Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai 2003 (11)


vilma

Recommended Posts

Mai fetelor, chiar ca se simte nevoia unei "distractii" pe timpul zilei sa ne mai lase si pe noi sa ne facem treaba. Ilincuta nu sta nicaieri singura daca nu doarme decat raeori cand e in toana bune. Ii place in fundulet intre perne, dar nu poate sta mult ca pica in nas sau oboseste si plange, Ca sa nu cada in nas ii pun si in poala o pernuta si pe ea jucarii, dar le scapa mai departe, se intinde dupa ele si tot cade. As vrea si eu u7n jumper, sau macar as vrea sa-mi spuna cineva care are, cum se comporta bb in el si cat de mic sra cand l-a pus acolo. Pe aici pe la noi nu prea am vazut asa ceva, dar nici nu am mai umblat prin magazine mari si specializate.Cu premergatorul, se pare ca sunt si pareri contra acum, cand am avut-o pe Alexa am pus-o pe la 6 luni si nu mi-a zis nimeni ca e ceva rau in asta, da nici de gluten nu stiam, nici de miere si am crescut-o, slava Domnului, sanatoasa si voinica de nu-i mai gasesc pantaloni de scoala acum, toti sunt scurti. Vorba lui Parpalak, si noi am crescut cu biscuiti si suntem bine mersi. Sa va spun una buna, apropo de biscuiti, ieri, stateam la masa cu Ilinca in brate si mancam niste fursecuri cu ciocolata, se uita bietul copil cu niste ochi...pana a intins manuta la mana mea cu un fursec in ea si m-a apucat zdravan si a tras-o la gurita ei cascata. Asa mi-a placut faza ca am lasat-o sa linga putin din ciocolata apoi i-am pus in mana un biscuite pe care l-a morfolit in gura pana si-a pierdut un colt si a mai mancat un colt si mai tarziu, asa ca pot spune ca am trecut si la biscuiti. Mine ii fac supa cu piept de pui dar deocamdata nu-i dau decat legumele. Azi i-am dat supica cu branzica si vad ca nu a facut kk, la fel patiti si voi de la branzica? Azi am facut spanac, pentru noi cei mari dar citem aici ca ati dat si la bebei si as vrea si eu sa-i dau dar am prajit putin faina si mi-e teama sa dau copilului asa ceva, diversificare dar nici chiar asa! trebuia sa pastrez cateva frunze sa le pun la supica ei si sa i le dau pasate, nu mi-a dat prin cap. Alycia, zici ca si pe cel mare l-ai avut asa cuminte? Eu pe cea mare am avut-o tare buna, dormea toata noaptea de pe 2 saptamani, in schimb Ilinca... lasa, sa simt si eu ca am copil, doar mi-am dorit-o. Acum va las ca vreau sa apuc un pui de somn pana la prima "strigare". Pupici, Dana http://community.webshots.com/user/danaf123
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Noi ziua stam in carut,leagan,jumper. Este foarte incintat de jumper niciodata nu este sa nu vrea, nu-l las eu pe cit ar vrea el il las doar vreo juma de ora. Intr-o zi l-am lasat sa vad cam cit ar vrea si a stat 2 ore SARIND in continu si tot ar mai fi stat.La fel si la tv s-ar uita ore intregi dar nu-l prea las. Nu stiu cum a descoperit dar de vreo saptamana a invatat sa-si puna frina in jumper, daca nu-i place ceva (directia,viteza) pune frina si o ia de capat,lesinam de ris . Si noi i-am mai cumparat un scaun de apa (un fel de colac care se umfla dar bb nu se uda) initial l-am cumparat pentru piscina dar acum il folosim mai mult in casa , ii place dar nu la fel de mult ca jumperul. Jumperul isi merita din plin banii si nu costa asa mult cam 600-700 mii. Si eu nu reusesc sa-i fac un program de masa sa manince si el la anumite ore la noi este functie de cind se scoala din 3 in 3 ore . Ce am mai vazut dar eu nu i-am cumparat este un fel de premargator stationar cu multe jucarii eu l-am pus pe Joshua simbata la magazin intr-unul sa fac proba si-i cam placea. Va pupici Dana si Joshua
