Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai 2003 (11)


vilma

Recommended Posts

pisi_ella incerc si eu sa-i mai diversific cite ceva ... Nu de alta dar a mea suge des cam la doua trei ore si cred ca nu se satura! De fapt acesta este gindul meu ca bietul copil se satura atita timp cit nu-mi primeste nici un fel de suculet! Ce sa mai zic de pireuri supici ...Nu-i plac! Nici eu nu o fortez ..Dar din cind in cind ii mai pun pe limbuta cite ceva ! Nu de alta dar ar trebui sa mai incerce si alte gusturi ... Nu am inlocuit nici o masa de sin ca nu avem cu ce ...Mai asteptam sa mai treaca vreo doua saptamini si atunci sa vezi ce lupte vom duce si noi! Si eu as vrea un jumper mai ales ca Francesca nu are stare si topaie mai tot timpul! Cred ca i-ar prinde bine o astfel de jucarie! O sa-i cumpar mai ales ca l-am vazut pe Joshua si e tare dulcic! V-am pupat! [foto] http://community.webshots.com/user/luminitafeodorov Lumy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Parpalak, eu nu spuneam ca nu mai primeste lingurita la 6 luni, ci ma refeream la gust! La gustul altor alimente inafara de lapte! De-aia ii spuneam Danei sa-i dea cate putin, o lingurita de una, de alta...ca sa-l invete cu gustul si sa faca mai putine nazuri la 6 luni! Nu spuneam sa-i dea mult, Doamne fereste! Nici eu nu-i dau cine stie ce, nu se satura nici pe departe...Cateva lingurite, acolo! Si lapte de la mine, obligatoriu, dupa! Haideti sa va spun ceva din experienta maica-mii cu mine...La sfatul pediatrului, mi-a dat numai san pana la 6 luni...Si, la 6 luni, hai sa incerce si ea deversificarea...Ca de, fata a crescut si...trebuia! A incercat cu una, a incercat cu alta...Io nu si nu! Si scuipam tot...Si maraiam...Si plangeam! Si numai tzatza o vroiam! S-a panicat maica-mea ca nu mancam nimic! [bang] Nici laptele ei nu mai era prea consistent, ca se stresa si la serviciu, si acasa...Era tare obosita. Pe vremea aia nu se statea acasa decat o luna jumate dupa nastere...Atat era concediu platit ( si inainte de nastere, o luna jumate)...Va dati seama???[bang][bang] Mama era profesoara si scoala era aproape de casa...Se mai ducea la scoala, se mai intorcea sa ma alapteze...Iar se ducea pentru o ora, iar se intorcea...Va dat seama ce criminal??[bang] Hai ca am divagat. Si asa s-a chinuit mai multe zile cu mine sa mananc si eu altceva...Abia, abia...Mai in sila, mai in scarba, am inceput sa accept una, alta...Dar cica greu, foarte greu... Si chestia asta am auzit-o si de la alte mamici. De-aia e bine sa-i dai inca de la 4-5 luni si cate putin din altceva... [pis]_ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu visez la jumper de cand a pus Dana prima poza cu Joshuas. Si m-am tot uitat prin magazine da nu am vazut asa ceva. Aici sunt un fel de leagane ce se atarna da scaunelul e din plastic si sta copilul in fundulet. Iar Dori acum ar pica din el asa de mare e. Byl cum adica piureutul intre mese? Korinna deci pot sa ti-l aduc si pe al meu ca are cam aceleasi ore de masa [:D] Lasa Lumy ca ai timp sa afumi legumele [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare mamicilor si taticilor. Ioana a mancat si acum doarme satisfacuta, asa incat mamica ei isi poate permite sa scrie doua cuvinte. Pisi Ella, imi asum riscul de a o invata mai greu sa manance cu lingurita, daca se va intampla cumva asta, desi inclin sa cred ca, fiind mai maricica, se va deprinde mai usor cu noile obiceiuri alimentare. Despre