Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de nov-dec 2003, (9)


vilma

Recommended Posts

Neata burtici! Am inceput sa ma misc din ce in ce mai greu. Parca de la o zi la alta ma simt mai mare. De vreo 2-3 zile au inceput sa ma doara si pe mine oasele bazinului si parca asta ma determina sa-mi iau concediu nu de la 1 nov., ci de saptamana viitoare. Oricum, dupa calculele noastre mai avem o luna de zile. Julia, imi pare tare bine ca ai revenit printre noi si ca totul e OK. Boubba bine ai venit printre noi. Carmen, sa stii ca am fost la policlinica 10 la medicul de familie (eu sunt la dr. Bruma) si mi-a zis ca intr-adevar am fost prost informata. Nu mai trebuie sa trecem si prin policlinica pe la noi pe la medicul ginecolog. Cu DPN-ul de la medicul nostru ginecolog mergem la medicul de familie si ne da prenatalul. O sa merg maine sa-mi iau si eu rezultatele la analize. Vad un somn de nu mai pot. Nu stiu ce voi face azi la serviciu, dar prevad ca voi dormi pe mine. Va pupic. Manuela si fetitza ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna dimineata!!! E asa de bine acasa la caldurica......!!!! Deja pe mine m-a apucat starea de gospodina (adica mai mult viitoarea mamica), fac ordinea, spal pe jos si sterg praful in fiecare zi, ca sa nu ma ia prin urprindere ceva. Ieri am luat si lenjerie ptr patucul lui bebe, e tare haioasa, albastra cu masinute si ursuleti. Acum am pus-o la spalat. In rest pare ca totul e ok. Noaptea dar si ziua cand dorm, visez ca imi scapa ceva intre picioare, presupun ca e lichid amniotic, ma trezesc brusc si nica... Deja se simte nerabdarea. Si eu tot ma intreb ce hainute trebuie sa avem cu noi la spital, si daca bebe va sta infasurat??? Bine, mai revin!!!! alina[gravi]-36 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burticutzelor, Vad ca ati fost harnice la sporovaiala-iata ca am aparut si noi dupa o saptamana de peripetii. Dupa ce am fost marti la control, evident ca durerile de burtica pe care le aveam nu erau normale, uterul mi se contractase foarte rau si ...am stat internata pana vineri in spital!-si tot arsenalul de injectii, perfuzii, ca ma doare fundul si mainile de nu mai pot! Si nici vineri nu-mi dadeau voie sa plec daca nu promiteam solemn ca stau cumintica in patut-si evident ca intru in concediu-asa ca s-a dus cu vitejia de acum ceva vreme! Mi-a dat doctora tratament cu ovule de utrogestan, alilestrenol si scobutil pe care sunt hotarata sa le iau exact dupa prescriptii, sincer, nu mai vrea sa ajung in spital, si mai mult, nu vreau, Doamne fereste sa vina bb mai repede decat trebuie(cica exista pericolul sa mi se fisureze membranele uterului si atunci trebuie sa-mi provoace nasterea. Uf, uterul asta mi-a dat batai de cap inca de la inceput si se pare ca-mi va da pana la sfarsit. Bb e bine, e mai mare decat varsta de 30 sapt, colul e bine, lichid, alea alea cica sunt bine, doar uterul mai nervos! Acum ca am stat mai cumintica parca ma simt mai bine. Sper sa rezist sa nu fortez nota si sa fac vreo nefacuta-doua luni pana nasc sa stau acasica...asta e! Umflatel, ca tot vorbeam de spital, sa stii ca in Elias nu este rau, este curat, asistentele sunt foarte amabile chiar daca le dai, chiar daca nu, doctorii la fel. Singura problema este ca trebuie sa ai ordine pe noptiera si pe pat, la vizita lui Mateescu si a lui Sandu, dar cat am stat eu nu au venit deloc. In schimb, tocmai s-a inaugurat o sala de cezariene super dotata cu cele mai bune aparate, a venit Oprescu de a inaugurat-o. A, si ce mi s-a parut OK,in saloane este cald, la toalete este curat si este apa calda non-stop. Ei, cam