Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

URGENT! Declansarea nasterii!?


Vistiana

Recommended Posts

Buna,fetelor,spuneti-mi si mie ce stiti despre declansarea nasterii in mod artificial ca mie mi-e groaza de ea,mai ales ca nu e un motiv serios:am implinit azi 40 de saptamani si medicul meu vrea sa-mi declanseze nasterea maine la prima ora pe motiv ca peste trei zile vrea sa plece in concediu!I-am zis ca mie mi-e frica de asa ceva caci sunt adepta a tot ce e natural,la nasterea precedenta n-am vrut nici o anestezie,nimic si-acum mi se pare aiurea sa fac ceva atat de nenatural si...mi-e frica!Ce sa fac???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu stiu ce inseamna exact declansarea artificiala a nasterii, insa pot sa-ti spun ce mi s-a intamplat mie acum 6 luni cand am nascut: mi s-a rupt apa, dar nu aveam nici un fel de contractie. Asa ca m-au chemat la spital unde mi-au pus o perfuzie cu nu stiu ce substanta care sa declanseze contractiile. Cam dupa 40 min. au inceput, iar dupa 4 ore am nascut (pe cale naturala). Cam asta e.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vistiana, nu vreau sa te sperii, dar depinde de fiecare. Si mie mi s-a declansat nasterea, pentru ca dr. pleca in strainatate. Mi-a rupt apa si mi-a pus o perfuzie (pentru declansarea contractiilor). Contractii aveam, dar dilatatie nu. Mi-a marit debitul la perfuzie si aveam contractii permanente si dureri...tot asa! Nu tu odihna intre contractii, nimic! Am nascut dupa 7 ore de chinuri. Plus taietura...si multe altele, pe care nu le mai scriu! A fost cumplit si nu sunt omul care sa ma vait usor, crede-ma! Daca ar fi sa mai fac un copil as alege sa nasc bebele natural, cand vrea el sau cezariana daca ar fi ceva in neregula. Dar n-as mai naste cu o declansare artificiala! Sunt convinsa ca sunt si cazuri in care totul a fost ok, vezi cazul Sanzienei. Tu decizi! Nastere usoara si un bebe sanatos, oricare ar fi alegerea ta! Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am nascut de doua ori indusa, prima oara pentru ca bb nu mai venea iar eu nu mai puteam respira la 40 de saptamini, iar a doua oara pentru ca am vrut un anumit doctor (aici se rotesc 5-6 doctori la un cabinet si depinde pe cine prinzi). Mai ales la a doua nastere inductia se practica pe scara larga (in US cel putin). Nu am idee care e politica in Ro, dar in principiu cu epidurala nu trebuie sa fie nici o problema. Tehnic, in cazul meu (al doilea bb, ca primul a fost alta poveste), lucrurile s-au desfasurat cam asa: doctorul a rupt apa, perfuzie cu oxitocina (hormonul de inducere), epidurala imediat (doctorul meu are trei fete acasa si e sensibilos la oftatul gagicilor), motait trei ore, impins de citeva ori si bb in 4 ore. Deci, cu un OB care stie ce face inductia nu e nici o problema. Numai bine, dcm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trecut prin asta, dar am insistat chiar eu (oricum n-aveam habar ce inseamna!!), tocmai pe motiv ca mi-era frica sa nu plece doctorul in weekend si sa nasc cit e el in garda... Ce sa zic a fost destul de rau, se zice ca durerile sint mai mari decit in mod normal, dar macar nu a durat mult, cam 3-4 ore si a fost gata... La vremea aia, mi s-a parut o idee buna, mai ales ca doctorul care intra in garda dupa el avea o reputatie de nebun. Conteaza mult si cita incredere ai in doctorul tau si daca, plecind in concediu, te lasa pe mina cuiva de incredere...Din pacate, in spitalele din Ro conteza sa fii pacienta cuiva care sa se ocupe de tine.. Oricum e o situatie delicata si trebuie sa decizi singura. Curaj. Iti tineam pumnii. Nastere usoara si un bebe frumos si sanatos!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am nascut indus pentru ca depasisem termenul cu o sapt. si nu prea mai aveam lichid amniotic! Contractiile intr-adevar pot fi mai violente si mai dese de la inceput decat la nasterea naturala - deci incearca sa te asiguri ca ai posibilitatea sa faci o epidurala - dar in rest a fost perfect! Nu mi-au rupt membranele, "nasterea" a inceput cu o pastila intravaginala sia continuat cu oxitocina perfuzie! Pastila mi-au dat-o la 4 dupa amiaza, dura 2 ore sa-si faca efectul, fix la 6 si 10 au inceput contractiile, la 10 am facut epidurala ca nu mai rezistam (aveam contractii la 2 minute cu dilatatie 2!!!!) iar la 1 si 5 minute am nascut![bis] Deci nu-ti fie frica - in cel mai rau caz posibil - contractii fara dilatatie - iti vor face cezariana! Daca tii neaparat sa nasti cu dr. asta si ai incredere in el - atunci du-te! Si ia in calcul ca nu e exclus sa ajungi tot la inducere daca bebe nu vine si nu vine! Bafta multa si bebe sanatos si tie refacere rapida! Numai bine la bebici, mamici si burtici![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a fost declansata nasterea ,aveam deja 42 de saptamani. Problema era ca a trebuit sa umblu eu dupa pastila pt declansare. Pana la urma mi-a facut rost doctorul. Am mers la ora 2 dupa-amiaza, mi-a bagat pastila si nu a avut efect. Pe la 6 mi-a mai pus inca o pastila. Au inceput contractii usoare pe la ora 7.Am nascut a doua seara la 8 dupa 25 de ore de chin, in care dr meu era de acord sa se faca cezariana dar el e rezident si nu putea fara acordul dr-ului de garda. El insa nu vroia(nici cu 300$ cat i-am oferit). Asa ca m-am chinuit mult de tot.Sper din tot sufletul sa nu treaca nimeni prin ce am trecut eu. Nastere usoara si bb sanatos!!! Dana&bb Andy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi s-a facut declansare, de 3 ori. Prima data la 40 de saptamani (o injectie in poponeata, un calciu si o pastiluta, inainte de toate acestea am baut un paharel de ulei de ricin[vom]). Numai ca fetita mea a vrut sa mai stea putin la mami in burtica. A doua declansare a fost la 41 de saptamani si iar nu s-a intamplat nimic. A doua zi dimineata mi s-a facut o a 3-a declansare, iar pe la ora 16 au inceput contractiile (usoare), la ora 18.57 am nascut o fetita de 3,300 Kg. si 51 cm. Am nascut foarte usor, nici epidurala nu au mai apucat sa-mi faca, m-am dilatat foarte repede. Mirona si BB Andrada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...