Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ingrijorare


dana.a

Recommended Posts

Buna! Ma numesc Dana, am 35 de ani si sunt insarcinata in 14 saptamani. Zilele trecute am contatat o viroza care mi-a dat multe batai de cap, cu tuse seaca si gat rosu. Am fost la medicul de familie care mi-a dat sa iau paxeladine si amoxicilina. Am apucat sa inghit 8 capsule de amoxicilina cand m-am dus la medicul ginecolog care mi-a spus ca nu trebuia sa le iau si sa le intrerup, asigurandu-ma ca nu vor avea nici un efect nedorit. Voi ce credeti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Stiam ca tratamentul ( dupa luna a treia de sarcina ) cu Ampicilina nu are efecte nedorite asupra bebeului , fiind suportat foarte bine atat de mamica , cat si de bebelus. Sper sa nu gresesc , dar amoxicilina este un derivat al ampicilinei. Ai sa vezi ca Amoxicilina250 suspensie e folosit foarte mult in pediatrie ( in caz de , Doamne fereste , vreo raceala cu febra sau tuse prelungita ). De Paxeladine nu stiu prea multe. La adulti e bun mai ales contra tusei , dar nu stiu daca ar avea efecte asupra bebelusului. Citeste prospectele amandorura si ar trebui sa te lamureasca. Multa sanatate ![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Medicului de familie i-ai spus ca esti insarcinata? daca da, si daca ai citit prospectul si e OK, eu cred ca nu e cazul sa-ti faci griji. eu am luat la inceputul sarcinii antibiotic (Augmentin) pentru o infectie urinara, la sfatul medicului ginecolog, care mi-a zis ca aceasta infectie ar putea ucide sarcina... Dupa parerea mea, trebuie ca medicii sa stabileasca care este raportul intre risc si binefacere cand iti dau un medicament. Si trebuie sa fie in cunostinta de cauza cu starea ta!!!! Sanatate si sarcina usoara, Boga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit printre noi si sarcina usoara. Eu cand am fost insarcinata si am racit, durerea de gat am tratat-o cu gargara cu zeama de lamaie si tot felul de chestii pt supt: Strepsils, Septazulen, etc..., iar pt tuse stiu ca imi puneam saculet cu sare calda pe stern. Sanatate multa si ai grija de "voi" Gabriela si baietii PS. Vei gasi o gramada de "leacuri naturiste sau babesti"si cred ca te vor ajuta mult. Acum vezi ca si medicul trebuie sa stie si sa hotarasca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga mea, nu sunte medic, dar iti pot spune din proprie experienta ca nu ai motive de ingrijorare. cand am ramas insarcinata (nu stiam ca sunt), am facut un tratament cu amoxicilina, timp de 5 zile. cand am aflat, peste vreo 3 saptamani ca sunt gravida, am inceput sa-l terorizez pe dr. meu cu intrebarile.mi-a zis foarte clar ca nu sunt probleme, de altfel scrie si pe prospect ca nu s-au observat influentze teratogene asupra fatului. stai calma si pe viitor incearca sa rezolvi problemele astea babeshte.daca mai ai probleme si trebuie sa iei medicamente, intreaba medicul inainte si citeste prospectul f bine. apropos, virozele nu se trateaza cu antibiotice! eu am o fetitza de aproape 6 luni care e perfect sanatoasa, asa ca linisteste-te, ca nici bebe al tau va fi sanatos.e foarte important pt dezvoltarea lui ca tu sa fii calma si linistita. sanatate multa! ariel http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc1 http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...