Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai 2003 (11)


vilma

Recommended Posts

Mai Parpalak, da ce te mai complici, de aia preferi tu borcanul de cumparat! Uite cum fac eu: Pana sa pregatesc ceva mai multicel adica pentru doua zile, fierbeam cateva feliute de morcov si cateva de patrunjel sau pastarnac, (sa stii ca satea dau aroma mai buna si le place si la bebei). Fierbeam astea intr-un ibric, pana scadea apa atat cat sa acopere bucatelele, apoi le pasam cu furculita ca era prea putin pentru blender, daca iesea prea subtire mai puneam si o lingurita de faina de orez sa fie mai consistenta, si gata, nu era chiar asa bine pasata si trecuta prin sita da ce crezi ca nu manca? E adevarat ca morcovul nu se paseaza asa usor chiar daca e fiert bine dar nu faceam scurta la mana cu cateva feliute. Acum fierb cam 1/2 morcov mai mic, cu pastarnac pt miros si mai pun si un pic de cartof ( am facut si cu dovlecel) si bag blenderul si flescai acolo pana iese o pasta destul de omogena dar tot mai gasesti ceva mici bulgarasi de morcov, si asa si mananca, nu zice nici "car". Orice legume sau fructe i-am dat nimic nu a refuzat dar nu au lipsit strambaturile de rigoare. Azi am cumparat biscuiti si i-am dat unul in mana. Stateam cu ea in brate si, bineinteles ca mai bagam si eu pe sub nas cate ceva dulciurele, se uita la mine cu niste ochi.. pana m-a apucat de mana cu fursec si a tras-o spre gurita ei in timp ce o casca sa incapa si la ea. Si nu m-a lasat inima sa nu-i dau si ei macar sa guste un pic de ciocolata, macar sa puna limba. Am si eu o intrbare: Voi le dati si supa si fructe si suc toate in aceeasi zi? ca eu nu, ori-ori, ca tre sa mai pape si laptic. V-am pupat. Dana http://community.webshots.com/user/danaf123
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
dana d, noi inca n-am ajuns la fructe inca, dar i-am dat ieri un pic de suc, pe post de gustarica. Dar oricum, la noi in orice caz, toate mesele au laptic in completare. Si cred ca o sa continue sa aiba pina trecem la alte proteine. Doar daca nu ajungem la vreuna din mese pe post de gustarica, si-atunci probabil ca la aia o sa cam renuntam la laptic. Deocamdata sintem la 5 mese si ma gindesc cu groaza ca iar vine vaccinul si iar ne dam peste cap cu mincarea.. Recunosc ca m-am cam luptat cu morcovelul ala, dar mie mi se pare ca nu prea stie el prea bine care-i treaba cu limba-n gura si cu lingurita - asa, mai spre sfirsitul mesei incepe si se prinde.. Asa ca de-aia voiam sa i-l dau mai moale, cum ar fi trebuit de fapt sa fac de la inceput, adica acum 5 zile. Si cu timpul, pe masura ce ne civilizam la masa, o sa i-l fac si mai tare. Mai precis, direct din borcanel. Sau, si mai bine, mai pun ceva apa in ala din borcanel. Dar daca eu ramin la borcanele, cind mai maninca baiatul meu supa? Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu m-am cam chinuit ieri cu blenderul pentru o picatura de piureut (in care am pus si conopida) asa ca probabil data viitoare o sa fac ca Dana si o sa-l pasez cu furculita. Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu ziceti ca eu nu v-am zis ca o sa va distrati cu diversificarea. Vedeti mai copii de aia fac eu portie pentru doua zile ca sa iasa la blender si pun un borcanel la frigider si pana acum nu a patit nimic bb. Azi noapte am zis ca dau lovitura. S-a trezit bb la 4 si io repede cu suzeta. Tace el 10 minute si deja ma gandeam ca ma laud ca a sarit masa. Si unde nu se pune pe un tipat pe care l-am linistit cu 150 ml lapte. Parpalak am aplicat metoda ta cu mai multe cereale asa ca efectul e...ca nu a facut kk. Declar oficial ca renunt la incercarea de ai mai scoate masa de noapte. In schimb evident cand s-a trezit dimineata nu i-a mai trebuit. Si a mancat abia la 9 branzica cu pere si apoi 40 ml laptic. In rest doarme bebelusul meu peste zi foarte bine si mananca la fel. Nu mi-a mers netul in dimineata asta vreo 3 ore asa ca m-am apucat de facut bagajul. Si deja am umplut un geamantan. Se ia al meu sot de cap cand o sa vada. Parpalak eu am observat ca lui Dori ii place mai mult piureutul mai gros. Multumim de urari si tie spor la ars mancarea. Dana si noi am iesit afara pe o ploaie mare ieri iar Dori era fascinat. Se uita in toate partile. Tare i-a placut. Eu ii dau fructe la masa de la 10 si legume la 14. Pisi bine ca ati scapat doar cu atat. Adita am incercat eu sa il inregistrez pe Dorian si cum vedea microfonul cum tacea brusc. Pupici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am fost ieri la dr,otita e mai bine, am scos antibioticul. si incepem tratamentul pentru reflux care va fi o distractie avand in vedere ca trebe sa-i dau o picatura de Debridat dupa orice baga in guritza chiar si putin ceai[bang][bang].dar daca scapam de arsuri eu voi fi cea mai fericita. si eu am avut in we cel mai super cuminte copil care si-a batut toate recordurile si a povestit 3 ore!!!si rade in hohote daca o pap de barbitza[il].in schimb