atat, ca v-am pisolagit destul cu problemele mele. Data viitoare sper sa vin cu vesti mai bune. Eu spre exemplu nu am pregatit nimic pt bb si activitatea aceasta am programat-o pe luna viitoare, asa ca bine ar fi pentru el sa stea in burtica pana in decembrie! Va pupicim. Carmena[gravi] si bb[bibe] 30 sapt si 1 zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata, fetelor Ura! Prima zi de concediu!!! Bineinteles, pentru a o sarbatori cum se cuvine a sunat telefonu la ora 06:30, ora la care ma trezeam pt. munca, asa , ca sa nu uit prea repede........si of course ca am pregatit cafeluta pt. sotior, am papat ceva , si ne-am instalat la comp.!! :) azi fac tuta finala prin magazine, si hotarasc de care patut luam......de-abia astept!! fetelor, mi se umfla mainile asa de rau, dimineata ma trezsc cu ele ca niste carnaciori!! pe parcursul zilei mi se desumfla, iar mi se umfla (daca lucrez ceva sau merg pe jos!!!-de parca as merge in maini!!! :)))si beau 3 cani de ceai diuretic pe zi!!! ce sa mai fac??? voi aveti pb. asta??? ce sa mai fac??? mai revin azi tre' sa merg sa hranesc catzelu'!! :) Ven si [bibe] de 30 sapt. si 5 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neatza burtici! Am revenit si eu, dupa un weekend in care am terminat curatenia generala de intimpinare a Anastasiei, mai trebuie sa mai termine croitoreasa imbracamintea pentru cosulet si asternuturile, sa le spal, calc, si totul este pregatit pentru noua viata pe care o vom incepe. Am senzatia ca mi-a mai coborit burtica, ar fi si cazul, sint in 37 de saptamini si 3 zile, si deja de cite ori ma gindesc la eveniment ma trec sudorile de emotie, ca si cum n-as mai fi trecut o data prin asta. De fapt, avind in vedere ca de data asta o sa fac cezariana cu rahianestezie, experienta o sa fie cu totul alta...O sa-mi vad puiul imediat! In alta ordine de idei, sint la limita cu nervii din cauza problemelor digestive, azi noapte mi-a fost foarte rau, imi vine sa nu ma mai ating de mincare, pentru ca orice as inghiti imi provoaca ulterior chinuri (inclusiv laptele!)[bang] si abia astept momentul cind, dupa patru luni de inghitit fortat, o sa pot si eu sa maninc ceva ca oamenii, fara sa-mi blestem zilele dupa. Si mai am o pofta!!! As bea un paharel mic de visinata[pofta]! De-abia astept! In rest, incerc sa stau cit mai linistita, sa n-am surprize, si asta va sfatuiesc si pe voi. Carmena, ai multa grija, ca mai ai de tinut la bb acolo la caldurica! Boubba, bine ai venit printre burtoase! Sa fii sanatoasa si sa ai un bebe sanatos si voinic! Am vazut ca sint citeva nedumeriri in legatura cu imbracatul lui bb in spital. Asta depinde de politica fiecarui spital in parte si, fie va interesati dinainte, fie o sa vedeti la fata locului, cind va internati, care-i treaba. Pe Iulia (primul meu copil) am nascut-o la Iasi, unde mamicile stateau cu bebeii dupa ce-si reveneau, asta insemnind ca din momentul in care ti-l dadeau pe bb in grija puteai sa-l gatesti cum voiai (ceea ce am si facut)! Oricum, nu e cazul sa-ti iei hainele lui bebe cu tine cind te internezi, ca are timp sotul sa ti le aduca daca este cazul. In Brasov, unde o voi naste pe Anastasia, bebeii nu sint dati in grija mamicilor si, in plus, nu se accepta hainute de acasa. In afara de pampers nu se accepta nimic, bebeii stau infasati in lucrurile lor. Deci, "cite bordeie, atitea obiceie"! Julia, nu mai tin minte cum o sa nasti tu: natural, cu cezariana? Ca dupa mine,cred ca tu urmezi (cezariana mea e programata pe 30 octombrie). trebuie sa intrerup un pic, o sa revin. Va pup pe toate! Sanatate![pup] Livia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burticute, Eu