Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Despre pacate


Recommended Posts

quote:
Originally posted by adda
Ma iertati, dar nu prea pot fi de acord cu parerea voastra [:D]. Faceti confuzie intre superstitii + obiceiuri (care difera de la o regiune la alta) si pacate. De exemplu, e intr-adevar pacat sa te machiezi (se considera ca facand acest lucru, corectam opera lui Dumnezeu)...in biserica femeile trebuie sa aiba ceva pe cap si sa nu fie imbracate in pantaloni (nu e o tinuta decenta pentru biserica...la portile manastirilor din Moldova este un afis prin care se interzice tinuta aceasta in biserica din respect pentru locul sfant in care oamenii urmeaza sa paseasca)... Nu are nici o legatura credinta unui om cu pacatele pe care le face. Poti fi foarte credincios si in momente de slabiciune sa faci lucruri pe care nu credeai sa le faci vreodata. Nu cred ca te poti scuza pentru pacatele tale doar pentru ca tu le consideri "nimicuri pe care Dumnezeu nu le baga in seama" si oricum ai credinta, asa ca nu conteaza ce faci...hmmm...
Adda, ai adus oarecum discutia pe fagasul pe care vroiam sa-l ia, eu de fapt nu de superstitii am vrut sa discutam ci despre pacate in general. Daca imi amintesc eu bine in Biblie se discuta despre pacatele mari/capitale dar "condica cu pacate" contine pe langa aceste asa-numite pacate mari inca cateva sute sau poate chiar mii de alte pacate. De unde au aparut aceste multe pacate de moment ce nu sunt mentionate in Biblie? Raspunsul e evident: biserica si sfintii. Si asa s-a ajuns de ex. la concluzia ca daca fecioara Maria sta in stanga lui Iisus iar Sf. Ioan Botezatorul e in dreapta, atunci locul femeii in biserica e in partea stanga iar a barbatilor in dreapta. Sau ca daca femeia se imbraca traditional in fusta si barbatii in pantaloni, e pacat daca femeia poarta pantaloni si probabil ca la fel de pacat e daca barbatul poarta fusta. Si exemplele pot continua, s-a ajuns ca aceste "conventii" sa fie considerate "legi" iar nerespectarea lor e pacat.Nu e nici o scuza dar mie mi se pare ca toate aceste mici pacate nu ne lasa sa vedem esentialul. Eu consider ca omul este judecat dupa sufletul si inima lui si nu dupa condica de pacate. Oare omul cand face o fapta buna o face din convingere sau pentru ca ii e frica ca Dumnezeu il va pedepsi? Hai sa consideram ca n-ar exista Dumnezeu si ca omul n-ar fi de nimeni judecat. In situatia asta ar mai face omul fapte bune? Unii probabil ca da, dar multi poate ca nu pentru ca nu mai sunt constransi de nimeni. Si inca o intrebare: africanul care se naste in tribul X si n-a avut ocazia sa auda in timpul vietii de crestinism dar a fost un om care a facut fapte bune, unde ajunge: in rai sau in iad? Eu refuz sa cred ca in iad.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by osolita Si exemplele pot continua, s-a ajuns ca aceste "conventii" sa fie considerate "legi" iar nerespectarea lor e pacat.Nu e nici o scuza dar mie mi se pare ca toate aceste mici pacate nu ne lasa sa vedem esentialul. Eu consider ca omul este judecat dupa sufletul si inima lui si nu dupa condica de pacate. Oare omul cand face o fapta buna o face din convingere sau pentru ca ii e frica ca Dumnezeu il va pedepsi? Hai sa consideram ca n-ar exista Dumnezeu si ca omul n-ar fi de nimeni judecat. In situatia asta ar mai face omul fapte bune? Unii probabil ca da, dar multi poate ca nu pentru ca nu mai sunt constransi de nimeni. Si inca o intrebare: africanul care se naste in tribul X si n-a avut ocazia sa auda in timpul vietii de crestinism dar a fost un om care a facut fapte bune, unde ajunge: in rai sau in iad? Eu refuz sa cred ca in iad.
