Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

pana cand ati lucrat in timpul sarcinii?


allya

Recommended Posts

As vrea sa va intreb pana cand ati stat la serviciu si cate ore ati lucrat zilnic. Eu mai am o saptamana pana la data la care s-ar naste bebe si de abia ma mai tin pe picioare, as dormi tot timpul si mi-e si un pic greata si ma dor toate, mai ales spatele, de abia ma mai tarasc...[bang] si as vrea ca macar cateva zile sa ma odihnesc si eu si sa mananc bine... nu depun un efort fantastic, dar m-am cam saturat... va pup, [grasa] allya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns
la prima sarcina nu mai m-=am dus in ultima luna...ma durea spatele cumplit sa stau la computer...am avut noroc ca venea vacanta si nu m-am inscris la sesiunea de vara... acum ar trebui sa nasc in martie deci banuiesc ca pana nasc trebe sa vin(fac cercetare ca doctorand !) pe prietena mea au apucat-o durerile in laborator...dar ea se simtea bine si era f.activa...nici nu se ingrasase prea tare...oricum n-ar fi avut de ales ca astia din america iti dau concediu 6 saptamani mari si late daca esti angajat cu contract...eu ca doctorand nu cred ca o sa am vreo zi platita concediu medical.... dar sa revenimla intrebarea ta...daca nu e interzis de medic cred esti ok sa mergfi la servici pana nasti...mai ales daca zici ca nu e f.greU BAFTA MULTA!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga iamona, asta fac si eu doctoratul, deci sunt in aceeasi situatie ca si tine, nu sunt nici eu mare (am slabit la inceputul sarcinii 15 kg), dar am avut tot felul de complicatii din cauza hipertiroidismului. Mi-a fost f greu la inceputul sarcinii ca am vomat non-stop 6 luni si nu am putut manca decat cartofi prajiti, ma deranjau f mult si toate mirosurile din laborator si am avut si examene si paper-uri didactice de scris... Chestia este ca eu am primit teaching assignment zilnic ca sa fac numarul de ore pe care l-as face intregul semestru de aceea poate cad in cap acuma, astfel ca dupa nastere mi-am aranjat sa pot sta acasa (cu acordul advisor-ului) pana in semestrul urmator si sa primesc si bursa. Eu si sotul meu traim din burse, deci nu puteam sta nici unul neplatiti... Am postat acest subiect intrucat este interesant de stiut cum se descurca femeile din ziua de azi si si te mai imbarbateaza experientele altora! frica mea cea mai mare si probabil nu prea intemeiata este ca mi se rupe apa prin facultate.... multumesc de raspuns, [flo][grasa] allya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am lucrat pana in ultima clipa, aveam nevoie de bani. Faceam ecografii la 2 sapt. (ultimele 2 luni). Daca poti, nu fa ca mine. Stai linistita si citeste ! Eu m-am riscat, am trecut peste indicatiile doctorilor, si n-am avut liniste. Numai bine, iti tin pumnii, nastere usoara !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am stat acasa in ultima luna. Cam o saptamana m-am simtit rasfatata, apoi m-am plictisit. Apoi au venit sarbatorile de iarna, a fost iarasi bine, vizite, papa bun pt bb, pe la toate casele de parinti si prieteni. Apoi bb nu mai venea... iar eu faceam treispe -paispe acasa. Ma plimbam cu orele pe afara, uitindu-ma dupa chestii pentru bebei. Faceam cumparaturi cat mai multe si mai grele, doar-doar s-o intampla ceva... Apoi, desigur, o data pe saptamana cu bagajelul la maternitate sa vedem daca bb are de gand sa mai iasa sau cat mai vrea sa creasca. E, stia scumpa de ea unde e cel mai bine... In fine, evident ca a venit...si asta exact in ziua calculata de noi, parintii... stiam noi mai bine, evident ;) Cam asta e experienta mea... ca si cu statul asta acasa nu e mare scofala... In fine,o saptamana, cat zici tu ca mai ai, e OK, dar mai mult, daca esti in mod normal o persoana activa, te dispera. Bafta muuulta, nastere usoara, itzi tin pumnii, Boga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ladies, Bucurativa cit sinteti inca grad students si mai puteti aranja ceva cu adviserii (unii!). Dupa aia, politica universitatilor, in marea lor majoritate, este sa confunde maternitatea cu o boala oarescare, drept care platite sint exact atitea zile de concediu cite sick days exista. Cum se acumuleaza un sick day pe luna, aritmetica e simpla. La primul bb am lucrat pina in vinerea cind m-am dus sa nasc si dupa doua saptamini m-am dus la lucru!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dcm, si eu exact ca tine, pana vineri la servici, am nascut duminica dimineata si m-am dus la munca dupa doua saptamani! Si eu sunt grad student. Si advisera mea romanca e o ticaloasa si jumatate! Nu pot sa o numesc altfel. Asa sa o ajute si pe ea Dumnezeu, cate necazuri imi face mie, sa i se intoarca inapoi la fel! Sunt tare necajita, stie ca am copil, suntem 4 persoane si imi da 25% appointment, da' sa muncesc cat sapte si dupa ce termin nu imi da scrisori de recomandare pentru ca vrea sa ma duc sa mai muncesc pentru ea in Germania vreo cateva luni, nu sa imi gasesc altceva. Cica dupa ce ii termin proiectul in Germania sa ma intorc si daca vreau sa imi dea scrisoare pentru green card sa ma imprumut eu de bani, sa ii dau la universitate ca sa arate ea ca am salariu, ca altfel nu pot aplica pentru Green Card. Adica eu sa nu primesc salariu deloc dupa 1 Ianuarie, dar de muncit sa muncesc, daca vreau Green Card! Si sa nu indraznesc sa imi caut de lucru in alta parte ca oricum ea nu imi da scrisori de recomadare si nu pot trece de ea! Ati mai auzit de asa practici sclavagiste? ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...