Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sefi rai si uraciosi


Recommended Posts

Am impresia ca, ori de cate ori, intru la discutii generale si deschid un subiect nou am a ma plange de ceva. Dar ce sa fac... De data asta nu-mi mai suport seful. Pentru ca am un salar taaare mic (minim pe economie) as vrea sa lucrez pana cat mai aproape de data la care am sa nasc pentru ca am neaparat nevoie de colaborarile pe care le primesc. Dar... seful nu numai ca nu ma menajaza (asta as intelege-o) dar parca de-al dracului imi da tot mai mult de lucru. Sunt tare obosita mereu, imi vine sa plang, strang din dinti si ma agit ca sa rezolv tote lucrurile si el vine sa ma anunte ca sambata am ceva de facut in plus si duminica seara trebuie sa vin, din nou la lucru, si de ce nu am stat cu o zi inainte pana noapte tarziu ca sa mai fac cate ceva in plus, etc. Solutii nu prea am, de plecat din firma nu pot acum, in concediu nu pot intra ca pierd colaborarile, la noi in firma legea e ce zice sefu... Asta e, macar m-am mai racorit. Multumesc de "ascultare" si sa aveti parte de sefi simpatici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by radu_tud
mai stii ca nu am si eu vreun subordonat care sa gandeasca asa ? E o chestie de atitudine si de potriveala. Am trecut si eu prin asa ceva. Nu e placut deloc. Cauta un job nou si intreaba-te ce ai gresit! Bafta! Radu Tudorica
Da' ce tu n-ai sefi, doar subordonati? Bravooo... Si adica de ce crezi ca sefii nu gresesc? Trebuie sa si stii sa conduci oameni. Eu iti spun ca ea a gresit ramanand insarcinata. Asta in primul rand. Si eu am o sefa tampita si eu am gresit ramanand insarcinata. Am gresit f. tare, ca trebuia sa imi dea ea voie inainte. Lasa ca ii invingem noi! ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa permiti sa te calce nimeni in picioare, nici sa te exploateze. In locul tau as cauta un nou servici, iar pana atunci as incerca sa nu mai pun totul la suflet. Faci atat cat poti si gata. Ia mai invata sa spui si NU!!! Daca va vedea ca nu spui nimic si accepti situatia, va continua sa te exploateze, deci incearca sa ripostezi. Crinuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de danitin
Am impresia ca, ori de cate ori, intru la discutii generale si deschid un subiect nou am a ma plange de ceva. Dar ce sa fac... De data asta nu-mi mai suport seful. Pentru ca am un salar taaare mic (minim pe economie) as vrea sa lucrez pana cat mai aproape de data la care am sa nasc pentru ca am neaparat nevoie de colaborarile pe care le primesc. Dar... seful nu numai ca nu ma menajaza (asta as intelege-o) dar parca de-al dracului imi da tot mai mult de lucru. Sunt tare obosita mereu, imi vine sa plang, strang din dinti si ma agit ca sa rezolv tote lucrurile si el vine sa ma anunte ca sambata am ceva de facut in plus si duminica seara trebuie sa vin, din nou la lucru, si de ce nu am stat cu o zi inainte pana noapte tarziu ca sa mai fac cate ceva in plus, etc. Solutii nu prea am, de plecat din firma nu pot acum, in concediu nu pot intra ca pierd colaborarile, la noi in firma legea e ce zice sefu... Asta e, macar m-am mai racorit. Multumesc de "ascultare" si sa aveti parte de sefi simpatici.
Nu prea ai multe de facut din pacate. Dar racoreste-te si tu, ce sa faci? Dupa ce apare bb si dupa ce stai cu el acasa, poti tu sa iti gasesti altceva mai bun, cu un sef mai omenos. Te pup si nu pune la suflet! ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am amai revenit dupa ziua in care vi-am scris si care a fost chiar prea de tot. 1. radu tud - de ce crezi ca singura solutie in cazul in care nu te impaci cu seful este sa pleci din firma? multi angajati de la noi asa au si facut si de aceea e o fluctuatie cumplita de personal care numai bine nu face firmei. Eu cred ca un sef trebuie sa stie sa fie si omenos, nu numai dictator, si poate asa castiga mai mult de la oameni. Oricum sunt dispusa sa fac mult mai multe daca mi se spune "te rog", mi se recunosc meritele si mi se vorbeste frumos decat daca sefu' tuna si fulgera intr-una. 2. raducu, crinuta si ruxij - multumesc mult, cred ca exact de cuvinte ca ale voastre aveam nevoie ca sa depasesc situatia. Nu as vrea sa ma dau batuta in fata sefului si sa plec pentru ca sunt de 9 ani la aceasta firma si am muncit enorm ca sa ajung in pozitia in care am ajuns. Pana si pe bebe l-am tot amanat dar a inceput sa-mi fie frica de varsta si am zis ca acum sau... Oricum "umarul" oferit de voi mi-a prins tare bine[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai mai scumpa, daitin..lucrezi de 9 ani si magarii aia iti dau numai un salariu minim pe economie? strigator la cer apoi, invata sa spui nu, seful meu spunea "nu stiti doamna, ca tot in al de munceste se da mai mult?" si din acel moment ia sa vezi cum incepeam sa ma dau ranita... nu ma mai agitam cu munca... desi, am noroc de un sef piinea lui Dzeu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A propos de ce spunea Ruxi: cand s-a casatorit sora mea, seful ei (care este si patron) i-a spus: sa nu te gandesti ca daca faci vreun copil o sa te astept... Cand te intorci n-o sa mai ai servici... Teoretic lucrurile astea sunt ilegale, dar stie toata lumea ca se intampla destul de frecvent (se mascheaza, li se da alta forma, si chiar daca nu sunt "ascunse", fata este inlaturata dupa o luna, din alt "motiv", etc.). Au trecut doi ani si jumatate si sora mea nu are copii. Si are 33 de ani... De asta ce ziceti? Ar trebui deschis un nou subiect cu tema asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a, si sa va mai spun unlucru... si pe mine si pe o alta colega ne au ajutat ff mult colegele... ele preluau din sarcinile noastre, ne trimiteau acasa, chiar cu riscul de a se lua in gura cu seful!!! la rindul meu am facut la fel cind a fost vorba de o alta fata... daca noi femeile nu ne am intelege intre noi... veneam la sv pe la 9, 10 iar la 12-13 ne alungau colegele... chiar pina si lucrarile se "pasau"...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...