Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Avetzi mereu kef de gatit?


Recommended Posts

Normal ca n-am kef... Da sambata construiesc 2 cazane: unul cu mai multa apa (ciorba) si unul cu mai putina (felu' 2) sa tina toata saptamana.... Duminica asta m-a mancat in [indecent] sa fac si ceva dulce, am incercat o placinta cu mere (apropo, nu aveti vreo reteta) si nu imi place cum a iesit.... asa-mi trebe daca nu am stat cumintzica sa citesc[bang][bang][bang] V. veni, vidi, Victorie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Veve, Marina [cool][cool][cool] Asa a vrut soarta, tot timpul sa am in preajma oameni care sa stie sa gateasca si sa le mai si placa (mama, apoi colegele de facultate, apoi sotul). De ce sa-i supar si sa ma bag si eu, sa am pareri si sa-i incurc? Astfel ca m-am initiat in d-astea o data cu "diversificatul alimentatiei" Soldatzelului de Plush, cu papa simplu, ca alea complicate nu i-au placut (sau nu mi-or fi iesit mie cum trebuia?). O vreme, ca acuma ia prinzul la gradi. Fara gluma, nu am avut complexe ca nu gatesc, ba chiar dimpotriva, insa acum ma cam incearca remuscarile din pricina lui BB, poate ca merita si el pe lumea asta o mama care sa-i faca bunataturi, asa cum am avut eu. Ma cam bate gindul sa incerc sa remediez situatia, dar e tare greu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Meyy, Eryka, da' tu pui intrebari tare grele, mey, iti place sa ne chinuiesti, mey? [:D] Nu-mi place deloc sa gatesc, prefer sa calc N m3 de rufe, sa ling podeaua si mobilele, sa spal, hiar si cu mana (noroc cu [spala]), sa spal munti de vase, numai NU ma dati la cratita!!!! Asa ca m-am conformat cu ideea de a manca mancare negatita si orice este in casa (de regula ce mai ramane dupa Danut:). Numai Danut beneficiaza de mancare gatita zilnic, proaspata si cat mai variata, in tot felul de combinatii, ca sa nu-i lipseasca nici proteine, nici minerale, vitamine si sa creasca baiat mare si s-o duca pe mami la restaurant cat mai des [:D][:D] Care aveti vreo reteta de a face mancare fara a sta in bucatarie sau a pune mana pe cratita, postati-le cat mai repede!!!!!!!! Cu drag, Dana, mamica lui [copil] Danutz Album:http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Danut+la+2+ani&mid=1214&cid=2250 http://www.yamafoto.com/?ref=6599
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spre rusinea mea, nu stiu nici macar sa gatesc prea bine, doar cateva tipuri de paste si alte prostioare. Dar daca am avea noi chef de gatit tot timpul , ganditi-va ca restaurantele ar da faliment si menajerele (vezi bucatareasa) ar muri de foame. Asa ca nu pot face asta!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

NICIODATA! :)) Cea mai buna mincare e cea facuta de altii, poa' sa fie si sendvici, nu conteaza. Dar de gatit gatesc, ca imi place, cu conditia sa nu fie obligatoriu. Problema e cu spalatul vaselor, aia nu fac nici in ruptul capului! A fost conditia numarul unu' inainte de casatorie, ceva de genul: "Ma iei de barbat?" "Da' vase speli? Ca eu nu!" "Spal" "OK, te iau". CATAN: Este si varza murata in Montreal(asa cum este si masina de spalat vase, mare pomana la casa omului unealta cu pricina!) la toate magazinele romanesti (plus pe la polonezi si bulgari si-or mai fi si altele dar nu le stiu eu). Nu le insir ca sa nu fac reclama, daca nu le stii imi scrii, te rog, pe personala, si iti spun care sint magazinele pe care le stiu eu. Depinde si pe unde stai si de ai masina, oricum, de Craciun magazinele sint f. bine garnisite cu tot ce e specific. Poti sa-ti comanzi sarmalele gata facute, sa stii! [cool] Pupici, Simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai ce "mironosite" sinteti! Fugiti de bucatarie sau pozati in femeile moderne care spun "n-am chef de gatit", "nu-mi place sa gatesc" sau, cel mai in voga, "draga, eu nu am timp sa gatesc, sint prea ocupata". Mai bine mincati la fast-food sau pizza... Nici eu nu pot gati decit in WE si atunci o fac pentru 3 zile,asa incit joi si vineri exparimentam semipreparatele, salatele... dar consider o mare desfatare orice mincare facuta acasa si asta pentru ca o fac din ce stiu eu ca e proaspat si are alt gust! nu ma gindesc "oare s-a spalat ala pe miini inainte sa pregateasca mincarea la restaurant/fast-food?" ...e si foarte sanatos: inchipuiti-va acum o supa de pui(eventual de curte nu cumparat)galbuie, cu citeva rondele de morcovi si verdeata decorativa...[pofta] Mai sint si elogiile familiei: "hmm ce bun e!" Chiar nu vi se face uneori dor de o atmosfera casnica, blinda, linistita, traditionala? ...si asa, ca o completare, voi toate sinteti orasence, sa va spun ce inseamna sa faci mincare in conditiile in care ati sta la tara? Dupa cum va descrieti aici cred ca ati muri de foame(acolo nu sint restaurante, fast-food-uri) va [pup] si aveti grija de voi, nu vreau sa se depopuleze forumul!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai vaz ca ne completam reciproc: io gatesc ( ca trebe) si (nu dati) imi place sa spal vase (nimeni nu ma intelege....) dar urasc sa calc, noroc ca al meu isi calca singur. Iar cu " orasencele" problema e ca muncesc de dimineata pana seara (eu, cel putin) si, cand ajung seara, la 8 acasa, imi e greu sa descopar placerile si deliciile gatitului, ca tre sa fac ceva repede, sa am timp si sa dorm.Nu e "sclifoseala", ca atunci cand eram "la mama acasa" faceam tot felul de prajituri (de ex. tort fara faina, 12 ORE de lucru). Dar in ultimii ani cred ca nici clatite... V veni, vidi, Victorie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am reteta la mine acum, dar o caut si-l pun...voi ati vrut-o.... tin sa va avertizez ca se coc cateva doi pe dosul unei cratite (foi din albush batut cu nuca samd), fiecare foaie se pune pe hartie de calc decupata pe forma cratitei, unsa cu unt, si se coace la foc f.f.f.f. mic muuuuuulllltttttttt. Crema e cu ness si unt, parca... Oricum, iese ceva bestial, musafirii iti cad la picioare, rupi gura targului, dar cu cat eforttttttt!!! Barbatu-meu nici nu stie de existenta acestui tort, ca nu-s nebuna sa-i spun[:D] V. veni, vidi, Victorie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...