ieri a fost maraici toata ziua cred ca si din cauza vremii absolut hidoase de afara(vant si ploaie care ne-a sistat plimbarea). legat de papa am primit voie sa papam cele de pe acum cu exceptia sucurilor de fructe.nu stiu de ce dupa ce a papat bine budinca acuma o scuipa si se si enerveaza daca o dau. in pireuri puneti si cartofi? dar in cel de mere biscuiti?nu au gluten?nu ii doare burti de la merele astea acre?ca i-am dat numa Nestle... haha, parpalak si eu am ars morcovei.la borcan i-am dat de la Hipp care sunt singurii care aveau numai morcovi si apa in continut fara alte adaosuri. va pup cristiana si bb Theodora Alexia http://photos.yahoo.com/thea_alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetele dar tare ne mai chinuim cu pasatul! Si eu am incercat cu blenderul dar am observat ca nu scoate legumele asa finut..Apoi am incercat cu furculita si nici asa Francesca mea nu a vrut! Ma gindesc ca trebuie sa fie p pata omogena far nici o bucatica nepisata! Asa ca m-am gindit sa le dau prin masina de tocat! Chin mare dar poate poate o voi pacali! Cu sucurile nu stam grozav! O sa incerc sa-i dau si de mandarina si poate o sa-i placa! Gata v-am pupat! Mi s-a trezit gindaca si miiriie.. [foto] http://community.webshots.com/user/luminitafeodorov Lumy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu diversificarea asta chiar ca raman fara lapte. S-a obisnuit Elena sa bea lapte praf cu biberonul, supa cu biberonul, suc de fructe cu biberonul, cereale cu biberonul si nu prea mai vrea sa suga. Am incercat eu sa ma mulg si sa-i dau cu biberonul, dar astazi n-am reusit sa scot mai mult de 15 ml odata. Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetele!!!! Ce mai faceti? Adita, cam greu cu lingurita, nu? E bine sa o inveti...Nici Emma nu e super-incantata de lingurita, nu stie sa pape din lingurita, mai mult suge din ea [:D], dar pana la urma o sa ne descurcam...Mi-am dat seama cum sa i-o bag in gura astfel incat sa nu inceapa imediat sa suga din ea![:D] E foarte usor! Am citit in multe locuri ca mancatul cu lingurita trebuie inceput odata cu diversificarea. Asa ca...numai ceai ii dau cu biberonul. Doar seara, inainte de culcare, ii mai dau ceai de fenicul, de la Milupa, cand vad ca e mai agitata. O calmeaza si o adoarme... In rest...continuam cu cerealele... [pis]_ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, si gagica mea Ana, e nascuta pe 15 mai 2003, din cite am citit aici cred ca e cea mai slabuta, are 6.2 Kg, si tot lungana 67cm, mai nou are obiceiul sa arunce mincarea (piureul de legume) la distanta...adica pe maica-sa, dupa care se distreaza grozav si ride spre mine tot spre necazul maica-si. Nu vrea in ruptul capului sa manince piure facut de mine din morcov, mar banane si biscuit...vrea numai din cel la borcan... da gusturile nu se discuta...avantajul este ca-l maninc eu pe cel ramas si mai nou am tot timpul banane in casa(tot spre bucuria mea). Da ce i-ati pus deja in premergator, nu e cam devreme, eu ieri am pus-o prima data in scaunelul de masina si i-a placut tare mult, dar echilibru nu prea are, cam vine in nas cind isi studiaza picioarele. aaa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine-ai venit Byl printre noi. Ia incearca sa afumi si tu legumele, poate asa ii plac! :) Ana e nascuta in aceeasi zi ca Ioana lui danv, care n-a mai intrat de-o vreme pe-aici, dar pe vremea cind intra, fata lui era cea mai grasunica dintre bebeii de mai! :) Sper c-o tii legata in scaunul de masina.. Noi stam in scaunul de masina de la 3 zile, cind ne-am intors acasa de la maternitate.. maaaaamaaa ce de timp a trecut de-atunci.. Aalina, imi pare rau ca n-a mers - macar te-ai lamurit ca nu de foame se trezea - poate ca i-o fi fost sete. Vezi daca tine termopanul ala de cald? :) Da' in orice caz e buna ideea aia cu suzeta, fie si macar alea 10 minute.. Acum nu mai maninca la 4, maninca la 4 si 10.. Poate asa, incetul cu incetul isi impinge masa pina mai tirziu.. Daca nu merge cu suzeta, incearca cu microfonul.. :) pisi, si Paul suge lingurita, abia spre sfirsitul mesei se descurca mai bine cu mincatul. Si cind n-o suge, o rontaie, cum rontaie tot ce prinde.. adita, imi pare rau pentru laptele tau.. Eu am ajuns cu mulsul la doua ori pe zi, cite circa 100 ml de fiecare data.. Cam odata la doua saptamini Paul se hotaraste si mai suge si el, dar nu mare lucru.. I-l dau acuma, cit mai am ce. Si partea buna e ca asa ma apuc de-o cura de slabire cind am terminat cu alaptatul.. cu viteza fulgerului.. Lumy, da' cu strecuratoarea ai incercat? :) carrie, bravos si multa sanatate in continuare!! Las' ca nu-i asa grav cu Debridatul ala.. Auzi, la ce zici tu budinca? Si da, biscuitii au gluten, daca-s facuti cu faina de griu. Dar, parerea mea, griul romanesc nu-i asa alergen ca ala de prin alte parti.. Ca doar noi cu biscuiti am crescut si nici vorba de alergii ca prin alte parti.. Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...