Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Despre pacate


Recommended Posts

De mai multe ori mi s-a intamplat sa citesc subiecte pe forum in care se amintea despre pacate. Pe ultimul l-am citit acum cateva minute, e vorba de cel cu ruptul turtei postat de Sabina care nu stie cum sa procedeze ca aceasta "ceremonie" s-a facut in lipsa nasilor iar cineva i-a sugerat sa faca o noua petrecere iar hanna ii raspunde in felul urmator "Mai intai intreaba un preot sa vezi daca e pacat sau nu"(hanna n-am nimic cu tine, te rog sa nu te superi). Iar eu stau si ma intreb: cum poti sa te gandesti ca asta e un pacat? Sau ca daca merg la biserica fara batic sau in pantaloni e pacat(am dat doar un exemplu care mi-a venit acum in minte)? Oare Dumnezeu cand o sa ne judece o sa zica: "te-ai rujat, te-ai machiat, n-ai purtat batic, ai repetat petrecerea cu ruptul turtei copilului, esti pacatoasa, treci in iad!"? Eu nu pot sa cred asa ceva cum nu pot sa cred zecile de mii de pacate care sunt scrise in cartile bisericesti. Daca ar fi sa ma iau dupa ele in orice secunda fac un pacat si ma intreb cu ce sens ne-a mai dat Dumnezeu viata daca la fiecare clipa e un pacat? Voi ce credeti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sunt de acord, multe sunt superstitii, niste fleacuri. Ti-am scris si pe e-mail. Eu sunt cununata civil doar, peste 2 ani voi face nunta religioasa. Nu s-a putut pana acum, lipsa de bani, de ex. Verighetele care le avem pe degete nu sunt inca sfintite in Biserica. Dar asta nu inseamna ca nu am o casnicie frumoasa, normala. Si in plus, sotul meu si-a fracturat chiar degetul pe care tinea verigheta si acum nici macar nu mai poate sa o poarte. O port numai eu. Nu ma astept sa ma "trazneasca " nimic de sus, pentru ca credinta in Dumnezeu nu la asta se rezuma...Eu cred ca important este ce e in mintea si sufletul omului, nu anumite chestii care tin de imagine. Nunta religioasa vreau sa o fac, nu ca sa ma dau mare ci pentru ca Dumnezeu e cel mai bun prieten si as vrea sa il fac si pe EL partas la acest eveniment din viata mea. Asta a fost un exemplu. Te pup, Diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu Vilma, de ruptul turtei si taiere de mot am aflat doar cand m-am mutat in sud, la noi in ardeal nu e asa ceva. Deci s-ar parea ca sunt doar obiceiuri. De ex. la nunta sorei mele (la constanta) ai mei au avut un soc cand li s-a spus ca trebuie date prosoape nuntasilor si trebuie puse si pe masini. La noi obiceiul cu prosoape este doar la inmormantare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dyana
... sotul meu si-a fracturat chiar degetul pe care tinea verigheta si acum nici macar nu mai poate sa o poarte.
hihihi, pai vezi daca nu v-atzi cununat la biserica! [:D] shi eu am stat necununata vreo 4 ani, iar taiere de motz n-am facut la nici unul din baietzi ca nici nu shtiu ce semnifica iar cu nashii pot sa petrec [bis][disco][bum] shi fara vreun motiv special [pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bazaconii! Bai, mai sunt pe lumea asta unii care cred ca Dumnezeu e contabil! am observat aceste obsesii comportamentale la majoritatea sectantilor: un anume fel de a se imbraca si a se comporta in sperantza ca sunt mai aproape de cerintzele celui de sus! Bai, asta e abureala! Daca peste tot se fac golanisme, de ce nu s-ar face si cu cele sfinte? Nu are sens sa dezvoltam acest subiect, pur si simplu, cred ca e sub demnitatea nostra sa discutam despre primitivisme! Radu Tudorica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by teo1970
quote:
Originally posted by dyana
... sotul meu si-a fracturat chiar degetul pe care tinea verigheta si acum nici macar nu mai poate sa o poarte.
hihihi, pai vezi daca nu v-atzi cununat la biserica! [:D] shi eu am stat necununata vreo 4 ani, iar taiere de motz n-am facut la nici unul din baietzi ca nici nu shtiu ce semnifica iar cu nashii pot sa petrec [bis][disco][bum] shi fara vreun motiv special [pup] [flo]
M-ai prins !!! [bang] Deja ne-am "spalat pacatul" cu fractura sta, ca sa vorbim si noi ca babele. Asa ca nu mai mergem in iad din cauza asta. [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma iertati, dar nu prea pot fi de acord cu parerea voastra [:D]. Faceti confuzie intre superstitii + obiceiuri (care difera de la o regiune la alta) si pacate. De exemplu, e intr-adevar pacat sa te machiezi (se considera ca facand acest lucru, corectam opera lui Dumnezeu)...in biserica femeile trebuie sa aiba ceva pe cap si sa nu fie imbracate in pantaloni (nu e o tinuta decenta pentru biserica...la portile manastirilor din Moldova este un afis prin care se interzice tinuta aceasta in biserica din respect pentru locul sfant in care oamenii urmeaza sa paseasca)... Nu are nici o legatura credinta unui om cu pacatele pe care le face. Poti fi foarte credincios si in momente de slabiciune sa faci lucruri pe care nu credeai sa le faci vreodata. Nu cred ca te poti scuza pentru pacatele tale doar pentru ca tu le consideri "nimicuri pe care Dumnezeu nu le baga in seama" si oricum ai credinta, asa ca nu conteaza ce faci...hmmm... [8**]Dragostea e intotdeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si...sa indure orice urmeaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by radu_tud
bazaconii! Bai, mai sunt pe lumea asta unii care cred ca Dumnezeu e contabil! am observat aceste obsesii comportamentale la majoritatea sectantilor: un anume fel de a se imbraca si a se comporta in sperantza ca sunt mai aproape de cerintzele celui de sus! Bai, asta e abureala! Daca peste tot se fac golanisme, de ce nu s-ar face si cu cele sfinte? Nu are sens sa dezvoltam acest subiect, pur si simplu, cred ca e sub demnitatea nostra sa discutam despre primitivisme! Radu Tudorica
nu credeti totusi ca ar fi indicat un ton ceva mai "soft"?! ... din respect pentru cei care ar putea avea opinii diferite de ale dvs. ... si mai cred ca ati putea sa mai adaugati, din cind in cind, in mesajele dvs. cuvinte de genul "eu cred ca..., parerea mea e ca..." si sa renuntati la apelativul "bai" care nu cred ca va face cinste atunci cind va adresati (si) unor femei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...