Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Printesa rromilor


Recommended Posts

Buna fetelor, Eu am cunoscut un baiat Rrom aici in Montreal, care la virsta de 14 ani era deja DIVORTAT ! Se pare ca e o traditie la ei, am intrebat si eu pe alt cineva din anturajul lui, caci mi-a fost rusine sa-l intreb pe el, cu toate ca aveam 10 ani mai mult decit el...Asadar...nu zic ca e bine, dar e o traditie care exista. Adina si [copil] Gabriel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sint de un aici si aceasta este a doua veste gasita in ziarele de aici despre Romania, prima a fost despre orfelinate. Cu toate acestea nu mi-a afectat cu nimic imaginea de romanca, sint atitea natii aici si cu atitea obiceiuri... ca daca mi s-au cerut detalii despre aceste evenimente le-am dat cit am putut de sincer fara sa-mi fie rusine. Si au fost ascultate cu interes. Nu stiu cum se simt romanii din tarile Europene, din Occident, dar aici sint mult prea multi care si-au parasit tarile si nu de bine, de asta puteti sa fiti siguri, incit indiferent de ce s-ar intimpla nu are cum sa-mi fie rusine ca sint romanca. Mi-am iubit tara si inainte de a pleca si mi-o iubesc si acum – mai ales acum, nici nu va puteti imagina ce dor imi este de ea si cit de mult imi poate lipsi tot ce inseamna Romania – si nimeni si nimic din lumea asta nu ma poate face sa-mi fie rusine de locul din care vin. In schimb, lipsa de profesionalism a unor jurnalisti din Romania, nesimtirea politicienilor, politia si justitia din Romania si felul in care isi bat joc de oameni in casa si in tara lor... ei, da, abia acum simt ca ma doare ca sint romanca si nu pot sa fac nimic pentru oamenii dragi lasati acolo. Ma doare atit de mult si imi plinge sufletul atit de tare, ca nu-mi mai ramine energie sa ma supar sau sa ma deranjeze remarca unui strain de tara mea si de problemele ei, e dreptul lui sa o faca, sa comenteze, nu ma simt datoare sa-i explic nimic si nici sa ma justific in fata lui. Dar daca insista, l-as trimite putin sa traiasca acolo, luind-o de la zero, macar vreo 10 ani... si dupa aceea sa vina sa continuam discutia. E usor sa judeci cind te nasti intr-o tara in care multe din problemele primare s-au rezolvat de acum 20 de ani! Cornelia, mamica Agatei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu ca nu ma pot abtine deloc!!!! Pai fetelor, stand stramb si judecand drept, baroneasa Nicholson s-a bagat fix ca musca-n lapte, ca sa nu spun in alt loc mai putin placut. In primul rand ca, povestea a fost exagerata de toata lumea, incepand de la aia care au fost acolo si-au facut poze (au scos bani buni pe pozele alea baietii, hihihi) si pe care i-a injurat fata cand a 'fugit" din biserica si terminand cu toata sleahta de media din lume, ca nu cred sa fi scapat cuiva stirea asta. Lasand la o parte faptul ca, la 12 ani un copil are dreptul sa mearga la scoala si sa se joace cu papusile, trebuie sa privim situatia in ansamblu ei, nu rupta de context. Toata lumea stie ca tiganii isi marita fetele la 11, 12 ani si asta nu de ieri de azi. Si la 12 ani fetele de tigani nu se mai joaca cu papusile, sa fim seriosi, cate pirandutze din astea abia nubile n-ati vazut pe strada cu fustele in cap si copilul de gat, get real!!! Toata lumea stie asta, pana si pe vremea lui Nea Nicu tiganii asa procedau si nici macar atunci nu reuseau sa-i aduca la scoala sau sa le faca buletine macar. Cine sa se duca sa-i faca educatie in acest sens lu' tata Cioaba? Eu, voi, baroana? Pai se apropie cineva de palatu' cu turnulete???? NU, never!!! Adevarul e ca tiganii si-au facut stat in stat si traiesc dupa cum vor ei, pai ei nu respecta nici o lege, nu numai pe asta cu varsta legalad e maritis. Si nu sunt singurii, e plina lumea de minoritati cu tot felul de obiceiuri ciudate nu ma departe in State, in Utah, unde sunt tolerati mormonii cu cinci sase neveste, multe mama si fica sau surori, luate la 12-14 ani. Din cand in cand mai auzi de un proces intentat unuia si altuia dar asta nu sperie pe nimeni, ei traiesc dupa legea lor si pace. Pai de ce vine baroana sa ne arunce in obraz ca suntem nesimtiti???? Pai daca se duceau autoritatile sa impiedice nunta iesea cu varsare de sange si ar fi urlat ca din gura de sarpe pe la toate forurile internationale tiganii cu toata satra ca-i discriminam. Pai e frumos???? Si, mai mult decat atat, de ce n-a sarit baroana si altii ca ea pentru amaratele alea