trezirea din miezul noptii: daca nu ar cere ea sa manance,ar cere sanii mei sa fie goliti cu pompa,lucru tare dezagreabil de altfel, cat despre laptele aruncat, parca imi este ciuda... Noroc ca nu se intampla prea des. Si noroc ca in ciuda problemelor survenite pe parcursul alaptarii ( canale blocate,pusee inflamatorii, dureri crancene - voi ati avut asa ceva ? ) nu am dat bir cu fugitii. Recunosc,sunt destul de nerabdatoare, as incerca un suculet de fructe,niste cereale cu lingurita, stiu ca asta nu presupune renuntarea la san, dar ma abtin( nici macar nu mai este asa de mult - o luna si jumatate pana la 18 nov.,nu 15, draga Parpalak, cand Ioana va implini 6 luni). Totusi, nu sunt atat de absurda incat, daca va face foamea,sa nu ii introduc si altceva. Important este sa fie satisfacuta ea, si nu eu ca m-am tinut cu dintii de o schema rigida. Cum reactioneaza copiii vostri la poeziile si cantecele ce le sunt destinate ? Sa va traiasca micutii,ca tare frumosi si zdraveni sunt cu totii! http://www.omfs-ct.ro/ioana/pagina_ioanei.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am dormit pina la 6 jumate dimineata!!!! cu o pauza scurta de maraiala la 4 dar a adormit instant la loc.si....tatatata dup-aia am dormit pina la 10!!!!!!!![alcool] parpalak budinca ii zic la faina de cereale facuta ceva mai solid cum e in reteta..pe experimentare i-a placut mult mai mult faina de orez si porumb de la Milupa decat cea de la Nestle alina cum e cu dintisorul? Theodora se rostogoleste toata ziua si cand ajunge pe burtica tipa de bucurie, rade in hohote si poate sta cu mainile intinse si cate o ora. cum stati cu dormitul in timpul zilei.noi dormim nu f mult dar nu stiu ce sa fac ca intotdeauna cu plansete inainte de nani.si ne chinuim si cate o ora sa adormim.plus ca numa pe pernita in brate[bang]. ma duc sa gatesc morcovii pe care mi scuipa cu stoicism in timp ce cei din borcanel sunt ok. Corina ma bucur ca e ok operatia.ai grija de tine va pupam cristiana si bb Theodora Alexia http://photos.yahoo.com/thea_alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dintisorul e tot sub gingie si eu il verific in fiecare zi. Acum parca il simt si la deget da nu pun pariu ca nu mi se pare. Noi dormim foarte bine ziua si mai nou fara sa ne mai cante mama. Doar ne aseaza in patut si ne da suzeta. Insa il las pana incepe sa macane semn ca ii e somn. De nu i-ar trece ce bine ar fi. Eu am observat ca doarme foarte bine daca e mai racoare, asa ca am inceput sa il imbrac mai bine si sa las cate un pic geamul intredeschis. Danv lasa ca sanul e sfant. Si senzatia pe care o ai cand e bb acolo nu ti-o poate inlocui nimic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inceput sa-i dau lui Antim suc de fructe de la 2 luni(cum ma sfatuise pediatra) si tot nu vroia sa pape altceva decat laptic. Deci eu cred ca depinde si de copil, nu doar de varsta la care incepi diversificarea. Jumper am vazut, dar ce-i drept nu semana cu al lui Joshua.Era de la Neo nato, parca, si avea un fel de scaunel care nu prea-l sustinea de burtica sau spatic, asa ca e pentru copii mai marisori.Nu-mi aduc aminte de la ce varsta l-am pus eu pe Antim in jumper, dar cred ca era cam atunci cand l-am pus si in premergator.Oricum, ia placut foarte mult. Toata ziua topaia in el si se rasucea. Din fericire, scaunelul avea si un cauciuc pe margine, ca altfel s-ar fi lovit de toc. Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...