Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Se poate si fara epiziotomie?


Recommended Posts

Mai fetelor, pe mine ma sperie gandul la acea taietura nesuferita mai mult decat durerile travaliului!! Desi am inteles ca acum se face cu anestezie si nu simti nica...dupa ce trece anestezia... Si faptul ca as fi taiata acolo jos nu prea ma incanta, cred ca o sa-mi fie frica sa merg si la baie[consti]! Eu trebuie sa nasc peste 2 sapt asa ca va dati seama ca mi-a cam intrat frica in oase. Dr mi-a spus ca am musculatura buna da cand am intrebat-o dc asta inseamna ca se poate evita epiziotomia mi-a spus ca taietura aia e ca sa-l ajute pe bb si alte chestii...deci a evitat sa-mi dea un rasp clar, deci...ma va taia[q][q][q]! Stiu ca lor le e mult mai usor asa(ma refer la dr.)- pac, fac taietura, bb aluneca mai usor si ei poa sa-si vada de treaba mult mai usor, nu tre sa se chinuie sa protejeze perineul, sa stea moasa sa-ti faca masaj perineal in timp. travaliului(desi ar trebui) Asa ca va intreb: ESTE POSIBIL SA NASTI FARA EPIZIOTOMIE LA PRIMA SARCINA(IN ROMANIA)? Lorelai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Lorelei, se spune ca cel putin la prima nastere (da' uite ca mi-ai dat o ideee s-o intreb pe dr daca si acuma e nevoie de taiere)e nevoie sa iti faca epiziotomie. Eu nu stiu daca e absolut necesar sau e din comoditatea doctorilor. Acuma nici eu nu vreau sa te sperii, dar intr-adevar doare, si e al naibii de incomod din toate pdv. Cumpara-ti un colacel ca si cel de baie, dar putin mai mic (aici se gasesc la farmacii) pe care sa sezi dupa ce nasti (cand esti acasa). Direct pe scaun e tare incomod. Apoi igiena trebuie sa o tii foarte strict, eu am folosit permanganat de potasiu, o sa-ti recomande dr ceva, sunt sigura, baie calduta cu permanganat dupa fiecare mers la wc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-ti spun cum am patit eu..... stiam de prin carti tot ce trebuie sa se intimple cum si cind te taie, ca mi se va face o anestezie locala.... si vine marele moment si dai si impinge, dar eu ma tot concentram asupra taierii. Ma taie, nu ma taie? Apoi o intepatura.... deci clar ma taie.... si stingeam din dinti... tare imi este frica de tot ce-i ascutit.... ma imping o data.... s-a nascut Anisia, mi-o arata veselie mare si SIC ca nu m-a taiat!!! Mi-am dat seama ca mi se facuse epiziotomia cind doctora ii explica unei individe care asista cum trebuie cusut muschiul!!! Hai ca nu-i [drac]asa de negru! Nastere usoara[bis] Dana & Anisia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fa masaj in zona perineului cu ulei de masline sau crema hitratanta, se va elasticiza.O prietna de-a mea a facut asa si a nascut fetita de 4 kile fara taietura.Spune-i doctorului ca nu vrei si sa fie atent(a) la elasticitatea ta.Se face prea des din comoditate... Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...