa el si sa i le tot dau,deoarece acele mingii scapa repede din miinile lui BB si incepe sa bazaie daca nu le are si atunci s-a dus timpul meu LIBER. Poate ar fi o solutie daca mingiile le-am pune in patut cu BB ca sa nu mai fuga de la locul actiunii. O alta jucarie super este o mica punga care fasaie,astfel incat BB e tare atras de acel zgomot si fericit in acelasi timp,doar creierii mei pleaca la plimbare cand aud punga. Cat priveste mancatul Axel mananca doar in bratele mele(va dati seama cum arata echipamentul lui mami cand se produce evenimentul)si ii place tare mult sa se uite in oglinda.Eee acum sa nu credeti ca mancam la baie.....ci in dormitor unde sifonierul are o mare oglinda. Felicitari Ariel pentru post,sper sa ai mult noroc si sa uiti de vechiul servici unde a fost....cum a fost.Sper sa se descurce mama ta cu gargarita cea neastamparata ca tu sa stai fara griji. Pupici tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor dragi cu bebei cu tot, Iaca eu sunt foarte activa, ca scriu a doua oara astazi. Toata dimineata am bucatarit pentru ca aseara mi s-a terminat butelia si cei de la centru nu lucreaza duminica, asa ca am gatit la un singur ochi electric toata mancarea... Adica supica lui Emi, ca restul pentru noi, am facut la cuptor si la microunde. Le-am rezolvat eu cumva, repede, iar seara am papat in oras. Emi papa la scaunel deja (cand vrea sa pape), de vreo 2 saptamani, ii place tare mult. De fapt una din placerile ei cele mai mari este sa bata cu palmele pe masa. Acu' are masuta ei proprie si personala si o bate de ii merg fulgii. Evident ca dupa fiecare masa, servitoarea scoate scaunelul afara si il spala cu furtunul. Emi pare a fi mai bine, insa nu i-am dat nimic solid astazi. Doar laptic si supica de pui concentrata pe care nu prea a savurat-o. Dar pana la urma tot a baut vreo 150 ml. Problema cea mai arzatoare e cu medicamentele ca nu prea vrea sa le ia. Are niste siropele asa de bune si dulci si ei nu ii plac deloc. Tin sa va intreb de multa vreme... bbii vostri beau din canita? sau din canita cu cioc? Eu i-am cumparat lui Emi o canita cu cioc tare draguta, ii place la nebunie insa isi toarna totul in san si nu bea mai nimic din canita. Am incercat cu paharelul mic de plastic, insa nu prea am obtinut mari rezultate. Voi cum ati procedat? S-ar putea sa fie putin prea devreme, dar lui Emi tare nu ii place biberonul si abia astept sa poata bea din canita. In premergator sta si Emi de vreo luna -ea e mai mare decat voi (sic) si acu, de vreo 2 saptamani aproape circula peste tot, a trecut si pragul de la livingroom la bucatarie in seara asta - s-a cam speriat ca a ramas cu picioarele in aer, dar i-a trecut repede ca "a venit tata sa salveze fata". Intr-adevar, primele zile de deplasare au fost cu spatele, apoi intr-o parte, dar acum se duce in ce directie vrea ea, nu prea are probleme. Ii place foarte mult in premergator, insa nu prea vreau sa o pun des ca am auzit o gramada de pareri si pro si contra si nu as vrea sa exagerez. Cary, sa stii ca punga ii place si lui Emi, dar nu prea i-am dat. Eu i-am luat o gramada de jucarii de la Camera - au niste jucarii foarte frumoase si ieftine in comparatie cu cele de la alte firme. Eu sunt multumita cu ele si i le schimb mereu. I-am luat si din astea de cauciuc cu diferite animalute de diferite culori si sa vezi ce mai suge si musca din codite sau urechiuse de iepurasi, pinguin, ratzushte... Ii dau cate 2-3 si se joaca o perioada (max. o ora) si apoi ma joc eu putin cu ea o mai scot afara, mai bem o gurita de apa, ne mai invartim in premergator si apoi ii dau alte jucari si tot asa. Nu prea ma oboseste. Cu bilele se joaca cel mai mult si iti spun cum fac eu. Patul nostru din dormitor e foarte mare, de fapt e patrat daca va puteti inchipui cam 2x2 si pun perne pe laterale cate 3 pe fiecare latura - le adun din toata casa, la capete are speteze (sau cum s-or fi chemand...) si acolo o pun in funduletz cu galeata si bile si se joaca destul de frumos. Cand se plictiseste, o ia la sanatoasa si calareste pernele si atunci stiu ca tre' sa ma duc sa ma joc putin cu ea. Nu o las singura deloc... doar stiu eu, cateva secunde sa ma duc in camera ei sa aduc un pampers sau o hainuta... si la baie cand merg, o pun in premergator si las usa deschisa ca sa o vad daca servitoarea nu e in preajma sa se uite ea dupa bb. Tare mi-e frica de cazaturi si o pazesc ca pe nu stiu ce. Noi aici nu avem covoare pe jos iar patul din dormitor e destul de inalt - nici nu vreau sa ma gandesc la cazut ca mi se face pielea de gaina. Anisia, poti sa ii pasezi foarte bine legumele si sa i le pui tot in biberon cu mai multa supica. Daca le place gustul, incet-incet le va papa si cu lingurita. Da-i o lingurita in mana sa se joace cu ea in timpul zilei. Insa tre' sa stai langa el ca Emi de exemplu si-a bagat coada pe gat si era cat pe ce sa dea la ratze [bang]. Eu i-am dat o canita si o lingurita de plastic frumos colorate cu desene animate si s-a jucat o perioada lunga cu ele. Acum cand le vede, stie ca e de papare si perioada asta nu e prea bucuroasa, dar in general se bucura. M-am lungit o gramada... ma duc acu la cupil ca sta langa taica-sau (care citeste de zor intr-o carte) si tot apasa (inconstient) pe butoanele unei jucarii muzicale si ma termina la cerebel. Acu a aparut si surioara Ioana si e tabloul de familie complet [grup] Pupici multi si sanatate. Mai asteptam vesti si noutati de la voi. Mamamariana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...