Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ciclul dupa chiuretaj


neda

Recommended Posts

Buna fetelor, Cu o luna in urma am trecut printr-o nefericita experienta(sarcina oprita in evolutie)-chiuretajul.Intrebarea mea ar fi: dupa cit timp de la chiuretaj v-a revenit ciclul? Pot spune ca mie mi-au aparut la exact o luna ceva pete maronii.Doctorul mi-a spus sa astept cam 2 luni si pot sa incerc din nou sa ramin insarcinata.Dar eu nu prea am rabdare si m-am gindit ca dupa primul ciclu sa ma apuc de treaba.Pot fi oare considerate aceste pete maronii ca fiind ciclu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu am trecut prin aceeasi problema, iar fix la o luna mi-a venit ciclul, dar a venit normal, nu doar asa putin. Imediat dupa asta am ramas insarcinata.Succes Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut aceasta problema (sarcina oprita in evolutie, avort spontan, chiuretaj), la fel doctorul mi-a spus sa astept doua luni pana la o noua sarcina, dar dupa chiuretaj am avut doua cicluri anovulatorii (fara ovulatie, cu menstruatie, dar mai redusa) si n-am putut ramane insarcinata trei luni. Am considerat ca organismul meu nu se simtea pregatit de o noua sarcina si ca el stia mai bine decat doctorul (care desigur ne-a dat sfaturi bune, dar fiecare organism reactioneaza altfel). Asa ca eu cred ca acesta e si cazul tau. Nu cred ca e cazul sa te sperii, mai asteapta o luna sau chiar doua sa vezi daca totul revine la normal. Mentionez ca a doua sarcina am dus-o aproape de termen (7 luni si 20 de zile), dar nu fara probleme, deci va trebui sa fii foarte atenta la orice semn (hemoragie) si sa mergi regulat la medic sa te supravegheze (inclusiv ecografic) daca sarcina evolueaza normal. Copilul meu s-a nascut sanatos si n-am avut nici o problema cu el. Iti doresc noroc in ceea ce ti-ai propus! Sa auzim de bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut aceeasi problema in urma cu doua luni. Doctorul care a facut chiuretajul (diferit de ginecoloul la care mergeam din cauza de spitale inchise/SARS) mi-a spus ca pot incerca sa raman insarcinata imediat cum imi revine ciclul. Ginecologul meu mi-a spus ca el imi recomanda sa astept cel putin 3 luni, ca sa se refaca mucoasa uterulul. Asa ca am decis sa mai asteptam. Corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Imi pare rau de ceea ce aud. si eu am avut o sarcina oprita in evolutie iar dupa chiuretaj (26 iulie 03) am asteptat ceva timp si menstruatia nu dadea semne sa apara iar la sf lunii sept m-am dus la dr sa vad care-i treaba. Mi-a spus ca am facut sinechie uterina in urma chiuretajului (s-a inchis uterul partial si nu mai are pe unde sa iasa menstruatia) si ca e nevoie sa ma chiureteze iar ca sa dea drumul la ciclu. este ceva care poate aparea numai in urma unui chiuretaj pt ca dr cuarta adanc sa coata tot si uterul cand se reface se poate lipi partial sau total. Eu am avut acest ghinion. Si eu asteptam sa-mi vina ca dupa 2 menstruatii sa ma apuc de treaba. in tot acest timp de asteptare am avut ceva scurgeri maronii dar nu era menstruatie ci erau resturi care se eliminau. Deci fii atenta sa nu lasi sa treaca prea mult timp si sigur acele pete maronii nu sunt mentruatia. Succes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neda, Si eu am avut aceasi problema cu sarcina oprita in evolutie pe 15 Septembrie. Mi-a venit ciclul la trei saptamani dupa chiuretaj. Dar parerea mea este sa mai astepti o luna. Daca apar dureri abdominale sau febra atunci sa te ingrijorezi. Stiu ce inseamna sa iti doresti un copli si sa treci prin astfel de experiante dar ai sa vezi ca totul va fi bine. Totul este sa nu fii stresata. Multa bafta Flory
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neda eu iti povestesc in 2 episoade. Dupa prima sarcina oprita in evolutie ciclul a venit la 30 de zile (de obicei venea la 28) in cantitatile obisnuite mie (adica mult). Dupa pierderea celei de-a doua sarcini mi-a venit la 28 de zile tot in cantitatile obisnuite. Pt. linistea ta mergi la un control. pupici***
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...