Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Printesa rromilor


Recommended Posts

eu cred ca greseala tot a romanului ahtiat dupa senzational este...pai nu se asteptau la asemenea reactii? nu era logic? din moment ce toate televiziunile romanesti trambiteaza o nunta a unei fete de 12 ani? un act ilegal deci? sau poate la ei acolo, prin strainataturi marete nu s-or intampla fapte de-astea..sigur ca se intampla numai ca ei le acopera cat pot de bine sa nu rasufle..chestie de imagine in definitiv..acu' degeaba se mai chinuie cate unii sa explice ca noi ne-am dat de mult jos din copac, si ca, in majoritatea locuintelor buda e in casa :) sa mai zic ca am intalnit asta -vara niste frantuzoaice venite pt prima data la mine in city ramase masca vazand ca avem mobile si masini..ele intrebau unde sunt carutele ca asa vazusera ele la teveu..no comment!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Creat
  • Ultimul răspuns
ce porcarie, si ne mai miram ca aproape ti-e rusine sa spui ca esti roman unde te duci. Pentru ca oricum strainii nu fac diferenta intre romi si romani. Zau ca te apuca sila . Faze de genul asta plus cele cu vedetele gravide vezi esca si corina danila si altelele ma conving ca nu e cazul sa deschid televizorul Flavia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dati-mi si mie un link unde sa citesc si eu ca m-ati facut curioasa. Mare tambalau a facut si presa din asta, parca nu se stie ca fetele la tigani se marita de mici, nu a fost baiatul lu' Cioaba sau a lu' nu-stiu-care, care s-a insurat la 14 ani? Astia din media sunt ca oile, arunca unul o pastila si se iau toti dupa el, ca sa le creasca ratingurile...de presa straina nu mai vorbesc. Dar cel mai tare ma enerveaza strainii care vin si pun intrebari tampite de parca ei ar fi de pe Planeta Sfintilor. Flaviutza, subscriu la ce ai zis tu. Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uite un comentariu pertinent gasit pe unul din alea doua siteuri.. Ar trebui introdus in Codul Penal un articol care sa padepseasca cu multa asprime pe acei falsi pariiinti care isi silesc copiii la casatorii nedorite, deoarece aceasta inseamna viol permanent, lucru mai grav decat violul obisnuit! In ceea ce-i priveste pe rromi, daca vor sa se integreze intr-o societate civilizata, ei trebuie sa pastreze numai bunele traditii ale etniei, in nici un caz obiceiurile crlminale de a-si "vinde" fetele adesea minore, adica a le sili sa se marite cu cine nu vor! O casatorie se poate incheia numai in conditiile Legii si in spiritul Moralei Crestine. Apoi nu exista nici un rege sau imparat al rromilor! Nici Coaba, nici Iulian,nici celalalt ( imi scspa numele) nu au aceasta calitate deoarece nu sunt recunoscuti de catre organismele internationale, nici chiar de propria lor etnie, cu exceptia unei minoritati reduse numreic. semnat , UN GOLAN (dar dupa mine are maaaaare dreptate omul asta)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu tind sa cred ca din pacate orori de genul asta se intimpla cu aceeasi densitate in oricare parte a pamintului. In Olanda sint pedofili si narcomani, in centrul Americii se petrec incesturi si bigamii, si exemplele pot continua pe orice meridian. Flaviutza te intrebai de ce atita publicitate. Tu de ce ai postat un asemenea mesaj? A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor, dar eu pe bune daca pricep de ce va revoltati asa si pe undeva simt ca vreti sa dati impresia ca va e rusine ca sunteti romance ... poate gresesc eu, sorry ... dar: Si uite asa, muncesc luni de zile sa explic hamericanului ca noi suntem de fapt la fel, civilizati, scoliti si stam chiar in aceeasi pozitie pe buda si uite ca vine o stire de asta care ma trimite inapoi si iar tre' sa o iau de la capat... Mamico Mariana, in Thailanda fetele sunt obligate sa se prostitueze de la 8-9 ani ... cit despre ce-i spui tu americanului, eu i-as spune urmatoarele: ca in SUA majoritatea fetelor de 12 ani au trecut deja de prima experienta