Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Hemoragie intre menstruatii


Milia

Recommended Posts

De un an am asemenea probleme. Dupa ce se termina menstruatia, tot timpul pana la urmatoarea am un firicel de sange amestecat in secretia vaginala obisnuita (care devine de culoare maronie). Uneori se accentueaza in perioada ovulatiei, aparand chiar o picatura de sange. Am fost la un cabinet ginecologic de mai multe ori, mi s-au facut examenul citologic si culturi, rezultatul: totul e OK, chist nu e, fibrom nu e, uterul e relaxat, cancer nici vorba. Concluzia: d-na doctor mi-a spus ca hemoragia trebuie sa aiba o cauza HORMONALA. Am fost la Endocrinologie, am facut dozari hormonale, au iesit foarte bine. La ecografia tiroidiana mi-a iesit un nodul pe tiroida, asa ca singurul tratament a fost EUTHYROX 25 1 data pe zi (dimineata). Nimic altceva in neregula. Am urmat acest (singur) tratament sperand ca situatia se va ameliora totusi, dar nimic, nici un rezultat: (mica mea) hemoragie continua. Nu stiu ce sa mai fac si unde sa ma mai duc. Sa stau linistita? Se mai intampla si altor femei? Daca nu am nici un fel de alte simptome si hemoragia nu s-a agravat, ar trebui sa consider ca totul e OK? (varsta 35 ani) S-a mai confruntat cineva cu o asemenea problema? Ar fi culmea sa fiu chiar singura...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna, Mie mi s-a intamplat saptamana trecuta, exact cand eram in perioada ovulatiei. Si tot asa, nu am nimic , nu am probleme. M-am dus pe un forum medical pe care l-am mai pus aici pe forum de 100 de ori si nu ii mai fac reclama si de data asta , si am gasit pe cineva cu o problema asemanatoare. O sa-ti dau textul raspunsului dat de doctori: "Din cate am inteles problema dvs. nu cred ca are o semnificatie patologica (cum de altfel vi s-a mai spus). Exista asa numitul mittelschmerz sindrom, ce semnifica o singerare minima la mijlocul ciclului menstrual concomitent cu ovulatia ( datorata unei scaderi de moment a nivelurilor hormonale), ce nu are semnificatie patologica si nu trebuie tratament. Examenul citologic vaginal trebuie efectuat la 2-3 ani. daca apar si alte simptome trebuie reanalizat cazul. "
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna! eu am aceasta prob. aproape de cand am inceput sa am ciclu. de rezolvat, am rezolvat-o cu pilule. am incercat si fara, si mi-a mers bine un an de zile, dar apoi mi-au revenit sangerarile intermenstruale. am apelat la acupunctura, ceaiuri si medicamente chinezesti, care se pare ca au avut efect pe perioada acelui an. in schimb, cum am luat o pauza mai mare de acupct., cum au reaparut. anul acesta n-am mai fost deloc la dna. dr. Wang, caci asa o cheama pe "chinezoaica mea", dar sper sa ajung cat de curand (ea sta in pitesti). din aprilie iau iar pilule (triquilar), dar sper sa pot renunta la ele cat de curand! daca ai nevoie de vreo alta informatie, te rog sa-mi scrii. pupici, alina (22 de ani).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Dyana, Iti multumesc pentru raspuns, dar eu am aceasta problema de 1 an, si nu mi se intampla doar in timpul ovulatiei, ci PERMANENT[bang]. E adevarat ca hemoragia e neinsemnata, dar tot imi fac griji. Alina, tu ai hemoragie permanenta? Cum ai ajuns la tratamentul cu pilule? Ai facut analize (dozari hormonale)? Faptul ca pilulele amelioreaza situatia inseamna ca problema este totusi de natura hormonala. In orice caz, pilule nu as vrea sa iau. Va pup, fetele, merci pentru raspunsuri![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...