Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Amenajari-cum sa eviti mesterii neseriosi?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by DANA26
depinde cat de mare e casa[:D] DANA
destul de mic pentru un apartament cu 3 camere, are doar o baie si o bucatarie, si acolo vreau sa schimb tot ce-nseamna instalatii (si eventual caloriferele cu instalatiile in caz ca nu sunt prea scumpe, insa astea nu sunt pe lista de prioritati, functie de cat costa restul amenajarilor vedem daca ne mai raman sau nu bani)
Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: [copil] Malina Ioana (31.03.2004) [copil] Daria Maria (22.06.2005)
[foto] [url="http://community.webshots.com/user/mickyyyy"]Album Malina[/url] & [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545"]Povestea nasterii[/url]
[foto] [url="http://community.webshots.com/user/andrimix"]Album Daria[/url] & [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca norocul e factorul esential.Acu 3 ani am renovat .am avut un tata cu fiul sau(recomandati,dar nu am vazut lucrari anterioare)..au lucrat bine,curat..au depasit termenul prezis de ei cu 3 zile.Eram in culmea fericirii...mai era doar parchetul de pus...care a durat de 3 ori mai mult decat amenajarea intregului apartament,am concediat o echipa dupa care a trebuit sa cumparam jumate din parchet...ce distrusesera. bafta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
  • 15 years later...

Noi nu am făcut necesar de materiale, ci am stabilit un preț pe metru pătrat. Si nu prea am fost pe acasa dar a venit tata sa ii mai supravegheze. dar cum am spus a durat cat mult. rezulttul a fost bun. dar sa nu credeti ca am avut numai experiente roz in general cu mesterii. trebuie sa fii ferm cu ei, trebuie sa fie barbatul acasa ca sa vada ca nu e de joaca si sa nu te pacaleasca. 

Noi am amenajat anul trecut, a durat 3 luni desi ne-au asigurat ca inr-o luna e gata. Nu stiu cum te poti feri de mesterii neseriosi, noi am avut 3 echipe, luate prin cunostinte care i-au laudat si concediate pe rand
Ce sfat poti sa-ti dau: fa necesarul de materiale clar, pentru ca noua zilnic ne cereau cate ceva, ne sunau si cereau cate un sac de nisip, un sac de ceresit, daca nu ne executam rapid ne amenintau ca pleaca, ca au alte lucrari si nu stau sa piarda timpul cu noi. Asa ca 3 luni am fugarit zilnic carand tot felul de materiale, ne spuneau ca nu pot calcula dinainte cati saci le trebuie. Ba da, pot.
Incearca sa ai un om care sa-i supravegheze, nu ca ar fura ci pentru ca sa nu piarda timpul. Cand negociezi pretul, intelege-te clar daca le dai si mancare, majoritatea spune ca mancarea este pe langa banii cash pentru lucrare. Si daca vrei ceva anume, nu te lasa convinsa ca nu se poate, in general se feresc de lucrari deosebite pentru ca trebuie sa lucreze mai cu atentie.
Daca ai incredere in unii dar sunt ocupati, mai bine asteapta-i.


Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Daca azi mi-am adus aminte de comunitate, intr-o zi in care am putut sa ma rasfat cu "datul pe net", am cautat aici ceva referinte de la oameni reali despre amenajari si constructii. Am gasit ce am cautat si acum vreau sa aduc aici un argument. Dupa multe tzepe luate, mai mici sau mai mari, de la inceput sau la sfarsitul proiectului, de la diversi mesteri, mai mult sau mai putin supravegheati de noi, singurul caz de succes a fost cel in care am apelat la un designer care a venit cu echipa lui si au facut totul de la proiect, la cumparaturi, la implementare, inclusiv curatenia pe parcurs si mai ales cea de dupa. Luna au facut. Si cel mai important, costurile agreate la inceput au fost si cele de la final, Lucru care nu mi s-a intamplat nici cand am facut in regie proprie niciodata... Deci, eu cred ca un profesionist, are o echipa completa, nu trebuie sa mai cauti tu electrician, instalator, faiantar, mobila la comanda sau mai stiu eu ce. Plus ca echipa respectiva este condusa si supravegheata de el. Tu nu trebuie sa ai contact si negociere cu nici un "mester". Deci, multumesc Ramona Traistaru si felicitari petnru ce reusesti sa faci!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...