Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Printesa rromilor


Recommended Posts

Bravo, evadindeva! Sunt de acord cu tine! Daca presa de la noi nu ar fi cautat asa subiect de senzatie (ca si nunta lui vali vijelie de altfel) si ar fi incercat sa faca ceva in mod real cu problemele din Romania atunci nici baroneasa nu ar fi comentat, ca asta nu e nici prima, nici ultima nunta de tigani din Romania. Nu sunt de acord cu "violul" si cu dansul cearceafului, dar nu e o treaba specifica tiganilor; in multe sate uitate de lume in noaptea nuntii stau rudele la poarta si asteapta rezultatul! Daca se doreste a se face ceva trebuie luat de la baza: educatie (reala, nu festivista - vezi reclama de la tv). Si apoi mai vorbim... [duel] Dana M
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Succes erika cu sufletelul din burtica, de la o burtoaica muuuult mai mare in 35 de sapt[grasa] Cat despre subiect biankita, merg pe acceasi idee ca si tine. E adevarta ce zici. Asta e adevarul scurt pe doi. Te si doare capul de atata cerneala consumata pe subiectul asta! Si cred ca tiganii ar trebui fortati sa ne respecte legile, macar in chestii de conotatie publica, ca in rest nu ma intereseaza. Si utie ca acum e un moment bun sa se inceapa lucrul asta. Dar ma indoiesc ca se va intampla ceva in sensul asta, tiganii se cred regi in Romania si stiu ca pot face ce vor. Acum sa-i mai aud pe astia din vest ca nu recunoastem drepturile si persecutam tiganii[haibat]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dandanescu sau cum iti zice , Gandeste de doua , zece ori inainte de a posta asa ceva . Ai cumva habar de cimitirele evreesti din RO umplute cu evrei in urma raziilor fasciste sau de cei 500.000 de soldati romani ucisi in cel de - al doilea razboi mondial ? Toate astea s - au intamplat sub dictatura lui Antonescu ... Ai fost vreo data intr - o camera de gazare din lagerele de exterminare ? probabil ca nu , ca daca ai fi fost n - ai mai gandi in felul asta ... P.S - nu sunt nici una nici alta , ma trag din neamul razesilor ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ZoitaR sau cum iti mai spune, mai "romane", Daca ai fi citit in intregime mesajele dinaintea celui postat de mine poate ai fi inteles ceva mai mult. Asa "dictator" cum il numesti pe Maresalul Roman Antonescu nu uita ce rol extrem de important a avut in conjunctura in care aveam de ales de a se face "frate cu dracul" sau de a trece puntea cu citeva "collateral damages". Pierzi citeva vieti omenesti sau pierzi o natie intreaga ? Nu-mi amintesc sa fi existat camere de gazare in Romania... Poate ca si tu personal ai "gustat" dintr-un copanel de lebada din Austria si de asta te-ai sinchisit asa de tare cind ai citit "poezia de Ilie". No other comments please! Cine are ochi de vazut va vedea, cine are urechi de auzit va auzi, cine are minte va intelege exact ce am vrut sa zic. Nu cred ca ar trebui ca noi romanii sa mai rabdam ca alte natii minoritare sa ne faca de ris peste tot pe unde se duc cu pluta... Sa fiti iubiti !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dandanescule, tiganii astia n-au facut decit sa-si respecte traditia ... tot asa cum bunicii nostri inca mai taie porcul la Craciun si apoi il afuma spre consternarea unei juma de Europa, asa cum in RO inca se mai pastreaza obiceiul de a tine mortu-n casa 2-3 zile, samd ... nu ei ne-au facut de ris, ci presa ... pacat daca n-ai inteles asta pina acum ... se incerca o discutie despre respectarea traditiei dar si a legilor in statul in care traiesc, iar solutia ptr aceasta nu este exterminarea ... iar in ceea ce-l priveste pe maresal, oricit de mult s-ar chinui unii sa-i gaseasca meritele acum, tot nu se poate trece de faptul ca a aprobat trimiterea a sute de vagoane cu OAMENI- ROMANI la Auschwitz, Dachau si Transnistria si 3/4 din bogatiile RO in Germania ... acele citeva vieti omenesti cum le numesti tu au fost familii intregi, ar fi putut fi familia bunicului sau a bunicii tale ... deocamdata n-a pierit inca nici o natie in urma WWII in Europa, asa ca presupunerea ta ca romanii ar fi pierit daca nu era maresalul si suita lui diabolica, e pura presupunere izvorita dintr-un creier spalat de "mein kampf" ... uite, inca nu credeam ca o sa dau peste un roman care sa fie de acord cu exterminarea ... Doamne cite surprize iti ofera viata asta! ... Ufff, si mai traiesti si in Canada, tara plina de minoritati ... nu gasesc un icon care sa-mi poata exprima dezamagirea! Pe toti sa-i asculti, dar din mintea ta sa nu iesi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt de partea nimanui aici, pentru ca nu vreau, pro sau contra Antonescu, nu asta era subiectul. Dar sa fiu de partea tiganilor, aici nu sunt de acord. Nu sunt rasista, dar tiganii nu au facut niciodata nimic bun pentru