Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de Oct-Noi 2003(11)


Reliana

Recommended Posts

Felicitari, Fleur, sanatate si putere! Sympa, nimic n-ar fi mai frumos decat sa ai un sot si un bb nascuti in aceeasi zi. Oarecum si noi am putea sarbatori ceva, aniversarea casatoriei, daca bb mai intarzie cateva zile, oricum, el va veni pe lume cand va considera de cuviinta. Eu traiesc cu convingerea ca n-o sa astepte pana pe 21 si barbatu-meu m-a luat tare in serios ca la fel, cand am ramas insarcinata, am zis sigur ca e baiat, si se pare ca asa e. Moka
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 121
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Moka, Ce sa-ti spun...depinde cum nasti, natural sau prin cezariana.Eu il stiu pe dr. Lemnete, mi se pare de treaba, multe fete au zis a fel, desi am mai auzit si pareri contrare(ce-i drept mai putine).F interesant este ca la et.2 si in partea dreapta a et. 3sunt niste scorpii de pediatre si asistente, iar in partea stinga a et.3 sunt mai cumsecade(eu am avut noroc). Schimbat cearceaf=20.000. toaleta=30.000, asistente de copii, nevoi, sa ti-l mai ia noaptea sa te mai odihnesti si tu=50.000.W.C-urile sunt infecte(ma refer la rezervele gratuite, nu le cele cu 60$/noapte).Sunt saloane cu 4 paturi si rezerve cu cite 2 paturi (sa insisti pe linga dr. sa te repartizeze intr-o rezerva, dar sa insisti pt. ca o prietena a mea care a nascut tot cu el nu a insistat destul si a nimerit in salon aglomerat. Pregateste-te sa nu prea dormi pentru ca iti pun copilul linga tine si nu ti-l mai iau decit daca te "aranjezi" cu asistentele. Dar nu este o regula, dimpotriva. Nu stiu ce ti-as mai putea spune acum, intreaba-ma orice te mai intereseaza. Oricum, important este sa iesiti cit mai REPEDE si sanatosi din spital. A, daca nu-ti vine laptele in primele zile, nu dispera, desi toate asistentele si pediatrele vor tipa in cor:"pune-l la sin".Cumpara-ti pompita si lasa-le sa urle, altefel faci depresie.Daca nu se va putea nici asa:lapte praf. Te pupi,nastere cu noroc si cit mai usoara si astept vesti. Theiuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamnelor, am intrat in saptmana 40. Revin la problema cu gelatina, e obligatoriu sa iasa cu o zi - doua inainte, sau se poate sa rabufneasca cu apa cu tot? Ca am ajuns sa ma obsedeze gandul ca ies din casa si ma fac de kk pe strada cu stropitoarea dupa mine, cam 1 kil am inteles. Theiuta, esti o dulce si merci mult. Nasc normal, Lemnete mi se pare si mie OK si desi merg la el de vreo 3 ani nu m-a linistit prea mult pana acum. Nu vrea sa-mi dea nr. de tel, cica ne vedem la spital ca-l anunta pe el doftoru' de garda, nu vrea epidurala, nu vrea sa-mi zica cat ma costa, nu vrea sa-mi aranjez rezerva, cica rezolvam atunci. Pai cum sa rezolv atunci cu el daca nu e in spital, ca n-oi sta pe hol pana vine? L-am intrebat cum sa procedez, epilat, tuns, ca n-o veni bb prin padure, mi-a zis sa nu fac nimic ca ma irit, au grija asistentele. Si daca zici sa ma infig la et. 3 stanga, o sa fac taraboi ca acolo vreau. Ce-i aia toaleta? Ceva special dupa nastere? Moka
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello fetelor, Am ajuns si eu in final in Montreal,in sensul ca sunt linistita si pot sa zic ca m-am acomodat cat de cat ( sunt deja de o luna jumatate aici). Am trecut printr-o gramada de peripetii, mai aels cu doctorul pe care abia l-am gasit, fiind cu sarcina avansata si fara asigurare (asigurarea imi vine abia in noiembrie). Doctorul e foarte dragut si incearca sa imi faca experienta cat mai usoara. Sympa am vazut ca esti si tu in Montreal, poate luam legatura. Eu nasc la Royal Victoria. Desi ar trebui sa nasc pe 25 octombrie, dupa cum ati notat si voi, doctorul imi spune ( si asta cam de 2 saptamani) ca se poate intampla din zi in zi ... sotul meu e tare stresat, eu sunt nervoasa, si toate astea imi dau o stare de disconfort. Nu mai spun ca noaptea nu prea pot dormi. Copilul este la 2 cm. si miine ma duc la control sa intreb si eu cam cat de mare e, ca am tot uitat sa o fac, dar sincera sa fiu, la cat de mare sunt , cred ca este imens ... asta daca nu am mai mult lichid . Laura am vazut ca ii vei pune numele la baietel Alexander. aceeasi este si intentia mea. De fapt ii voi pune Aris Alexander. Asta daca nu o sa nasc fetita, ca mama spune ca ele vin mai repede si nu se stie niciodata ( nu crede in asigurarile doctorilor); Daca va fi fetita o sa ii pun numele de Lorelai. Am sa incerc sa o aduc si eu pe mama aici dar nu stiu daca o sa ii dea viza, dat fiind faptul ca nici eu nu sunt de chiar atat de mult timp rezidenta. Fetelor va doresc numai bine, si multa tarie de caracter in clipele astea. Aici au nascut vreo 3 cunostinte si cand le-am vazut bebelasii m-a apucat nerabdarea ... parca nu mai trece timpul asta o data sa il vad si eu pe al meu. Va pup pe toate. My Albums http://community.webshots.com/user/daiana30 Daiana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca ma iau de mana cu Fleur. Se pare ca fotbalistului meu ii place mult acolo in burtica.Nu da nici un