Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de Oct-Noi 2003(11)


Reliana

Recommended Posts

Nu v-am spus ca al meu a dat decret ca daca pana azi nu vine bb ne apucam de[sex][xinpat]?Nu e nerabdator, e foarte nerabdator!! Cum fac eu putin au ma si intreaba: "Ai contractii?" "Mergem la spital?"Colul meu e scurtut si s-a deschis, nu s-a sters dar a spus dr ca se simte sacul amniotic(brrrr, bine ca nu doare!) Eu sunt din ce in ce mai greoaie, se simte ca se apropie, si din ce in ce mai nerabdatoare(acum o inteleg si eu pe Fleur). Apropo stiti ceva de ea? A nascut? Parca vad ca o sa-mi intarzie si mie! Si cand te gandesti ca dr imi spunea sa stau in pat, sa nu fac nici cel mai mic efort nici macar sa ma plimb ca cica nu prind data de 10! Si uite ca 10 vine si trece si eu nica! Asta e! Mi-a mai spus ca bbul meu nu e extrem de mare, aprox 3200, ceea ce spune ea ca e mai bine pt mine tinand cont ca sunt la prima nastere si ca sunt tinerica. Hm, asa i-au spus si lu mama si eu am fost ditaimai grasana de 3800 si 52 cm de s-au mirat aia, se uitau sa vada dc sunt sigur fata. Mey, da vad ca se cam imputineaza mesajele acum pe ultima suta, cred ca ajungem cu greu la calculator. Eu cel putin as ajunge mai repede daca m-as rostogoli! Va pupic si nasteri usoare(ma rog, rezonabile) Lorelai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 121
  • Creat
  • Ultimul răspuns
buna fetelor am venit si noi de la spital,adica am plecat pe semnatura ca ieri m au internat cu travaliu cica,eu m am dus ca ma durea f rau spatele,in partea dreapta si de abia ma miscam si ei cica mi a inceput travaliul si ca sint contractii,dar bb meu tre sa mai stea 2-3 sapt macar.dc meu nu era si cel care ma supravegheat a zis ca mi da drumu doar daca semnez ca plec dar sa nu ma intorc peste 3-4 ore inapoi sau sa nasc pe acasa ceea ce nu prea cred ca bb este tot sus si contractii(ma doare burtica pe jos si se intareste)am cam la 1 ora.mi a facut eco,bb este ok,are 3,050 gr,cordonul normal,lichid am cam la limita inferioara si placenta mai jos inserata,colul este inchis,bb este cu capul in jos dar putin inspre stinga.ne a pus si la aparatul acela de monitorizare a batailor inimii bb si a contractiilor,ne a luat singe,ne a facut toate analizele si mi a facut injectie pt contractii si am plecat acasa.mai aveam 3 gravidute tot in sapt 36 in salon.acum tre sa stau linistita in patut si sa merg luni la dc meu sa vedem daca mi face externarea ca asta nu a vrut sa mi o faca azi.acum tre sa l conving pe bb sa mai stea putin in garsoniera lui si pe urma vedem noi.asta ca tocmai iti spuneam laura ca nu am mai avut contractii si ma simt f bine,da ce drac de contractii sint alea ca sa ma doara spatele(mai mult coastele)?si la aparat cind m au pus urcau de la 6 la 40-50 si iar scadeau sub 10.oricum bb este bine sanatos si asta conteaza,plus ca la 3kg nu mai este prematur dar eu vreau sa l nasc in noiembrie si sa fie scorpion,mama imi zicea ca iese cind vrea el,dar e normal sa iasa cind vreau eu ca doar eu il tin:))))si pe frigu asta si cu epidemia asta de gripa ce sa faca pe afara,nici nu i am aranjat camera,bagajul meu este facut dar eu m am dus in trening la spital si am ramas ca nebuna in camasa de noapte si adidasii,ca pt o zi nu avea rost sa mi aduc bagajelul. am vb cu adameasca azi la tel,va transmite salutari si pupici,este bine si ea si bb si o sa incerce sa ajunga la net sapt viitoare ca acasa nu i mai merge. va pupic si va doresc un wk placut julia 36 sapt si 5 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eeei...buna fetelor! Am un pic de timp liber si...hai sa va povestesc: Vineri, ora 9.10 simt un "bilc" in burta (eram in pat).Fuga la baie... ce credeti? Ati ghicit: se rupsese apa(ca sa ridem, ii zic lu' sotu-motu sa-mi aduca un tampon si el zapacit vine in graba cu un tampon de asta, zilnic. Ha, ha, ha, la cita apa curgea...). Incerc sa fiu calma, imi mai iau ce acte mai trebuie, ma imbrac, sun pe mama sa lase piata ca s-a rupt apa, plinge, spune sa venim s-a luam din drum ca ea nu mai poate inainta, asta si facem si iata-ne