am trecut un weekend cu plins si nervi. Am vorbit cu scorii care m-au speriat ca parintii mei vin doar duminica, cind colo vin vineri. Cum nu mama nu mi-a mai scris si la telefon nu am dat de ei m-am speriat. Dar a fost doar o alarma falsa. M-am apucat si i-am spalat la Brian lucrusoarele care le-am cumparat eu, urmind ca mama sa imi mai aduca. Urmeaza ca miine sa am zi de calcat, mai ales ca s-au adunat si a lui Melany. Liviab, eu sint urmatoarea dupa tine. Cezariana mea e programata in 31 oct, dar ma internez in spital in 30 cot, cica sa imi faca niste perfuzii ca nu cumva sa ma infectez. In Ro in ziua cind te internezi in ziua aia si nasti? Eu am niste emotii, mai ales ca am mai trecut odata prin asa ceva si pentru mine nu a fost o experienta tare placuta. Dar sper sa treaca mult mai bine acuma. In rst, ieri am avut niste dureri jos de tot dar azi e totul ok. Am fost si m-am tuns pt marea intilnire. Doar cosulet inca nu am cumparat si ma cam streseaza asta. Delia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, Bubu, uitasem ca tu esti pe 31! Si eu ma internez cu o zi inainte, adica pe 29, pentru analize si alte protocoale. Cind am nascut-o pe Iulia, m-am internat la 7.30 dimineata si la 10.00 eram in salon, "terminata"! Dar se intimpla in alt spital, in alt oras. Oricum, si eu am niste amintiri neplacute de la prima nastere si de aia sint cam agitata acum. Dar imi fac terapie de una singura (e moka!!![:D]), cum am vazut eu in filme: ma intind pe canapea si stau de vorba cu mine pina nu mai pot, ca stiu ca nu e bine sa intru cu ginduri negre pe poarta spitalului. Avantajul nostru e ca, avind deja cite o bubulina mica in preajma, nu prea iti lasa mult timp de despicat firul in patru. Trebuie sa fim vesele si fresh tot timpul pentru ele! Asa ca fruntea sus, o sa fie totul perfect, si problemele or sa apara abia cind o sa venim cu bebeii acasa si capcaunii mari se vor prinde ca nu mai sint buricul pamintului. Aia criza de gestionat cu calm si tact, nu temerile astea de dinainte! Sa ne pastram fortele si sa fim optimiste, ca o sa avem mare nevoie dupa! Si acuma, dupa discursul asta pozitiv (destul de reusit, nu?), da-mi voie sa ma retrag in intimitatea baii personale pentru o criza de nervi cu lacrimi!!![q][q] Hai, ca glumesc.[:D] Pupici si curaj!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit boubba, si buna tuturor mamicutzelor. Cineva se vaita ca sunt multi baietei? Eu o sa am o fetitza(cel putin asa spune dr.) si daca imi amintesc eu bine listutza aia erau mai multe fete decat baietei, asa ca nu dispera sunt destule fetitze. Ven, problema cu mainile umflate o am si eu de pe la 26 sapt si e din ce in ce mai greu. Dimineata cand ma trezesc nici nu pot sa misc degetele, ii spun sotului meu sa lase usa deschisa la dormitor pt ca nu pot s-o deschid.... si la viteza pe care o am dimineata spre baie [bang][bang] Deja vad ca se a[propie termenele fff mult, cand citesc ce povestiti unele dintre voi, care mai aveti putin ma apuca plansul de emotie. Abia astept sa-mi vad si eu bb-ul, dar mai am ceva (vre-o 4 saptamani). Eu am sa merg la dr. pe 28 octombire si atunci sper sa-mi spuna mult mai multe.... eventual cam cand am sa nasc. Nu mai am rabdare pana pe 26-27 noiembrie cum mi-a zis acum 2 luni. Per ansamblu noi suntem bine, au inceput sa ma doara sanii ff tare si obosesc din orice, nu ma mai pot inchide la pantofi etc. Cred ca sunt normale asa ca nu va mai plictisesc cu ele. Dizica -- Andreea -- 34 sapt si 5 zile -- Polizu dizyca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...