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vezi danveule daca intri asa de rar.. :) In loc sa-i zici tu lui pisi sa continue cu alaptarea exclusiva, iti zice ea tie sa diversificati :) Da' acuma, pe bune, OMS-ul recomanda alaptarea exclusiva pina la 6 luni, daca e posibil. Pisi, nu ca vreau sa contrazic ce citesti tu prin carti, dar eu nu prea cred sa-ti fie mai greu cu lingurita la 6 luni decit la 4.. Da' acuma, daca tot ai inceput-o, doar n-o sa dai inapoi! dana d, ce ma bucur ca nu numai eu sint uituca :) Ne-ai mai zis odata faza cu fursecul :))) Eu acuma fac exercitii cu Paul cu statul in fundulet FARA SPRIJIN, nu prea ne reuseste figura, se tot apleaca in fata si pune miinile proptea si pina la urma cade intr-o parte si iar ajunge pe burtica. Azi, fetelor, la ora 4, a treia masa a zilei, am stat blocata vreo 5 minute, ca nu ma puteam hotari daca sa-i dau lapte sau sa-i dau restul de suc de pere. Daca o fi masa sau o fi gustarica. Pina la urma m-am hotarit sa-i dau lapte, ca poate o fi gustarica aia de la 7. Ca atare, Paul a baut exact 50 ml de lapte, ca sa-mi fie clar care-i gustarica. La 7 a baut 90 de suc si 140 de lapte, ca sa fie clar si aicea care-i masa.. Acuma astept sa se faca ora 10 sa vad cit o sa mai manince.. Noi afara stam in carucior, la masa in scaunul de masina si in rest ori in pat ori in tarc, unde fugarim de zor o gramada de jucarele.. Nici eu nu-s de acord cu bautul de ceai in loc de masa principala de lapte, dar pe de alta parte, voi cum va dati seama ca le e sete si nu foame? Post factum, bine.. Dar cum va dati seama de la inceput? Tot pe la Parintii intreaba am gasit si cica nu-i bine sa manince seara de tot lapte, ca le strica dintii. Eu grija asta n-o am inca, dar nici nu ma vad sculind copilul din somn ca sa-l spal pe dinti.. Uff.. Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DanaMario,si eu am aflat ca premergatoarele sunt interzise in cad. abia acum[bang].Eu pe Maia am puso in asa ceva si nu mi-a mai merg in patru labute[:D] A sarit direct in picioruse! Tin sa-ti spun ca pediatrul de aici care-i un quebec din tata-n fiu mi-a spus sa nu fac prostia sa-i cumpar premergator,sa-l las sa se "chinuie" singur sa se ridice in picioare.Cica mersul in patru labute dezvolta multe[:D] Cum e mai jumperul ala? de care i-ai luat? Una peste alta vreau sa ma laud cu Robert si sper sa nu ma auda.[:D]Doarme toata noaptea de la 2 luni si asta de la 20,00 pana la 6,00,uneori 7,00 dimineata.Nu-mi vine sa cred nici mie! Chiar ma trezesc cateodata noaptea si-l controlez daca respira;sunt stresata rau! Diversificarea merge si la noi.Maine facem o sapt. de cand mancam cereale cu orez.De maine trecem la orz.Inca nu stie sa inghita bine.Mai mult suge din lingurita.Cu legumele inca nu indraznim.Mai asteptam... Alycia,scuze pt. astazi.Vorbim de maine pe chat.Mi-am dus prietenul la aeroport astazi si tareee necajita sunt[:(] ange,mamica de 2 ori http://community.webshots.com/user/maiaioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu prea vad care ar fi avantajul sa-i dai noaptea ceai in loc de lapte.Copilului nu stiu daca i-ar conveni, dar nu stiu nici pentru mine de ce ar fi mai bine. Tot trebuie sa ma scol sa-i dau ceaiul, asa ca mai bine ii dau lapte. Mie jumperul nu mi s-a parut chiar asa ieftin. Am vazut cu vreo 2-3 milioane Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ange jumperul l-am luat de la Sears si PARCA a costat 30-35 CAD nu-mi mai amintesc exact. Sint mai multe modele eu am ales pe cel care ocupa cel mai putin loc in casa se agata de tocul usii. Uite niste poze cu Joshua in jumper dar sint cam vechi pozele http://members.rogers.com/joshuas/ likul "My favorite place Jolly Jumper" sau uite la Sears un link http://www.sears.ca/cgi-bin/ic_item.cgi?lang=e&id=777&cid=73&itemID=74354 Adita poate ce ai vazut tu o fi vreun model mai sofisticat asta care-l am eu este cel mai ieftin de aici sau poate in tara or fi mai scumpe. Va pupici Dana si Joshua