sexuala (valabil si ptr Europa), ca li se face educatie sexuala de la kindergarten, ca daca ramin gravide sunt sfatuite sa nu avorteze samd ... ca necivilizati si analfabeti gasesti cu gramada peste tot, inclusiv America ... M-a intrebat daca la noi in Romania parintii gasesc mire fetei lor si la urma m-a intrebat daca eu m-am casatorit cu Adi ca asa am vrut eu sau ca asa au vrut parintii mei. Si incepe si explica femeii ca noi in Romania suntem ca si aici(adica ne casatorim din dragoste si toate alea) si ca aia erau rromi sau tigani sau cum le-o zice. Dana, Canada e plina de indieni, chinezi, toate religiile posibile si imposibile din lumea asta ... nu trebuie sa fii neaparat roman sau tigan ca sa ai o casatorie aranjata... o fac si americanii, si grecii, si italienii, si mai ales indienii si chinezii care populeaza cu sirg aceasta tara ... deci nu vad absolut nici o dificultate in a-i explica femeii ca nu suntem cu nimic mai deosebiti ... sorry. Buna fetelor!referitor la subiect si pe mine ma deranjeaza acelasi lucru,faptul ca acum lumea crede nu numai ca suntem innapoiati dar si barbari.Eu locuiesc in Olanda si deja o multime de cunostinte ,vecini m-au intrebat cum se face ca avem si presedinte si rege si daca cu toatele am trecut prin experiente de genul asta. De unde ai scos chestia cu barbaria? ... tocmai ii explicam Danei mai sus, la multe popoare din lumea asta inca se mentine obiceiul casatoriilor aranjate, ca sa nu mai vorbesc de familiile regale si de miliardari ... cit despre o casatorie la 12&15 ani, ete na, cred ca mai mult ii deranjeaza ideea de sex la acesti copii, si hai sa fim seriosi ca Olanda e departe de a fi perfecta in aceasta privinta ... si da, avem si presedinte si rege ... regele Mihai! ce porcarie, si ne mai miram ca aproape ti-e rusine sa spui ca esti roman unde te duci. Pentru ca oricum strainii nu fac diferenta intre romi si romani. Cui ii e rusine? Mie una nu, dimpotriva ... de ce sa-mi fie mie rusine ca unii is inculti si habar n-au unde e Romania si ce e cu aceasta tara ... si inca ceva, am umblat suficient prin lumea asta, pe trei continente, dar pina acum n-am intilnit pe nimeni care sa-mi zica ca roman e totuna cu tigan sau invers ... singura data cind m-am simtit prost in strainatate a fost acum 4 ani in Grecia continentala, cind ni s-a intimplat sa vina cite un barbat la sotul meu sa-l intrebe ce tarife avem ... era perioada cind unele compatrioate ale noastre prestau servicii la greu in aceasta tara. Intr-adevar mi-e ciuda ca massmedia romaneasca a facut un eveniment national din aceasta nunta, dar asta arata doar lipsa de profesionalism si atit ... nimic mai mult. Pe toti sa-i asculti, dar din mintea ta sa nu iesi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Andrada Flaviutza te intrebai de ce atita publicitate. Tu de ce ai postat un asemenea mesaj? A
Corect! Si mie mi se pare mai degraba sterila abordarea. E, sorry, pura incitare la birfa... Sint numeroase alte fatete ale "evenimentului" care merita mai multa atentie. Un exemplu doar: respectarea culturii minoritatilor/vs/ respectarea legilor tarii in care traiesc. Pe cind aici discutia se-nvirte-n jurul ideii ca iar ne-au tras-o tiganii, ne-au compromis, a cita oara!?, in fata hm, universului... Are o fata pe undeva o semnatura foarte desteapta, citatul apartine lui Eleanor Roosevelt, cica: nimeni nu te poate face sa te simti inferior fara consimtamintul tau! [xx(]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sofie si Zizee, subscriu 100%. Ce-i freaca grija pe straini ce face regele tiganilor si fata lui? Eu sunt sibianca si noi vedem casatorii din astea de zeci de ani, fara sa ne mai dam de ceasul mortii. Asa sunt traditiile lor, ASA SUNT EI. De ce sa nu-i luam asa cum sunt si sa fim mandri de tara noastra asa cum e ea? Spre deosebire de "altii", tiganii aia isi respecta traditiile, straiele si limba... ce drept avem noi sa ne bagam? Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...