tara care i-a gazduit. Asa ca nu e cazul sa ne facem avocatul tiganilor aici. Majoritatea tiganilor din Romania, mult le pasa lor de romani si de legile statului roman, asa ca... Numai sa fure si sa faca copii si sa vanda seminte..., manele si toate astea le pun sub numele de roman cand ajung in strainatate. Sa spuna ca sunt tigani , nu romani, cand sunt in strainatate, prea multa minciuna, prea mare confuzia care se creeaza pe nedrept. Daca sunt asa de mandri de natia lor, sa spuna cine sunt cu adevarat cand se prezinta prin alte tari sub numele de romani. S-a vorbit destul pe tema lor, le dam prea multa importanta. Hai sa ne gandim la lucruri mai serioase. Subiectul acesta e incheiat aici pentru mine. P.S. Apropo de frumoasa traditie a tiganilor care dureaza... de ceva timp..., printre multele obiceiuri ale lor, nunti de genul Cioaba si altele, este sa fure si sa-si bata joc de noi. Cat despre porcul de Craciun: da, la noi se vede cand se taie porcul, asta e BARBARIA. In lumea civilizata nu se uita lumea la cum se ucid animalele, dar asta nu inseamna ca nu mananca carne de porc si altele, dar animalele alea din Vest tot omorate au fost , nu? Au suferit mai putin porcii din Canada decat cei din Romania, cand au fost omorati?Recunosc ca m-am indepartat rau de la subiect. IMI CER SCUZE. Si apropo de asta, cine vrea sa il huiduie sau sa il aplaude pe Antonescu, sa faca un nou subiect.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dyana
S-a vorbit destul pe tema lor, le dam prea multa importanta. Hai sa ne gandim la lucruri mai serioase.
Pai daca tu consideri asta de ce ai continuat cu postarea la acest subiect? [alcool] ... mai ales ca nici n-ai prea inteles ultimul mesaj ... nu se transforma nimeni in avocatul tiganilor, era vorba despre exterminarea lor ... pricipit? ... ca sunt ceea ce sunt e si din vina noastra ... spui de manele, seminte si alte cele, cine se duce la spectacolele cu manele in timp ce o piesa de teatru se joaca cu sala goala, datorita cui li se inmineaza unora numiti de noi rromi sau tigani "discul de platina" made in RO, cine cumpara seminte de la ei samd ... ca sa o citez putin pe Maudi, sa vina sa dea cu piatra cel care a ajutat un tigan sa se integreze in societate si a dat gres cu asta ... pina atunci insa nici unul dintre voi nu aveti dreptul sa-i criticati ... PUNCT. ... si nici cu porcul n-ai inteles ... nu era vorba de suferinta bietelor patrupede, ci de ritual in sine ... spune-i unui neamt sau suedez care a vazut animale live doar la zoo sau la circ, ca mai intii ii dai bietului porc cu ceva in cap, apoi il injunghii, stai cu ligheanul sa-i colectezi singele, il afumi, il atirni in cirlige si-l jupoi, speli maruntaiele in piriul din fata casei sau la fintina din curte si apoi se fac cirnatii, se transeaza carnea fara manusi sterile, se prajeste ficatul si creierul, etc etc ... acest ritual care ptr noi este cit se poate de normal si de care sincera sa fiu mi-e atita de dor, altora li se pare grotesc si ilegal ... la fel tinutul mortului in casa ... Sa fie clar, nunta aceasta a ajuns stirea no 1 despre RO si ne-a facut de ris ca natie - cum va place unora sa va exprimati, datorita massmedia din RO, romanilor albi, nicidecum din vina tiganilor. ps Nu sunt rasista, dar tiganii nu au facut niciodata nimic bun pentru tara care i-a gazduit. Departe de mine gindul de a te jigni, dar cam acelasi lucru il spuneau si nazistii despre evrei ... e una din replicile lor celebre prin care au incercat sa-si "scuze" actiunile ... poate ar fi cazul sa reformulezi putin ... Pe toti sa-i asculti, dar din mintea ta sa nu iesi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dyana
blablabla Dar sa fiu de partea tiganilor, aici nu sunt de acord. Nu sunt rasista, dar tiganii nu au facut niciodata nimic bun pentru tara care i-a gazduit.
Nu esti rasista dar esti...impotriva tiganilor. Sa-ti spun ceea ce nu vrei ori nu ai curajul sa recunosti fatis? Esti rasista! 'Ai sa-ti mai spun un secret: ceea ce-ai folosit tu aici e una din cele mai ieftine si cel mai usor dezamorsabile tehnici de argumentare: nu vreau sa va spun 'asta', dar cu alte cuvinte o s-o v-o spun pe 'ailalta' , voi veti ajunge singuri la concluzia ca 'asta' si 'ailalta'-s de fapt 'tot una', deci veti ajunge sa fiti de acord si cu 'asta'.
quote:
Majoritatea tiganilor din Romania, mult le pasa lor de romani si de legile statului roman, asa ca... Numai sa fure si sa faca copii si sa vanda seminte..., manele si toate astea le pun sub numele de roman cand ajung in strainatate. Sa spuna ca sunt tigani , nu romani, cand sunt in strainatate, prea multa minciuna, prea mare confuzia care se creeaza pe nedrept. Daca sunt asa de mandri de natia lor, sa spuna cine sunt cu adevarat cand se prezinta prin alte tari sub numele de romani.