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor nu ma mai inebuniti cu ceaiul ala. Ca al meu a mancat azi noapte la 3 - 180 ml lapte. Asta dupa ce aproape o juma de ora am incercat sa ii tot amana masa aia cu suzeta. Cum sa taca el cu ceai? Si uite asa s-au dus visele mele de dormit mai mult. In schimb aseara a dormit dupa masa de la 18 pana la 21.30 cand a mancat si a adormit la loc. Cred ca o sa incep sa imi schimb si eu programul de somn si o sa ma culc la 18 [alcool] Alycia daca te consoleaza cu ceva si eu saptamana trecuta am avut parte de o stare cretina. Si nu ma ispiti cu drumul la Mures ca poate la intoarcere acasa trec sa ti-l las pe Dorian vreo luna [:D] Lumy Dorian al meu muta biberonul dintr-o parte in alta cand nu mai vrea sa manance. Sau il mai prinde in gingii si trage de el. Ori il impinge cu limba. Danv cand al meu se plictiseste il mai asez pe burta pe o paturica cu jucarii in jur. Asta si ca sa evit sa cada de pe stiu eu unde. Pisi eu sunt de acord cu chestia asta cu ceaiul baut de noi cand ne e foame. Da nu pot sa o aplic [bang] Dana bine ai venit in clubul celor ce uita. Ce ma bucur cand vad ca nu sunt singura care am problema asta. Ca deja incepusem sa ma ingrijorez. Noroc cu Parpalak ca ma incurajeaza. Vaiii fetelor acum am ratat o cazatura. Mi se parea mie ca e suspect de liniste in dormitor si ce credeti. Dorian a escaladat nu stiu cum pernele din jur (era in patul mare) si se tinea de perdea. Exact la marginea saltelei. Asta dupa ce se rotise cu 90 de grade. Doamne nu are stare. Mi-a sarit inima, offf. Mai Parpalak pai daca bietul copil mancase doar 50 ml era normal ca la 7 sa manance ca tot omu' [:)] Ange tu si Alycia trebuie sa va vorbiti si sa ne spuneti si noua secretul bebelusilor vostrii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eeeee, cu dormitul noi stam bine...de cind am facut o luna mincam la 11 seara si ne trezim exact la 6.30. De la 4 luni mincam cite 200g de milumil de 4 ori pe zi si intre mese piureul de rigoare. Nu mai sugem de la mami de la 3 luni. Cu dormitul nu am facut nimic, asa a vrut domnisoara...si acum daca vine ora de masa si ii este somn nu maninca, prefera sa doarma o jumate de ora dupa care maninca tot in 5 minute. Incercam cu cerealele de saptamina asta sa vedem daca le haleste!!:))) aaa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna iubitelor ce mai faceti??Da vad ca scrieti nu gluma!!! Noi papam laptic ca suntem mai mici.Si Suc de mere cu morcov,pire de legume.Nu vrea la lingurita si ne manjim tot. Ieri i-am dat banana.I-a placut extraordinar de mult I-am pus in ea si cereale.Si un mar ras. Incercam si noi sa stam in fundulet.Deocamdata se ridica in coate dar pica ca bobocul ala la loc! In rest..tot se mai scoala noaptea la 3-4 si dim la 6-7 sa pape.Asta e.Dar nu mi se pare obositor ca papa in 10 minute si adoarme la loc. Va pup si numai bine. KORINA mamica x 2 http://poze.acasa.ro/poze/album?id=408 http://poze.acasa.ro/poze/album?id=457
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaaaa! DanaMario, deci asa arata un jumper[:D]...Scuze, dar noi suntem un pic mai primitivi p'aici![:D] Imi imaginam eu ca e vorba de asa ceva...Pe la noi n-am vazut, sau poate n-am stiut eu dupa ce sa ma uit... Fetelor, nu mai vrea Emma sa doarma, cu toate ca de obicei dormea pana la 11,30...Pic de somn! Hai ca ma duc, poate o conving![;)] [pis]_ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...