la spital. Prima contractie am avut-o la 9.50. Am uitat sa va spun ca dr. meu a zis sa inceapa travaliul si dupa, operam, ca sa beneficiem de descarcarile de hormoni specifice nasterii. S-a dovedit ulterior ca a avut dreptate. Ei, si pina a venit dr., pina s-a eliberat sala de cezariene(pt. ca la Polizu este una singura) se facu 14.00. Eu, cu dilatatie 4-5. Ce sa va zic: eu nu suport durererea pelvina si ma luau niste tremuraturi, ca ma mai suiau pe masa si mai voiau sa vada dilatatia taman in timpul unei contractii. Nu vreau sa sperii pe nimeni, eu le-am perceput ca fiind groaznice. Dar nu toata lumea e ca mine. M-au suit pe masa de operatie (tot pe o contractie, care se indesisera, mi-au atasat sonda urinara, mi-au legat miinile si piciorele si am auzit: Gata, ii dam drumul! Si n-am mai stiut nimica nimicuta. M-am trezit la reanimare cu mama si sotu-motu emotionati foc spunindu-mi ca avem un baietel de 4.050 kg. Din pacate, a avut cordonul rasucit de 2 ori in jurul gitului si daca nasteam natural nu stiu care ar fi fost deznodamintul. Dupa o noapte la reanimare, m-au dus in salon si mi-au adus bebele. Toate bune si frumoase pina aici, dar va spun ca mai ales pt. cezariene, dar nu numai, este crima si pedeapsa sa nu te poti odihni in primele nopti. Eu am facut pe fat-frumos si am coborit scari si m-am miscat aproape normal din prima zi (aveam si anestezic infliltrat) si cind am ajuns acasa, miercuri, am cazut intr-o stare de epuizare fizica si psihica de nu ma mai ridicau nici cu macaraua, stare din care nu mi-am revenit complet nici acum.Stiu, a meritat sacrificiul, avem un baietel de toata frumusetea, dar daca nu-i aveam pe sotu-motu si pe mama eu nu faceam fata. Sistemul copil-mama din prima zi, in salon, nu este mereu indicat, oricit de drag ti-ar fi, organismul isi spune cuvintul in materie de odihna. Nu stiu ce sa va mai scriu, acum la prima mina, dar mai intrebati. Asistentele, cum le dai, asa le ai. Am slabit 9 kg(din 12 luate ) asa ca nu va faceti probleme. Verigheta intra din nou si la fata arat ca inainte, doar mai palida(as putea juca in The Ghost II). Va pupi, Theiuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca am intrat si eu azi putin si uite ca fiecare are ceva nou. Julia mie mi-a spus ca dupa 37 de sapt e ok sa nasc, azi noapte am si visat ca am nascut, dar mai am 3 sapt pana atunci. M-au apucat si pe mine niste crampe azi noapte in partea de jos a burtii, asa de vreo cateva ori, dar mi-au trecut. Theiuta, ai dreptate, cotnractiile sunt groaznice, si eu le-am perceput la fel prima data si acuma nu cred ca ar fii vreo diferenta. Bine ca s-a terminat totul ok cu tine si bebe, si intaresc si eu cele spuse de tine, daca nu ai o mama si sotul sa te ajute e mai greu. A mea, draga de ea, vine duminica viitoare, azi noapte cum n-am putut dormi am sunat-o pe la 2 ora mea si am sporovait vreo ora.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamelor, frec forumul de vreo saptamana ca nu mai pot sa dorm, cum naiba n-am dat pana acu' de topicul asta? Io si bb suntem in saptamana 39, termen cica pe 21 octombrie, va dati seama ca devorez informatii despre nastere, mi-e o frica groaznica si sunt bolnava de nervi. In rest, chestii uzuale: balena, umflata, grasa, mare, desi obsesia saptamanii e ca am burta mica si bb e mic. Nu impresionez pe nimeni cum c-as fi in luna a 9-a, ba mai mult, de obicei sunt intrebata cat mai am pana nasc. Asa mi-ar place sa aud pe strada ceva de ganul :"Ia uite-o p'-asta, sta sa nasca pe drum", mi s-ar parea ca sunt mai normala cred. Theiuta, fie-ti mila de un suflet chinuit, te rog din suflet zi-mi si mie cum a fost, ca tre' sa nasc tot la Polizu cu dr. Lemnete. Sanatate pentru toate si numai bine pentru bb-ii deja veniti. Moka
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am venit de la spital.Rose e sanatoasa si frumoasa,a avut 3.800kg si 53 cm,e cuminte ,mananca bine,doarme bine si nu plange mult.Povestea mea e asemanatoare cu cea a Theiutei cu diferenta ca eu m-am chinuit mai multe ore pana sa ia decizia unei cezariene.Si eu trec prin aceleasi stari de epuizare fizica si psihica,sper sa-mi revin repede. O sa va povestesc curand cum a fost. Multa sanatate, Fleur