Cand fac o fapta buna, nu ma gandesc: "Ia sa fac asta...ca sa mai imi puna Dumnezeu un plus in caietelul lui" ... o fac din instinct, pentru ca asa simt (desi cateodata, dupa ce fac un lucru bun, ma gandesc ca "vai! ce grozava sunt ca am facut nu-stiu-ce" [xx(] ...adica ma umflu in pene fix degeaba!! ) Condica cu pacate (dupa cum o numesti tu ...presupun ca te referi la carticelele publicate de Biserica Ortodoxa care nu sunt altceva decat o insiruire de pacate) deriva din cele 10 porunci...daca o sa te uiti intr-o "condica" de asta, o sa vezi ca sunt scrise cele zece porunci si sub fiecare sunt prezentate diferite ipostaze ale incalcarii poruncii respective...de asta apare o "condica" intreaga, pentru ca preotii s-au gandit sa fie mai expliciti si sa detalieze... In ceea ce priveste triburile care nu au avut posibilitatea sa-l cunoasca pe Dumnezeu asa cum l-am cunoscut noi, mi-am pus si eu intrebarea asta...si am citit ca Dumnezeu are grija si de ei si nu-i judeca pt ca nu sunt crestini (ar fi absurd sa-i judece...nu e vina lor) Probabil ca la toate intrbarile astea ar fi fost mai bine sa raspunda un preot...eu am raspuns doar din ce-am citit si sunt sigura ca nu v-am prea convins...Parerea mea e ca toate pacatele conteaza (mici sau mari)- dar vad ca sunt singura de aici care are parerea asta ...[zid] [8**]Dragostea e intotdeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si...sa indure orice urmeaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In biserica, trebuie sa-si acopere capul numai desfranatele, curvele caci asa spune Isus si cartile bisericesti tot aia spun. Cu timpul s-a generaliza lucrul asta si preotii spun ca toate femeile sa isi acopere capul.Eu nu ma consider o curva asa ca...[alcool. Nu sunt tipa care sa respecte toate obiceiurile.Dar de mot va spun eu fetelor ca sunt sudista chiar se adevereste. Si mai e o treaba mama cand eram mica a auzit ursitoarele cum sopteau in jurul patutului meu. Nu a vrut sa asculte si a plecat din camera asa ca...eu cred in unele acum nu mai e nevoie sa repeti asta a fost asa trebuia sa fie aura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by adda
Ma iertati, dar nu prea pot fi de acord cu parerea voastra [:D]. Faceti confuzie intre superstitii + obiceiuri (care difera de la o regiune la alta) si pacate. De exemplu, e intr-adevar pacat sa te machiezi (se considera ca facand acest lucru, corectam opera lui Dumnezeu)...in biserica femeile trebuie sa aiba ceva pe cap si sa nu fie imbracate in pantaloni (nu e o tinuta decenta pentru biserica...la portile manastirilor din Moldova este un afis prin care se interzice tinuta aceasta in biserica din respect pentru locul sfant in care oamenii urmeaza sa paseasca)... Nu are nici o legatura credinta unui om cu pacatele pe care le face. Poti fi foarte credincios si in momente de slabiciune sa faci lucruri pe care nu credeai sa le faci vreodata. Nu cred ca te poti scuza pentru pacatele tale doar pentru ca tu le consideri "nimicuri pe care Dumnezeu nu le baga in seama" si oricum ai credinta, asa ca nu conteaza ce faci...hmmm... [8**]Dragostea e intotdeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si...sa indure orice urmeaza.
Pe alocuri nu sint de acord cu tine Adda. Eu nu cred ca-i pacat sa te fardezi, sub acuzatia ca ai incerca sa corectezi opera lui Dumnezeu, doar nu-i clonare!! E doar o simpla ajustare, e ca si cum ai pune un par sa sprijini un copacel strimb. La fel si cu basmaua si pantalonii. Sint rochii strimte care pot revela o gramada si basmale sexoase care pot atrage mai mult decit niste pantaloni lalii cu turul la genunchi. Ideea de baza mi se pare ca e modestia, atitudinea pioasa, umilintza, nicidecum lungimea hainelor. Daca ai umilintza, hainele ti le vei cumpara pe masura si privirile iti vor sta spre icoane in biserica. Cu credinzta sau fara credintza, eu cred ca morala si educatia dicteaza unui anume individ cum se va comporta in cele din urma si cum isi va tine firea in fatza tentatiilor. Deci aici iti dau dreptate Adda, sansa unui individ de a comite un pacat (lucru interzis din punct de vedere moral -ptr atei) n-are legatura cu credintza. Credintza poate ajuta dar nu inlocui etica individuala. Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de intrarea in Biserica, ma refer strict la mine: Mie imi place mai mult chiar cand biserica nu e plina de lume. Ma simt ca atunci cand ma duc la prietenii cei mai scumpi, care m-au ajutat toata viata , la nevoie , uneori , ei au for singurii care m-au primit la ei si m-au ajutat: Isus si Maria. Asa ca pentru mine e o legatura personala, nu-mi place sa arat altora cat de mult cred, ostentativ si normal ca nu ma voi duce intr-o biserica in fusta mini... M-am rugat de ani de zile ca o disperata ca bunicii mei sa mai stea multi ani pe langa noi. Si uite ca se intampla, desi nu au o sanatate perfecta, dar e bine cu ei, sunt bine. Ultima LOR minune a fost de curand. Mama a slabit in ultimii cativa ani, 3 ani, de la 50 si ceva de kg la 45 kg. Explicatiile sunt multe: operatie grea, i-au scos tot, desi nu a fost cancer, dar asa a fost mai bine, copii plecati prin strainatate sa stranga bani, menopauza venita brusc, depresia ca viata ei se schimba. A facut acum, vara asta, analize generale. I-au luat si biopsie din duoden. Am aflat mai inainte ca avea si osteoporoza. Cu treaba in strainatate , nu am putut fi tot timpul alaturi de ea si singurul meu ajutor a fost de la Isus, Sf. Maria, m-am rugat , altceva nu aveam ce face. Putea sa iasa prost macar una din analize. Puteam sa primesc cine stie ce veste... Au iesit toate analizele bune, desi doctorii i-au spus ca e DENUTRITA (adica foarte slaba).Va spun sincer , mama mea, e o femeie foarte frumoasa, blonda, seamana cu cantareata din ABBA, acum e mica si slaba rau..., si parca e venita din Africa. Si are numai 50 de ani. Am aflat ieri si raspunsul la ultima analiza care a facut-o. Se pare ca situatia cu osteoporoza s-a mai ameliorat. Am plans, m-am rugat, nopti nedormite, m-am invinovatit ca nu am fost atenta , cum de a ajuns mama mea in aceasta situatie. In ultima luna a mai pus pe ea, nu mai are 44-45 de kg, are 46 kg, si toate aceste lucruri bune se intampla pentru ca s-a rugat si ea, si eu, probabil ca si tata... Tata era ateu, fizician la institut de cercetare, pana a facut 50 de ani. Acum are 55 de ani si nu-mi vine sa cred, il vad cum , fiind in masina mica, nu in autobuze, isi face cruce cand trece prin fata unei biserici...Vreau sa spun ca nu face acest gest in public. Sunt multe de spus, credinta a crescut pe masura dovezilor si a ajutorului primit de ACOLO. P.S. Medicii buni pot face multe, dar pana la urma tot la o "minune " speri...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by osolita Si inca o intrebare: africanul care se naste in tribul X si n-a avut ocazia sa auda in timpul vietii de crestinism dar a fost un om care a facut fapte bune, unde ajunge: in rai sau in iad? Eu refuz sa cred ca in iad.
buna, exista raspuns si la intrebarea asta: a doua venire, cea finala, a lui Iisus nu va avea loc pana cand cuvantul drept al lui Dumnezeu nu va fi ajuns la toti oamenii. inclusiv la tribalul X. daca respinge cuvantul, atunci e proscris, pentru ca l-a auzit si nu l-a crezut. (iata, incerc sa folosesc un ton biblic, poate capat credibilitate :)) ). cazurile neclare, la care banuiesc ca faci referire prin exemplul tribalului, cum ar fi, in plus, copiii nebotezati, se amana pentru judecata. sufletele acestora stau in limburi, o sala de asteptare ca la gara. apoi, nu trebuie sa disperam, ca nu mergem direct in iad sau in rai dupa ce ne sfarsim din viata. judecata de apoi va fi la sfarsitul veacurilor, dupa biruinta lui Iisus in fatza Satanei, dupa instaurarea pacii de o mie de ani, etc etc. romanul e lung, e 3D si vom trai toti cu siguranta acele clipe, sa avem rabdare deci, caci si Domnul are cu noi. :)))) prin urmare, pacatele sunt 10 in total, ilustrate prin fapte contrare celor 10 porunci. ceea ce va nelinisteste pe voi, si pe mine, desigur, ca nu sunt practicanta, se bazeaza pe dogma bisericii, o compilatie intre Platon, Aristotel si evanghelii, anexate an de an cu 'jde mii de bule si canoane izvorate din mintea si sufletul preotilor confruntati cu diferite situatii. daca cititi canoanele vreodata, veti ramane surprinsi