Majoritatii romanilor, adica majoritatii celor care dupa criteriile tale ar trebui sa se bucure de privilegiul de a fi roman (kiar, explica un pic, mai e cineva care crede, in anul 2003, in rasa pura?)...cum ziceam majoritatii 'romanilor' nu ii pasa de romani (cu sau fara ghilimele...), nu ii pasa de legile tarii. Iti spun o noutate? In skimb ii pasa de tigani! Adevarat, asta da calitate care sa-ti dea dreptul sa te numesti, fara umbra de indoiala, fara nevoie sa te justifici, roman! Cind tiganii se prezinta prin alte tari sub numele de roman, ei bine sa stii ca nici nu gresesc si nici nu inseala pe nimeni. Ca-ti place sau nu (treaba ta de altfel, dar iti zic ca poate nu stiai) si ei sint cetateni ai Romaniei, ca si tine, cu exact aceleasi drepturi si obligatii (tot ca si tine). O sa vii sa-mi zici ca profita poate mai mult de drepturi decit isi asuma obligatiile. E posibil, nu zic nu, insa daca asta e permis, e in primul rind din cauza romanilor (uite ca esti pe-aproape sa m-aduci sa folosesc din nou ghilimele...).
quote:
[S-a vorbit destul pe tema lor, le dam prea multa importanta. Hai sa ne gandim la lucruri mai serioase. Subiectul asta e incheiat aici pentru mine.
Corect, s-a vorbit destul pe tema asta. S-a vorbit atita, dar nu s-a facut nimic. Fiindca pentru noi, romanii, lucrurile astea sint serioase cind e sa ne plingem, si fiindca stim exact cind e cazul sa inkeiem subiectul: atunci cind ar trebui sa punem mina sa facem ceva. Nu pentru 'ei' in primul rind, ci pentru noi toti!
quote:
Apropo de frumoasa traditie a tiganilor care dureaza... de ceva timp..., printre multele obiceiuri ale lor, nunti de genul Cioaba si altele, este sa fure si sa-si bata joc de noi. Cat despre porcul de Craciun: da, la noi se vede cand se taie porcul, asta e BARBARIA. In lumea civilizata nu se uita lumea la cum se ucid animalele, dar asta nu inseamna ca nu mananca carne de porc si altele, dar animalele alea din Vest tot omorate au fost , nu? Au suferit mai putin porcii din Canada decat cei din Romania, cand au fost omorati?Recunosc ca m-am indepartat rau de la subiect.
Parerea mea e ca n-ai inteles nimic din exemplul cu porcul dat de Sofie. Si raspunsul tau nu face decit sa-mi intareasca convingerea ca opiniile tale-si trag seva dintr-un izvor rasist. Ceea ce Sofie a vrut sa spuna (si o sa ma corecteze, daca nu-i asa) e ca nunta asta tiganeasca (care, hai sa-ti mai spun un secret: nu e nicicum ilegala, fiindca nici nu s-a incercat legalizarea ei) e la fel de legitima pentru tigani asa cum e taiatul porcului pe shantz pentru romani. Si-am inteles ca pentru tine taiatul porcului e legitim, stiind foarte bine ca pentru un vest-european nu e neaparat. Asa ca lasa-i pe tigani sa spuna ei insisi ce e important pentru ei, ok? Revin, desi ma repet, cu citatul acela pe care gratie citorva ce-au postat aici o sa incep sa-l consider de capatii: nimeni nu te poate face sa te simti inferior fara consimtamintul tau! ps: si uite surpriza, nici nu stiam ca sofie-ti raspunde in acelasi timp cu mine... [hia], gind la gind, sofika![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite cum s-a ajuns de la o nunta tiganeasca la obiceiuri legate de taierea porcului si bla bla ...Inca putin si avem numai bine un subiect de telenovela.Eu vreau sa dau dovada de bun simt si ma retrag din aceasta discutie cu regrete ca nu s-a inteles ceea ce am vrut sa spun prin poezia lui Ilie....si s-a iscat exact o ......tiganeala, vad ca suntem foarte buni in a incurca itele ....Dar ma rog astia suntem noi si gata.Si inca ceva Sofie draga iti este ciuda cumva ca locuiesc in Canada?Si pe Marte daca traiam tot asa scriam asa ca ....convingerile mele politice vor fi aceleasi indiferent de planeta pe care voi locui. Hai sa lasam vorbaria si va intreb ce mai fac copilasii vostri si ce mincare ati mai gatit sotilor vostri ca in fond acesta e scopul acestui site.Sa va iubeasca barbatii cel putin 1000 de ani si sa auzim numai de bine. Sa fiti iubiti !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...