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit!! Bravo mey! Sa-ti traiasca printesa(care continua seria bbilor mari) sa fie sanatoasa si iubita! Imi pare rau ca a fost nevoie de cezariana si mai rau imi pare ca te-ai chinuit pana au luat ei decizia. Bine ca sunteti OK! Mey da vad ca la mine nu da nici un semn si daca nu vine in curand s-ar putea sa nu mai pot sa ma misc din cauza durerilor de oase. Ma doare ingrozitor osul pubian si incheieturile picioarelor cu bazinul!Nici nu mai pot sa ma imbrac in partea de jos daca stau in picioare(nu pot ridica picioarele de la pamant) nici nu mai vorbesc de cat de greu imi e sa ma intorc de pe-o parte pe alta in pat. Shi cand ma gandesc ca toti erau stresssssati ca o sa vina cupilu mai repede, da na ca el face cum vrea el nu cum vor altii! Partea cea mai rea e ca sunt fooooarte irascibila si-mi sar capacele din orice, sotu saracu cred ca e in stress continuu sa nu cumva sa faca ceva ca sa ma enervez eu! Da si eu sunt incapatanata, mi-a spus dr ca daca am dureri insuportabile sa iau paracetamol da io...nika! Hai c-o dau in diverse! Cred ca s-au adunat prea multi hormoni! Cine mai face lista? Pupici Lorelai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut toate burticile si deja mamicile din oct-noi. Eu sunt mai noua pe-aici...de fapt am tot citit din forum, dar nu am ajuns inca la zi.Pe 29oct. ar trebui sa nasc si eu.Deci mai am putin, poate chiar mai putin decat ma astept, tinand cont de faptul ca fetele...cica vin mai repede. Oricum eu sunt pregatita-acum ma dau barbata(sa ma vedeti atunci cum o sa mai am morcovul :-)))), poate mai mult din dorinta de-a o avea cat mai repede pe Andreea(tocmai ne-am hotarat sa-i schimbam numele din Vanessa)langa noi.Incep sa nu ma mai suport-ma simt tot mai grea, micuta(doctorul zice ca va avea cam la 4 kg) ma tot cotonogeste, au inceput sa se umfle picioarele si mainile....s.a.m.d Stiti voi ce se mai intampla in ultima perioada. Va pup pe toate si nasteri usoare si bebei sanatosi....sa auzim numai de bine...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ia uite listuta adusa la zi, dar mai intai felicitari Fleur, sa-ti traiasca micuta si sa fiti sanatoase amandoua. Nu ne-ai spus in ce zi ai nascut, las data "libera" si o completez cand revi cu amanunte. Mai ce mamica fericita trebuie sa fii! Ai de toate, ai ajutor? ABia asteptam sa ne povesteti! Te pup! 1.Catia - 11 septembrie - Gabriel(Ro) 2. Prag - 15 septembrie - Alex (Canada) 3.Ileana - 2 octombrie - Luca (Romania) 4.Theiuta - 3 octombrie - Nicholas Alexandru (Romania) 5. Luiza- 6 octombrie- Marco Andrei (Canada) 6. Fleur- octombrie- Rose (Olanda) 1. Twety - 2 octombrie - fata (Ro) 2. TaniaM - 4 octombrie -fata (Ro) 3. Monicar - 11 octombrie - baiat (Japonia) 4. Lorelai - 13 octombrie - baiat (Ro) 5. Chanty - 14 octombrie (Australia) surpriza 6. Marioan - 17 octombrie - baiat (Ro) 7. Cosmina - 17 octombrie 8. Melinda - 20 octombrie - fata (Ro) 9. Moka- 21 octombrie- (Ro) 10. Daiana30 - 25 octombrie - baiat (Canada) 11. Carmen - 25 octombrie - baiat (Ro) 12. Sympa- 29 octombrie- fata (Canada) 13. Ancuta - 1 noiembrie - Denisa Maria (cezariana, spitalul Municipal, dr. Badea Georgeta) 14. Aligali - 3 noiembrie (Finlanda) 15. Julia23 - 3 - 7 noiembrie (Ro) surpriza 16.Ancuta 06- 9 noiembrie -baiat (Olanda) 17.Vikinga - 18. Lucia - 10 nioembrie (Ro) 19. Bubu - 31 oct. - 7 nov. baiat (Japonia) 20. Laura Takacs - 20 noiembrie - Alexander Stephan(SUA) Alcristina Lena (Olanda) Claus - octombrie (Ro)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moka, tocmai ti-am vazut la care ar trebui sa nasti. Ar fi cu o saptamana si o zi inaintea mea. Dar nu asta era important de fapt...e ca pe 21 oct. este ziua de nastere a sotului meu drag si scump, si mai in gluma (poate in serios-niciodata nu se stie) i-am spus ca o vom sarbatori la spital si ca acolo isi va primi anul acesta cadoul:-)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...