semn ca vrea sa iasa doar ca a mai coborat putin, lucru foarte nasol pentru mine deoarece imi tot trimite intepaturi d-alea ca niste impulsuri electrice acolo jos...De dormit dorm bine si nici n-am arsuri dar oasele bazinului meu parca sunt dizlocate. Seara ma dor cel mai rau si cand ma intorc de pe-o parte pe alta le simt cum paraie! Eu sunt foarte stresata deoarece placenta mea prezinta multiple calcificari de 1-3 mm si mi-e frica sa nu-i faca rau lui bb da dr spune ca cica e normal. Pur si simplu nu mai am rabdare...de ce nu vrea sa vina?!?!?!? Va[pup] dulce si o sa va anunt daca se intampla ceva ca doar am computeru la 2 m de mine! Lorelai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mokuta draga, De anuntat, il anunta, fii sigura fiindca te intreaba a cui pacienta esti.Pina vine el, iti face formele de internare, dai hainutele la garderoba si iti da in schimb o camesuta de spitals-o iei, sunt calduroase, curate, sterile, pentru ca nu are rost sa-ti murdaresti tu, hainele de acasa, cel putin in prima zi. Apoi iti face toaleta(te rade o infirmiera, cu atentie contra unei sume de 20.000-30.000 lei), ti se va controla dilatatia, iti ia singe pt analize, te intinzi intr-un pat dintr-o sala de pretravaliu si in timpul asta(care poate dura si o ora) vine dr. Totusi insista pt. epidurala, politicos, nu batind din picior, pentru ca este dreptul tau, tu platesti si nu are rost sa te chinui.La epidurala, dai anestezistului cam 1.500.000 lei...nu sunt foarte sigura, dar ceea ce stiu sigur ca nasterea normala merge lka dr. cu 100$ sau Euro, moasele cite 500.000 si asistentele care mai sunt pe acolo, vezi tu, depinde ce iti fac. Toaleta de care vorbeam este o spalatura cu apa si dezinfectant care se face tuturor lauzelor dimineata si seara, nu te speli tu de capul tau acolo jos. Nu inca! Te pupi si astept sa ma mai intrebi! Sunt cu tine, Theiuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, felicitari la prospetele mamici si mult curaj celorlalte care vor urma. Iata-ma si pe mine in ultima zi cu multe emotii si cu teama de necunoscut pe care sper sa o inving cu vitejie. Maine este marea debarcare :)))). M-a programat dr. pt cezariana asa ca maine voi naste. Inca mai adaug si mai scot din bagaje, inca mai caut raspunsuri la intrebari si astept cu nerabdare sa trec pestea marea incercare. Va pup pe toate si va voi povesti la intoarcere Marea aventura. caty
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caty, mult curaj si sanatate! Te asteptam inapoi sa ne povestesti cum a fost si ce faci tu si bebe. Daiana, Alexander cred ca e un nume popular, eu am vrut de fapt atul, dar nici cum nu am putut cadea de acord cu sotul (si el a vrut altul). Daca mi-aduc bine aminte iti spusesem inainte sa pleci ca nu o sa ai asigurare decat dupa trei luni, dar altii ti-au spus invers. In fine, nu are importanta, tu sa primesti ingrijirea care trebuie si bebe la fel. Moka, gelatina eu stiu ca iasa inainte de ruperea apei, cu vreo cateva zile sau chiar mai mult. Aceeasi frica am avut-o si eu la prima sarcina, ca umblu cu galeata dupa mine pe strada, acuma stiu ca stau acasa si cel putin ma apuca aici. Sanatate la toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai c-am luat o pauza ca sa va spun cum a fost.Exact acum o saptamana ,pe la 9 seara, au inceput durerile,la inceput usoare ca nici nu stiam daca sunt reale sau false.Pe la 12 noaptea s-a rupt apa si am chemat moasa acasa.Dilatatia era de 1cm si nu era rupta decat o membrana asa ca a plecat acasa asteptand telefonul nostru cand contractiile erau la 4-5 min (asta s-a intamplat pe la 3 noaptea).A venit din nou,membrana nu se rupsese inca dar eu aveam dureri de imi venea sa omor pe toata lumea in jurul meu.Printre dureri am plecat la spital unde moasa mi-a rupt si a doua membrana ca sa iasa tot lichidul amniotic (care avea o culoare galben-verzuie).Dupa vreo inca o ora de dureri dilatatia era doar de 3 cm,atunci mi-au bagat perfuzii ca sa grabeasca contractiile si i-au monitorizat inimioara lui Rose,asta pana la ora 8 dimineata cand eu eram moarta de dureri si cu dilatatie 4 iar Rose statea prost cu bataile inimii.Atunci au luat decizia sa-mi faca cezariana care pt mine a fost o usurare caci nu mai suportam durerile.La 8.36 a venit pe lume Rose,mi-au aratat-o aproape imediat,doctorii lucrau la mine iar eu plangeam de fericire pe masa de operatie.Oricum au luat o decizie buna caci avea si cordonul infasurat in jurul gatului.Imediat dupa nastere a luat nota 8 iar la 5 min a obtinut 10. Am stat amandoua singurele in salon iar dupa nici 2 ore de la nastere deja isi lua prima masa. Si ca final,mi-au scos mie astia peri albi de-alungul sarcinii,dar odata ajunsa la spital m-au tratat cu tot profesionalismul,caldura si amabilitate,de la asistente pana la doctori iar conditiile din spital au fost de hotel de 5 stele si totul...fara nici un fel de ciubuc. Acum va astept sa ne povestim despre bb. Rose Alexandra - nascuta 8 octombrie. Multa sanatate si nasteri usoare, Fleur
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...