Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vi se pare corect sa primiti 6 milioane pe luna?


rub

Recommended Posts

quote:
Originally posted by Kiara
Monica si mie mi s-ar parea corect asa cum ai propus tu, mai ales ca nu cred ca mamicile cu salarii mai mari isi pot permite (dpv al jobului ma refer) sa stea mai mult de 6 luni acasa. Iar daca vor asta, atunci trebuie sa accepte ca sta acasa dar pe bani mai putini.
Exact, kiara! ma bucur ca ai înteles exact ce'am vrut sa spun, ca ma cam luase valu' shi mi'erea ca am devenit incoerenta :-)) Pupici! Monica "La sagesse, c'est d'avoir des rêves suffisamment grands pour ne pas les perdre de vue lorsqu'on les poursuit."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns
eu ca norocu' ca nu mai sunt intr-o asemenea situatie.. Dar sa va spun o faza: vecina mea care este insarcinata urmeaza sa ia aceeasi indemnizatie incepand cu anul viitor ca si fata care-i facea menaj in casa. Mentionez ca vecina mea are doua facultati si plateste la greu la stat de ani de zile ca are salariu mare (si pe drept ca e fata desteapta si munceste de-i sar capacele). Eu nu zic ca e usor sa faci menaj, dar totusi mi se pare incorect. Va pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

2mami, eu nu am vrut sa fac astfel de comparatii, ca o mamica e mamica indiferent de studii, dar atunci cand vorbim de taxe si impozite pe care noi le platim la salariu mare mi se pare corect ca sa primesc si eu in schimb o indemnizatie mai mare. atata tot!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunt sigura ca in cazul in care se va vota aceasta lege or sa creasca foarte mult numarul copiilor de etnie roma si numarul copiilor strazii. cu siguranta sunt femei, pe care nu le pot numi mame care vor face copii pe banda rulanta numai ca sa aiba acest venit, si chiar ii vor abandona dupa aceea. Atunci o sa creasca natalitatea, intr-adevar, dar cu riscul de a se inmultii alte categorii sociale, iar peste 20 de ani o sa ne miram de ce a crescu numarul de infractori.... acesta este inca un aspect, pe langa cele discutate mai sus. nici eu nu sunt de acord cu aceasta lege. noi platim sumele astea la stat, dar daca vrem ingrijire de buna calitate tot la clinici particulare si "spaga" trebuie sa apelam, ca altfel nu se poate. Asa ca macar indemnizatia sa ne-o dea, ca nici macar vaccinuri gratuite nu primim in milioanele care le dam pe luna la stat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte corect Madutza. Asta am spus-o si eu de nenumarate randuri. Dand o indemnizatie fixa le incurajeaza pe cele care au venituri mici sa toarne copil dupa copil , stau 2 ani, iau si CIC , iau si alocatie, iar copilul il da la cersit , la orfelinat sau il vinde. Cine sta sa verifice ca oamenii aia isi mai cresc copiii? In schimb pe potentialele mame cu bani le descurajeaza in a mai face copii, pt. ca (sincer) s-au obisnuit cu un anume nivel de trai, iar CIC nu le-ar acoperi nevoile. Asadar s-ar inregistra un numar f. mare de copii de care nimeni nu se ocpua, iar peste 20 ani vom avea un val de nenorociti (sa-mi fie iertat cuvantul, ma refer mai ales la nenorociti ai sortii, ca doar nu ei au vrut sa vina pe lume). Din pacet guvernul nostru nu sta sa gandeasca asa. Este o masura care sa atraga masele in a le acorda mulpretiosul vot. Asta e tot ce conteaza pentru ei (din pacate!)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uitati un lucru....indemnizatia in ciuda faptului ca se cheama pt cresterea copilului este indemnizatia pe care o ia mama pt munca ei...plateste intretinerea din ea, ia mancare, mai plateste o rata ca deh daca o fost chiabura si i-a trebuit nu stiu ce masinarie. Statul care se bate in piept pt cat de tare si drept e iti da 250000 lei pe luna, asta e indemnizaatie necontributiva....nu comentez ca cutia de lapte e 450000. Asa ca dreptate sociala pe spatele nostru mai mersi. Mai bine iti rupi un picior si atunci stai acasa cu 85% din salariu in concediu medical si rezolvam problema. marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, in finalul mesajului (sa primeasca mamicile cu salarii mici 6 milioane, dar cele cotizante "la greu" sa ia si ele cat li s-ar cuveni), sunt perfect de acord. Eu fac parte din prima categorie si nu pentru ca sunt batuta in cap (am facut si eu un pustiu de facultate), ci pentru ca "patronul" (si ma refer aici si la stat, care binevoieste sa le dea profesorilor, de exemplu, salarii de mizerie) are grija sa te lase sa mori de foame, cu copil sau fara. Al meu patron m-a zburat de nu m-am vazut, cand eram in 5 luni gravida... De la somaj am primit un milion si un pic, pentru restul lunilor pana am nascut. Ei bine, nu poti sa traiesti, tu si un copil cu un milion pe luna. Un 6 milioane era altceva... Si chiar si asa, voi face si al doilea copil (nu o sa torn copii pe banda rulanta, pur si simplu mi-i doresc!) si il voi creste cu sau fara cele 6 milioane, si nu il voi trimite la cersit. Toata dreptatea pentru mamicile cotizante pentru salarii mari, dar sa nu generalizam nici pentru "fraierele" de profesoare, medici, studente... Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu Tincutza, nu interpreta gresit! Cunosc foarte multi prieteni care n-au avut sansa mea ca sa gastige un salariu bun si stiu ce eforturi fac pentru a oferi copiilor lor niste conditii cat mai bune. Eu ma gandeam ca masura asta a guvernului (care nu zic nu, e buna, dar pe noi ne nedreptateste) va incuraja acea categorie a populatie (sicare face obiectul stirilor protv de la ora 5) sa faca o droaie de copii, doar pentru a incasa (conform legii) sumele astea de bani, iar de copii nu se vor ingriji, ci ii vor abandona sau cine stie ce se va alege de ei. In final, va fi o generatie destul de numeroasa de persoane care nu au avut parte de conditii si educatie civilizata, lucru care nu va fi benefic societatii romanesti. Strict la aceasta categorie m-am referit si imi cer scuze daca am ofensat pe cinvea prin ceea ce am scris.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...