Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Picioare umflate


f irewall

Recommended Posts

Am si eu o mare nelamurire: am picioarele si mainile foarte umflate. Am inteles ca e normal, pentru ca sunt insarcinata in 29 de saptamani. Dar chiar asa normal e sa am picioarele ca gogosile si sa ma si doara daca apas pe piele(si nu rau ...) Degetele uneori nu pot sa le mai indoi de umflate ce sunt. Totul este chiar normal? ... [q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Teoretic, e normal sa ai picioarele umflate - mainile, mai putin. Sunt si dureroase, intr-adevar... Daca nu ai glucide si lipide in urina, tensiunea e normala, nu trebuie sa te stresezi din cauza asta - mult a fost, putin mai este si vei scapa de umflaturi. Totusi, eu iti recomand sa te odihnesti bine, sa eviti caldura prea mare, sa stai in timpul zilei (pe cat posibil) si sa dormi noaptea cu picioarele mai sus decat corpul si sa pui cat mai putina sare in mancare. In rest, daca totul e bine, nu te speria, toate am trecut prin asta! Sarcina usoara in continuare, Mamamariana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa mananci mai putin sarat sau aproape deloc, asta e recomandat si in cazul cand nu esti insarcinata si ai aceleasi probleme. Plus ca e indicat sa mananci multe fructe proaspete si sa faci si ce a zis mamamaria. La fel a patit si colega mea de la serviciu in luna a 8-a de sarcina, dar cu rabdare a trecut si ultima luna. Sanatate multa si succes! Dea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine e sa vb cu dr. Cu chestia asta nu e de glumit! Trebuie sa-ti verifice tensiunea si sa-ti faca niste analize la sange si urina(desi trebuia sa ti-le fi facut deja). In rest tot ce au spus fetele mai sus. Si sa nu stai prea mult in picioare! Eu am 38 sapt si mi se umfla doar dc stau mult in picioare, da si cand mi se umfla! Lorelai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Firewall, cred ca ar trebui totusi sa-ti faci analiza la urina si sa vezi daca nu ai proteine (albumina) in urina. Daca nu, sfatul meu e sa bei ceai de cozi de cirese sau de matase de porumb, e foarte eficient (cam 2 cani pe zi, indulcit cu miere). E bun, vei vedea efectele, ajuta si la ameliorarea constipatiei (daca suferi de asa ceva :)) si e si anti-hipertensiv, deci previne aparitia HTA. Si, of course, cat mai putina, daca nu deloc sare!!!! Multa sanatate. Ven si [bibe] de 27 sapt.& 2 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
inafara de verificarile medicale si scaderea consumului de sare, fincearca sa stai cat poti de mult cu picioarele mai sus si sa bei f multe lichide! apa daca se poate si 3-4 litri pe 24 de ore si paradoxal consumul de apa v-a elimina excesul de retentie de lichide, probabil ca iti spala din excesul de sodiu si te mai echilibrezi electrolitic. Eu am avut picioarele f umflate doar in saptamana 40, eu acum sunt in 41 si nu puteam nici sa ma mai incalt cu nimica nici sa mai misc incheietura piciorului si asa mi-am revenit cat de cat la normal in numai 2 zile! [:)] allya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...