de tigancuse sarace, vandute pe un sac de cartofi, vai de mamaliga lor, cu copii inveliti in carpe prin garile Europei la cersit? De ce nu sare nimeni pentru drepturile la educatie ale copiilor saraci, care nu sunt lasati la scoala fiindca n-are cine sa pasca vacile pe camp sau fiindca n-au bocanci iarna? A sarit o lume intreaga in apararea uneia care, fara suparare pentru nimeni, nu a spus niciodata ca nu vrea sa se marite ci ca nu-l vrea pe mire, Birita sau cum il cheama. A unei fete crescute cu mertz la poarta, imbracata cu rochie de 4000 de euro, cu mobila italieneasca in bucatarie si tot asa. . . Si toate astea facute din ce? Intrebare, intrebare. . . De ce nu revolta pe nimeni opulenta unora care nu respecta pe nimeni si nimic in afara etniei lor, care traiesc eludand legile pe toate caile - din "fericire" acum simte si Europa binefacerile convietuirii cu aceasta etnie. . . Se vrea integrare? Da, sunt prima care votez pentru asa ceva dar nu in felul asta facem integrare. Cand Cioaba o sa faca scoala in palatu' ala al lui cu turnulete, pe sora-sa (care e o femeie scolita dealtfel) s-o puna profesoara, sa adune puradeii cu badigarzii lui in fiecare dimineata sa-i aduca la scoala si sa-i invete ca a munci si a fi cinstit nu e o rusine, abia atunci as zice ca suntem pe drumul cel bun. Se va intampla asa ceva vreodata???? Hmmm, eu nu cred. PS Si, apropo de apelativele regale, ca sa fie si fi-mea printesa, ma declar si eu regina femeilor cu picioru' mare, iaca-asa!!! Sa-mi spuneti alteta de acum incolo [zz]. V-am pupat pe toate!!!! Si, era sa uit, remember careva cati ani aveau Romeo si Julieta????[:D][:D][:D] Ca sa poti fi invata ca esti si pentru ca esti invata sa fii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by evadindeva PS Si, apropo de apelativele regale, ca sa fie si fi-mea printesa, ma declar si eu regina femeilor cu picioru' mare, iaca-asa!!! Sa-mi spuneti alteta de acum incolo [zz].
[:-)))][:-)))][:-)))] [cool]Zi-le Magnitudinea Voastra!!! Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu] Cum spunea shi Garofitza,"tzara arde shi baba se piaptana".Oare este prima sau ultima nunta ce se desfashoara dupa traditziile rromilor?Nope shi nici dupa aceasta intensa mediatizare nu se va skimba nimik in "constitutzia" rromilor.De ce atita publicitate?Sint atitzia copii violatzi,batutzi crunt shi nu am citit inca sa se ia asha atitudine.E-adevarat ca nu sint de acord cu acest gen de uniune shi cu atit mai putzin cu relatziile sexuale,fara ca ambii parteneri sa fi consimtzit asta,indiferent de virsta;dar...cu sau fara acordul meu,se skimba ceva???Sa fim serioshi:nu asta este Romania shi nu totzi romanii sintem la fel,indiferent in ce parte a lumii traim.Eu sint mindra ca sint romanca shi sincer,ma lasa rece ce cred altzii despre mine;atita timp cit traiesc civilizat,fara sa afecteze pe nimeni ceea ce fac eu,asta este ceea ce conteaza.Iar parerea lumii despre romani shi Romania,cred ca nu se va skimba de la o zi la alta fara a se vedea adevarate skimbari. Eddy & Antonia Naomi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Beee fetele ... stiti ce cred io, ca lu tanti baroneasa i-a fost ciuda ca n-a chemat-o si pe ea Cocioaba la nunta ... s-o fi auzit cum i-ar fi dat cu discriminarea tiganilor in RO daca ar fi fost si ea invitat de onoare cu un purcel cu maru-n gura pe masa si vreo 50 de sticle de Cotnari ptr colectia personala ... da' ia cam zis-o "regele", ba ia dat si cu rezolutia aia din '54 in cap ... si-apai sa se hotarasca odata si nenea astia de la UE, is discriminati sau nu tiganii in RO ... ca odata zic ca-s discriminati, alta data zic ca le cinta autoritatile-n struna ... Pe toti sa-i asculti, dar din mintea ta sa nu iesi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pozitia mea in peisaj este identica si la fel cu a Sofiei si a Zizeecai, manca-ti-as. [^] rromii au traditia asta de sute de ani, de pe vremea fanariotilor, iar legea e si ea destul de veche. culmea ca nu s-a gasit nimeni pana acum s-o aplice, si tot noua, romanilor albi ne e jena cu ei, desi avem si noi partea noastra de vina ca i-am exclus din societate ca fiind elemente inferioare si negative. eu zic sa dea cu piatra ala care a ajutat in viata lui un rrom sa se integreze. si sa nu mai sarim speriati la orice tremolo in vocea Baronesei, care judeca sub dublu standard. trebuie facut ceva,e inuman sa lasi o etnie in barbarie, dar pentru