ca seamana Comediei Umane de Balzac, sunt situatii de viata descrise atat de realist! si se finalizeaza cu indrumarea/interdictia/amenintarea preoteasca de rigoare "nu se face asta/cine face asta arde in iad etc". apoi, toate canoanele astea au interferat cu traditia si obiceiurile locului, multe dintre ritualurile de la nunti, botezuri, inmormantari sunt de fapt paganisme, da, da, nu va dau voie sa ma contraziceti ca am si argumente, daca sunteti interesati. ritualurile pagane introduse in practica religioasa crestina isi trag seva pe filiera greceasca din miturile vechi, din tezaurul balcanic, vestic, nordic etc. ca sa nu ma lungesc cu mesajul (azi am logoree ca n-am de lucru, pfiuu :)), rezum ceea ce stiu: pacatele sunt cu gandul si cu fapta, sunt in numar de 10 principale si nu sta in puterea de judecata a nimanui sa profeteasca daca un criminal va ajunge in iad si o babuta cumsecade in rai. paradoxal, sunt propovaduiri in Biblie care sugereaza exact contrariul. si inclin sa conserv misterul, magia deciziei divine in ceea ce ne priveste, caci mai important este sa-ti pastrezi inima curata, decat lungimea la haine. si daca iti scurtezi hainele, fa-o totusi ca un copil, cu mintea si inima libera de tentatia ademenirii altora, scurteaza-le pentru tine, cu aceeasi stare ca atunci cand construiesti castele de nisip. totul e efemer, numai iubirea este eterna. cine traieste dupa legea iubirii, poate ca se mai impiedica si-si mai sparge tartacuta, dar de cazut din gratie n-are cum sa cada asa usor...:) scuze de logoree si pacate putine va doresc, ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa va intreb si eu ceva: care-i chestia cu facutul semnului crucii cind treci pe linga o biserica? adica babuta din troleu care face treaba asta isi mai spala un pacat? sunt eu cu 1 pacat mai pacatoasa daca nu fac? hai sa va povestesc ceva nostim. am discutat cu vecinii sa punem interfon de scara. ajung la usa unui domn profesor de istorie (de profesie avocat) si din una in alta ii zic: "ce bine ar fi sa reusim sa montam interfon am mai scapa si noi de da si mie care toata ziukica vin la usa". a ramas mut, s-a uitat la mine si stiti ce mi-a spus? "e de datoria noastra sa hranim tiganii, nu dam din ce-i al nostru ci din ce ne dau si noua altii si sa dea D-zeu sa traim multe simbete si duminici sa dam de mincare tiganilor, ca-i mare pacat sa nu dam". cum am scris mai sus el a terminat dreptul dar considera mare pacat la dumnezeu sa profeseze. am ramas paralizata si voiam sa-l intreb "sefu meu e obligat sa ma tina la serviciu? comite el un pacat daca ma da afara?" e, de asta ce ziceti? [bang] Bb Bia & mami Crysa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Esti simpatica! Mama draga, daca am trai exact cum se spune in Biblie, am fi sus in ceruri, nu aici. Parerea mea este ca pacatele sunt discutabile. Daca baba din biserica spune ca-i pacat ca intru cu capul neacoperit sau port pantalontreaba ei. Eu consider ca vin la biserica sa ma linistesc de nebunia de afara, nu sa-mi fac alti nervi acolo. Lasa-i sa traiasca pe ceilalti, ca poate la un moment dat te vor lasa si ei pe tine sa traiesti. Uite, iti dau cel mai frumos exemplu vis-a-vis de pacate. Exista un duhovnic minunat, Teofil Paraian de la manastirea Sambata de sus. Stii ce spune el? A fost intrebat de rugaciune, de cand se face...Era vorba despre rugaciunea inimii (Doamne, Isuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul/pacatoasa). Si a raspuns asa:"Fac rugaciunea cand am mintea si sufletul la rugaciune. Eu nu cred ca Dumnezeu, cand voi muri imi va spune:"Paraiene, puteai sa mai spui rugaciunea de 1000 de ori si n-ai facut-o". Si e preot! Asta cu pacatele e o treaba lumeasca, nu ma refer la cele 10 porunci. Ma refer la celelalte lucruri. Am vazut preoti care fumau, care preacurveau, care s-au dus la munte cu banii din cutia milei, care puneau slujba inregistrata in biserica si ei jucau fotbal in curtea bisericii. De ei ce mai spui? Ca vorba ceea, ei ar trebui sa fie mai presus decat noi mirenii. Citeste cartile lui Paraian. Te vor schimba in multe privinte!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...