Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vi se pare corect sa primiti 6 milioane pe luna?


rub

Recommended Posts

Buna imi place de voi ca discuitati de cele cu salarii mari, parca ar fi vorba de 2-3000 usd dar ce ziceti de un salariu de 12 milioane? vi se pare asa mare? stand acasa ai fi luat 10 mil, este enorm nu? de ce sa iau acum 6 mil, pt mine 4 mil conteaza asta nu imi place ca se discuta de salarii mari...., ca pot sa isi ia bona etc..... da bun, dar salariile care sunt la un nivel mediu, adica nici mari nici mici, adica nu poti sa-ti permiti sa iei bona asa usor eu una o consider o bataie de joc nu suntem in comunism, toate suntem la fel sa dea pt copii aceeasi suma la toata lumea, pt ca toti copii au aceleasi nevoi nu mai vreau sa discut ca ma enervez prea tare asta e cr
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Scuze ca mi-am iesit si eu din fire nitzel [:D]...dar numai eu stiu cat am alergat pentru asigurarea aia suplimentara si eram in 9 luni!! Pentru o suma derizorie... Si, uite, acum, in loc sa stau acasa, alerg pe teren pentru un ban in plus! I-am spus de legea cu 6 milioane de lei inei colege, profesoara, care pur si simplu a "inflorit" de bucurie: isi facuse curaj sa aiba un copil, dupa ce ani de zile si-l dorise (dar cu un biet salariu de 3 mil. nici nu visa sa faca un bebe) si, uite ca i s-a oferit sansa sa il si creasca cat de cat in conditii decente. In ceea ce priveste "madamele" care vor face bebei in serie, astea oricum ii fac (datorita religiei, dar mai ales ignorantei in ceea ce priveste sexul protejat) si iau sume bunicele de la Guvern "ajutor social"... Eu stiu, pentru ca le vad cu puradeii in brate in fata primariei, lunar, pentru banii de ajutor. Este mai mult ca posibil ca factorul "6 milioane" sa le indemne sa castige inca un ban de la stat. Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a si inca ceva apropo de plafonare la sa zicem 6 luni sa se dea 85% din salariul tau, ca saracii angajatori ce se fac 90% din companii au la angajare contract prin care semnezi ca esti de acord ca in caz de maternitate sa stai acasa 3-6-9 luni cu totul asa ca nu este nevoie sa dea guvernul o lege, chestiile astea se regleaza pe piata iti convin conditiile lor, bine, nu iti convin alta la rand cr
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles tincuta, ai dreptate. Nu am vrut sa evernez pe nimeni, mi-am spus punctul de vedere si m-am gandit la un anumit aspect, asta nu inseamna ca am pus in aceeasi oala toate persoanele cu venituri mici. Oricum nici venitul meu nu este foarte mare, iar indemnizatia este aproape de suma pe care as fi primit-o daca aveam 85%, dar tot nu mi se pare corect. Inteleg ce vrei sa spui, mai ales ca si eu sunt profesoara si am si facut o perioada meseria. Pe de alta parte fii sigura ca guvernul nu a luat aceasta hotarare pentru profesorii, cadrele medicale si alte persoane calificate care au in acelasi timp salariu mic. Sunt sigura ca au facut acest lucru pentru categoria care am amintit-o mai devreme. Daca nu s-au gandit la profesori atatia ani, crezi ca o fac acum? Ma bucur ca pe voi va avantajeaza legea asta, dar ideea este ca ati fi meritat un salariu mai mare, si cred ca aceasta este problema pana la urma...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Nu ma pot abtine sa nu va zic ca acum dupa ce s-a legiferat chestia cu 85% din salariul mediu pe economie pentru indemnizatia de ingrijire a copilului pana la 2 ani se discuta indemnizatia de maternitate. Deci sa nu facem confuzii. Acum vor ca si cele 6 luni sa fie cu 6.000.000 pentru toata lumea. Si eu sunt groaznic de suparata. Imi doresc bebeul de vreo 2-3 ani, dar acum a fost sa fie randul lui. si acum cand am vechime de 6 ani, si contributii serioase. Si stiu si cat plateste angajatorul pt. ca eu fac salariile, statu' zice toate mamicile la fel. Pai e posibil. Ce poti face pt. tine si bebebe-ul tau cu 6.000.000 in Bucuresti si ce poti face in Deva, sau la tara. Pai e aceeasi valoare? Pai chiriile sunt aceleasi? Sau mita la doctori? Sau ce mananc eu, din ce creste pe balcon? Sau am vacuta in bucatarie? Ca la tara sunt alte valori. Eu propun sa fie un sistem mai echilibrat care sa tina seama de mai multe elemente. Ca e greu de cuantificat, e adevarat. Dar se poate. Sa conteze si perioada contributiva si salariul si indemnizatia sa fie descrescatoare cu cat creste bebe-ul si sa fie pe ranguri de localitati. Eu tocmai am tinut un trainig si despre impozite si taxe si e un principiul- ECHITATEA. Eu sunt pregatita pentru urmatoarele manifestatii ale societatii civile pe tema plafonarii indemnizatiei de maternitate. Bebei sanatosi! Andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

V-as ruga pe viitor sa discutati atat parerile personale cat si orice alte opinii intr-un forum adecvat. Chiar daca la baza ideea suprinde natura legislativa, totusi forumul este dedicat acestor probleme stricto senso. Daca aveti intrebari, nedumeriri sau ceva similar cu acestea legat de probleme legislative sunteti invitate sa le postati. Daca insa doriti sa va exprimati opiniile indiferent care ar fi acestea va rog sa le plasati in alt forum, de exemplu la "discutii generale". Va multumesc pentru intelegere. Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...