asta e nevoie de timp si bunavointa pacifista. n-ai cum sa dai buzna acum peste Ana-Maria si sa o inchizi in orfelinat, iar pe Birita Mirele sa-l inchizi la parnaie, pentru ca tocmai acum ti-a amintit cineva, tie, ca guvern, ca exista fo 2 milioane de rromi in tara asta care nu respecta legea. ei respecta legea pamantului, traditia etniei, asa se marita de cand se stiu, la varste fragede. dupa vreo 20 de ani de educatie sustinuta, va lasa sa vorbiti la modul "ne e rusine de ei". nu poate sa-ti fie rusine cu esecul altuia, ci doar cu al tau. si ei sunt tot romani, hai sa nu-i mai param si sa nu ne mai distantam asa de ei, ca nu sunt animale sau aliens. daca sunt asa cum sunt, e si vina noastra. asa, si acum hai sa vorbim despre basmalutele islamice din Germania [bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga Sofie, Tocmai aia era ideea... stiu f. bine cum sta Tailanda cu prostitutia ca traiesc aici de aproape 4 ani. Ideea era ca Ro nu tinde sa egaleze Tailanda ci una din tarile europene in randul carora se straduie sa intre. Te intrebi de ce ma lupt sa creez o imagine buna ROmaniei??? Ca dupa parerea ta, ar trebui sa tac si sa inghit orice acuzatie si orice vorba rea la adresa tarii de unde vin... Ei bine, eu nu pot. Imi sare mustarul de fiecare data pentru ca am trecut prin prea multe in afara tarii ca sa nu mi se ridice sangele la cap. Am stat de prea multe ori prin vami fara sa pot trece din cauza ca scria Romania pe pasaport in timp ce altii, niste nespalati care sunt mult mai inapoiati ca noi au trecut fluierand. Sau ce sa mai spun in conditiile in care o filipineza a obtinut salariu mai mare decat mine la interviu din cauza ca eu veneam din Romania si "stie el ce e acolo..." Situatii din astea am trait o gramada si as putea sa scriu o carte cu viata mea in afara tarii. Sunt convinsa ca toti cei care traiesc afara au aceleasi conceptii ca si mine si se straduie sa aduca Romaniei o imagine buna si sa convinga lumea ca nu suntem cu nimic diferiti si ca chiar suntem mai civilizati ca altii. Faptul ca o tiganca de 12 ani s-a maritat fortata fiind de parinti, nu e o chestie asa de tare... e traditie si aici nu te poti pune curmezis. Sunt chestii pe care poti sa le discuti, sa le critici dar nu le poti opri. Ca ai de-a face cu regele [:D]. Dar faptul ca tanara pereche a fost cununata de un fost demnitar - asta e o chestie care pe mine ma depaseste, nu pot sa o inteleg. Si presa??? "Foaie verde loboda" si-a facut datoria cum si-o face oriunde in lumea asta. Asa cum eu merg la scoala zilnic si am grija de puradeii mei sa mai invete cate ceva si sa nu isi sparga capetele, uite asa si presa... scrie, ca asta e serviciul ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mariana hai sa nu exageram ... eu nu am zis niciunde ca ar trebui sa stai si sa inghiti ce spun altii despre tara ta ... dimpotriva, cred ca am fost destul de clara ce i-as spune unuia sau altuia daca ar indrazni sa se lege de poporul din care ma trag ... Si cind spun sa nu exageram, stiu ce vorbesc ... lucrez cu straini din 93, cu americanii din 96, locuiesc afara de patru ani si uite ca n-am aceleasi conceptii ... in vami am stat la fel ca ceilalti, pasaportul mi l-au controlat la fel ca la toata lumea care se urca in avionul respectiv, la interviuri nu m-a intors nimeni inapoi pe principiu ca vin din RO sau sa mi se calculeze salariu in functie de asta, dimpotriva ... si stii, chiar poti sa dai firma aia in judecata daca ti-a taiat salariul din cauza ca "stiu ei ce-i in RO" ... e vorba de drepturile omului aici ... Pe unde am fost am umblat cu capul sus, nu mi-a fost rusine de unde vin sau ce sunt, nici macar cind presa a vuit de orfelinatele din RO, copiii bolnavi de SIDA samd ... la fel si cu tiganii ... si ce-i daca a fost nas un demnitar, eu consider ca a facut un lucru bun, tiganii nu-s tot oameni? ... putea foarte bine sa fie nasa baroneasa aia infipta si atunci altceva am fi citit in presa si nu ne-ar mai fi fost rusine de "regele cocioaba si a lui suita" ...nunti la 12&15 ani? ... dute in India, Nepal, Yemen, Zimbabwe, Utah-SUA, Chile, Venezuela, sa vezi ce-i acolo ... Astia suntem cu bune si rele, nu suntem nici mai buni, nici mai rai decit altii ... Si vorba lui Maudi, daca sunt tiganii cum sunt e si din vina noastra, nu numai a lor ... Pe toti sa-i asculti, dar din mintea ta sa nu iesi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...