Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de Oct-Noi 2003(11)


Reliana

Recommended Posts

  • Răspunsuri 121
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Noi avem probleme destul de maricele.Eu am trecut printr-o perioada mare de stress si desi aveam lapte cu nemiluita se pare ca nu era hranitor. Bb era foarte agitat, ii era tot timpul foame, ziua nu dormea decat juma de ora dupa supt si pe urma iar vroia lapte. Si de mancat manca destul cantitativ(cam 100-150 ml la masa). Era un chin sa ti se trezeasca bbul din jumatate in jumatate de ora ziua, nu poti sa faci absolut nimic! Si va spun sincer, ziua nu dormea aproape deloc iar noaptea saracutul cred ca dormea de obosit ce era!Si le-am incercat pe toate! Dormit langa mine, colici nu avea, leganat, nimic! Pur si simplu ii era foame! Intr-o zi n-am mai suportat(eram rupta de oboseala) si i-am dat o masa de lapte formula si a dormit bbul meu 4 ore legate! Urmatoarea masa tot formula i-am dat si a dormit 3-4 ore din nou. Am sunat dr si mi-a spus ca se pare ca lapticul meu nu este hranitor din cauza ca m-am stresat eu rau de tot si era cam inevitabil.Acum normal ca a inceput sa scada simtitor productia desi ma mulg. Am uitat sa va spun, ii mai dadeam intre mesele de formula si laptele meu si dupa mesele din laptele meu se repeta iar povestea cu nedormitul si foamea, deci e clar! Vroiam sa va intreb: credeti ca poate creste normal un bb care e hranit cu lapte formula? Sunt disperata rau de tot si ma tot gandesc ca bbul meu nu o sa fie sanatos! Va rog ajutati-ma cu sfaturi, va rog din tot sufletul, ca ma simt foarte pierduta. Pupici, Lorelai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorelai draga, ce de probleme! Dar bine macar ca la inceput a avut parte de colostrum, ala e cel mai hranitor. Copiii in America sunt majoritatea crescuti cu formula de la inceput, se dezvolta normal numai ca au mai putina rezistenta la boli. Acuma ce-i drept si al meu e mai sensibil si l-am alaptat trei luni, asa ca nu te poti lua dupa aia (dupa aia l-am pus si eu pe formula). Stai linistita, barbatu-meu cu lapte praf a fost crescut, ca maica-sa n-a avut de unde s-ai dea propriu, si e bine mersi. Nu te mai stresa degeaba, totul va fii bine. Cred ca esti speriata, e normal ca mamica prima data, dar toate trec, bebe creste de nici nu-ti dai seama. Mi-aduc si eu aminte cand l-am avut pe puiu' ca plangeam in rand cu el si mereu aveam impresia ca moare. Ei na, ca s-a facut mare si la aproape 8 ani are 1,40m si e zdravan. Sanatate si curaj! Laura (39 sapt)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicutelor si burticutelor, Ieri am venit acasa de la spital. In 3 oct s-a nascut printul nostru Brian Akio cu 49 cm si 2. 670 g. Cezariana a fost mult mai usor de trecut, poate si pentru faptul ca ma asteptam la totul negativ. Il alaptez de la 3 zile si mininca f bine. Doarme destul de mult si e un copil, pina in prezent, cuminte. Melany de cind l-a vazut nu vrea decit sa il tina in brate. I-am adus cica de la spital o papusica dar ei nu ii trebuie. Ar vrea sa il schimbe ea, ii da biberonul. MA bucur ca nu e geloasa, lucru de care m-am temut. Delia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorelai, scumpa mea: eu cu lapte praf am crescut, iar bebeul meu a luat de la 4,050kg, 1,400kg. in o luna si 3 zile asa ca sa nu te mai aud. Te pup si hai sa deschidem odata subiectul bebei de oct-nov. sa ne spunem pasurilr si sa ne incurajam cu sfaturi. Laurica, iti tin pumnii, te pup si pe tine, iti doresc din tot sufletul sa nasti usor si sa fiti in regula si tu si bebe si cred ca pe tine te asteapta lumea sa deschidem subiectul cu bebeii. Pa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce bine, m-ati incurajat si pe mine, fetelor. Ee am nascut acum 2 saptamani cu cezariana, si, spre deosebire de Lorelei, eu nu am decat ceva vagi urme de lapte (30-40ml la un supt), si majoritatea o constituie laptele praf. Si eu imi faceam probleme si mustrari de constiinta cu laptele praf... dar intr-o saptamana a crescut 200g, deci cred ca se incadreaza in limitele normalului. Puteti eventual sa imi spuneti ce lapte praf credeti ca e mai bun? Fara considerente financiare, ca pt bb, ce e mai bun. Eu ii dau NAN, ca asta le dadeau si in maternitate, si mi-au zis sa nu ii schimb formula, daca asta o accepta bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele de pe forumul cu mamici de noiembrie-decembrie au propus sa ne unim cand deschidem subiectul cu copilasii, adica sa facem Copilasi de oct-noi-dec. Eu cred ca e o idee buna, mai ales ca multe dintre ele au inceput sa nasca deja si cateva dintre noi ne incadram si aici si acolo, iar cele care au nascut deja ne pot da informatii proaspete. Deci, daca sunteti de acord haideti s-o facem, numai ca mai trebuie sa asteptam un pic. Bubu te felicit si pe forumul asta, sper ca sunteti bine cu totii! Theiuta, tot in asteptare sunt, nimic nou, nici macar contractii false. Din astea am avut parte la cateva zile, ca ziceam ca mai-mai ca ma duc, si nimic. Sanatate la mamici si bebici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Delia!Sa fiti sanatosi si bucurosi! Si eu am avut lapte putin la inceput de aceea printesa mea nu a luat prea mult in greutate dar acum recupereaza,productia a crescut de nu suge tot la o masa asa ca folosesc si pompa.Are un apetit de ma sperie,aproape ca mananca din 2 in 2 ore,noroc ca noaptea doarme cam 4-5 ore,sper ca asta va fi programul.Exceptia a fost azi-noapte cand am stat pana la 4 dimineata caci a avut ceva crampe si,vorba Laurei,plangeam si eu cu ea cand o vedeam cum sufera. Buna ideea cu unirea forumului cu celelalte mamici. Numai bine, Fleur
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noroc cu voi ca m-ati linistit ca mamicile de la parintii intreaba mi-au sarit toate in cap!BB a luat f bine in greutate, la nastere a avut 3400, a scazut 100 in maternitate si acum(la 3 sapt si 3 zile) are 4 kg. Chestia cu laptele nu a fost voita(Doamne fereste!) dar pur si simplu lapticul meu devenise apa si bb cerea papica extrem de des, ziua nu dormea aproape deloc!. Auziti, voi cand incepeti sa-i scoateti afara? Noua ne-a spus dr sa iesim de la 2 sapt cate 10 min dimineata si 10 min seara. Acum la 3 sapt stam cam 15-20 min dimineata si tot asa seara, dar cand este foarte frig voi ii mai scoateti? Si cand ii scoateti, inainte sau dupa masa. Eu il scot inainte ca imi cam regurgiteaza dc incerc sa-l imbrac. Sper sa ne mai auzim(scriem) si multa bafta Laura, iti tinem pumnii! Lorelai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...